Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kot senior – jak o niego dbać?

Facebook
Twitter
kot staruszek na kanapie

Wiek kota to nie tylko liczba. Jesień życia kotów przychodzi zdecydowanie szybciej niż u człowieka. Jak zatem zadbać o kociego seniora, by mógł się nią cieszyć?

Spis treści - kliknij

Kiedy kot staje się seniorem?

Kot staje się seniorem między 7 a 8 rokiem życia, a kotem geriatrycznym w wieku około 10-12 lat. Przeliczając wiek kota na ludzkie lata, kot między 7 a 12 rokiem życia ma 45-65 ludzkich lat. Nie oznacza to jednak, że twój kot w tym przedziale wiekowym od razu zacznie manifestować oznaki upływającego czasu. Bywa, że niektóre stare koty zachowują młodzieńczą energię nawet w sędziwym wieku, inne z kolei z godnością znoszą trudy starości, a jeszcze inne zupełnie się jej poddają. Kocie lata życia upływają szybko, zwłaszcza z naszej perspektywy, a sam proces starzenia się kotów jest powolny i niestety nieubłagany. Kot starzeje się po cichu, nie narzekając na ból i problemy zdrowotne, usuwa się w cień, ale cierpi. Zadaniem opiekuna jest dostrzec upływające lata w kocim towarzyszu oraz pomóc mu przez starość przejść możliwie bezboleśnie.

Objawy starości kota

Wśród objawów starości kota należy wymienić:

Zmiany w sierści i pazurach u kota.

Starość u kota objawia się przede wszystkim wizualnie. Kot senior nie dokonuje już tak dokładnej pielęgnacji futra, jak miało to miejsce w młodości, wynika to przede wszystkim z mniejszej sprawności w stawach lub otyłości. Na futrze pojawiają się niewypielęgnowane miejsca, kot jest bardziej zmierzwiony, gdyż jego sierść się wydłuża wraz z wiekiem, włos jest nierówny, matowy z miejscowymi rozwarstwieniami. Pazury starszych kotów znacznie szybciej rosną, są grubsze i wymagają częstszego doglądania.

Mocny sen kota

Stare koty mają coraz dłuższy i głębszy sen.

Zmiany we wzorcach żywienia u kota

Starość u kota to czas zmian metabolicznych. Starzejący się kot zmienia dwukrotnie swoje zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Pierwszy etap następuje między 6 a 8 rokiem życia, kiedy to wzrasta ryzyko nadwagi i otyłości. Drugi etap zmian żywieniowych następuje po 10 roku życia kota. Na tym etapie życia kota wyraźnie zaznacza się tendencja do wystąpienia niedowagi. Brak apetytu u kota jest jednym z objawów starości u kota, ale także sugeruje problemy związane ze stanem jego jamy ustnej.

Problemy z trawieniem u kota

Brak apetytu u kota lub pojawiające się problemy żywieniowe związane są zwykle z zapaleniem dziąseł, tworzeniem się kamienia nazębnego i próchnicą. Problemy z gryzieniem pokarmu są zaczątkiem utrudnionego trawienia: kot senior może zwracać pokarm, ale też częściej miewa biegunki lub zaparcia. Stary kot oddaje kał i mocz nieregularne lub jest on utrudniony w wyniku np. zmian artretycznych, uniemożliwiających przyjęcie odpowiedniej pozycji do defekacji. Koty geriatryczne gorzej też trawią i przyswajają tłuszcze.

Zmiany artretyczne i choroba zwyrodnieniowa stawów u kota

Starość u kotów objawia się także sztywnością stawów dostrzegalną zwłaszcza po przebudzeniu. Postęp choroby doprowadza do trudności z chodzeniem, kulawizn oraz osłabienia siły tylnych łap.

Zmniejszona pojemność pęcherza i nietrzymanie moczu u kota

Wraz z wiekiem kota pogarsza się wydolność nerek i całego układu moczowego. Oznaką pierwszych problemów z oddawaniem moczu jest częste korzystanie z kuwety. Z czasem problem zmienia się w utratę kontroli nad pęcherzem, kot senior nie trzyma moczu. Stary kot sika na łóżko i częściej zostawia mokre ślady w miejscach, w których najczęściej przebywa.

