Reklama
Reklama

Domek dla kota – jak zrobić, jaki wybrać?

Facebook
Twitter
Domek dla kota mieszkającego pod naszym dachem nie będzie tak skomplikowanym wyborem. Sklepy zoologiczne i markety budowlane dysponują wieloma modelami domków, które spełnią oczekiwania zarówno kotów, jak i preferencji opiekunów.

pixabay.com/images/id-3327783/

Domek dla kota to dość istotny element wyposażenia w życiu każdego kota, zarówno tego wolnożyjącego, jak i udomowionego. Jaki powinien być domek dla kota?

Spis treści - kliknij strzałkę

Domek dla kota domowego – jaki powinien być?

Domek dla kota mieszkającego pod naszym dachem nie będzie tak skomplikowanym wyborem. Sklepy zoologiczne i markety budowlane dysponują wieloma modelami domków, które spełnią oczekiwania zarówno kotów, jak i preferencji opiekunów. Domek dla kota może być niewątpliwie ozdobą mieszkania czy ogrodu. Do dyspozycji mamy domki z kartonów, filcu, wikliny, tworzyw sztucznych, tkanin, drewniane czy styropianowe. Domki dla kotów mogą być podwieszane lub stojące, wybór poszerza wachlarz wielu kształtów, kolorów i rozmiarów.

 

Kartonowy domek dla kota jest jednak najbardziej spopularyzowany wśród kociarzy, jego zalety to:

 • niska cena i nawet gdy się już wysłuży, można go wyrzucić bez szkody dla środowiska
 • materiał, z którego jest wykonany, podlega całkowitemu recyklingowi, często sam zrobiony jest z papieru powtórnie wprowadzonego do obiegu
 • bezpieczny, kleje używane w produkcji są nietoksyczne dla zwierząt i ludzi
 • jest wielofunkcyjny, może służyć jednocześnie za drapak
 • nie ma problemu z jego czyszczeniem

 

Średnia wielkość domku dla kota to ok. 50x40x30 cm. Mniejsze budki są elementami większych konstrukcji drapaków. Domek dla kota domowego pełni kilka funkcji naraz to miejsce odpoczynku, zabawy i higieny.

Domek dla kota wolnożyjącego – jaki powinien być?

Domki dla kotów wolnożyjących w przeciwieństwie do domków dla kotów domowych muszą być odporne na pogodę, być trwałe oraz zapewnić ochronę przed drapieżnikami. Kupując lub budując domek dla kota na zimę, wybierz materiały czy modele odporne na złe warunki.

Drewniany domek dla kota na zimę będzie zdecydowanie lepszym i trwalszym wyborem niż pluszowy, filcowy czy kartonowy domek dla kota, które bardzo szybko zniszczy wilgoć i pleśń. Nie spełniają one także podstawowych wymogów bezpieczeństwa, ze względu na zbyt lekką konstrukcję, którą może porwać mocniejszy podmuch wiatru.

Budka dla kota bezdomnego powinna być szczelna, wodoodporna, najlepiej, aby jej dach wystawał nieco za frontową ścianę, aby osłonić wnętrze przed zacinającymi opadami atmosferycznymi. Zastosowanie grubych ścian od razu dociąży schronienie ciężarem wybranych materiałów. Kot nie tylko będzie bezpieczny, ale izolowany od chłodu. Domki dla kota na zewnątrz, podobnie jak te przeznaczone dla zwierząt domowych nie powinny się różnić rozmiarem, chyba że budka jest przeznaczona dla większego stadka. Kot musi się w niej położyć i być w stanie ją ogrzać własnym ciałem. Wejście do domku dla kota na zimę powinno mieć maksymalną średnicę 15 cm i usytuowane powyżej linii podłogi. Dzięki temu drapieżniki nie będą mogły się tam dostać, a sam wystraszony kot, wejdzie tam bez problemu nawet w pośpiechu. Wejście wyżej linii podłogi zabezpieczy domek dla kota przed gryzoniami czy insektami. Buda dla kota zimującego na dworze musi być ocieplona. Izolacją może być styropian, polar lub siano. Jeśli decydujesz się na koce, to trzeba monitorować ich stan i regularnie je wymieniać. Ostatnim bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym domku jest przedsionek, który dodatkowo zwiększy poczucie bezpieczeństwa przebywających w nim kotów, wyciszy wnętrze i ograniczy przedostawanie się wiatru do wnętrza. Wiatrołap jest także dobrym rozwiązaniem, aby to właśnie w nim ustawić pokarm i wodę.

Domek dla kota bezdomnego - gdzie ustawić

Mając już bardzo dobrze przygotowany domek dla kota na dwór, trzeba zastanowić się, gdzie powinien on stać. Najlepiej oczywiście ustawić domki dla kotów w miejscu ich żerowania tam, gdzie są dokarmiane i najczęściej można je spotkać, np. na działkach rekreacyjnych. Zimowy domek dla kota powinien stać na nóżkach, które zapewnią wentylację i odizolują podłogę domku od gołej ziemi. Miejsce ulokowania budek powinno być ciche, oddalone od ruchliwych dróg, czy miejsc licznie odwiedzanych przez ludzi z psami. Unikaj stawiania ich w miejscach otwartych, to jest: polanach, parkach czy parkingach. Domek dla kota powinien być osłonięty krzewami lub przynajmniej stać tam, gdzie drzew jest więcej, by były one dla kotów ewentualną drogą ewakuacyjną w razie niebezpieczeństwa.

