Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PAPUGA ŻAKO

Gadająca papuga żako

Photo by Rutpratheep Nilpechr from Pexels: pexels.com/photo/close-up-shot-of-a-parrot-6577014/

Spis treści

Papuga żako to ptak znany od bardzo dawna. Czasy jej udomowienia sięgają starożytnego Egiptu, dokąd była importowana przez handlarzy dla faraonów i wysoko urodzonych. Wizerunek tej papugi został uwieczniony nawet na hieroglifach egipskich grobowców.

Na początku XVI wieku żako trafiła do Europy. Znalazła się tu dzięki portugalskim żeglarzom, którzy poszukując drogi do Indii, trafili do Afryki i zajęli Kongo. Cena za ptaka nie była wówczas niska, dlatego najczęściej można je było zobaczyć w ogrodach zoologicznych. Rosnące zainteresowanie gadającą papugą miało swój szczyt w latach 80. i 90. XX wieku. Nabywcy indywidualni mogli już bez większych problemów, kupić ręcznie wykarmione młode żako. Dziś żako gości w domach pasjonatów, którzy wiedzą, że jest to towarzysz na połowę ludzkiego życia. Jeżeli stoisz przed decyzją o zakupie tej papugi, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak się do tego przygotować.

Jak wygląda papuga żako?

Wygląd żako zależy od podgatunku. Najczęściej spotkać można dwa podgatunki tych papug: papugi liberyjskie (Psittacus erithatus timneh) i papugi kongijskie (Psittacus erithatus erithatus). Żako liberyjskie są rzadziej spotykane w hodowlach, ze względu na swój nieco odmienny wygląd. Papugi te są tańsze, ze względu na mniej atrakcyjny wygląd dla kupujących. Najrzadszym hodowlanym podgatunkiem tej papugi jest żako książęca (Psittacus erithatus princeps).

Żako kongijska

Kongijski podgatunek mierzy od 33 cm do 40 cm i osiąga wagę do 490 gramów. Średnia masa ciała ptaka waha się od 402 do 407 gramów. Skrzydło samca mierzy 242,4 mm, a ogon 86,8 mm. Skrzydło samicy 241,6 mm, a ogon 85,6 mm. Ich ciało jest jasnoszare i wspaniale kontrastuje z soczysto czerwono zabarwionymi piórami ogona. Czerwony kolor ogona jest wynikiem obecnego w piórach w formie kryształków barwnika psittacina. Poszczególne osobniki mogą różnić się minimalnie odcieniem szarości. Dziób papugi kongijskiej jest całkowicie czarny. Oczy młodych osobników, podobnie jak w przypadku ptaków liberyjskich początkowo również są czarne, lecz z czasem wybarwiają się na szaro, by ostatecznie przybrać barwę żółtą.

Żako liberyjska

Liberyjski podgatunek jest nieco mniejszy od ptaków kongijskich. Ich wielkość określa się jako średnią, a mierzą do 30-33 cm oraz ważą około 400 gramów. U samców skrzydło mierzy 216,5 mm, a ogon 80,3 mm. Skrzydło samicy mierzy 208,3 mm, a ogon 80,7 mm. Papuga ma ciemnoszare ubarwienie piór, a sterówki ogona mają barwę ciemnobrązowy z brunatnoczerwonym zabarwieniem. Cechą charakterystyczną tego podgatunku jest jasna, górna część dziobu. Końcówka, boki i jego spód pozostają ciemne. Młode osobniki mają całą czarną tęczówkę oka, która z czasem wybarwia się na szaro i taka pozostaje u dorosłych ptaków.     

Oba wymienione podgatunki pod względem charakteru i usposobienia są bardzo podobne.

Żako książęca

Żako książęca jest zbliżona wielkością do kongijskiej, ale jest ciemniejsza. W hodowli praktycznie niespotykana. U samców skrzydło mierzy 241,5 mm, a ogon 94,3 mm. Skrzydło samicy mierzy 234,2 mm, a ogon 91.6 mm. Intensywność ubarwienia piór na ciele zależy od koncentracji czarnej melaniny.

