Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Co jedzą papugi?

Facebook
Twitter
Co mogą jeść papugi

pixabay.com/photos/era-parrot-light-red-macaw-bird-856574/

Zastanawiasz się, co jedzą papugi i jak zbilansować ich dietę, by były zdrowe i szczęśliwe? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! W tym artykule przybliżymy Ci tajniki żywienia tych kolorowych, gadatliwych ptaków. Dowiesz się, jakie pokarmy są dla nich najlepsze i jakie mogą być potencjalnie szkodliwe. Nie tylko zrozumiesz, jakie ziarna, owoce i warzywa wprowadzić do jadłospisu Twojego pierzastego przyjaciela, ale też jakie suplementy mogą być dla niego korzystne. Wszystko to oparte na najnowszych badaniach i ekspertyzach weterynaryjnych. Czy wiesz, że niektóre papugi uwielbiają orzechy, ale nie wszystkie są dla nich zdrowe? A może zastanawiasz się, czy papugi mogą jeść mięso? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym kompleksowym poradniku.

Spis treści

Co jedzą papugi – w hodowli

Dieta papug hodowlanych powinna opierać się na świeżym i jak najbardziej urozmaiconym pokarmie o pełnej wartości odżywczej. Papugi w swojej diecie potrzebują wysokiej jakości składników odżywczych

  • Białka
  • Węglowodanów
  • Tłuszczów

 

oraz czynnościowych

  • Witamin
  • Składników mineralnych
  • Czystej wody

 

Podstawowym składnikiem diety papug domowych jest zbilansowana mieszanka ziaren. Tego typu pokarm dla papug dostępnym jest przede wszystkim w specjalistycznych sklepach zoologicznych.

Należy jednak pamiętać, że dieta papug żyjących w wolierach powinna różnić się nieco od żywienia papug, które żyją w klatkach. Wynika to z faktu, że te pierwsze mają możliwość lotu, zatem ich aktywność, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na energię jest większe.

Papugi trzymane w zacienionych pomieszczeniach, gdzie nie ma dostarczającego dopływu promieni słonecznych muszą mieć dostęp do indywidualnie skomponowanej mieszanki, dla zachowania optymalnego żywienia.

Co jedzą papugi – w naturze

Papugi żyjące w naturze komponują swoją dietę samodzielnie. Dieta papug na wolności jest bardzo urozmaicona, a w jej skład wchodzą:

  • Ziarna
  • Liście roślin
  • Owoce
  • Warzywa
  • Korzonki
  • Owady oraz ich larwy

 

W naturze papugi jedzą przede wszystkim dojrzałe ziarna, ale tylko w porze suchej, poza nią jedzą zwykle ziarna w fazie dojrzałości mlecznej i woskowej. Wiedza ta powinna być stosowana w przypadku karmienia papug w domu, które powinny otrzymywać świeże, najlepiej moczone przez 12-24 godziny ziarno, które w takiej postaci jest łatwiej przyswajalne i chętniej jedzone przez te ptaki.

Zapotrzebowanie na powyższe pokarmy zmienia się w zależności od okresy. W porze spoczynkowej papugi potrzebują energii dla zachowania funkcji ciała. Z kolei w porze lęgowej, w okresach pierzenia, w stresie i chorobach papugi potrzebują znacznie większej ilością składników odżywczych.

Szukasz karmy dla swojej papugi na pierzenie?

Reklama

Karma na pierzenie dla papug

Jakie owoce dla papugi?

W literaturze przedmiotu wskazane jest, że papugi mogą jeść wszystkie owoce, które zjadają ludzie, np.:

  • Jabłko
  • Gruszka
  • Śliwka (bez pestki)
  • truskawka
  • Banan
  • Mango
  • Pomelo
  • Winogrona
  • Granat
  • Marakuja
  • Papaja

 

Owoce dla papugi powinny być lekko niedojrzałe. Z uwagi na wysoką zawartość cukrów owoce powinny być podawane jako dodatek np. raz w tygodniu.

Jakie warzywa dla papug?

Papugi mogą jeść zarówno ciemnozielone liście warzyw, jak i same warzywa:

  • Rukola
  • Liście buraka
  • Jarmuż
  • Cukinia
  • Zielona papryka
  • Buraki
  • Marchew
  • Dynia
  • Rzodkiew

Jakie zioła dla papug?

Dodatek ziół w diecie papug jest również dopuszczalny, mogą to być:

  • Bazylia
  • Oregano
  • Rozmaryn
  • Tymianek
  • Kolendra

Żywienie papug a stymulacja rozrodu

W przypadku papug, nawet żyjących w tropiku, występuje periodyzacja roczna w pobieraniu różnych rodzajów pokarmu. Jest to szczególnie widoczne u papug, które zamieszkują strefę suchą, w której ilość różnorodnego pokarmu zwiększa się, wyzwalając niemal natychmiast zachowania lęgowe u papug.

