Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Chomik Campbella – hodowla, żywienie, opis gatunku

Facebook
Twitter
Chomik Campbella Phodopus campbelli to gatunek ssaka z podrodziny chomików w obrębie rodziny chomikowatych.

By Alexander theo redgrave – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23892877

Chomik Campbella to ssak, który prowadzi nocny tryb życia, jego naturalny zasięg występowania to Mongolia i Chiny. Chomik mandżurski żyje od 2 do 3 lat. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Chomik Campbella – systematyka

Chomik Campbella Phodopus campbelli to gatunek ssaka z podrodziny chomików w obrębie rodziny chomikowatych. Występują dwa jego podgatunki: Campbelli campbelli i Campbelli crepidatus. Chomik Campbella nazywany jest też chomikiem mandżurskim lub chomicznikiem zabajkalskim.

Chomik Campbella – występowanie

Zasięg występowania chomika Campbella zależy od podgatunku. Campbelli campbelli zamieszkuje środkową i wschodnią Mongolię oraz Chińską Republikę Ludową. Campbelli crepidatus najczęściej spotykany jest na południowo-wschodniej Syberii i w północno-zachodniej Mongolii.

Chomicznik zabajkalski – gdzie żyje

Chomik Campbella wybiera na tereny bytowania stepy i tereny półpustynne, a więc tereny otwarte. Aby uchronić się przed drapieżnikami kopie nory w niewielkiej sieci tuneli. Norki mają głębokość 20-30 cm i są wyściełane wysuszoną trawa i runem owiec. Zdarza się, że chomik Campbella współdzieli nory z innymi gatunkami chomików: chomikiem chiński, chomikiem Roborowskiego czy chomiczakiem długowłosym. Przez fakt pobierania innego pokarmu nie muszą między sobą konkurować o pożywienie. W hodowli domowej mieszanie gatunków jest niewskazane.

Chomik Campbella – tryb życia

Chomik Campbella prowadzi zmierzchowy lub nocny tryb życia.

Chomik mandżurski – jak wygląda

Chomik Campbella mierzy od 86 do 117 mm wraz z ogonkiem. Ciałko jest jajowate z wyraźną talią. Ogon chomika mandżurskiego mierzy od 7 do 15 mm. Uszy chomika są zaokrąglone, bez fałdki, mierzą od 11 do 15 mm. Jego łapki są owłosione i mają długość 10-13 mm. Masa ciała chomika Campbella to 23-28 g. W niewoli waga ta niemal się potraja. Głowa chomika Campbella jest szeroka i trójkątna, wyznacza ją linia ucho, oko, nos. W naturalnym środowisku jego futro pozwala na doskonały kamuflaż i jest barwy piasku. Na grzbiecie chomik mandżurski ma ciemną pręgę, a reszta ciała jest jednolita, bez żadnych znaczeń. Futerko na brzuchu chomika Campbella jest szare i nie zmienia swej barwy na sezon zimowy. W hodowli odmian futra jest więcej, od bardzo jasnych po czarne. Kolor oczu chomika Campbella jest od różowego po czarne. Zapach chomika jest bardzo delikatny, niemal niewyczuwalny.

Chomik Campbella – ile żyje

Chomik Campbella żyje od 2 do 3 lat.

Chomicznik zabajkalski – żywienie

Chomik mandżurski żywi się głównie roślinami, a jego dieta uzupełniana jest owadami i larwami. W środowisku naturalnym chomik najchętniej zjada ostnice włosowatą oraz pięciornik gęsi. Chomik Campbella w niewoli powinien jeść bardzo zbliżony pokarm do naturalnego. Gotowe mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych spełniają te wymogi. Unikać należy w diecie chomika tłustych ziaren słonecznika, które wpływają na problemy z trawieniem i nadwagę. Gotowe kompozycje ziaren warto uzupełnić świeżymi roślinami, warzywami i owocami:  gwiazdnica, krwawnik, mniszek lekarski, seler, brokuł, marchew, jabłko, gruszka, banan. Owoce podajemy jako urozmaicenie, a nie stałe źródło pokarmu, gdyż chomik mandżurski ma spora skłonność do cukrzycy. Wśród białka zwierzęcego dla chomika Campbella poleca się gotowane krewetki i kurczaka lub bardziej naturalne dżdżownice. Chomikowi Campbella można też zaserwować gotowane białko jaj. Poza tym chomik mandżurski musi mieć możliwość gryzienia i ścierania zębów. Do tego posłużą mu gałązki drzew owocowych np. jabłoni.

Chomikowi Campbella nie podawaj:

  • warzyw: surowych ziemniaków, kapusty, cebuli, pora, szpinaku, szczawiu
  • owoców: cytrusów, brzoskwiń, moreli, nektarynek, ananasa, malin, rabarbaru
  • iglastych gałązek i roślin domowych
  • kasztanów, żołędzi

Chomik Campbella – hodowla

Chomiki to gryzonie, które bardzo szybko się rozmnażają, dlatego, jeśli nie planujesz mieć młodych, trzeba być ostrożnym w doborze płci. W hodowli raczej trzymane są pojedynczo lub w parach jednopłciowych. Ciąża chomika Campbella trwa od 17. do 20. dni i w jednym miocie rodzi się najczęściej od 4. do 6. młodych. Noworodki chomika mandżurskiego ważą 1,5 g.

Klatka dla chomika Campbella

Klatka dla chomika powinna być wykonana ze stali galwanizowanej, a jej pręty powinny być rozmieszczone co 0,5 cm. Wymiary klatki dla chomika Campbella 60 cm x 40 cm x 40 cm, ale im większa, tym lepiej, gdyż chomik jest bardzo ruchliwy. W klatce nie może zabraknąć ceramicznych misek na pokarm suchy i mokry oraz wodę, do której chomik Campbella musi mieć dostęp całą dobę. Dno klatki powinno być wyściełane na grubość 10 cm niepylącym podłożem (lniane, konopne lub drzewne), by chomik mandżurski mógł swobodnie kopać norki. W klatce powinny się znaleźć tunele wiklinowe, domek jako miejsce do snu, kołowrotek i drewniane zabawki. Raz w tygodniu zaleca się kąpiel piaskową, tak jak u szynszyli.

Chomik Campbella cena

Cena chomika Campbella nie powinna przekraczać 50 zł.

Ochrona chomika Campbella

Chomik Campbella jest gatunkiem najmniejszej troski i nie wymaga ochrony.

Chomik Campbella – informacje dodatkowe

  • Chomiki Campbella nie nadają się dla bardzo małych dzieci, to gatunek karłowaty i każdy niefortunny upadek może być dla niego bardzo niebezpieczny.
  • Chomik Campbella ma bardzo słaby wzrok i nie postrzega głębi. Orientację umożliwiają mu gruczoły zapachowe usytuowane na brzuchu, dzięki nim łatwiej odnajduje drogę „do domu”. Zapach utrzymuje się do 8 dni.
  • Chomik Campbella został odkryty przez Williama Campbella w Mongolii w 1902 roku. Chomik nazwany został na cześć odkrywcy w 1905 roku.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki chomików

Summary
Chomik Campbella – hodowla, żywienie, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Chomik Campbella – hodowla, żywienie, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Chomik Campbella to ssak, który prowadzi nocny tryb życia, jego naturalny zasięg występowania to Mongolia i Chiny. Chomik mandżurski żyje od 2 do 3 lat.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x