Samiec i samica u wszystkich wymienionych podgatunków żako są ubarwione tak samo, dlatego trudno odróżnić ich płeć na podstawie wyglądu.

Papuga żako – wygląd

Autorstwa Keith Allison – originally posted to Flickr as African Grey Parrot, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7766494

Jak przygotować się do zakupu żako?

Papuga żako jest wymagającym ptakiem, dlatego zanim podejmiesz decyzję o kupnie, warto zadać sobie następujące pytania:

  • Czy mam wystarczająco czasu, by zaopiekować się ptakiem? Żako żyje długo, potrzebuje ciągłego kontaktu z opiekunem, a przyzwyczajona do jednej osoby będzie źle znosić zmiany.
  • Czy mam małe dzieci? Ta papuga nie jest dobrym ptakiem do domu z młodymi dziećmi. Ich nagłe i szybie przemieszczanie się płoszą ptaki, a nieumiejętne traktowanie wywołuje agresję. Papuga ta to ptak niezależny, a jej reakcje mogą być nieprzewidywalne dla dzieci nierozumiejących komunikaty wysyłane przez ptaka.
  • Czy mam wystarczającą wiedzę o potrzebach żywieniowych, bytowych i emocjonalnych? Niewłaściwie karmione i zostawione na wiele godzin papugi staną się chorowite i destrukcyjne dla siebie i otoczenia.

Ocena papugi przed zakupem

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie obejrzeć papugę, by ocenić w jakiej jest kondycji. Jeżeli nie masz w tym doświadczenia, to koniecznie poproś o pomoc specjalistę:

  • Weź papugę do ręki tak, aby jej głowa była umieszczona między kciukiem a palcem wskazującym. Nogi podtrzymaj drugą dłonią.
  • Skóra papugi powinna być jasna, bez śladów ukąszeń pasożytów, ran i zadrapań po okaleczaniu przez inną papugę lub przez samą siebie.
  • Mięśnie mostka muszą być dobrze wykształcone. Wątły i wystający oznacza złą kondycję fizyczną.
  • Pazury, palce i dziób muszą być całe, bez ubytków, zniekształceń
  • Oczy zdrowe, niezałzawione
  • Oddech jest prawie niezauważalny. Ciężki oddech i nieprzylegające pióra do ciała świadczą o niedrożności przewodów nosowych.
  • Pióra nie powinny być matowe, słabe i podniszczone, stan upierzenia świadczy o kondycji ptaka.
  • Papuga izolująca się od stada, smutna, nastroszona z pewnością jest chora.

 

Papugę należy przewozić w transporterze, który będzie na tyle duży, że ptak swobodnie się w nim zmieści, nie tłukąc się o jego ściany. Żako transportuje się pojedynczo, bez względu na dobre relacje między ptakami. Zestresowane mogą się poranić.

Jak przygotować mieszkanie?

Oswojona papuga żako chętnie korzysta z wolności i swobody przemieszczania się po mieszkaniu. W związku z tym opiekun musi przeciwdziałać wszystkim potencjalnym zagrożeniom domowym. Zawsze pamiętaj, aby:

