Reklama
Reklama

Jak oduczyć psa sikania w domu? SPRAWDŹ te sposoby

Facebook
Twitter
pies sika w domu

Image by Freepik

Zastanawiasz się dlaczego pies sika w domu? Dorosły pies oraz szczeniak mogą posikiwać w domu z innych powodów. Sprawdź co zrobić, gdy pies załatwia się w domu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pies sika w domu – dlaczego?

Problem sikania w domu dotyczy niemal każdego świeżo upieczonego właściciela szczeniaka. Młody pies niemal zawsze posikuje w domu. Wynika to przede wszystkim z braku kontroli szczeniaka nad swoimi odruchami. Ponadto szczeniak, który nie przeszedł jeszcze nauki czystości, nie zrozumie dlaczego nie ma sikać w domu.

Naturalny instynkt psa podpowiada mu, by sikać poza swoim gniazdem. Twój dom nie jest jednak gniazdem psa, jest nim zwykle legowisko. Wobec tego nienauczony pies nie będzie czuł oporu, by sikać w domu.

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

W zasadzie jest to pytanie o to, jak nauczyć szczeniaka czystości?

Naukę załatwiania się poza domem należy zacząć tuż po obowiązkowych szczepieniach szczeniaka. Szczeniak powinien być wyprowadzany na spacer po każdej sytuacji, która może pobudzić jego metabolizm:

 • Po zabawie
 • Po posiłku
 • Po drzemce

 

Twoja dłuższa nieobecność w domu, to również powód, by zabrać szczeniaka na siku. Pamiętaj, by wyprowadzać psa co ok. 2 godziny. Przerwy pomiędzy kolejnymi wyjściami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.

Jeżeli widzisz, że pies zaczyna węszyć, poruszać się w inny sposób niż zwykle, to czas, by zabrać go na spacer.

Gdy szczeniak wysika się na spacerze, koniecznie pochwal psa, możesz go również nagrodzić. Smakołyk będzie pozytywnym wzmocnieniem, które pomoże utrwalić pożądane zachowanie psa.

Jeżeli mimo wszystko zdarzy się, że pies nasika w domu pod żadnym pozorem nie karć psa, nie krzycz na niego. Zlękniony pies może skojarzyć sikanie przy Tobie, jako coś złego. W takiej sytuacji może przestać sikać przy Tobie na spacerach i robić to w domu tylko pod Twoją nieobecność.

Jeżeli pies zesika się w domu, potraktuj tą sytuację bez emocji. Zetrzyj powierzchnię, odkaź ją, by zniwelować zapach moczu i kontynuuj naukę czystości.

Pamiętaj, że posikiwanie może przydarzyć się młodym psom nawet do 1. roku życia. Jest jednak wiele powodów, dla których i dorosły pies sika w domu.

Feromony mogą pomóc, gdy twój pies sika w domu

Reklama

Dorosły pies sika w domu – co może być przyczyną?

Jeżeli Twój pies zaczął sikać w domu, to w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza weterynarii, by wykluczyć podłoże medyczne.

Psy, u których rozwija się choroba dróg moczowych mogą odczuwać silne parcie na pęcherz posikując w domu nawet bezwiednie np. suczki mogą sikać na stojąco.

Również psy geriatryczne mogą wykazywać problemy z trzymaniem moczu. Wtedy również pies sika w domu bezwiednie, zwykle pod siebie, nawet w swoim legowisku.

Inną przyczyną, kiedy dorosły pies sika w domu mogą być następstwa urazów układu nerwowego, które doprowadziły do porażenia mięśni zwieraczy. Nietrzymanie moczu u psa w takich sytuacjach może wymagać leczenia farmakologicznego. Psy z urazami rdzenia kręgowego, które czasowo były sparaliżowane mogą dochodzić do sprawności nawet przez kilkanaście miesięcy, zanim zaczną trzymać mocz.

Jeżeli lekarz wykluczył problemy zdrowotne, to przyczyn należy szukać w psiej psychice.

Pies sika w domu – ze stanu lękowego

Jeżeli pies sika w domu tylko pod nieobecność opiekuna, to może to być przejaw lęku przed rozłąką. Lęk separacyjny może prowadzić do niekontrolowanego załatwiania się psa w domu.

Pies sika w domu – z nadmiernej ekscytacji

Posikiwanie z ekscytacji zdarza się przede wszystkim młodym psom, które nie są w stanie kontrolować w pełni swoich odruchów fizjologicznych. Zwykle przechodzi to z wiekiem.

