Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CZY PIES MOŻE JEŚĆ WINOGRONA?

CZY PIES MOŻE JEŚĆ WINOGRONA

Zastanawiasz się, czy podać winogrona psu? Zanim to zrobisz koniecznie dowiedz się, jakie ryzyko niesie ich podanie oraz co w takim razie z podawaniem rodzynek.

Spis treści

Czy pies może jeść winogrona: mit, czy prawda?

Podawanie winogron dla psa nie jest wskazane, bo choć są owocem smacznym o wielu właściwościach zdrowotnych dla człowieka, to psu niestety nie służą. Zjedzenie przez psa winogron może się skończyć zatruciem i stanowić poważne zagrożenie dla jego życia.

Czy pies może jeść winogrona jako smakołyk?

Winogrono z pewnością mogą zasmakować psu, ponieważ tak jak człowiek, także pies dzięki receptorom smaku umieszczonym nie tylko na języku, czuje smak słodki. Słodki owoc jest ciekawym i pożądanym ze względu na smak urozmaiceniem mięsnej diety. Jednak nie wszystkie owoce są dobre na przekąskę dla psa. Winogrona dla psa znalazły się na liście zakazanych przekąsek i bezwzględnie nie należy ich psu podawać. Owoc ten może być dla niego silnie trujący.

Czy pies może jeść winogrona bezpestkowe?

Do dziś nie ustalono, co tak naprawdę znajduje się w winogronach, że psy po ich zjedzeniu przejawiają objawy zatrucia. Czy jest to skórka i miąższ, które chłoną środki stosowane na plantacji tych roślin, czy gorzkie pestki? Bez względu na rodzaj winogron pies nie powinien być nimi częstowany właśnie, dlatego że nie wiemy jaka substancja i gdzie skumulowana działa na psa toksycznie.

Czy pies może jeść rodzynki?

Rodzynki to nic innego jak suszone winogrona, a więc i one nie mogą być podawane psu. Rodzynki są  zdecydowanie mniejsze niż winogrona, co sprawia, że pies jest w stanie zjeść ich znacznie więcej niż świeżego owocu. Pies, który przypadkowo pod nieobecność opiekunów skonsumuje paczkę rodzynek, jest narażony na zejście śmiertelne w wyniku ostrej niewydolności nerek.

Konsekwencje spożycia winogron przez psa

Objawy zatrucia psa winogronami pojawiają się w ciągu doby a niekiedy do kilku dni od spożycia. Im pies jest mniejszy, tym szybciej dochodzi do reakcji obronnej organizmu. Psy młode, o małych gabarytach czy chore są zdecydowanie bardziej narażone na nieodwracalne zmiany w organizmie. Psi seniorzy, rekonwalescenci, szczenięta i małe pieski to grupa, w której najczęściej dochodzi do zatruć śmiertelnych.

Co zrobić, gdy pies zjadł winogrona?

Jeśli opiekun dostrzega jakiekolwiek symptomy zatrucia psa winogronami, powinien interwencyjnie udać się do lecznicy. Opiekun nie powinien samodzielnie próbować wywoływać wymiotów, jeżeli do ich zjedzenia doszło kilka godzin wcześniej. W takiej sytuacji pozostaje jedynie nawadniać psa i natychmiast udać się do weterynarza na płukanie żołądka.

Zatrucie psa winogronami: objawy i pierwsza pomoc

Początkowe objawy zatrucia psa winogronami lub rodzynkami to reakcja ze strony żołądka i jelit. Jako pierwsze pojawiają się wymioty u psa, biegunka i ból brzucha. W wymiotach opiekun z pewnością dostrzeże niestrawione resztki owocu.  Następnie rozwija się ostra niewydolność nerek. Pies przestaje jeść, jest osłabiony, otępiały i występuje u niego niezborność ruchowa. Leczenie z zatrucia psa winogronami polega na wywoływaniu wymiotów i płukaniu żołądka oraz podawaniu węgla aktywnego. Poza tym stosuje się płynoterapię przez co najmniej 48 godzin. Przy objawie skąpomoczu lub bezmoczu u psa wprowadza się leki moczopędne przy równoczesnej płynoterapi.

Zatrucie winogronami a niewydolność nerek u psa

Winogrona jako silnie toksyczne powodują uszkodzenie nerek, które odpowiadają za oczyszczanie organizmu z toksyn i produktów przemiany materii. Jeśli nerki psa zostają uszkodzone, a w przypadku zatrucia winogronami i rodzynkami ma to miejsce, struktura nerek ulega mineralizacji i martwicy. Narząd staje się niewydolny, a toksyna i zbędne produkty metaboliczne osłabiają psa. Ostatecznie dochodzi do niewydolności nerek, które przestają pracować, a zwierzę umiera w wyniku zatrucia. Pacjent z objawami zatrucia skierowany zostaje na badanie krwi, w którego wynikach wyraźnie dostrzega się zwiększone stężenie kreatyniny, fosforu i wapnia. Badanie histopatologiczne nerek potwierdza mineralizację i martwicę struktur nerek. Jeśli u psa dojdzie do ostrej niewydolności narządu, rokowanie jest złe.

