Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jakie szelki dla kota wybrać? Jak je dopasować

Facebook
Twitter
Jak dopasować szelki dla kota?

Zdjęcie Amber Kipp on Unsplash

Szelki to niezbędne akcesorium nie tylko dla pasa, ale także dla kota. Na co zwrócić uwagę przy zakupie szelek dla kota? Jakie je dopasować?

Spis treści

Rodzaje szelek dla kota

Wśród dostępnego asortymentu sklepów zoologicznych można wyróżnić szelki bardziej zabudowane oraz szelki skonstruowane tylko z pasów uprzęży zakładane przez głowę. Każde z nich są dostępne w wielu kolorach i kilku rozmiarach, by opiekun mógł swobodnie dopasować szelki do wielkości swojego kota.

Szelki materiałowe (bezuciskowe) przyjmują formę zabudowanej nieregulowanej kamizelki zapinanej na grzbiecie kota lub mają formę puszorka materiałowego z regulowanymi pasami nylonowymi, również zapinanego na grzbiecie.

Szelki dla kota składające się z pasów uprzęży wykonane są z następujących materiałów: skóra naturalna, nylon, polipropylen lub taśmy welurowe. Wszystkie szelki, a więc XS (extra small), S (small) poprzez nieco większe w rozmiarze M (medium) i duże, czyli L (large) mają możliwość dodatkowej regulacji za pomocą metalowych lub plastikowych elementów rymarskich. Każdy rozmiar XS lub 0, S, M i L jest również opisany w obwodach klatki piersiowej kota oraz posiada określony limit wagowy zwierzaka. Obwód podany jest w cm od minimalnej do maksymalnej regulacji danego rozmiaru.

Szelki w formie uprzęży dla kota występują w trzech rodzajach konstrukcji:

  • Szelki przyjmujące formę dwóch regulowanych obręczy połączonych pojedynczym lub podwójnym pasem. Oba łączniki obręczy mogą występować w wersji regulowanej. Jeśli występuje tylko jeden pas łączący obręcze zawsze jest usytuowany na grzbiecie zwierzęcia. Obręcze szelek mają różne rozmiary, jedna jest większa, a druga mniejsza. Mniejsza obręcz musi znajdować się bliżej głowy kota.
  • Szelki dla kota w formie dwóch regulowanych półobręczy połączonych pojedynczym regulowanym lub nieregulowanym pasem. W tym przypadku pas łączący półobręcze znajduje się zawsze na piersi zwierzęcia.
  • Szelki w formie jednej regulowanej obręczy głównej, która okala ciałko za przednimi łapkami kota połączona dwiema nieregulowanymi półobręczami. Jedna z półobręczy znajduje się w poprzek piersi zwierzęcia, a druga przepasa barki kota.

Jak dopasować szelki dla kota?

Szelki dla kota nie powinny być ani za ciasne, ani za luźne. Zbyt luźne szelki ułatwią kotu wysunięcie się z szelek i ucieczkę. Za duże szelki u kota to także ryzyko zahaczenia o gałęzie krzewów i drzew. Próba oswobodzenia może skończyć się uduszeniem. Przyciasne szelki to z kolei ucisk na łopatki i kręgi szyjne, utrudniający poruszanie się kota. Ciasne szelki skutecznie zniechęcą kota do chodzenia na smyczy. Najważniejszą wytyczną przy doborze szelek jest możliwość wsunięcia dwóch palców pomiędzy szelki, a ciało kota. Bardzo ważny jest materiał, z którego kocie szelki są wykonane, im bardziej naturalne tym lepiej. Zwracajmy uwagę na ilość łączeń, tu także im mniej tym mniejsze ryzyko obtarć. Jakość zastosowanych materiałów nie jest bez znaczenia. Szelki dla kota nie powinny się zbytnio rozciągać, rozchodzić na szwach, a po naciągnięciu szwy nie powinny pękać. Jeśli twojego kota rozpiera energia na spacerach zawsze lepszym rozwiązaniem będą szelki aniżeli obroża. Każde szarpnięcie w obrębie odcinka szyjnego ograniczonego obrożą może uszkodzić kręgosłup kota!

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o kotach

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x