Jak przygotować mieszkanie dla kota?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
mieszkanie bezpieczne dla kota

Świadome przygotowanie mieszkania dla kota jest konieczne po to, aby ten trudny dla niego etap minął na tyle łagodnie, na ile jest to tylko możliwe. Jak zrobić to prawidłowo? Przeczytaj naszą kocią poradę.

Spis treści

Mały kot w domu jest niczym małe dziecko, wszędzie wpełznie i wszystko weźmie do buzi. Dlatego zanim wprowadzimy do domu nowego kota warto zastanowić się czy przestrzeń, w której przyjdzie kotu żyć jest dla niego bezpieczna, daje możliwość ruchu i zabawy, obserwacji otoczenia, ale także czy kot będzie miał w niej miejsce do odpoczynku.

Przyszły opiekun kota musi przewidzieć wiele potencjalnych zagrożeń dla wszędobylskiego kota. Począwszy od zabezpieczenia ozdób domowych, zamknięcia pod kluczem detergentów, usunięcia lub ograniczenia dostępu do trujących roślin, a skończywszy na zakupie wyprawki dla kocięcia. Na samym końcu inspekcji domu trzeba zadać sobie kluczowe pytanie: czy zrobiłeś wszystko, by twój kot był szczęśliwy i bezpieczny w domu? Jeśli pojawiły się wątpliwości, to przeczytaj poniższe wskazówki, jaki przygotować mieszkanie dla kota.

Czy twoje mieszkanie jest bezpieczne dla kota?

Mieszkanie dla kota musi być bezpieczne pod różnymi względami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Koty są ciekawskie z natury, a małe koty są ciekawskie i przy okazji bardzo lekkomyślne. Od czego zacząć przygotowanie domu na pojawienie się kota?

Zabezpiecz lub pochowaj pamiątki rodzinne.

Jeśli w twoim mieszkaniu znajduje się wiele stojących ozdób i są one dla Ciebie cenne, to warto je pochować lub zamknąć w gablotce. Koty w domu uwielbiają się wspinać i choć nie zachowują się jak słoń w składzie porcelany, to niestety na początku start może być sporo. Kociak chodzący po krawędziach mebli zwyczajnie może się przestraszyć (np. swojego odbicia w lustrze czy twojego nagłego wejścia do pomieszczenia) i zrzucić łatwo tłukące się bibeloty. Poza tym kot może spaść i dodatkowo się o nie pokaleczyć.

Zamknij i ogranicz dostęp do schowków z detergentami i lekami.

Środków chemicznych w domu jest całkiem sporo i mimo, iż są chronione przez odpowiednie opakowania to niestety, ale pazury i zęby kotów mogą je pokonać. Środki czystości, podobnie jak w przypadku bezcennych ozdób, muszą być zamknięte i zabezpieczone specjalnymi blokadami meblowymi „przed dziećmi”. Koty domowe nie mają oporów do wchodzenia do szafek, a im wyżej one wiszą, tym dla kota lepsza kryjówka. Często chemia domowa jest umieszczana w łazienkach, czyli tam, gdzie przeważnie kot ma ustawioną kuwetę, dlatego tym bardziej trzeba pod tym względem zachować czujność.

Ukryj kable leżące na podłodze.

Kable to kolejne potencjalne zagrożenia dla małego, ale i dużego kota. Luźno zgromadzone okablowanie może być przyczyną uduszenia. Młode koty mogą potraktować je jak kolejną zabawkę. O przypadkowe zaplątanie się w kable nietrudno. Kot, który nie będzie mógł się wyswobodzić zacznie intensywnie się szarpać, co doprowadzi do powstania dodatkowych pętli, które z każdym kolejnym ruchem mogą się zaciskać. Zabezpieczyć kable przed kotem można przez umieszczenie ich pod listwami przypodłogowymi, za specjalnymi maskownicami montowanymi na listwach lub chowając je w zamykanych pudełkach.

Zabezpiecz szczeliny i otwory wentylacyjne.

Nowy koci rezydent swoje pierwsze kroki skieruje do różnych pomieszczeń w celu znalezienia bezpiecznej kryjówki. Wszelkie wąskie szczeliny między meblami i wnęki w rozkładanych kanapach, w jakie może wcisnąć się kot powinny być zabezpieczone. Pamiętaj, że kot potrafi wejść niemalże wszędzie, co nie oznacza jednak, że będzie w stanie stamtąd wyjść. Sprawdź otwory wentylacyjne we wszystkich pomieszczeniach, czy są zamknięte, a ich kratki są ciasno spasowane. Poszukaj również w domu ciemnych zakątków, w których lubują się koty. Upewni się, czy nie ma w nich ostrych przedmiotów lub „zagubionych” tabletek leków.

Szukasz nowej karmy dla swojego kota?

Reklama

sucha karma dla kota

Jak zabezpieczyć okna i balkon przed kotem

Mieszkanie w bloku czy domu parterowym nie zwalnia opiekuna kota przed zabezpieczeniem okien i balkonu przed pomysłowością kotów. Koty w domu chętnie wygrzewają się na parapetach czy balkonie, jeżeli nie chcesz, by twój kot był wychodzący, to trzeba je zabezpieczyć siatką. Siedzenie na nieosiatkowanym oknie czy balkonie może skończyć się wyskokiem z wysokiego piętra w pogoni za lecącym ptakiem czy wspinającą się wiewiórką. „7 żyć kota” może nie wystarczyć przy upadku z wielopiętrowego budynku. Siatka wzmacniana drutem, moskitiera z włókna węglowego czy specjalna kratka, poskromią instynkt łowiecki kota domowego i niewątpliwie mogą uratować mu życie. By chronić kota w domu polecamy zabezpieczyć nie tylko drzwi, ale cały balkon. Do balkonów warto zastosować siatkę polietylenową (tzw. sieć rybacka), siatkę wzmacnianą drutem lub siatkę metalową.

