Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak zrobić drapak dla kota – instrukcja krok po kroku

Facebook
Twitter
Jak zrobić drapak dla kota – instrukcja krok po kroku

Drapanie to naturalne zachowanie kota. Jest to sposób komunikacji oraz aktywność, która pozwala kotu zadbać o kondycję pazurów. Jak zrobić drapak dla kota?

Spis treści

Co zrobić, by kot nie drapał mebli?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Należy zapewnić odpowiedni drapak dla kota, na którym będzie mógł realizować swoją potrzebę drapania.

Jaki powinien być drapak dla kota?

  • dobry drapak powinien być stabilny. Jego wielkość powinna być na tyle duża, by drapak nie uciekła spod łap kota
  • dobra wielkość drapaka to taka, przy której kot będzie mógł się wyprężyć się na całą długość ciała
  • drapak powinien być wyposażony w różne kształty oraz powierzchnie. Koty mają różne upodobania. Niektóre wolą drapaki leżące, a inne kocie drzewka. Drewno, sizal, juta, prasowany karton – to przykłady powierzchni, które powinniśmy dać kotu do wyboru

Co jest potrzebne, by zrobić drapak dla kota?

  • Piłka do drewna
  • Wkrętarka i otwornica do drewna
  • Zszywacz do tapicerki
  • Papier ścierny
  • Pistolet z klejem na gorąco
  • Klej tapicerski w spray
  • Tuba z tektury albo konar drzewa
  • Sznur jutowy albo sizalowy
  • Pluszowe obicie albo koc, kawałki wykładziny podłogowej
  • Gąbka tapicerska
  • Sklejka

Jak zrobić drapak stojący – instrukcja krok po kroku

Pomysłów na projekt drapaka najlepiej poszukać w Internecie. W sieci znajdują się wszystkie możliwe konfiguracje drapaków. Wystarczy wybrać jeden z nich i przyjrzeć się częściom składowym, a następnie spróbować je odtworzyć wykorzystując dostępne pod ręką części. 

Jeżeli już wiemy, jaki rodzaj powierzchni preferuje do drapania nasz kot oraz czy woli pionowe bądź poziome, to możemy przejść do realizacji wybranego projektu.

My zajmiemy się kolejnymi etapami przygotowania drapaka stojącego dwupiętrowego z półkami.

Przygotowanie podstawy drapaka

Podstawę drapaka wykonać można ze sklejki. Drapak jest dwupiętrowy, dlatego w podstawie umieszczone będą dwie tekturowe tuby – w projekcie wykorzystaliśmy 2 tuby tekturowe o średnicy 10 cm i długości 150 cm. Długość pierwszej tuby pozostaje bez zmian. Drugą tubę rozcinamy piłką do drewna równo w połowie.

Wielkość podstawy ze sklejki musi być na tyle duża, by drapak zachował stabilność. Kształt podstawy będzie prostokątny 80 x 60 cm. W podstawie odrysowujemy dwa okręgi o średnicy 10 cm, w których będą zainstalowane tuby. Rozmieszczenie tub w podstawie uzależnione jest od tego, jak duża będzie półka pierwszego piętra. Za pomocą otwornicy do drewna (fi 100 mm) wycinamy w podstawie dwa otwory.

Wykładzinę podłogową rozkładamy tkaniną do podłogi, by jej spód skierowany był do góry. Na wykładzinę kładziemy podstawę drapaka i zaznaczamy na wykładzinie przestrzenie otworów, które wywierciliśmy w podstawie. Wycinamy otwory w wykładzinie, a następnie przyklejamy (klejem na gorąco) wykładzinę jej spodnią częścią do podstawy drapaka, uwzględniając położenie otworów podstawy i tych wyciętych w wykładzinie.

W analogiczny sposób przygotowujemy płytę, którą wykorzystamy do zrobienia pierwszego piętra – przy czym w niej wiercimy już tylko jeden otwór, przez który przejdzie najdłuższa tuba – 150 zł. Wielkość płyty na pierwsze piętro ustalamy indywidualnie, biorąc pod uwagę rozstaw tub, który zaplanowaliśmy w podstawie.

Pierwsze piętro drapaka

Nadszedł czas na połączenie tub z podstawą. Jeżeli tuby nie wchodzą do sklejki z wyczuwalnym oporem, to od spodu podstawy można je ustabilizować za pomocą wąskich kątowników i krótkimi wkrętami do drewna – takimi, by nie przeszły na wylot tuby i sklejki.

Na zainstalowane do podstawy drapaka tuby nakładamy od góry płytę pierwszego piętra, która zostanie zamontowana na wysokości ok. 75 cm. Płytę pierwszego piętra przytwierdzamy do dwóch tub od jej dołu wąskimi kątownikami. Kątowniki te będą ukryte pod sznurem jutowym.

Górne piętro drapaka

Płytę górnego piętra docinamy uwzględniając wielkość kota. Musi być ona na tyle duża, by kot mógł się na niej ułożyć. Górną płytę obklejamy od góry pianką tapicerską, a całość obciągamy kocem, który do spodniej części płyty przytwierdzamy zszywaczem tapicerskim.

Na koniec za pomocą kleju na gorąco przyklejamy do tub jutowy sznur.

Zabawki dla kota

By zainteresować kota nowym drapakiem możemy do niego przymocować kilka zabawek, które będą swobodnie zwisały ze spodnich części półek na pierwszym i drugim piętrze.

Chcesz poznać inne kocie porady?

Summary
Jak zrobić drapak dla kota – instrukcja - ZOONEWS.PL
Article Name
Jak zrobić drapak dla kota – instrukcja - ZOONEWS.PL
Description
Drapanie to naturalne zachowanie kota. Jest to sposób komunikacji oraz aktywność, która pozwala kotu zadbać o kondycję pazurów. Jak zrobić drapak dla kota?
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x