W warunkach domowej hodowli stymulowanie godów również odbywa się poprzez zmianę pokarmu oraz przedłużenie dnia, poprzez wprowadzenie sztucznego oświetlenia. Światło, pokarm i temperatura, wpływają na wydzielanie hormonów papug, co działa stymulująco na zachowania lęgowe. Między innymi z tego powodu papugi hodowlane mogą pozostawać w gotowości do rozrodu niemal przez cały rok, co jest niekorzystne dla ich kondycji zdrowotnej.

Wobec powyższego w okresie lęgowym papugi mogą otrzymywać mieszanki zawierające więcej białka i węglowodanów, a pokarm powinien być podawany w formie skiełkowanej, by ułatwić jego przyswajanie. W porównaniu do okresu spoczynkowego wielkość porcji powinna zostać podwojona.

Ręczne karmienie papug - w okresie odchowu

Wspomniane wcześniej ziarno jest stałym elementem diety papug – również w okresie odchowu, przy czym młode papugi powinny otrzymywać tylko i wyłącznie ziarno moczone, wzbogacone pokarmem białkowym – ugotowanym jajkiem na twardo ze skorupką, wymieszanym z tartą bułką, marchwią i kaszą kukurydzianą. Papugi w czasie odchowu powinny mieć również podawane owoce, wskazane są również orzechy, które zawierają tłuszcze, witaminy i mikroelementy.

Mieszanka powinna być o konsystencji serka homogenizowanego, rozprowadzonego przegotowaną wodą. Starsze pisklęta mogą zacząć otrzymywać łuskane ziarna słonecznika.

Co mogą jeść papugi – dla zajęcia czasu

W przypadku papug domowych nuda może być czynnikiem, który prowadzi do wygryzania piór sobie oraz agresji w kierunku partnera. Jedzenie może w tym przypadku działać, jak sposób na zajęcia czasu.

Świetnym rodzajem pokarmu, który zajmuje dużo czasu są szyszki. Papugi mogą wyjadać z nich nasiona, a niekiedy, zasiedlające szyszki owady. Szczególnie polecane są niedojrzałe szyszki świerkowe. Suche szyszki można również napełnić mieszanką ziaren, orzechami i nawilgotnić, co spowoduje, że łuski się zamkną.

Podawanie papug gałęzi do korowania również zajmie ich czas.

Mieszanka dla papug – schemat 1

W porze spoczynkowej J. Błaszczyk poleca, by podawać papugom pokarm, w którym 60% będzie stanowiła mieszanka ziaren nieskiełkowanych (25% ziarna słonecznika, 50% mieszanki dla gołębi, 10% gryki, 10% kardi i prosa, 5% kukurydzy); 35% owoce i warzywa, a 5% białko zwierzęce.

Mieszanka dla papug – schemat 2

W porze lęgowej Błaszczyk poleca, by podawać papugom pokarm, w którym 45% będzie stanowiła mieszanka ziaren skiełkowanych (20% ziarna słonecznika, po 10% kukurydzy, pszenicy, owsa, grochu, gryki, prosa, kardi i fasolki mungo); 45% owoce i warzywa, 5% orzechy i białko zwierzęce.

Mieszanka dla papug

pixabay.com/photos/birds-eating-eat-animal-plumage-4118173/

Granulaty dla papug – fakty nie mity

Niektórzy hodowcy twierdzą, że granulaty nie są naturalnym pokarmem dla papug. W naturze ptaki zjadają różne pokarmy, bilansując sobie dietę samodzielnie. Ptaki żyjące w niewoli mają jednak inne zapotrzebowanie energetyczne, a dodatkowo w Polsce trudno będzie nabyć wszystkie składniki pokarmowe, które pozwoliłyby, zachowując rozsądny budżet, odtworzyć dietę papug w naturze.

Kaloryczność pokarmu dla ptaków żyjących w niewoli musi być obniżona, co wymaga znajomości układania diet, dopasowanych dodatkowo do pory lęgowej i spoczynkowej. Nie każdy opiekun potrafi i chce komponować dietę swojej papugi samodzielnie.

W takiej sytuacji najbezpieczniej będzie skorzystać z gotowych granulatów dla papug, które są zbilansowane, z myślą o danym gatunku ptaków.

Szukasz karmy dla swojej papugi na pierzenie?

Reklama

Karma na pierzenie dla papug

Przestawianie papugi na granulat

Proces przestawiania papugi na granulat powinien być stopniowy i rozłożony na 2-6 tygodni. Schematów żywieniowych może być kilka

Zmiana przez 10 dni

Pierwszego dnia ptak powinien otrzymać 90% mieszanki ziaren i 10% granulatu, a każdego kolejnego dnia proporcje te powinny być zmieniane po 10%, by dziesiątego dnia papuga otrzymała 100% granulatu.

