Reklama

Uniesiony ogon psa – co oznacza?

Facebook
Twitter
Po co pies unosi ogon

Ogon psa to narząd służący komunikacji, dlatego nie należy go zakrywać. Informacje wysyłane ogon są ważne zarówno dla innych psów oraz ich opiekunów.

Spis treści

Mowa ciała psa z uniesionym ogonem

Ogon psa jest postawiony sztywno i wysoko. Pies nieruchomieje, jego ciało zastyga w bezruchu. Zdarza się, że pies stroszy sierść na kręgosłupie. Celem takiego zachowania jest powiększenie swojej objętości, by wobec konkurenta wydać się wizualnie większym niż pies jest w rzeczywistości.

Dlaczego pies unosi ogon?

Uniesienie ogona jest informacją ostrzegającą inne psy i ma pokazać przewagę, jaką chce zaznaczyć pies względem innych osobników. Pies może całkowicie i ostrzegawczo postawić w pionie swój ogon, zmieniając postawę na dominującą lub gniewną. Psy myśliwskie naturalnie noszą uniesione ogony, a ich charakterystyczne ubarwienie (jasna końcówka ogona) jest swego rodzaju wskazówką dla ludzi, gdzie aktualnie znajduje się pies, podczas polowania.

Jeszcze inna informacja płynie od psów pewnych siebie, które unoszą ogony w pokojowym zamiarze. Zachęcają inne psy do gestów powitalnych (obwąchiwanie) odsłaniają erogenne strefy przez uniesienie ogona.

Ciekawostka: w przypadku suk w cieczce uniesiony ogon zdecydowanie nie jest ostrzeżeniem, lecz zaproszenie dla potencjalnych partnerów.

Jak się zachować, gdy pies unosi wysoko ogon?

W psiej mowie ciała bardzo ważną rolę odgrywa ogon ułożony w określonej pozycji, będący w  ruchu lub stagnacji. Dlatego, by ułatwić komunikację gatunkową nie zakrywajmy ogonów psimi ubrankami (ogon zawsze powinien być odkryty). Jest to bardzo ważne także dla opiekunów, którzy mogą szybko zinterpretować zachowanie psa i je właściwie skorygować, jeśli jest to potrzebne. Nie wszystkie psy mają dorodne ogony, którymi mogą się jasno komunikować z otoczeniem. Jeśli posiadasz właśnie takiego psa zwróć szczególną uwagę na inne sygnały płynące z postawy jego ciała.

Rasy psów, u których podnoszenie ogona jest szczególnie widoczne

  • husky syberyjski
  • coonhound
  • spaniel tybetański
  • foxhound angielski i amerykański
  • beagle
  • catahoula leopard dog

Redakcja

Bibliografia:

A. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Przeczytaj inne kocie i psie ciekawostki

Wejść na stronę: 1022

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x