Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Modraszka zwyczajna – tryb życia, ciekawostki, opis gatunku

Facebook
Twitter
modraszka zwyczajna

Autorstwa © Francis C. Franklin / CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37675470

Modraszki zwyczajne to ptaki, które w Polsce znajdują się pod całkowitą ochroną. To ptaki o ciekawym ubarwieniu, które widzą siebie w nadfiolecie i ultrafiolecie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Modraszka zwyczajna – systematyka gatunku

Modraszka zwyczajna Cyanistes caeruleus inaczej sikora modra to śpiewający ptak neognatyczny, czyli charakteryzuje się ruchomym podniebieniem i zredukowaniem niektórych kości. Modraszki zwyczajne zostały sklasyfikowane jako ptaki z rzędu wróblowatych z rodziny sikor. Wyróżnia się 9 podgatunków modraszki zwyczajnej.

Jak wygląda modraszka zwyczajna

Modraszka zwyczajna jest małym ptakiem o jaskrawym ubarwieniu, mierzącym od 11,5 do około 12 cm. Brzuszek jest żółty z centralnie biegnącym czarnym pasem. Grzbiet modraszki jest ciemnozielony z niebieskimi partiami. Głowa modraszki ubarwiona jest kontrastowo. Bazą jest biel na polikach i czole, a na szczycie niebieski tupecik i czarne pasy. Pasy zaczynają się od dzioba i przechodzą przez ciemnobrązowe oczy, łącząc się na tyle karku. Podbródek modraszki zwyczajnej jest czarny. Skrzydła od spodu mają barwę ciemnoszarą, na wierzchu pióra są jasnoniebieskie. Na lotkach ptak ma białe pasy. Ich rozpiętość dochodzi do 20 cm. Ogon modraszki zwyczajnej również jest jasnoniebieski. Cienki dziób jest czarny, a nogi szaroniebieskie. Masa ciała modraszki zwyczajnej waha się od 9 do 12 gramów.

Modraszka zwyczajna – występowanie w Europie i Polsce

Modraszka zwyczajna w Europie

Modraszka zwyczajna zamieszkuje niemal całą Europę. Jedynymi miejscami, gdzie nie występuje to północne i północno-wschodnie krańce kontynentu. Nie spotka się modraszki zwyczajnej także w Iranie, w regionie gór Kaukazu i wyżynno-górskim rejonie Azji Mniejszej.

Modraszka zwyczajna w Polsce

W Polsce modraszka zwyczajna zajmuje wszystkie tereny nizinne. Najliczniej zimuje na zachodzie Polski.

Modraszka zwyczajne – środowisko życia

Modraszki zwyczajne za swój biotop wybierają doświetlone lasy liściaste lub mieszane. Preferują tereny z dobrze rozwiniętym zadrzewieniem, lecz nie przesadnie zagęszczonym np. ogrody, sady, skwery, parki oraz doliny większych rzek.

Modraszki zwyczajne – dymorfizm płciowy

Dymorfizm płciowy tych ptaków nie jest wyraźnie zaznaczony. Wielkość samicy i samca jest porównywalna. Ubarwienie modraszek zwyczajnych jest zbliżone, ale samica ma pióra matowe i mniej jaskrawe – szczególnie kolor niebieski. U samca jest on szafirowy, u samicy bardziej szarawy i nieco bledszy. Pióra samicy modraszki zwyczajnej w oczach samca odbijają mniej nadfioletu.

Jak wygląda modraszka zwyczajna

Autorstwa Sławek Staszczuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=525504

Głos modraszki zwyczajnej

Głos modraszki zwyczajnej jest bardzo dźwięczny. Trel modraszki można podzielić na dźwięki godowe, mające na celu wabienie partnerki, który jest najbardziej rozbudowany. Kolejnym jest świergot porozumiewawczy i ostrzegawczy. Jest on krótszy, lecz jasny dla odbiorców.