Dlaczego winogrona dla psa są szkodliwe?

Winogrona są szkodliwe dla psa, dlatego że ich spożycie w najlżejszym wypadku powodują problemy jelitowo-żołądkowe, a w najgorszym wyłączają funkcję nerek.

Jaka ilość winogron szkodzi psu? Czy 2 winogrona są niebezpieczne?

Najniższa ustalona dawka toksyczna winogron dla psa wynosi 19,6 g/kg masy ciała. W przypadku rodzynek najniższa dawka toksyczna wynosi 2,8 g/kg masy ciała psa. Spożycie 10-12bsztuk winogron może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia psa.

Objawy zatrucia winogronami u psa: na co zwrócić uwagę?

Wśród objawów zatrucia winogronami wymienia się:

  • Wymioty
  • Biegunkę
  • Bóle brzucha
  • Całkowity brak apetytu
  • Osłabienie
  • Otępienie
  • Niezborność ruchową
  • Niewielkie ilości oddawanego moczu
  • Brak urynacji

Alternatywy dla winogron w diecie psa

Zamiast bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia psa winogron, lepiej wybrać inne równie smaczne owoce. Jakie owoce może jeść pies?

Lista świeżych owoców, które można podawać zwierzęciu jest różnorodna. Pamiętać jednak trzeba, że owoce nie powinny stanowić głównego posiłku, a ich ilość w dawce dziennej pokarmu nie powinna przekraczać 10%. Owoce dla psa:

  • Jabłko
  • Gruszka
  • Banan
  • Arbuz
  • Maliny
  • Jeżyny
  • Borówki
  • Truskawki
  • Jagody
  • Żurawina

Owoce szkodliwe dla psa: czego unikać?

Jakich owoców opiekun psa musi bezwzględnie się wystrzegać? Nie podaje się psu owoców z pestką, w których zawarty jest trujący kwas pruski. Pies, który rozgryzie lub zje uszkodzona pestkę brzoskwiń, moreli, wiśni, jabłek itd. uwalnia zawarty w pestkach cyjanowodór. Cyjanowodór może wywołać problemy z oddychaniem, ślinotok, wymioty, częstoskurcz, niepokój, drgawki, utratę przytomności, a w konsekwencji zapaść i śmierć. Niepęknięte pestki owoców połknięte przez psa w całości stanowią niebezpieczeństwo, nie z powodu toksyczności, lecz ze względu na ryzyko doprowadzenia do niedrożności jelit. Z kolei wszystkie owoce cytrusowe mogą zaburzyć pracę układu nerwowego psa, wywołują nadmierną produkcję kwasu żołądkowego, powodują biegunki i wymioty. Owoce szkodliwe dla psa to:

  • Śliwki
  • Morele
  • Czereśnie
  • Wiśnie
  • Pomarańcze
  • Mandarynki
  • Cytryny
  • Grejpfruty
  • Winogrona i rodzynki
  • Awokado

Podsumowanie

Świeże, umyte owoce są zdrową i smaczną przekąską dla psa. Jeśli pies ma czerpać radość z gryzienia, warto podawać je w kawałkach bez pestek, gdy zależy nam na wartości odżywczej owocu to starte czy w formie musu będą idealną przekąską. Pamiętać trzeba, że nie wszystkie owoce są dla psa zdrowe! Świeże i suszone winogrona należą do grupy owoców, których spożycie może skończyć się śmiercią psa w ciągu doby! Dlatego nie wolno podawać ich psu bez względu na to, czy są bezpestkowe, zielone czy ciemne, obrane ze skóry czy pozbawione pestek. Każde winogrono w dowolnej formie, przetworzone czy świeże szkodzi psu i może pozbawić go życia. Pies może jeść owoce, ale tylko te bezpieczne.

Źródło

M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów, wyd. Edra, Wrocław 2019.

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu psów

Summary
CZY PIES MOŻE JEŚĆ WINOGRONA? Nigdy ich nie podawaj!
Article Name
CZY PIES MOŻE JEŚĆ WINOGRONA? Nigdy ich nie podawaj!
Description
Zastanawiasz się, czy podać winogrona psu? Zanim to zrobisz koniecznie dowiedz się, jakie ryzyko niesie ich podanie oraz co w takim razie z podawaniem rodzynek.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x