  • Zabezpieczyć lub pochować kable elektryczne, do których ciekawskie papug i żako się dobierają
  • Nie gotować w kuchni, gdy papuga jest poza klatką. Rozgrzane garnki i płomień palnika gazowego to potencjalne niebezpieczeństwo poparzenia. Teflonowe garnki to dodatkowe zagrożenie, teflon jest dla żako szkodliwy
  • Zawsze zamykać deskę od toalety, nie pozwalać na pozostawanie papugi bez nadzoru w łazience z napełnioną wanną. Dla papugi może się to skończyć utonięciem lub uderzeniem deską
  • Nie zostawiać wazonów z wodą po kwiatach, otwartych akwariów – także mogą przyczynić się do utonięcia papugi
  • Zamykać szafki z chemią domową i lekarstwami, nie stosować w domu mydeł w kostce, a mydła w płynie w plastikowych opakowaniach przelewać do pojemników z twardych tworzyw
  • Usunąć lustra ze ścian, mogą być przyczyną urazów, gdy papuga żako w nie uderzy
  • Zabezpieczyć okna i drzwi lub nie wypuszczać papugi z klatki, gdy okna są otwarte. Przestraszona żako może przecisnąć się przez niewielkie szczeliny lub po prostu niespodziewanie uciec
  • Umieścić książki w gablotach lub zamykanych szafkach. Książki swobodnie stojące na półkach mogą spaść i przygnieść żako
  • Poinformować domowników o wypuszczeniu papugi z klatki. Brak tej wiedzy może się skończyć przypadkowym nadepnięciem lub przygnieceniem papugi.
  • Nie zostawiać bez kontroli spotkania papugi żako z innymi zwierzętami domowymi. Ucierpieć może nie tylko ptak.
  • Nie aranżować swobodnych spotkań żako z inną papugą. Spotkanie może skończyć się walką i zranieniami
  • Usunąć z domu toksyczne rośliny (najniebezpieczniejsze są awokado, azalia, difenbachia, hipeastrum, heliotrop, filodendron, monstera, oleander, scindapus syngonium, wilczomlecz).
  • Nie palić w domu, nie spryskiwać się perfumami przy papudze, ani nie czyścić mebli i tekstyliów chemią w obecności papugi. Może to spowodować ścieranie się z piór warstwy ochronnej, co prowokuje ptaka do ich skubania.

Jak oswoić papugę żako?

Po przybyciu do domu transporter otwórz bezpośrednio przy wejściu do klatki. Nie wyciągaj żako na siłę. Zestresowany ptak przy próbie uwolnienia może uderzyć w klatkę. Jeśli klatka jest na tyle duża, że zmieści się w niej otwarty transporter, to należy go wstawić do środka i pozwolić papudze na samodzielne wyjście w dogodnym czasie.

Oswajanie w nowym miejscu może potrwać. Papuga żako może jeść niechętnie lub jeść bardzo mało. Na początku lepiej zostawić ptaka w spokoju i nie przyjmować w okresie aklimatyzacji żadnych gości. Ten czas należy poświęcić na czynności rutynowe przy klatce. Wymieniając wodę, sprzątając, wkładając jedzenie i zabawki należy spokojnie przemawiać do papugi, by ta mogła przyzwyczaić się do tych czynności i głosu opiekuna.

Po pewnym czasie można zacząć oferować jedzenie z ręki. Z dotykaniem papugi zaczekaj do momentu, gdy żywo zacznie reagować na twój widok i gdy sama zacznie się do Ciebie zbliżać. Zawsze ostrożnie wysuwaj rękę i obserwuj reakcje. Nastroszony, krzyczący, wyprostowany ze ściśle przylegającymi piórami do ciała, lekko pochylony z naprzemiennie rozszerzającymi i zwężającymi się źrenicami ptak sygnalizuje zdenerwowanie i zamiar ataku.

Dotyk powinien trwać krótko, ale jeśli to możliwe próbować należy codziennie. Gdy lęk ustąpi ciekawości, można spróbować podrapać żako po głowie. Jest to kontakt bardzo bliski, na który zasługuje tylko zaprzyjaźniony osobnik. Drapanie również musi trwać tylko chwilę, gdyż przeciągnięte może wywołać agresję.

Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem czas na wyjście z klatki. W tym celu wykorzystuj żerdź, na którą ptak może wejść i przenieś żako w inne miejsce. Papuga jest inteligentna i bardzo szybko się uczy. Z czasem sama zacznie wystawiać nóżki w celu zmiany miejsca. Postępy należy nagradzać ulubionym przysmakiem. Powrotu do klatki też trzeba papugę nauczyć. Żako może się bronić przed powrotnym wejściem, ale należy pamiętać, że klatka ma być miejscem bezpiecznym, to schronienie, jej dom.

Jaka klatka dla papugi żako?

Papugi żako lubią latać, dlatego całodobowe trzymanie ich w klatce nie jest dla nich dobrym rozwiązaniem. By życie papugi było komfortowe, klatka musi mieć minimalne wymiary 120x90x60cm. 