Uwaga! Uchylone okno nie stanowi dla kota żadnej bariery przed samowolnymi wojażami.

Rośliny trujące dla kotów

W wielu mieszkaniach znajdują się rośliny trujące dla kotów.  Zwróć uwagę czy na twoim parapecie nie stoją następujące kwiaty trujące dla kota:

 • alocasia (silnie trująca)
 • aloes (silnie trujący)
 • anturium (umiarkowanie trujący)
 • azalia (bardzo silnie trująca)
 • cyklamen (silnie trująca)
 • diffenbafia (umiarkowanie trująca)
 • dracena (umiarkowane trująca)
 • fikusy (silnie trująca)
 • gwiazda betlejemska (umiarkowanie trująca)
 • kliwia pomarańczowa (bardzo silnie trująca)
 • kroton (umiarkowanie trujący)
 • monstera i filodendrony (silnie trujące)
 • oleander (bardzo silnie trujący)
 • skrzydłokwiat (silnie trujący)

 

Jest to zaledwie część roślin trujących dla kotów. Lista roślin szkodliwych dla kota wydłuży się o rośliny z kolcami, które przez podgryzanie kot może połknąć i poranić jamę ustną czy przełyk, ale także poważnie się pokłóć.

Gdzie umieścić miski i kuwetę dla kota

Miska na wodę i jedzenie oraz kuweta to kocie akcesoria, których nie powinno się łączyć, stawiając je obok siebie. Najlepiej, gdy miski z jedzeniem stoją w osobnym pomieszczeniu, z dala od zapachów kociej kuwety oraz domowego zgiełku. Dobrze, gdy misek na wodę w całym mieszkaniu jest rozstawionych kilka i stoją one na różnych wysokościach. Kocia kuweta również nie powinna być wystawiona na widok każdego domownika. Jej lokalizacją powinien być cichy, spokojny kąt w domu, przez który nie przechodzą główne ciągi komunikacyjne. Dla małego kociaka kuweta i miski powinny mieć odpowiednią wielkość i wysokość. Kuweta powinna umożliwić kotu bezproblemowe wchodzenie i swobodne wychodzenie.

Jak zabezpieczyć okna i balkon przed kotem

https://pixabay.com/images/id-4562204/

Jaki drapak dla kota wybrać

Jeśli pod nasz dach zawita kocie dziecko nie powinnyśmy na początku przesadzać z drapakiem o bardzo rozbudowanej konstrukcji. Lepiej wybrać drapak wyższy niż szerszy. Bardziej istotne jest to, jak wykonany jest taki drapak i czy spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę kupując drapak dla kota?

Dobrej jakości drapak jest odpowiednio ciężki, by zapewnić stabilność konstrukcji. Kot nie może przeważyć go swoim ciężarem, gdyż drapak może się przewrócić i przygnieść kota. Jakość to także zastosowane materiały. Obejrzyj drapak na łączeniach, czy wszystko jest trwale połączone i czy zastosowane w drapaku kleje i lakiery nie są dostępne dla kota. Nie zapominaj o obleczeniu półek i budek. Dobrze, gdy w drapaku dla kota zastosowane zostały dywanowe materiały impregnowane, łatwe w czyszczeniu i odkurzaniu. Drapak powinien spełniać trzy podstawowe funkcje: pielęgnacyjną, zabawową i wypoczynkową.

Zabawki dla kota

Zabawa to priorytetowa aktywność kotów, szczególnie młodych kociąt. Wyprawka dla kota bez zabawek nie może się obejść. Koty bez względu na wiek potrzebują zabawek do rozwoju fizycznego i psychicznego. Bez nich kot pozostawiony na kilka godzin sam, zacznie się nudzić, a to jest gwarantem poszukiwań atrakcji na własną rękę. Co kupić dla kota? Przy zakupach pamiętaj o jakości produktów. Koci eksplorator bardzo szybko może rozprawić się z tandetną zabawką i co gorsza połknąć to, co się w niej znajduje. Wśród zabawek dla kotów masz szeroki wybór asortymentu: pluszaki, wędki i kijki, tunele świetlne i materiałowe, gry planszowe, zabawki na przysmaki czy ruchome zwierzaki i wiele innych. Wybieraj zabawki, których kolory kot będzie widział. Koty widzą w trichromii, więc warto kupić zabawki niebiesko-fioletowe, żółte i zielone lub przygotować je samemu. Kulka papieru czy karton po butach jest równie atrakcyjny, co niejedna sklepowa zabawka dla kota.

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o kotach

Summary
Jak przygotować mieszkanie dla kota? | Zoonews.pl
Article Name
Jak przygotować mieszkanie dla kota? | Zoonews.pl
Description
Świadome przygotowanie mieszkania dla kota jest konieczne po to, aby ten trudny dla niego etap minął na tyle łagodnie, na ile jest to tylko możliwe. Jak zrobić to prawidłowo?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 746

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x