Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Czy pies może jeść arbuza?

Facebook
Twitter
Pies z arbuzem

pixabay.com/photos/water-melon-fruit-sweet-melon-food-1652093/

pixabay.com/photos/dog-big-black-hovawart-dog-look-4257670/

Spis treści

Czy Twój pies może jeść arbuza? To pytanie, które nurtuje wielu właścicieli psów, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy trwa na niego sezon. Jeśli zastanawiasz się, czy podać swojemu pupilowi arbuza, dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak podać arbuza psu i w jakiej ilości oraz rozwiejmy wątpliwości dotyczące właściwości zdrowotnych owocu. Owocnej lektury!

Czy pies może jeść arbuza? Fakty i mity

Pierwsze pytanie, które się nasuwa: czy pies może jeść arbuza? Odpowiedź na nie brzmi: tak, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Dieta psa powinna być oparta na produktach mięsnych z dodatkiem warzyw i owoców. Oznacza to, że ich dieta może być zróżnicowana – nie powinna stanowić wyłącznie jednego z tych składników. Arbuz może być świetnym sposobem na nawodnienie i ochłodzenie psa w upalne dni. Jednak ważne jest, aby pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, arbuz jest bogaty w cukry proste, więc podawaj go swojemu psu z umiarem. Po drugie, zawsze usuwaj pestki i skórkę, które mogą być dla psa szkodliwe.

Co kryje się w arbuzie? Składniki odżywcze i ich wpływ na zdrowie psa

Arbuz to nie tylko woda, choć jest jego znaczną częścią. Arbuz ma w sobie składniki mineralne, które gaszą pragnienie i uzupełniają elektrolity. Schłodzony arbuz jest zatem świetną przekąską i nawodnieniem w jednym dla psich sportowców. W 100 g arbuza woda stanowi aż 90 g. W tym soczystym owocu jest sporo składników odżywczych, które mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie twojego psa. Arbuz zawiera witaminę C i beta-karoten, które wspomagają układ odpornościowy w walce z wolnymi rodnikami i pozytywnie oddziałują na skórę zwierzęcia. Arbuz z racji dużej zawartości wody jest owocem moczopędnym, polecanym nie tylko dla psów aktywnie uprawiających sport, ale i dla psów chorujących na nerki. Owoc zawiera też sporą dawkę potasu, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu bilansu wodnego organizmu. Niestety minusem dyniowatego owocu jest ilość cukru prostego. Choć jest on owocem niskokalorycznym, to psy będące na diecie odchudzającej również nie powinny jeść arbuza, gdyż to właśnie nadmiar spożycia cukrów prostych prowadzi do nadwagi. Arbuza nie poleca się dla psów chorujących na cukrzycę, u których może wywołać hipoglikemię.

Jak podać arbuza psu? Praktyczne wskazówki i przepisy

Podawanie arbuza psu jest bardzo proste. Ważną zasadą jest wybieranie dla psa tylko owoców dojrzałych. Dojrzały arbuz powinien być ciężki i mieć jednolitą, matową skórkę. Jak każdy owoc przed pokrojeniem powinien być umyty. Zanim jednak podasz go psu, trzeba usunąć pestki i skórę. Jeśli jednak nie masz na to czasu, zawsze można kupić arbuza odmiany bezpestkowej.

Ile arbuza można podać psu?

Owoce w diecie psa nie powinny przekraczać 5% dziennej dawki pożywienia. 

Kawałki czy puree?

Dla młodych lub niedużych psów poleca się podawanie arbuza w małych kawałkach. Psom będzie łatwiej pochwycić kąsek, a opiekun przekona się czy smak arbuza odpowiada zwierzętom, które jeszcze nigdy nie miały z nim styczności. Arbuza dla psa można podać jako nagrodę lub dodatek do karmy. Dla psów, które uwielbiają owoce, możesz przygotować puree z arbuza i wymieszać je z ich ulubioną karmą.

Lody z arbuza dla psa

W upalne dni możesz zrobić dla swojego psa coś specjalnego – lody z arbuza. Wystarczy zmiksować arbuza z odrobiną wody i zamrozić w foremkach na lód. To świetny sposób na ochłodzenie psa w upalne dni! W zmrożonej lub jedynie schłodzonej formie sprawdzą się także kawałki miąższu arbuza, które możesz podać bezpośrednio do miski psa, włożyć do zabawek na przysmaki czy do gryzaków dla szczeniąt ząbkujących. W taki sposób sprawisz psu radość, zapewniając zabawę w gryzienie, ukoisz obolałe dziąsła, nawodnisz w aktywny sposób i spożytkujesz nadmiar energii zdrowo i smacznie.

Arbuz w treningu

Arbuza możesz również wykorzystać w treningu. Zamrożone kawałki arbuza są świetną nagrodą, która jednocześnie nawadnia i ochładza psa podczas ćwiczeń. Puree z arbuz można dodać także do wody, którą częstować można psa, podczas dłuższych spacerów czy w trakcie pauz między kolejnymi ćwiczeniami.

Co z sokiem z arbuza?

Sok z arbuza to kolejna opcja wykorzystywana do nawadniania psa. Sok z arbuza możesz podać w misce solo lub po prostu dodać go do wody. Pamiętaj tylko, że sok z arbuza jest bogaty w cukry proste i nie należy częstować psa zbyt dużą jego ilością.

Czy arbuz może zaszkodzić psu?

Arbuz to zdrowy i smaczny owoc, ale jak wszystko w nadmiarze zwyczajnie szkodzi. Zbyt duża ilość arbuza może prowadzić do problemów żołądkowych u psa tj. do biegunek, wzdęć i gazów. Pestki i skórka arbuza są również niebezpieczne. Niepogryziona twarda skóra arbuza i pestki mogą zablokować drożność przewodu pokarmowego. Najbardziej narażone będą psy ras małych i miniaturowych, choć nie należy bagatelizować potencjalnego problemu u ras większych. Pestki arbuza zawierają również sporo błonnika i w dużej ilości, zamiast wspomagać trawienie, wywołają biegunkę. Jeśli Twój pies ma cukrzycę lub inne problemy zdrowotne, zawsze skonsultuj się z weterynarzem przed wprowadzeniem nowego owocu do jego diety.

Podsumowanie

Arbuz to świetny sposób na ochłodzenie i nawodnienie psa w upalne dni. Ten dyniowaty owoc bogaty jest w składniki odżywcze, ale również w cukry proste, więc zastrzegamy, by podawać go tylko zdrowym psom i z umiarem. Przed podaniem psu arbuza należy zawsze usuwać pestki i skórkę lub wybierać mniej problematyczne odmiany bezpestkowe. Wszelkie wątpliwości dotyczące podania owocu warto rozwiać podczas konsultacji z lekarzem weterynarii prowadzącym psa. Smacznego!

Redakcja

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu psów

Summary
Czy pies może jeść arbuza? Sprawdź teraz! | Zoonews.pl
Article Name
Czy pies może jeść arbuza? Sprawdź teraz! | Zoonews.pl
Description
Czy twój pies może jeść arbuza? Dowiedz się, w jakiej formie podać owoc swojemu psu i czy jest to dla niego zdrowe. Sprawdź wskazówki dotyczące arbuza dla psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x