Reklama

Jak rozpoznać płeć kota? Czy to trudne?

Facebook
Twitter
Jak rozpoznać płeć kota? Oczywiście najlepiej jest dokonać oględzin narządów płciowych, a więc zwyczajnie zajrzeć kotu pod ogon.

pixabay.com/images/id-6479019/

Kot czy kotka, oto jest pytanie? Wybór płci kota ma wymiar indywidualny, ale czy łatwo jest dokonać rozróżnienia płci, nie mając wiedzy anatomicznej?

Spis treści - kliknij strzałkę

Jak odróżnić kota od kotki

Jak rozpoznać płeć kota? Oczywiście najlepiej jest dokonać oględzin narządów płciowych, a więc zwyczajnie zajrzeć kotu pod ogon. W przypadku dorosłych osobników oznaczenie płci jest najprostsze i najpewniejsze właśnie w taki sposób. U samca kota poniżej odbytu widoczne będą wyraźne jądra umieszczone w worku mosznowym. Jeśli jądra nie są wyraźnie zaznaczone to prawdopodobnie mamy do czynienia z kastratem. Nie daje nam to jednak 100% pewności, dlatego w takim przypadku należy sugerować się odległością dzielącą otwór odbytu od ujścia układu moczowo-płciowego. U prawidłowo rozwiniętego samca odległość między odbytem a prąciem wynosi 2,5 cm, u samicy odległość jest mniejsza. Dodatkową podpowiedzią, jak rozpoznać płeć kota będzie też wygląd zewnętrzny ujścia układu moczowo-płciowego, który powinien być zbliżony wyglądem do odbytu. U samca będą to otwory w kształcie kropek. U kotki odbyt będzie kropką, a otwór pochwy będzie miał kształt kreski.

Jak rozpoznać płeć małego kota

Jak rozpoznać płeć kota po urodzeniu? Określenie płci kociąt bezpośrednio po porodzie jest praktycznie niemożliwie lub bardzo trudne, ze względu na fakt, że ich organy płciowe nabiorą wyraźniejszych kształtów dopiero kilka tygodni później. Rozpoznanie płci u kociąt jest o wiele większą zagadką, niż u ich rodziców i wymaga czasu. Tu także ma zastosowanie metoda określająca kształt otworu odbytowego i moczowego. Mała kotka ma kropkę i kreskę, czasem określa się płeć widocznym średnikiem (;), a u chłopców dwukropkiem (:). Nazewnictwo zaczerpnięte od znaków interpunkcyjnych dość dobrze obrazuje, o co dokładnie chodzi. Dodatkową wskazówką, jak rozpoznać płeć kota jest dotknięcie okolicy bezpośrednio pod odbytem. Pod tym otworem powinny dać się wyczuć niewielkie wypukłości. Jeśli ich brak mamy oczywiście do czynienia z kotką. Płeć małego kocura pomoże określić również odległość obu układów – wspomniane już kropki. U chłopców oddalone są od siebie przynajmniej na 1 cm. W przypadku kotek otwory niemal się pokrywają lub odległość między nimi jest nieznaczna.

Karma dostosowana do potrzeb Twojego kociaka

Reklama

Jak rozpoznać płeć kota zdjęcia

Jak rozpoznać płeć kota zdjęcia

Jak odróżnić kota od kotki – wielkość

Różnice między dorosłymi osobnikami są dość wyraźnie widoczne. Dymorfizm dorosłych zwierząt jest dobrze zaznaczony i nawet laik powinien poradzić sobie z zagwozdką jak rozpoznaniem płeć u kota tylko na podstawie oceny wielkości zwierzęcia. Jak rozpoznać płeć kota bez zaglądania mu pod ogon? Obserwacja i możliwość porównania kotów względem siebie będzie bardzo pomocna, gdyż płeć kota ma wpływ na budowę zwierzęcia. Oczywiście mówimy tu o zdrowych, zadbanych zwierzętach, które rozwijają się prawidłowo zgodnie z wiekiem. Zazwyczaj dorosły samiec kota jest lepiej umięśniony, ma masywniejszą sylwetkę, przez co jest większy. Takie cechy, jak wydłużona sylwetka, drobne łapki i mniejsza głowa są z kolei typowe dla kotek.

Jak rozróżnić kota od kotki – umaszczenie

Sylwetka kotów może pomóc w rozróżnieniu płci, ale mogą zdarzyć się wyjątki, kiedy to kotka będzie większa… i co wtedy? Kolor futra, a dokładniej umaszczenie osobników będzie bardziej precyzowało z kim mamy do czynienia. Maść calico lub szylkretowa będzie oznaczać, że mamy przed sobą kotkę. Futro w kolorze  czarno-rudym lub czarno-rudo-białym noszą niemal wyłącznie kotki. U kotów  dominuje określona barwa futra, a jest nim futro rude. Niemal 8 na 10 przypadków rudego futerka przypada na samców, kotki mające rudą okrywę są rzadkością. Rodzaj umaszczenia będzie zatem dobrym tropem przy odpowiedzi na pytanie, jak rozpoznać płeć kota, nie sugerując się jedynie gabarytami.

Kocur czy kotka – czy mają inny charakter?

Płeć kota nie ma wpływu na ich charakter, podobnie jak zabieg kastracji czy sterylizacji. Płeć zupełnie nie definiuje temperamentu zwierzęcia, jego poziomu aktywności, czy stosunku do innych zwierząt, czy opiekunów. Wpływ na rozpoznanie płci kotów ma stan, w jakim się znajdują i zachowanie z tym stanem związane. Przykładem jak rozpoznać płeć kota po zachowaniu jest okres godów, który bezwzględnie determinuje zachowanie kotów. Kotka w czasie rui jest wyraźnie pobudzona, humorzasta, częściej niż zwykle ociera się o przedmioty i miauczy w bardzo charakterystyczny sposób, którym nawołuje samca. Samice przybierają także pozycję lordosis, polegającą na wygięciu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, która eksponuje narządy płciowe kota. Zarówno samce, jak i samice dojrzałe płciowo, które mają możliwość wychodzenia poza dom mogą znikać na wiele dni w poszukiwaniu partnera do rozrodu, nie jest to zachowanie będące domeną wyłącznie samców. Zaznaczyć należy, że koty płci żeńskiej i męskiej mogą znaczyć teren moczem. Płeć w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia. Kastracja i sterylizacja może te problematyczne zachowania wyeliminować.

Jak rozpoznać płeć kota – podsumowanie

Jak rozpoznać płeć kota – to już wiesz! Zaproponowane metody są pomocne, ale nie dają opiekunom kotów – zwłaszcza tych najmłodszych – 100% pewności, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tym zakresie. Najskuteczniejszym sposobem na określenie płci są dokładne oględziny zewnętrznych narządów rodnych. Nie będąc pewnym swojej oceny, zawsze możemy udać się do lekarza weterynarii, który z pewnością rozwieje wszelkie nasze wątpliwości, czy pod nasz dach trafił kot, czy kotka.

Redakcja

Karma dostosowana do potrzeb Twojego kociaka

Reklama

Przeczytaj inne kocie porady

Summary
Jak rozpoznać płeć kota? Czy to trudne? | Zoonews.pl
Article Name
Jak rozpoznać płeć kota? Czy to trudne? | Zoonews.pl
Description
Kot czy kotka, oto jest pytanie? Wybór płci kota ma wymiar indywidualny, ale czy łatwo jest dokonać rozróżnienia płci, nie mając wiedzy anatomicznej?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 769

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x