Najlepszą klatką dla żako jest duża klatka, im większa, tym lepsza. Nie poleca się zakupu okrągłych klatek, gdyż zbiegające się pręty utrudniają zawieszenie wyposażenia. Klatka powinna być usytuowana w ustronnym miejscu (w którym często przebywa opiekun), dobrze, gdy przylega swym bokiem do ściany pomieszczenia, nie powinna też wisieć wysoko, ani w pobliżu telewizora czy grzejnika.

Woliera powinna być dla żako domem i azylem. Nie bez znaczenia jest odległość między prętami. By uniknąć zakleszczenia głowy (zbyt szerokie) i nóg (zbyt małe), pręty powinny mieścić się w odległości 2,0-2,5 cm. Zwróć uwagę na liczbę prętów poziomych, to one zachęcają ptaka do poruszania się w górę i w dół. Żerdzie, na których ma siedzieć ptak, muszą być objęte przez palce ptaka minimum w połowie. Zapewni to stabilizację i możliwość swobodnego łopotania skrzydłami.

Miski na pożywienie i wodę powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub ceramiczne. Sama klatka również powinna być wykonana ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo. Unikaj klatek cynkowych, które reagują z kwasem owoców cytrusowych podawanych przez pręty. Praktycznym rozwiązaniem są wysuwane tace i ruszty, co ułatwia ich czyszczenie i dezynfekowanie.

Papuga żako w naturalnym środowisku

By Robert01 – Self-photographed, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6647566

Czym się żywi papuga żako?

Jadłospis papugi żako powinien być zróżnicowany. Papugi w naturze odżywiają się ziarnami zbóż, drzew, krzewów oraz owocami i owadami w różnych stadiach rozwojowych. Podstawą karmy papugi hodowlanej zawsze będzie mieszanina ziaren (słonecznik, proso, kanar, konopie, kukurydza), ale poza nią papuga powinna jeść owoce, warzywa, orzechy oraz gotowane jajko, ryż, nabiał, sucharki, biszkopty oraz gałązki drzew owocowych.

Owoce dla papugi

Lista owoców w żywieniu papugi żako jest bardzo szeroka. Owoce powinny być świeże, umyte i pozbawione pestek. Owoce cytrusowe powinny być wcześniej dokładnie umyte, a następnie pozbawione skóry:

  • agrest
  • arbuz (pestki nie są szkodliwe)
  • aronia
  • banan
  • borówka amerykańska
  • brzoskwinia (toksyny z pestki mogą przeniknąć do owocu, lepiej unikać)
  • czereśnie
  • cytryna
  • grejpfrut
  • gruszka
  • jabłko
  • jagody
  • jeżyny
  • maliny
  • mandarynka
  • melon (pestki nie są szkodliwe)
  • morela (toksyny z pestki mogą przeniknąć do owocu, lepiej unikać)
  • morwa
  • nektarynka (toksyny z pestki mogą przeniknąć do owocu, lepiej unikać
  • pigwa
  • pomarańcza
  • pomelo
  • poziomki
  • porzeczka (wszystkie rodzaje)
  • śliwki
  • truskawki
  • winogrono (nie są szkodliwe, jednak są owocami najintensywniej pryskanymi, dlatego lepiej ich unikać, pestki nie są szkodliwe)
  • wiśnie
  • żurawina

Warzywa w diecie papugi

Warzywa dla żako nie powinny być zgniłe czy pleśniejące. Zawsze umyte i świeże. Większą część warzyw podawaj na surowo. Przed podaniem ugotuj (bez dodatku soli) jedynie ziemniaki klasyczne i słodkie bataty. Lista warzyw urozmaicająca dietę tej papugi również jest szeroka:

  • bataty
  • boćwina
  • brokuł
  • brukselka
  • burak liściowy
  • bób
  • cukinia
  • cykoria
  • dynia
  • fasola (tylko gotowana)
  • groch
  • jarmuż
  • kabaczek
  • kalafior
  • kalarepa
  • kapusta biała i czerwona, pekińska i włoska
  • karczoch
  • koper ogrodowy i włoski

Jakimi orzechami karmić papugę żako?

