Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Chomik dżungarski – co je, ile żyje i jak oswoić chomika dżungarskiego?

Facebook
Twitter
Chomik dżungarski

Chomik dżungarski żyje od 1,5 do 3 lat. Jego życie można przedłużyć poprzez zapewnienie odpowiedniej diety. Zatem jak karmić chomika dżungarskiego?

Spis treści

Jak wygląda chomik dżungarski

Chomik dżungarski to mały gryzoń z rodziny chomikowatych. Zarówno samce, jak i samice rosną całe swoje krótkie życie. Samiec chomika dżungarskiego osiąga wielkość do 11 cm, a samica do 8 cm. Ciałko chomika jest zwarte i okrągłe, a sam ogonek jest niemal niewidoczny i mierzy zaledwie 5-15 mm. Waga samca chomika dżungarskiego waha się od 19 do 45 gramów, a samiczki od 19 do 36 gramów. Zarówno samce i samice chomika dżungarskiego przybierają na masie w okresie letnim ok. 10 gramów. Gromadzą w ten sposób tkankę na okres zimy, podczas której obniżają temperaturę ciała, by pożytkować minimum energii. W czasie zimy chomik dżungarski nie zasypia. Wyglądem chomik dżungarski przypomina małą futrzaną kuleczkę z ciemną pręgą na grzbiecie. Za naturalne umaszczenie chomika dżungarskiego uznaje się agouti czyli szarobrązowy grzbiet z białym lub szarym brzuchem, na bokach trzy pręgi naprzemienne (jasna i ciemna) i charakterystyczną czarną pręga na kręgosłupie. Jego puszyste futerko ubarwione jest także na szafirowo (saphir), wielbłądzi (camel, karmelowy) i mandarin (pomarańczowy).

Co je chomik dżungarski?

Jedzenie dla chomika dżungarskiego powinno być zróżnicowane i pełnowartościowe. Najlepszym rozwiązaniem jest serwowanie pożywienia najbliższego temu, jakie chomik pobiera w naturalnym środowisku. Chomik dżungarski może jeść:

  • ziarna i orzechy: pszenica, kukurydza, owies, słonecznik, pestki dyni, płatki owsiane, ryżowe, kukurydziane (także wafle bez dodatków)
  • owoce: banany, jabłka, arbuz, truskawki, poziomka, maliny, winogrona w tym rodzynki (owoce powinny być drobnym dodatkiem do pożywienia, mogą doprowadzić do biegunki, podawać bez pestek, świeże lub suszone)
  • warzywa: marchewka, ogórek, cukinia, buraki, kalafior, kabaczek, dynia, brokuł, papryka słodka
  • zioła: liście mniszka lekarskiego, pietruszki, koper, koniczyna, liście malin i poziomki, krwawnik pospolity, lucerna, morwa, szałwia
  • owady: larwy mącznika, ślimaki (1 szt. co dwa dni)

 

W naturze chomiki dżungarskie żywią się także białkiem owadów. Można im serwować np. gotowanego bez przypraw kurczaka, indyka, krewetki, ryby oraz gotowane jajko. Na półkach sklepowych znajdziemy też wiele gotowych mieszanek przeznaczonych dla chomików, są one właściwie zbilansowane pod kątem potrzeb żywieniowych tych gryzoni.

Szukasz karmy dla swojego chomika?

Reklama

Czego nie może jeść chomik dżungarski

Tego pod żadnym pozorem chomik dżungarski nie powinien jeść

  • warzywa: cebula, czosnek, fasoli, ziemniaki, brukselka, bakłażan, ciecierzyca, wszystkie odmiany kapusty, bób, por, rabarbar, rzodkiew
  • inne rośliny: aloes, eukaliptus, bukszpan, rośliny cebulowe (m.in. hiacynt, irys), drzewa iglaste, tuja, żołędzie
  • owoce: cytrusowe i pestkowe
  • ludzkie jedzenie: słone przekąski, słodycze, produkty mleczne, makaron, chleb, dżem, ser żółty, mięso i wszelkie przetworzone i przyprawione jedzenie ludzkie

Ile żyje chomik dżungarski?

Chomiki dżungarskie nie są długowieczne. Chomiki żyją tylko od 1,5 roku do 3 lat. Często długość życia chomika dżungarskiego determinuje jego zakup jako pierwszego zwierzaka towarzyszącego dzieciom. Życie chomika można przedłużyć poprzez zapewnienie odpowiedniej diety, właściwych dla gatunku warunków bytowych (w tym unikania stresów) oraz leczenia weterynaryjnego, gdy zwierzak ujawnia problemy zdrowotne.

Jak odróżnić samca od samicy chomika dżungarskiego?

Przede wszystkim samiec jest dłuższy i cięższy niż samiczka chomika dżungarskiego, lecz te subtelne różnice często są praktycznie nie widoczne „gołym okiem” dla kupującego. W takim razie, jak rozpoznać płeć chomika dżungarskiego? Po osiągnięciu dojrzałości płciowej (od 6. tygodnia do 3. miesiąca) można zauważyć u samca wyraźną mosznę z dwoma jądrami. Odległość od odbytu do układu moczowego i rozrodczego u samca jest większa niż u samicy.

Jak oswoić chomika dżungarskiego?