Modraszka zwyczajna – tryb życia

Modraszka zwyczajna prowadzi osiadły tryb życia. Jednak cześć osobników migruje za granicę na zimę. Wędrówki modraszki rozpoczynają się na przełomie marca i kwietnia oraz września i października. Przeloty odbywają się w dużych stadach. Modraszka zwyczajna nie jest zbyt dobrym lotnikiem (lot kołyszący), mimo że porusza się zwinnie po gałęziach to w gęstym lesie niezbyt dobrze sobie radzi, jest tam dla niej zbyt ciemno.

Co jedzą modraszki zwyczajne

Modraszki zwyczajne jedzą pokarm zwierzęcy i roślinny. Podstawowym pokarmem są jednak owady we wszystkich stadiach rozwojowych, pajęczaki i bezkręgowce. Latem dieta rozszerza się o pąki, nasiona i soki drzew. Zimą, gdy owadów jest mniej, modraszki zwyczajne zjadają małe nasiona oleiste, orzechy laskowe, jagody i tłuszcze dostępne w karmnikach. Modraszka poszukuje pokarmu głównie na wyższych partiach drzew, wierzchołkach i krańcach w towarzystwie innych ptaków np. kowalików. Współpraca z innymi ptakami powoduje, że grupa znajduje pokarm szybciej i może się wzajemnie ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

Ile żyje modraszka zwyczajna?

Modraszka zwyczajna żyje od 3 do 9 lat.

Modraszka zwyczajna – rozmnażanie

Modraszki zwyczajne łączą się w pary monogamiczne i pary te gniazdują raz lub dwa razy do roku. Pod koniec zimy para szuka miejsca na gniazdo, którym zazwyczaj jest budka lęgowa lub zajmują dziuple po dzięciołach. Wiosną samica składa od 10 do 16 białych jaj w czerwone plamki. Okres inkubacji trwa 2 tygodnie, po tym czasie wykluwają się pisklęta. Opieką nad pisklętami modraszki zwyczajnej zajmują się razem. Młode ptaki opuszczają gniazdo po około 20 dniach, lecz rodzice dokarmiają je nawet przez 14 dni po jego opuszczeniu. W upierzeniu młodej modraszki zwyczajnej dominuje matowa zieleń zamiast niebieskiego, a policzki są żółte.

Modraszka zwyczajna – ciekawostki

  • Modraszki zwyczajne widzą nadfiolet i ultrafiolet. Człowiek obserwujący modraszki widzi je w kolorach żółci i niebieskiego, lecz ptaki dla siebie są jaskrawe w odcieniach nadfioletu.
  • W Europie modraszka zwyczajna to jedyny mały ptak o takim wybarwieniu piór.
  • Modraszki zwyczajne potrafią wisieć do góry nogami z gałązek drzew.
  • Wejście do budki lęgowej dla modraszek zwyczajnych nie może mieć większej średnicy niż 3 cm. W innym przypadku para lęgowa zostanie przegoniona z zasiedlonej budki.

Ochrona gatunkowa modraszki zwyczajnej

Sikora modra nie jest zagrożona wyginięciem, jej status liczebności światowej pozostaje umiarkowanie wzrostowy. Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje (IUCN red list) modraszkę zwyczajną jako gatunek najmniejszej troski o sygnaturze LC (least concer). W Polsce modraszka zwyczajna jest objęta całkowitą ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie można jej zabijać, przetrzymywać żywych lub martwych, okaleczać, pozyskiwać i transportować oraz niszczyć ich siedlisk. Ochrona obejmuje także ich gniazda, schronienia, jaja i pisklęta. Modraszka zwyczajna nie jest objęta ochroną czynną, obecnie jej nie wymaga.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki ptaków

Summary
Modraszka zwyczajna – tryb życia, ciekawostki, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Modraszka zwyczajna – tryb życia, ciekawostki, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Modraszki zwyczajne to ptaki, które w Polsce znajdują się pod całkowitą ochroną. To ptaki o ciekawym ubarwieniu, które widzą siebie w nadfiolecie i ultrafiolecie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x