W diecie papugi żako nie może zabraknąć wartościowych tłuszczy z orzechów, jednak podajemy je w niewielkich ilościach. Orzechy dla żako należy przed podaniem delikatnie rozłupać, by ułatwić patkom ich wyłuskanie. Dla żako możemy podać orzechy:

  • laskowe
  • pinii
  • włoskie

Czym nie karmić papugi żako?

Papugi żako nie powinny jeść orzechów arachidowych, ziemnych i fistaszków, których podanie może skutkować zarażeniem aspergilozą (grzyb pleśniowy rozwijający się na ziarnach i orzechach). Zakażenie atakuje dolne lub górne drogi oddechowe i może doprowadzić do śmierci zwierzęcia lub przybrać postać przewlekłą. Orzechów i ziaren nie podaje się również prażonych i solonych. Warzywa i owoce jakich nie powinno się podawać tym papugom to:

  • awokado
  • bakłażan
  • cebula
  • czosnek
  • szczypior
  • niedojrzałe pomidory
  • por
  • rabarbar
  • suche ziarna fasoli
  • surowe ziemniaki, soczewica i szparagi

 

Wśród wielu roślin domowych jest wiele niebezpiecznych dla papug żako:

  • akacja
  • azalia
  • bluszcz
  • bukszpan
  • cis
  • dracena
  • fukus benjamina
  • filodendron
  • fiołek (afrykański, alpejski)
  • grubosz
  • hiacynt
  • hortensja
  • jaśmin
  • jukka
  • kaktusy
  • kalia
  • krokus
  • kroton
  • konwalia
  • lilia
  • monstera
  • oleander
  • primula
  • różanecznik
  • storczyk
  • Szeflera
  • Wilczomlecz
  • żonkil

 

Inne produkty szkodliwe dla papug żako:

  • alkohol
  • czekolada
  • gazowane napoje
  • grzyby
  • kawa
  • smażone mięso
  • tłuste sery
  • tłuszcze (olej, masło itd.)
  • wszystkie potrawy jedzone przez ludzi (bogate w przyprawy, bardzo często smażone)

Jak pielęgnować papugę żako?

Pielęgnacja żako nie jest skomplikowana. Ptakom należy zapewnić nieograniczony dostęp do świeżej wody i dbać o urozmaicone pożywienie. Standardem jest bieżące usuwanie nieczystości, uzupełnianie podłoża i mycie klatki czy wymiana zużytych żerdzi. Dobrze, gdy poza klatką kupisz stojak dla papug.

Ptaki te lubią kąpiele wodne i można im od czasu do czasu dostarczyć mini basen, by mogły jej zażyć. Jeśli obawiasz się basenu w klatce, możesz też codziennie zwilżać pióra papugi, spryskując je czystą wodą z rozpylacza.

Kontroluj też stan pazurów i dziobu. Papuga powinna je ścierać naturalnie, chyba że występują zaburzenia wzrostu czy rogowacenia. Przycinanie dziobu i pazurów należy zlecić lekarzowi zajmującemu się ptakami egzotycznymi.

Niestety bardziej wymagająca jest opieka psychiczna nad papugą. Żako żyją w stadach i bardzo potrzebują towarzystwa, samotność może u nich wywołać autoagresję czy podatność na choroby. Nie poleca się tej papugi osobom zapracowanym.

Choroby

Żako za skrzydłem

pixabay.com/images/id-406880/

Papugi tego gatunku bywają podatna na niektóre choroby:

