Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Facebook
Twitter
Jaki żwirek wybrać dla kota?

To pytanie zadaje sobie z całą pewnością niejeden opiekun kota. Który żwirek będzie najbardziej odpowiedni? Jakie są ich rodzaje i z czego są zrobione? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Spis treści

Wybieramy żwirek dla kota

Koci żwirek jest jednym z najczęściej kupowanych produktów. W sklepach zoologicznych można znaleźć się ogromne ilości i różne rodzaje tych produktów – łatwo więc jest stracić rezon, który żwirek najlepiej kupić.
Żwirki dla kotów można podzielić według kilku kategorii. Jedną z najbardziej popularnych jest podział ze względu na materiał, z którego są wykonane. Wyróżniamy zatem żwirki:

  • bentonitowe
  • silikatowe
  • roślinne

Żwirki bentonitowe dla kota

Są to żwiry wytwarzane ze skały osadowej (bentonitu), której głównym składnikiem jest uwodniony krzemian (montmorylonit). Ten minerał ma bardzo dobre właściwości pochłaniania wody.

Żwirki bentonitowe są chyba najbardziej popularnym podłożem dla kotów w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim z ich łatwej dostępności (każdy sklep zoologiczny ma je w swojej ofercie) oraz względnie niskiej ceny. 

W handlu występują żwiry o różnych granulacjach i zapachach (m.in. żwirki o zapachu lawendy, trawy, a nawet cytrusów). Istnieją również żwiry z krzemionkowym wskaźnikiem białka, który zmienia kolor, gdy kot ma problemy z układem moczowym.

Najczęściej użytkowane są żwirki zbrylajace się. Pod wpływem wilgoci podściółka agreguje się w większe grudki, które możemy usunać z kociej kuwety. Reszty żwiru nie wolno usuwać drogą sanitarną, grozi to bowiem zatkaniem odpływu. Jeśli kuweta jest umieszczona w łazience to należy również wziąć pod uwagę kłopotliwe szorowanie kafelek lub podłogi w okolicy kociej toalety. Rozsypany bentonit wraz z wodą tworzą zabrudzenia, które mogą być dość ciężkie do usunięcia.

Żwiry posiadają różne gradacje i możemy dobrać taką, która najbardziej będzie odpowiadała naszemu kotu. Niektóre koty będą wolały delikatne, bardzo drobne granulki (zazwyczaj określane mianem “compact”). Warto również zwrócić uwagę na dedykowane żwirki np. dla kotów długowłosych, które będą zapobiegać wynoszeniu żwiru poza kuwetę. Dobry podkład bentonitowy nie pyli, zdarzają się jednak takie, które mogą być przyczyną chorób układu oddechowego naszego kota.

“Bentonity” są z reguły mniej wydajne od pozostałych rodzajów podściółek, gdyż jedno opakowanie wystarcza na 1-3 tygodnie użytkowania. Pomimo tego najbardziej przypominają naturalne miejsce toalety – piasek/ziemię, dlatego najczęściej są przez koty akceptowane.

Żwirki silikatowe dla kota

Popularne “silikony”. Są to żwiry wykonane głównie z krzemianu sodu, więc ich prawidłowa nazwa powinna brzmieć “żwiry krzemiankowe”. Podstawowym pierwiastkiem jest tutaj krzem (symbol Si, łac. silicium) a najczęściej stosowana nazwa – “żwirki silikonowe” – jest właściwie spolszczeniem łacińskiego określenia krzemu.

Żwiry silikonowe są bardzo wygodne w użyciu. Przy codziennym sprzątaniu usuwamy tylko odchody stałe, a mocz zostaje związany przez granulki. W zależności od producenta całość podściółki wymieniamy po około 2-4 tygodniach użytkowania (świadczy o tym zmiana koloru granulek na żółty). Żwirów silikonowych nie powinno się usuwać drogą sanitarną.