Postępująca głuchota u kota

Starość u kota wiąże się z pogorszeniem słuchu, które bardzo trudno wykryć, gdyż koty potrafią rekompensować sobie niedobory jednego zmysłu, wykorzystując pozostałe, choć i one ulegają stępieniu. Pogorszenie słuchu u kociego seniora jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla kotów wychodzących.

Postępująca ślepota u kota

Kot senior narażony jest na pogorszenie się wzroku lub jego utratę (zaćma u kota), jednak żyjąc w znanym otoczeniu może sobie z tym problemem poradzić. Pierwszymi objawami pogarszającego się wzroku jest obijanie się o meble oraz niechęć przebywania na słońcu podrażniającym kocie oczy.

Kocia demencja

Na demencję starczą cierpią także zwierzęta. Stary kot zacznie intensywniej domaga się uwagi przy jednoczesnej wzmożonej wokalizacji (kot może siebie nie słyszeć, dlatego głośniej miauczy lub gdy odczuwa lęk np. z powodu pogorszenia pamięci i niemożliwości odnalezienia opiekuna lub kuwety). Stary kot częściej też odczuwa niepokój i staje się zdezorientowany nawet przebywając w znanym otoczeniu.

Szukasz kamy dla kota sterylizowanego?

Reklama

12 porad - Jak dbać o kociego seniora?

Wieku kota i postępującego procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale opiekun kociego seniora możne znacząco wpłynąć na ten proces, podejmując działania, które mogą ograniczyć negatywne konsekwencje starości. Jak dbać o kociego seniora?

 

  1. Prawidłowe żywienie starszego kota to podstawa. Pokarm kociego seniora musi być prawidłowo zbilansowany, by wpłynąć na zdrowy wygląd sierści, stabilną wagę i odbudowę tkanki mięśniowej, zapobiec problemom trawiennym, wspierać układ krążenia oraz dostarczać składników dbających o zdrowie dróg moczowych. Zaleca się zwiększenie ilości dostarczanej energii w pokarmie o 25% po 10 roku życia kota. Karma dla kota seniora powinna zawierać białko w stężeniu minimum 30% w suchej masie, tłuszcz 10-25% w suchej masie, a ilość włókna w pokarmie powinna być jak najniższa tj. >5% w suchej masie. Taki skład karmy dla kota seniora ma docelowo poprawić strawność i przyswajalność składników odżywczych, niezbędnych do właściwego funkcjonowania starzejącego się organizmu kota. By zachęcić kociego seniora do jedzenia możesz lekko podgrzewać karmę, by była bardziej aromatyczna. Jeśli kot senior ma problemy z nerkami, sercem czy nadprogramowymi kilogramami skonsultuj się lekarzem weterynarii, być może trzeba będzie przejść na dietę weterynaryjną. Karma dla kota seniora powinna być podawana 3-4 razy dziennie, mały posiłek o stałej porze, a częściej nie będzie tak obciążający. Do diety należy włączyć pożywienie o większej zawartości wody.

 

  1. Dopajaj kota, jeśli kot rzadziej zagląda do miski z wodą, by zapobiec odwodnieniu i chronicznemu zmęczeniu kota. Uwaga! Nadmierne spożywanie wody może być objawem choroby nerek lub cukrzycy.

 

  1. Obserwuj starzejącego się kota, by móc jak najszybciej interweniować, zapobiegając pogorszeniu stanu zdrowia lub ciężkiej chorobie (białaczka, cukrzyca, nadczynność tarczycy, niewydolności nerek, zmiany nowotworowe). Obserwuj zmiany w oczach kota: zmiana koloru rogówki na niebieską, zabielenie źrenicy, zmętnienie, zmiana wielkości źrenic, wynaczynienia. Nie zmieniaj ustawienia mebli, kot będzie się czuł bezpieczniej nawet jeśli całkowicie oślepnie. Monitoruj stan zębów: nieprzyjemny zapach, kamień nazębny, wypadanie zębów, ukruszenie.

 

  1. Chroń kota przed upadkiem. Zabezpiecz barierki schodów i tarasu. Zamontuj w domu rampy i podesty, by ułatwić kotu wchodzenie na wysokości bez ryzyka upadku.

 

  1. Zadbaj o kocie stawy, zmieniając piankę w legowiskach na ortopedyczną, która zapewni maksymalny komfort snu. Legowisko dla kota powinno leżeć w miejscu ciepłym, ale nie nasłonecznionym czy wilgotnym. Możesz też podawać suplementy na stawy dla kota, ale ich dawkowanie skonsultuj z lekarzem prowadzącym kota.