  • Schorzenia układu oddechowego, czyli głównie przeziębienia, najczęściej powodowane wahaniami temperatury.
  • Skubanie piór może być wynikiem niedoborów żywieniowych, chorób bakteryjnych i wirusowych, uczuleń, zatrucia, pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych, infekcji i podrażnienia skóry, niedoczynności tarczycy, schorzeń układu rozrodczego, problemów wynikających ze struktury stada – stres zdominowanego lub dominującego, zbyt suchego powietrza, braku dostępu do światła UVA i UVB, drażnienia skóry wyrastaniem nowych piór.
  • Hypocalcemia, czyli niedobór wapnia.
  • Choroba klatkowa, inaczej nazywana tkaniem, objawia się kiwaniem głową w różnych kierunkach, rytmicznym balansowaniem ciałem lub nerwowym drżeniem skrzydeł i przyjmowaniem pozycji do lotu. Przyczyną jest trzymanie żako w zbyt ciasnej klatce.
  • Urazy mechaniczne, czyli otwarte i zamknięte złamania kończyn, bolesne złamania świeżo rosnących piór, rany dziobu i języka. Urazy najczęściej spowodowane brakiem wyobraźni opiekunów lub hodowców.
  • Przerost dziobu, głównie u ptaków starszych, które mniej się ruszają i stają się mniej aktywne. Korektę może wykonać lekarz weterynarii.
  • Przerost pazurów, korektę zaleca się lekarzowi weterynarii, a lekko przerośnięte można spiłować pilnikiem do paznokci.

Czy papuga żako mówi?

Papugi żako są rozgadane. Rozwój umiejętności naśladowniczych zależy wyłącznie od opiekuna, jednak źródła podają, że żako kongijska wolniej dorasta, wolniej się usamodzielnia, potrzebuje silnej więzi rodzinnej i później (o 6 miesięcy) uczy się naśladownictwa, choć robi to najlepiej spośród podgatunków.

Papuga im jest młodsza, tym bardziej jest predysponowany do gadulstwa i możemy się po nich tego spodziewać. Gadająca papuga potrafi naśladować dźwięki wydawane przez przedmioty domowe (np. gong bicia zegara), naśladuje odgłosy innych zwierząt domowych (np. miauczy, szczeka), potrafi odtwarzać melodie (gwiżdże) i oczywiście mówi ludzkim głosem oraz śpiewa. Można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że repertuar żako jest bardzo duży. 

Jaki ma głos papuga żako? Papugi żako, gdy mówią, są w stanie odtworzyć słowa i zdania, tak modulując swym głosem, by maksymalnie zbliżyć swój ton do tonacji, jaką wydaje opiekun. Są po prostu papugami.

Ile żyje papuga żako?

Papugi żako mogą żyć nawet 40 lat. Jeśli ptak w europejskim klimacie przeżyje wszystkie pory roku, to ma szanse na długie i zdrowe życie, dzięki nabyciu odporności na warunki pogodowe. Niestety jest też mniej pozytywna informacja w przypadku żako. Papugi te są bardzo podatne na stres i depresję. Każda zmiana w ich życiu, nawet najdrobniejsza (np. podanie innego pokarmu) może wywołać u papugi ciężkie problemy psychiczne, które uwidaczniają się wyskubywaniem piór, a nawet samookaleczeniem.

Papugi potrzebują usystematyzowanego trybu życia oraz opiekuna, który poświęci im swój czas. Psychika tych ptaków jest bardzo delikatna i trzeba mieć to na uwadze, gdy zdecydujesz się na wybór pierzastego przyjaciela. Niewątpliwie opiekun może liczyć na czułego, oddanego towarzysza na wiele lat, lecz nie jest to ptak dla każdego. Na długość życia żako wpływa zróżnicowana dieta, opieka weterynaryjna i poziom opieki fizycznej i emocjonalnej.

W naturalnym środowisku ptaki żako żyją średnio 23 lata.

Papuga żako cena

Ile kosztuje papuga żako? Cena żako waha się w granicach od 2000 do 4000 złotych. Żako kongijskie kosztują średnio od 3000 do 3500 złotych. Żako liberyjskie można kupić średnio za 1500-2000 złotych. Cena zakupu papugi może się różnić w zależności od wieku ptaka, stanu zdrowia czy umiejętności.

Źródło

K. M. Jabłoński, M. J. Gorazdowski, Żako, Agencja wydawnicza Egros, Warszawa 2021.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne gatunki papug

Summary
PAPUGA ŻAKO – gadająca papuga w domu? | Zoonews.pl
Article Name
PAPUGA ŻAKO – gadająca papuga w domu? | Zoonews.pl
Description
Żako to piękne i delikatne psychicznie papugi, które mają duży potencjał – są to papugi gadające. Jak prawidłowo opiekować się żako, by była zdrowa i żyła 40 lat?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x