 “Silikony” przede wszystkim są to żwiry niezbrylające się, chociaż na rynku zaczynają się już pojawiać podściółki, które się zbrylają. Są też znacznie lżejsze od żwirów bentonitowych, co niewątpliwie jest ich zaletą, podczas sprzątania kociej toalety. Żwirki silikonowe bardzo dobrze chłoną wilgoć i zapachy. Jednak niestety nie przypominają naturalnych podściółek (np. piasku) i szeleszczą podczas przesypywania. Może to być przyczyną niechęci kotów do załatwiania się w takim właśnie żwirku.

Żwiry silikonowe są dość lekkie, więc istnieje możliwość wynoszenia granulatu poza kuwetę. W takim przypadku sprawdzają się specjalne maty, które układamy przy kociej toalecie.

Żwirki roślinne dla kota

ą to zazwyczaj żwiry drewniane, a co za tym idzie – najbardziej przyjazne środowisku. Istnieją również żwirki kukurydziane, z otrąb pszennych, łupin orzecha czy słomy. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość usuwania drogą sanitarną (niewielkie ilości) lub wykorzystania w kompostowniku.

Żwiry roślinne mogą się zbrylać lub nie. W tej drugiej postaci podściółka “rozpada się” pod wpływem moczu i opada na dno kuwety. Takich żwirów będziemy zużywać ilościowo więcej, niż ich zbrylających odpowiedników. Za “sklejanie” się takiego żwiru odpowiada m.in. mąka ziemniaczana.  Kupując np. żwir drewniany zwróćmy uwagę na jego skład i zróbmy wywiad czy w czasie wytwarzania tego produktu nie używa się żadnej chemii ani sztucznych substancji. Drewniane żwiry najczęściej produkowane są z substratu iglastego (sosna, świerk). Dobre jakościowo żwiry nie powinny pylić i bardzo rzadko uczulają koty.

Podściółki wykonane z włókien roślinnych są bardzo chłonne i dobrze wiążą zapachy. Jeśli jednak nadal czujemy nieprzyjemną woń z kociej toalety możemy zastosować specjalne neutralizatory. Mogą one występować w postaci proszku lub cieczy w sprayu.
Żwiry roślinne są dosyć lekkie, więc potrafią być wynoszone na sierści lub łapach kota poza kuwetę. Z odsieczą przyszli producenci, którzy stworzyli nieco cięższą odmianę, specjalnie dla kotów długowłosych. Podściółki roślinne są zwykle bezpieczne dla młodych kociąt, które często chcą skosztować tego, co znajduje się w ich toalecie. Połknięcie np. bryłki bentonitu będzie miało dużo poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

Podsumowując o żwirkach dla kotów

Wybór żwiru i tak na końcu oceni kot. Może się zdarzyć, że podściółka, którą uważaliśmy za najlepszą nie spełni wymagań naszego podopiecznego. W takim przypadku nie pozostanie nam nic innego, jak powrót do sprawdzonego żwiru i powolne, sukcesywne “przekonywanie” kota do zmiany. Taki proces może trochę potrwać, ale nie możemy się spieszyć. Koty zwykle źle reagują na nagłe zmiany w swoim otoczeniu, dlatego cierpliwość i zrozumienie są tutaj najważniejsze.

mgr Joanna Merta-Krawczyk

Biolog środowiskowy i sądowy. Z branżą zoologiczną związana od 2011 roku. Autorka wielu zoologicznych artykułów poradnikowych. O produktach zoologicznych wie prawie wszystko. Doświadczenie zdobywała pracując na stanowiskach począwszy od doradcy klienta, aż po koordynatorkę sieci sklepów zoologicznych. Miłośniczka natury, opiekunka psa, posiada akwarium towarzyskie, terrarium z żabą rogatką oraz roślinne 🙂

Chcesz poznać inne porady dla właścicieli kotów?

Summary
Jaki żwirek dla kota wybrać?
Article Name
Jaki żwirek dla kota wybrać?
Description
To pytanie zadaje sobie z całą pewnością niejeden opiekun kota. Który żwirek będzie najbardziej odpowiedni? Jakie są ich rodzaje i z czego są zrobione? Sprawdź!
Author

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x