Jak zrobić domek dla kota z kartonu?

Oczywiście domek dla kota z kartonu można uatrakcyjnić, wycinając otwory, w których umieścimy wiszące pompony, pióra czy piłeczki. Konstrukcje można rozbudowywać wedle uznania, dopasowując do przestrzeni, jaką gospodarujemy

pixabay.com/images/id-650770/

Najłatwiejszym sposobem „zrobienia” domku dla naszego podopiecznego jest wstawienie do mieszkania zwyczajnego kartonu. Banalne rozwiązanie, ale bardzo aprobowanie przez kocich lokatorów. Koty z reguły wolą takie domki niż niejedną ekskluzywną konstrukcję. Jeśli obawiamy się przypadkowego zamknięcia kota w kartonie, to zawsze warto zrobić w nim okrągły otwór na szerokość kocich wąsów. Wycięty otwór w takim domku dla kota będzie dodatkowym wyjściem, zapewni dopływ powietrza i umożliwi obserwację otoczenia. Koniecznie usuń z kartonu taśmę klejącą, by kot jej nie zdemontował samodzielnie, nie połkną czy nie zaczął lizać. Oczywiście domek dla kota z kartonu można uatrakcyjnić, wycinając otwory, w których umieścimy wiszące pompony, pióra czy piłeczki. Konstrukcje można rozbudowywać wedle uznania, dopasowując do przestrzeni, jaką gospodarujemy.

Jak zrobić domek dla kota diy

Jak zrobić domek dla kota? Domek dla kota wolnożyjącego, jak już wiadomo, musi spełniać kilka wymogów bezpieczeństwa i sam karton to zdecydowanie za mało. Koty bezdomne szukają przede wszystkim bezpiecznego schronienia, gdzie mogą odpocząć. Zabawa nie jest dla nich priorytetem i umieszczanie tam zabawek jest raczej zbędnym dodatkiem. Buda dla kota nie może być duża, gdyż szybko się wychłodzi, dlatego do jej wykonania potrzebujesz: średniej wielkości karton, styropian, taśmę klejącą naprawczą, folię lub ceratę.

 1. Wytnij w kartonie otwór wejściowy (koło lub kwadrat) powyżej linii dna kartonu, nie na środku ściany, średnica lub bok o długości 14-15 cm.
 2. Złóż karton i dokładnie sklej taśmą.
 3. Otwór wejściowy także zabezpiecz oklejając jego brzegi do wewnątrz taśmą, kot nie skaleczy sobie brzucha ostrym brzegiem kartonu podczas wchodzenia.
 4. Do każdej ścianki przyklej dopasowany do kartonu panel styropianu i ponownie zabezpieczamy taśmą, by woda nie dostała się pod izolację. Sprawdź czy wszystkie łączenia są spójne, nie zapominaj o otworze wejściowym. Styropian można połączyć ze sobą patyczkami do szaszłyków, wzmocnią one łączenia i ułatwią dalsze sklejanie taśmą.
 5. Zaizolowany domek dla kota zabezpieczamy grubą folią lub ceratą
 6. Środek wyściełaj siankiem lub polarem (nie chłonie wilgoci i grzeje) i gotowe!

 

W ten prosty i niskobudżetowy sposób sam możesz zbudować domek dla kota diy.

Domek dla kota – cena

Ceny domków dla kotów są bardzo zróżnicowane. Zależą one przede wszystkim od marki producenta, rodzaju atrakcji w nim umieszczonych (zabawki, drapaki), ilości pięter i poziomu skomplikowania czy materiałów i formy, jaką przybiera domek dla kota. Najtańszy będzie domek dla kota z kartonu, kupisz go za 25 złotych za pojedynczy box. Domek dla kota z drapakiem do użytku domowego zakupisz od 90 zł wzwyż. Wyższą cenę ma domek dla kota zimowy wykonany z drewna, docieplony, „jednoosobowy”, z dachem krytym papą, który możesz postawić na zewnątrz – to wydatek około 140 zł. Styropianowy domek dla kota to wydatek 40 zł, podobną cenę ma prosty domek dla kota z filcu z poduszką. Pluszowy domek dla kota to koszt od 40 zł do 200 zł w zależności od kształtu. Domek dla kota na ścianę to dość spory koszt, jeśli planujesz zakupić go w zestawie z innymi elementami ściennego toru przeszkód, sam domek kosztuje od 140 zł do około 200 zł. Wiklinowa budka dla kota kosztuje od 140 zł do 300 zł.

Bez względu na to, czy domek dla kota ma formę zamku z tarasem i placem zabaw, czy jest zwykłym sześcianem, jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie kotu spokoju i bezpieczeństwa, ma być przede wszystkim ciepłym azylem, w którym zwierzak nie musi się bać nikogo i niczego.

 

Redakcja

Przeczytaj inne kocie porady

Summary
Domek dla kota – jak zrobić, jaki wybrać? | Zoonews.pl
Article Name
Domek dla kota – jak zrobić, jaki wybrać? | Zoonews.pl
Description
Domek dla kota to dość istotny element wyposażenia w życiu każdego kota, zarówno tego wolnożyjącego, jak i udomowionego. Jaki powinien być domek dla kota?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2488

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x