 

  1. Zapewnij staremu kotu spokojny sen, domownicy nie powinni zakłócać jego snu, ani wybudzać kota. W ten sposób można kociego seniora łatwo przestraszyć i zdezorientować. Kot senior gorzej znosi sytuacje stresowe, coś co było kiedyś akceptowalne, dziś staje się problematyczne, wręcz nie do zniesienia.

 

  1. Nie pal papierosów w domu. Kot senior też jest biernym palaczem, starość sprawia, że oddech staje się płytszy, kot się szybciej męczy i dłużej regeneruje. Paląc papierosy dodatkowo pogarszasz kocią wydolność oddechową na stare lata.

 

  1. Pomagaj kociemu seniorowi pielęgnować futerko i zadbaj o jego zęby. Regularne szczotkowanie sierści zapobiegnie problemom ze skórą, pobudza krążenie i zdecydowanie poprawia samopoczucie kota. Ciepła kąpiel może przynieść ulgę kotom cierpiącym z powodu zwyrodnienia stawów. Nie proponuj kotu kąpieli, jeśli tego nie lubi, możesz go tylko niepotrzebnie zestresować. W takim przypadku lepiej użyć zwilżonej, miękkiej ściereczki, przecierając nią futro staruszka. Szczotkowanie zębów może znacząco wpłynąć na stan narządów wewnętrznych i zapobiegnie ich infekcji właśnie poprzez niezaniedbywanie higieny jamy ustnej kota.

 

  1. Kuweta dla kota, miski na wodę i żywność oraz meble w domu powinny mieć stałe miejsce, nie przestawiaj ich. Zapewnij staremu kotu stałe i przewidywalne środowisko np. stałe pory karmienia i zabawy. Kuweta dla kota powinna być zmieniona na taką, która ma niższy rant, co ułatwi staruszkowi wchodzenie do niej. Ustaw rampy w ulubionych miejscach, na które wcześniej wspinał się kot. Kot nadal je lubi, ale nie korzysta z nich, bo trudniej mu tam wejść.

 

  1. Kup gps dla kota, który ułatwi ci jego lokalizację, zwłaszcza, że pogarszająca się sprawność i pamięć kota może zaprowadzić go w miejsce, z którego nie będzie mógł wyjść. Gps dla kota to niezbędne akcesorium dla kocich staruszków, a już szczególnie dla tych wychodzących. Pamiętaj, że gps dla kota nie uchroni go przed zagrożeniem czyhającym poza bezpiecznym ogrodem. Być może warto przemyśleć ograniczenie wędrówek starzejącego się kota wyłącznie do tarasu i terenu ogrodu.

 

  1. Postępujący wiek kota determinuje także częstsze wizyty kontrolne. Staruszka trzeba badać raz na 6 miesięcy (krew, mocz, usg, waga, uzębienie, szczepienia), a wszelkie zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu kota konsultuj z lekarzem weterynarii. Nigdy nie lecz zwierzęcia na własną rękę.

 

  1. Pozwól kotu odejść, jeśli terapia i leczenie nie przynosi efektów, a stan kociego seniora pogarsza się i widać tylko oznaki cierpienia. Dostrzeż punkt, w którym kotu nie da się już pomóc. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, to on powinien przeprowadzić was przez proces eutanazji, ale to na tobie spocznie podjęcie tej trudnej decyzji. Bądź humanitarny, obiektywnie oceń stan ukochanego kota, kieruj się wyłącznie jego dobrem. Nie pozwól, by zwierzę permanentnie cierpiało, kiedy ratunku już nie ma.

 

 

Bibliografia:

Agnieszka Kurosad, Żywienie kotów starszych w: M. Ceregrzyn, L. Lechowski, B. Barszczewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów, Wrocław 2019.

E. Flint, G. Meadows, The Complete Guide to Caring for Your Cat, Holland 2003.

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o kotach

Summary
Kot senior – jak o niego dbać? | Zoonews.pl
Article Name
Kot senior – jak o niego dbać? | Zoonews.pl
Description
Wiek kota to nie tylko liczba. Jesień życia kotów przychodzi zdecydowanie szybciej niż u człowieka. Jak zatem zadbać o kociego seniora, by mógł się nią cieszyć?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x