Reklama

Alpaka – hodowla, cena, opis gatunku

Facebook
Twitter
Alpaka Vicugna pacos to ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych, hodowany na całym obszarze Ameryki Południowej.

pixabay.com/images/id-2214504/

Alpaka to przyjazne zwierzę o łagodnym charakterze, które poza hodowlą na wełnę jest wykorzystywane do alpakoterapii osób z zaburzeniami lękowymi.

Spis treści - kliknij strzałkę

Alpaka pochodzenie i występowanie

Alpaka Vicugna pacos to ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych, hodowany na całym obszarze Ameryki Południowej. Najczęściej alpaki spotykane są na terenach górskich And od 3,5 do 5 tys. m n.p.m. Największe stada rodzinne alpak zamieszkują południowe Peru, Boliwię, Ekwador i Chile.

Alpaka jak wygląda?

Alpaka to średniej wielkości ssak, który osiąga wysokość 1,3 – 1,5 m.

pixabay.com/images/id-3244905/

Alpaka to średniej wielkości ssak, który osiąga wysokość 1,3 – 1,5 m. Alpaka osiąga od 80 do 100 cm wysokości w kłębie. Waga dorosłej alpaki to od 60 – 85 kg. Ubarwienie sierści alpak jest dość różnorodne, ale najczęściej spotyka się alpaki czarne, brązowo-czarne i białe. Alpaka ma krótkie uszy i zaokrąglony pysk. Duże oczy alpak chronione są przez poziomą powiekę tzw. migotkę oraz dodatkową przesłonę oka górną i dolną. Alpaka występuje w dwóch odmianach różniących się od siebie długością włosa – alpaka suri i alpaka huacaya. Alpaki suri są zwierzętami droższym i rzadziej spotykanymi, ich sierść wzrasta do 50 cm długości, ma silniejszy jedwabisty połysk, a po bokach ciała włos układa się w długie kędziory.

Alpaka długość życia

Alpaka żyje od 15. do 25. lat i nie może żyć samotnie. Minimalna ilość alpak w gospodarstwie agroturystycznym to trzy osobniki.

Alpaka usposobienie

Alpaka jest zwierzęciem łagodnym, nieagresywnym i przyjaznym, dzięki temu kojący kontakt z nią z powodzeniem wykorzystuje się w alpakoterapii. Alpaki wspomagają leczenie zaburzeń lękowych, nerwicowych, depresji, nadpobudliwości psychoruchowej oraz są pomocne w pracy z dziećmi autystycznymi, osobami z zespołem Downa i porażeniem mózgowym. Dzieci i dorośli mogą chodzić z nimi na spacery, przytulać je, głaskać i uczestniczyć w karmieniu oraz wyczesywaniu. W chwili niepokojenia jej przy jedzeniu, stresu, zagrożenia alpaka może pluć, kopać i wydaje piskliwe ryki, głośno wydychając powietrze, ostrzegając stado. Ciężarna samica alpaki lub samica niezainteresowana samcem również będzie pluć.

Alpaka żywienie

Alpaka jest trawożerna i przez cały rok powinna mieć dostęp do siana, a latem także świeżej zielonki. Siano to podstawa żywienia alpak. Poza tym dieta alpak musi być urozmaicona o mineralny granulat zbożowy dla alpak. Przysmakiem, za którym alpaki przepadają są wysłodki buraczane, lucerna, marchewki, gałązki drzew iglastych i lizawki. Dorosła alpaka dziennie pochłania około 2 kg siana. W naturalnym środowisku alpaka żywi się roślinnością rosnącą na glebach niskiej kategorii żyzności, nie jest zatem zbyt wymagająca i bardzo łatwo się aklimatyzuje. Na pastwisku nie mogą znajdować się rośliny trujące dla alpak: lilie, cis, oleander, azalie, konwalie, rododendrony i wiele innych.

