Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Czy pies może jeść borówki?

Facebook
Twitter
Pies z borówkami w pysku

Spis treści

Cześć, zastanawiasz się, czy możesz częstować psa borówkami? Dobrze, że tu jesteś, ponieważ znamy odpowiedź na to pytanie. Borówka nie od dziś znana jest ze swych właściwości prozdrowotnych dla ludzi, dlatego pytanie o psy ma sens. W tym artykule zgłębimy temat, szczególnie wpływ borówek na zdrowie psów. Dowiedz się, jakie korzyści mogą przynieść te niepozorne jagody twojemu psu, jak podawać je bezpiecznie i jakie ryzyka mogą się z nimi wiązać.

Dlaczego warto podawać psu borówki?

Borówka to pyszny owoc nazywany też niebieską jagodą. Te małe owoce kryją w sobie duży potencjał zdrowotny. Nie dość, że są smaczne, to równocześnie pozostają niskokaloryczne (55 kcal/100g) i mają niski indeks glikemiczny. Psie łasuchy na pewno w nich posmakują bez ryzyka pojawienia się nadprogramowych kilogramów. Z racji niskiego wskaźnika glikemicznego nie wpływają niekorzystnie na poziom cukru u psich cukrzyków, dlatego są polecane dla nich jako zdrowa przekąska. Borówkę poleca się psim seniorom z racji wparcia dla pracy wzroku i pamięci, ale także psim sportowcom, dzięki niej szybciej zregenerują mięśnie po wysiłku.

Antyoksydanty i witaminy w borówkach

Borówki w diecie psa są doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz C, K, A i E. W owocach tych nie brakuje minerałów takich jak: wapń, żelazo, fosfor, cynk i magnez. To nie koniec. Korzyści borówek dla zdrowia psów jest znacznie więcej. Zawarte w nich antyoksydanty i błonnik usuwają szkodliwe produkty przemiany materii z organizmu, a więc regulują procesy trawienne. Ponadto zawarte w nich garbniki wykazują właściwości antybakteryjne, niszczące szczepy bakterii E.coli. Flawonoidy zawarte w borówkach poprawiają pamięć dzięki właściwościom wspomagającym regenerację połączeń w mózgu. Borówka wykazuje właściwości ochronne na komórki wątroby, a regularne włączenie jej do diety psa mogą poprawić parametry krwi. Jagody te dzięki usuwaniu wolnych rodników, spowalniają proces starzenia się organizmu. Wspomniane już flawonoidy zawarte w borówkach nie tylko wpływają na pamięć i wzrok, ale i poprawiają kondycję skóry, okrywy i pazurów. Nie bez znaczenia jest odkażający wpływ borówki na drogi moczowe, a zatem stanowi wsparcie dla pracy nerek.

Borówki na gałązce

pixabay.com/photos/blueberry-culinary-food-sprigs-1062712/

Zagrożenia z podawania borówek psom

Borówka jak każdy owoc w nadmiarze może zaszkodzić. Zbyt duża ilość owocu, podana pierwszy raz może wywołać biegunkę, dlatego umiar to podstawa wprowadzania każdego nowego pokarmu do diety zwierzęcia. Pies może jeść borówki, jednak nie każdy pies będzie wykazywał tolerancję na owoc. Owoc jagodowy może wywołać alergię pokarmową i jest to kolejne potencjalne zagrożenie, jakie może pojawić się po ich podaniu. Ryzyko alergii na borówki u psów nie jest diagnozowane zbyt często, ale warto mieć to na uwadze. Opiekun psa powinien także pamiętać, że owoc borówki jest mały i krągły, a połknięty w całości może zaczopować się przełyku. Ryzyko zadławienia jest dość spore, dlatego dla bezpieczeństwa owoc warto zmiażdżyć lub przekroić przed podaniem.

Bezpieczne podawanie borówek psom

Borówki dla psa mogą się pojawiać w formie świeżej, w całości lub rozgniecione dodane do posiłku, ale także jako alternatywa dla smakołyków treningowych. Borówki można bez problemu mrozić, z racji dostępności tylko przez 3 miesiące w sezonie w postaci mrożonej mogą pojawić się w psiej misce całorocznie. Borówki i inne bezpieczne dla psa owoce nie mogą stanowić w dziennej porcji pokarmu więcej niż 5% wsadu. Borówki dla psa powinna być po zakupie lub zbiorze z przydomowego ogrodu umyte i dopiero potem podana psu.

Porównanie borówek z innymi owocami jagodowymi

Owoców jagodowych polecanych dla psów jest znacznie więcej. Malina, jeżyna, jagoda leśna, żurawina, poziomka czy borówka amerykańska? Który owoc będzie najlepszy dla psa?

Borówki kontra maliny i inne jagody w diecie psa

Porównanie borówek i innych owoców jagodowych być może ułatwi opiekunom najzdrowszy ich wybór, jednak każda z nich ma nieco inne właściwości zdrowotne.  Jedne mają większy potencjał antyoksydacyjny, przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy jak jagody leśne, inne lepiej sprawdza się w profilaktyce chorób wzroku jak borówka, a jeszcze inne doskonale wzmacniają odporność jak malina. Zawsze jednak będą one działały korzystnie na organizm. Bogaty skład owoców jagodowych sprawia, że ciężko określić jednoznacznie, który z nich jest zdrowszy. Jedno jest pewne, w sezonie warto urozmaicać posiłki psa każdą z nich.

Redakcja

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu psów

Summary
Czy pies może jeść borówki? Koniecznie przeczytaj | Zoonews.pl
Article Name
Czy pies może jeść borówki? Koniecznie przeczytaj | Zoonews.pl
Description
Dowiedz się, czy borówki są bezpieczne dla twojego psa. Poznaj korzyści, ale i potencjalne ryzyko związane z podawaniem tych małych owoców psu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x