Pies sika w domu – z uległości

Jeżeli zdarza się, że dorosły pies sika w domu na widok gości, albo gości z innym psem, to może to być spowodowane uległością. Pies w takiej sytuacji przykuca i sika podczas powitania. Pies daje w ten sposób informację o tym, że się zestresował bądź że się boi, ale nie stanowi dla nikogo zagrożenia.

Pies sika w domu – ponieważ znaczy teren

Przyczyną sikania psów w domu może być znaczenie terenu albo utwierdzenie swojej dominacji nad którymś z domowników bądź innym psem. Problem ten może się nasilić jeżeli w domu mieszka więcej psów. Wtedy zarówno psy, jak i suczki mogą zacząć znakować teren.

Jak oduczyć psa sikania w domu

Decyzja o tym, jak oduczyć psa sikania w domu powinna wynikać z rzeczywistej przyczyny pojawienia się tego problemu.

 

 1. Jeżeli dorosły pies sika w domu, podczas nieobecności opiekuna i masz pewność, że wynika to z lęku separacyjnego, to:
  • Stopniowo przyzwyczajaj psa do spędzania czasu samotnie
  • Zapewnij psu towarzystwo innych osób
  • Nie przeciągaj pożegnania z psem i nie witaj się zbyt wylewnie po powrocie
  • Przed pozostawieniem psa w domu idź z nim na długi spacer
  • Skorzystaj z feromonów dla psa, które pomogą mu odprężyć się, podczas Twojej nieobecności
 2. Jeżeli dorosły pies sika w domu, gdy przychodzą goście, to:
  • Goście powinno podchodzić do psa z boku, a nie od przodu, gdyż może to budzić lęk u psa
  • Goście nie powinni wyciągać do psa rąk, czy trzymać rąk na jego ciałem
  • Goście nie powinni patrzeć psu w oczu, bo może to wywołać u psa lęk
  • Zostaw psu drogę ucieczki. Pies nie może czuć się osaczony
  • Skorzystaj z feromonów dla psa, które pomogą mu odprężyć się przed wizytą obcych osób
 3. Jeżeli pies sika w domu i masz pewność, że znaczy w ten sposób swoje terytorium, to:
  • Zastanów się nad poddaniem samca kastracji. W ok. 75% przypadków zabieg kastracji redukuje problem znaczenia terenu
  • Zasikane miejsce lub przedmiot umyj i spryskaj preparatem, który eliminuje zapach moczu, gdyż psy chętnie posikują na miejsca oznaczone wcześniej moczem
  • Jeżeli zauważysz, że pies chce zacząć sikać powstrzymaj go komendą i wyprowadź na dwór

Jak oduczyć psa sikania w domu z radości?

Problem posikiwania z radości wynika z wysokiego pobudzenia z nadmiaru emocji. W takiej sytuacji należy utrzymywać psa w niskim stanie pobudzenia. Jeżeli wchodzisz do domu i pies zaczyna witać Cię w silnych emocjach zachowaj się względem psa neutralnie. Zignoruj psa, a jak się uspokoi, to dopiero wtedy się z nim przywitaj.

Jak oduczyć psa sikania w domu – podsumowanie

Problem sikania w domu nie dotyczy tylko szczeniąt. Dorosły pies, który posikuje w domu może borykać się z wieloma problemami. W każdej sytuacji należy najpierw poznać przyczynę. Niektóre psy sikają w domu z radości, inne z lęku lub ze strachu. W takich sytuacjach możesz zastosować opisane przez nas wskazówki, wspomagając się feromonami dla psa.

Redakcja

Bibliografia:

G. Meadow, E. Flint, Pies. Poradnik opiekuna, Wydawnictwo RM, Warszawa 2012

K. Sundance, Podstawy szkolenia psa, Wyd. Almapress, Warszawa 2021

M. Becker, L. Radosta, W. Sung, M. Becker, Jak uwolnić psa od lęku, Wyd. Galaktyka, Łódź 2021

Poznaj inne psie porady

Summary
Jak oduczyć psa sikania w domu? SPRAWDŹ te sposoby | Zoonews.pl
Article Name
Jak oduczyć psa sikania w domu? SPRAWDŹ te sposoby | Zoonews.pl
Description
Zastanawiasz się dlaczego pies sika w domu? Dorosły pies oraz szczeniak mogą posikiwać w domu z innych powodów. Sprawdź co zrobić, gdy pies załatwia się w domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 116

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x