Alpaka hodowla

Alpaka nie jest wymagającym zwierzęciem hodowlanym, ale powinna mieć stworzone dobre warunki bytowania. Chcąc hodować alpaki, należy dysponować terenem wybiegowym i pastwiskami ogrodzonymi na wysokość minimum 1,2 m. Na 1 ha z powodzeniem może żyć 15 alpak. Stado rodzinne alpak składa się zazwyczaj z samca alfa i kilku samic oraz ich wspólnego potomstwa. Hodowcy alpak cenią te zwierzęta przez fakt, iż dzięki miękkim poduszkom kopyt nie niszczą podłoża, a ich dwudzielne wargi nie wyrywają roślin z korzeniami, a jedynie je skubią, pozwalając im na ponowny wzrost. Podczas chłodniejszych pór roku alpakę chroni mocne futro, które dobrze trzyma temperaturę. Stado alpak powinno mieć możliwość schronienia pod dachem przed opadami i mieć dostępem do bieżącej wody. Zabiegi pielęgnacyjne, jakie należy przy alpakach wykonywać to korekta kopyt i zębów co 6 miesięcy lub częściej, jeśli tego wymagają. Alpaka musi być odrobaczana minimum co 6 miesięcy – zazwyczaj dzieje się to dwukrotnie wiosną i dwukrotnie jesienią. Alpaki szczepi się raz do roku. Strzyżenia alpak również odbywa się raz do roku, zawsze przed nastaniem lata, najlepiej wiosną. Od jednej alpaki można pozyskać między 3 a 5 kg wełny odpornej na uszkodzenia i zabrudzenia.

Alpaka rozmnażanie

Mała alpaka bezwzględnie musi pozostać przy matce minimum pół roku, aż zostanie odstawiona od mleka, uspołeczni się i przejdzie na pokarm stały.

pixabay.com/images/id-1545436/

Alpaki są płodne, gdy osiągną wiek 18. miesięcy, jednak dopuszcza się je do rozrodu w wieku około 2 lat. Właśnie w tym wieku alpaka osiąga optymalną wagę między 45 a 60 kg, wzrost i prawidłową budowę kośćca. Samiec jest gotowy do rozrodu w wieku 3-4 lat. Samica alpaki jest w rui cały rok i sezon nie ma znaczenia, wystarczy że w stadzie zawsze jest obecny samiec, który wywołuje ruję.

Alpaka jest w ciąży przez 335 – 345 dni. Podczas porodu najczęściej rodzi się jedna alpaka, która waży około 6 kg. Mała alpaka bezwzględnie musi pozostać przy matce minimum pół roku, aż zostanie odstawiona od mleka, uspołeczni się i przejdzie na pokarm stały. Nowonarodzona alpaka nazywana jest cria, czyli po hiszpańsku dziecko. Już 14 dni po porodzie alpaka może zajść ponownie w ciąże, ale nie powinno się do tego dopuszczać. Alpaki kryje się raz do roku, a samce na co dzień zawsze powinny przebywać w oddzielnych zagrodach.

Alpaka czy jest hipoalergiczna?

Tak, alpaka jest zwierzęciem hipoalergicznym. W przeciwieństwie do owczej wełny, runo alpak nie pokrywa się wydzieliną gruczołów łojowych, nie wytwarza lanoliny, przez co jest bardziej suche, a więc niesprzyjające rozwojowi roztoczy i dzięki temu nie uczula. Najbardziej jakościowe runa pozyskuje się od alpaki w wieku 3-4 lat. Im alpaka jest starsza, tym jej wełna jest grubsza i bardziej szorstka. Alpaki hodowane są nie tylko dla wełny, ale i dla mięsa oraz nawozu.

Alpaka a lama

Porównanie alpaki do lamy jest zupełnie nietrafione. Alpaka jest niższa, lżejsza, ma łagodniejszy charakter, który pozwala na oswojenie oraz jej sierść jest zdecydowanie przyjemniejsza niż szorstka okrywa lamy. Poza tym głowa obu zwierząt znacznie się różni. Lama ma głowę podłużną, a na niej osadzone są znacznie dłuższe uszy. Jedynym podobieństwem jest to, że oba zwierzaki, zarówno alpaka, jak i lama pluje w chwili stresu czy zagrożenia. Lama pluje gęstą ślina, a alpaka nieprzetrawioną jeszcze treścią żołądków (bo ma ich aż trzy), czyli przemieloną papką z trawy.

Alpaka cena

Młoda półroczna alpaka kosztuje około 7 tys. złotych. Samica alpaki w ciąży to koszt około 9 tysięcy złotych. Alpaka suri to koszt między 12, a nawet 20 tys. złotych. Reproduktory alpak najczęściej są wypożyczane do krycia i nie muszą na stałe mieszkać w stadzie. Cena alpaki różni się w zależności od rasy, umaszczenia, wieku, pochodzenia, przeznaczenia – czy ma służyć do rozrodu czy wyłącznie do towarzystwa (zwierzęta kastrowane). 

Redakcja

Przeczytaj kolejne ciekawostki

Summary
Alpaka –hodowla, cena, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Alpaka –hodowla, cena, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Alpaka to przyjazne zwierzę o łagodnym charakterze, które poza hodowlą na wełnę jest wykorzystywane do alpakoterapii osób z zaburzeniami lękowymi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2759

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x