Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CZY PIES MOŻE JEŚĆ GRUSZKI?

Pies z gruszką w pysku

Spis treści

Gruszki dla psa są przyjemnym dodatkiem do posiłków nie dość, że przyjemne odświeżają to, są do tego zdrowe. Czy jednak każdy pies może jeść gruszki bez obaw? Zweryfikujmy razem, jak gruszki wpływają na zdrowie psów, jak bezpiecznie je podawać i jakie korzyści mogą przynieść w psiej diecie. Sprawdźmy to!

Bezpieczeństwo gruszek w diecie psa

Gruszka dla psa jest niezwykle wdzięcznym owocem, który doskonale komponuje się bazą psich posiłków, a więc mięsem. Gruszka podkreśla jego smak i bardzo lubi się z orzechami, dlatego taka kompozycja w psiej misce na pewno znajdzie grono swoich smakoszy. Dodatkowo gruszka jest owocem dostępnym przez cały rok, zatem w sezonie zimowym należycie zastępuje truskawki czy maliny. Gruszka jest owocem bezpiecznym dla psów i wykazuje właściwości prozdrowotne. Dzięki dostarczanym do organizmu kwasom owocowym, witaminom i minerałom wspomaga procesy trawienne, przeciwdziała zaparciom i reguluje rytm wypróżnień, obniża ciśnienie krwi, a nawet łagodzi stany zapalne czy korzystnie oddziałuje na skórę. Owoc ten jest polecany jako naturalny przysmak dla psów będących na diecie oraz psich cukrzyków.

Gruszki i zdrowie psów zdecydowanie idą w parze. Owoc ten to naturalne źródła witamin dla psa takich jak witamina A, B1, B2, B6, P, K i PP oraz szereg minerałów jak potas, wapń, fosfor, żelazo, miedz, magnez. Gruszka zawiera też cenne antyoksydanty i przeciwutleniacze, które wpierają wzrok, obniżają zły cholesterol czy wpierają sprawność umysłową zwierzęcia.

Jak podawać gruszki psom?

Psy lubią gruszki, dlatego najlepiej podawać je świeże. Aby pozyskać jak najwięcej korzyści dla organizmu, gruszki powinny być umyte, nieobrane i pokrojone w taki sposób, aby mniejszy pies sobie z kawałkami poradził, a duży się nimi nie zadławił. Dlaczego gruszka dla psa ma być podana ze skórką? Składniki odżywcze znajdują się głównie w skórce gruszki. Obierając gruszkę w dużej mierze, pozbywamy jej tego, co najcenniejsze. Świeża i twardsza gruszka dodatkowo usatysfakcjonuje psy lubiące wszystko gryźć. Twarde gruszki dla szczeniaków są dobrą alternatywą dla gryzaków. Opiekunowie powinni jednak pamiętać, że nawet bezpieczne owoce dla psa w nadmiarze szkodą.

Potencjalne korzyści zdrowotne i ryzyka

Prozdrowotne właściwości gruszki dla psa z pewnością stanowią dużą zachętę dla opiekunów do częstszego sięgania po ten owoc, lecz nie każdy pies może jeść gruszki. Gruszki choć przyjemnie chrupią, są soczyste i zaspokajają potrzebę na zdrowe smakołyki, to podane w niewłaściwej formie nie przyniosą pożytku, a mogą jeszcze zaszkodzić.

Gruszki a alergie u psów

Grupą psów, którym nie wolno podawać gruszek są psi alergicy. Gruszka może uczulać i jeśli pod waszym dachem mieszka wrażliwy na zmiany w diecie pies i nie macie pewności czy akurat na nią też nie ma alergii, lepiej nie ryzykować jej podania. Pierwsze objawy alergii pokarmowej na gruszkę pojawiają się dość szybko i są to:

  • Swędzenie okolic pyska, uszu
  • Pokrzywka kontaktowa
  • Drapanie w gardle, które prowokuje psa do pochrząkiwania, kaszlu
  • Obrzęk warg, języka czy gardła

 

Gruszka nie jest dobrym wyborem dla psów z alergią pokarmową, gdyż wstrząs może doprowadzić silnego obrzęku gardła utrudniającego oddychanie zwierzęcia, a nawet jego uduszenie.

Gruszki a dieta psów  z nadwagą

Gruszki w diecie psa jak najbardziej mogą się pojawiać, lecz są dwa zastrzeżenia. Po pierwsze im dojrzalszy staje się owoc, tym mniej w nim pożądanych kwasów owocowych i błonnika, a więcej węglowodanów. Z tego powodu dla psów będących na diecie odchudzającej poleca się gruszki świeże, twardsze i unika się podawania tych przejrzałych i słodkich. Nieprzejrzałe gruszki dla psa nie mają zbyt dużo kalorii, gdyż składają się głównie z wody, a dzięki błonnikowi przedłużają uczucie sytości. Zawarty w świeżych gruszkach cukier fruktoza jest wolniej przyswajany i nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi po spożyciu. Są to główne przyczyny, dla których warto włączyć gruszki do posiłków psów z nadwagą i psów chorujących na cukrzycę. Po drugie nie częstujemy psa gruszką suszoną. Suszonej gruszki pies będzie domagał się więcej, a wiec zje jej więcej niż świeżej, co stawia ususzony owoc w gronie tych zdecydowanie wysokokalorycznych.

Alternatywne owoce dla psa

Czy pies może jeść gruszki? Jak najbardziej tak, ale tylko ten który nie ma na nią uczulenia. Nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować ze sporadycznego częstowania psa innymi owocami. Jakie owoce może jeść pies? Oto lista bezpiecznych owoców dla psa:

  • Jabłko
  • Arbuz
  • Borówka
  • Jagoda leśna
  • Malina
  • Jeżyna
  • Brzoskwinia
  • Truskawka
  • Banan
  • Żurawina

 

Przed podaniem psu owoce należy umyć, pozbawić pestek, ogonków i liści, a niektórych także niejadalnej skóry.

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu psów

Summary
CZY PIES MOŻE JEŚĆ GRUSZKI? | Zoonews.pl
Article Name
CZY PIES MOŻE JEŚĆ GRUSZKI? | Zoonews.pl
Description
Czy pies może jeść gruszki? Poznaj bezpieczne sposoby podawania tego owocu i korzyści płynące z włączenia do diety naturalnych przysmaków dla psów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x