Oswajanie chomika dżungarskiego powinno się zacząć od szanowania jego czasu na odpoczynek, by zapobiegać niepotrzebnym stresom oraz od właściwego doboru miejsca, w którym będzie docelowo stało jego domostwo wraz z całym wyposażeniem. Nie bierzmy chomika na ręce przez 5-7 dni po przywiezieniu go do domu. Chomik potrzebuje czasu na zaakceptowanie klatki (musi przesiąknąć jego zapachem) i naszej obecności. Chomik nie widzi z bliskiej odległości, ale gdy przyzwyczaimy go do naszego głosu z czasem na jego dźwięk przybiegnie nam na powitanie. Porą aktywności chomika jest wieczór lub wczesny ranek. Kiedy oswoiliśmy chomika dżungarskiego z naszym głosem, to czas na dotyk. Na początku chwytajmy go asekuracyjnie w obie dłonie, kierując pyszczek w kierunku nadgarstka. Unikniemy w ten sposób kąsania w palce. Znajomość mowy ciała chomika bardzo nam się przyda, by móc odpowiednio reagować na jego potrzeby np. położenie się na plecach i szczerzenie zębów oznacza strach, unoszenie obu przednich łap to komunikat obronny, uszy skierowane w tył mogą oznaczać zmęczenie, zły humor lub agresję. Zdrowy chomik powinien zbierać jedzenie, wykazywać zainteresowanie (staje na tylnych łapkach, gdy coś go zaciekawi), myje się i jest aktywny (wykonuje przeróżne popisy) oraz ziewa… (czuje się bezpiecznie lub jest zmęczony). Nigdy nie kąpiemy naszego chomika! Wystarczy czesanie szczoteczką do zębów, jeśli nasz chomik lubi taki rodzaj pielęgnacji choć nie jest to konieczne.

Ile kosztuje chomik dżungarskiego?

Cena chomika dżungarskiego waha się od 10 zł do 25 zł.

Jaka klatka dla chomika dżungarskiego

Najlepszą klatką dla chomika dżungarskiego jest duża klatka. Co to oznacza? Chomik dżungarski choć najmniejszy wśród chomików jest żywiołowym zwierzęciem i potrzebuje przestrzeni do konkretnych aktywności. Podobnie jak człowiek, gdzie indziej śpi, gdzie indziej je, w innym miejscu się bawi i w odrębnej, wydzielonej przez siebie przestrzeni korzysta z toalety. Minimalna wielkość klatki dla chomika to 2400 cm2. W zależności od modelu wielkość podstawy to 60×40, 70×35 czy 80×30 cm. Preferowany rozmiar to 80×50 cm ze szczebelkami w odległości 7 mm. Poza życiem w klatce chomik dżungarski potrzebuje wybiegać się ok 0,5 h na wolnej przestrzeni. Każde piętro to dodatkowa przydatna dla chomika przestrzeń, którą chętnie zagospodaruje. Im większa przestrzeń pozioma tym lepiej. Klatkę dla chomika powinno się ustawić na podwyższeniu, w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu (do 18-20 st. C.). Usytuowanie klatki powinno umożliwić zwierzęciu odpoczynek za dnia. Klatki są najbardziej pożądanym lokum dla chomika ze względu na wentylację. Można spotkać modele z parterem w formie szklanego akwarium i wyższym piętrem jako metalowej konstrukcji. Klatka nie powinna być zbyt wysoka – możliwość upadku, podczas wspinaczki po szczebelkach (maksymalna wysokość 50 cm). „Podłoga” piętra powinna być pełna, tzn. być platformą plastikową lub drewnianą, która umożliwi swobodne poruszanie bez ryzyka utknięcia łapek w szczelinach szczebli poziomych. Dno klatki (plastikowe lub szklane) powinno być wypełnione 10-15 cm warstwą ściółki, w której chomik dżungarski będzie kopał tunele podobnie, jak to robi w naturalnym środowisku. Chomik dżungarski powinien żyć sam, jeśli nie planujemy rozmnażania. 

Szukasz karmy dla swojego chomika?

Reklama

Wyposażenie klatki dla chomika dżungarskiego

Do podstawowego wyposażenia klatki chomika dżungarskiego zalicza się:

  • poidełko i miseczka na pokarm najlepiej ceramiczne, chomik musi się w nich mieścić podczas jedzenia
  • legowisko z rozdrobionego papieru lub siana
  • kołowrotek pełny, bez szczebelek (minimum 20cm średnicy)
  • toaletka dla chomika (specjalny plastikowy pojemnik wypełniamy piaskiem lub ściółką, można wykorzystać odpowiedniej wielkości kartonik i umieścić go w rogu klatki)
  • gniazdo to plastikowy lub drewniany (polecany drewniany) domek, w którym chomik śpi i/lub składuje zapasy
  • tunel, hamak jako dodatkowa atrakcja w klatce

Redakcja

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli zwierząt?

Summary
Chomik dżungarski – co je, ile żyje i jak oswoić chomika dżungarskiego? | Zoonews.pl
Article Name
Chomik dżungarski – co je, ile żyje i jak oswoić chomika dżungarskiego? | Zoonews.pl
Description
Chomik dżungarski żyje od 1,5 do 3 lat. Jego życie można przedłużyć poprzez zapewnienie odpowiedniej diety. Zatem jak karmić chomika dżungarskiego?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
1 rok temu

mam chomika dżungarskiego i ta informacja była pomocna

Alex
Alex
1 rok temu
Reply to  Gosia

Ja też mam takie cudenko szukam partnera dla Chomika

Marcin
Marcin
1 rok temu

Mój chomik dżungarski jest ze mną 3,5 roku i ma się dobrze. Jest spokojny przyjacielski i nigdy mnie nie ugryzł. Najważniejsze to podchodzić z szacunkiem do każdego zwierzęcia, a ono odwzajemni naszą miłość do niego.

Wicin
Wicin
9 miesięcy temu
Reply to  Marcin

3.5 roku to dużo dla tego chomika popozdrawiam

4
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x