Karmienie naprzemienne

Karm papugę 3 razy dziennie, podając w miseczce 50% nasion i 50% granulatu. Po upływie 20-30 minut od podania zabierz miskę i sprawdź ile zostało nasion i granulatu. Jeżeli papuga zaczyna zjadać granulat, to stopniowo zwiększaj jego wsad w misce.

Co jedzą papugi faliste?

Najlepszym zbilansowanym pokarmem dla papugi falistej jest gotowa mieszanka ziaren dostępna w sklepach zoologicznych. Karma papużek falistych zawiera proso, owies oraz kanar. Dla urozmaicenia można podać papugom falistym owoce (jabłko, banan, gruszka), warzywa (cukinia, marchew, pomidor) oraz skiełkowane zboża (owies, proso). Dietę papużki warto uzupełnić wapnem i piaskiem dla papug, które można wymieszać z ziarnami. Suplementacja wapna jest bardzo ważna w okresie rozrodu. Piasek wspomaga trawienie.

Co jedzą papugi nimfy?

Nimfy to ziarnojady. Chętnie zjedzą proso, proso senegalskie, owies i kanar, pszenicę, żyto czy skiełkowane ziarno (podawać 2-3 dni od kiełkowania). Ziarna słonecznika, dyni i lnu można podawać w niewielkiej ilości, gdyż są zbyt tłuste i zaburzają absorpcję wapnia.

Co jedzą papugi nierozłączki?

Papużki nierozłączki mogą być karmione gotowymi mieszankami dla ptaków, dostępnymi w sklepach zoologicznych bądź dietą domową, odzwierciedlającą żywienie w naturze.

Papużki nierozłączki powinny być karmione przede wszystkim nasionami traw, prosem, zielonymi częściami roślin. Zjedzą mniszek lekarski, szpinak, sałatę, rzeżuchę. Dietę papużek można uzupełnić o owoce i warzywa (np. marchew). Podstawowymi ziarnami w diecie powinny być: owso, nasiona słonecznika, konopii, kanar oraz proso. Nie należy zapominać o gałązkach drzew liściastych, które papużki chętnie będą obgryzać, uzupełniając jednocześnie mikro- i makroelementy.

Jak często karmić papugę?

Kilkudniowe pisklę papugi powinno być karmione co 2-3 godziny z jednym karmienie w nocy. Wraz ze wzrostem papugi należy odjąć karmienie nocne oraz ograniczać częstotliwość podawania pokarmu w ciągu dnia. Opierzone papugi powinny być karmione 2 razy dziennie.

Czego nie mogą jeść papugi?

Papugi nie mogą być karmione przetworzonymi pokarmami ludzkimi – solone przekąski, czy smażone mięso również cebula, czosnek, grzyby, rabarbar, szparagi, nie powinny być podawane papugom.

Problemem mogą być również orzeszki ziemne, z uwagi na możliwość wystąpienia w nich grzyba Aspergillus flavus, który może wywołać aspergilozę u papug.

Przysmaki dla papug

W przypadku podawania zbilansowanej diety dodatkowe przysmaki dla papug nie są potrzebne. Czasem jednak opiekun pragnie wykorzystać przysmaki w celach treningowych. Jest to oczywiście dopuszczalne, pod warunkiem, że podana ilość kalorii zostanie odjęta od głównego posiłku dla papugi.

Przekąski dla papug mogą mieć formę gotowych kolb z mieszanką ziaren i owoców, mogą to być kokosy, wypełnione orzechami, miodem, owocami tropikalnymi, sezamem i owocami leśnymi. Jako przysmak mogą również posłużyć różne gatunki orzechów podawane z ręki.

Podsumowanie

Pamiętaj, że każda papuga jest inna i może mieć indywidualne potrzeby żywieniowe. Zawsze konsultuj się z weterynarzem przed wprowadzeniem nowych produktów do diety Twojego ptaka.

Redakcja

Bibliografia

J. Błaszczyk, Karmienie papug, ptakiegzotyczne.net/karmienie_papug.php (dostęp: 06.07.2023).

K. M. Jabłoński, Rozelle i świergotki, Wyd. Egros, wydanie 1, Warszawa.

T. Grabowski, Nimfy, Wyd. Egros, Warszawa 2020.

Przeczytaj inne artykuły o papugach

Summary
CO JEDZĄ PAPUGI? Sprawdź w naszym poradniku | Zoonews.pl
Article Name
CO JEDZĄ PAPUGI? Sprawdź w naszym poradniku | Zoonews.pl
Description
Podstawowym składnikiem jedzenia papug są ziarna. To jednak nie wszystko, by dieta tych ptaków była prawidłowo zbilansowana i dostosowana do ich potrzeb.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x