Reklama

Pies gryzie meble? Poznaj podstawowe potrzeby psa - gryzienie

Facebook
Twitter
Pies gryzie meble?

Twój pies wszystko gryzie, niszcząc przy okazji różne przedmioty? Gryzienie to jedna z podstawowych potrzeb psa. Zadaniem opiekuna jest ją odpowiednio ukierunkować. Jak to zrobić?

Spis treści

Dlaczego pies wszystko gryzie?

Praktycznie każdy opiekun psów chociaż raz w życiu, wracając po dłuższej nieobecności do domu, zastał pogryziony kapeć w przedpokoju, czy pilot od telewizora na kanapie. Niektórych to bawi, innych niekoniecznie, a może warto byłoby się zastanowić nad przyczyną takiego zachowania? Często mówimy, że pies zrobił to, bo się nudził, a nie zastanawiamy się, jakie jest podłoże tej nudy.

U szczeniąt gryzienie różnych przedmiotów kojarzy nam się zazwyczaj z procesem wymiany zębów. Jednak nie tylko. Szczeniaki i psy młode poznają otaczający je świat przez branie różnych rzeczy do pyska. W końcu do łapy nic sobie nie wezmą, więc używają w tym celu swojego pyska i zębów.

U psów dorosłych częste, nadmierne gryzienie np. przychodzących gości, może być oznaką problemów behawioralnych. W niektórych przypadkach może być spowodowane wielokrotnym, nie do końca świadomym utrwalaniem nieodpowiedniego zachowania u psa. W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z behawiorystą, który określi przyczynę i wdroży postępowanie, które pomoże uporać się z niechcianym gryzieniem.

Przyczyna kompulsywnego gryzienia może być ulokowana w problemach zdrowotnych. W takich przypadkach dochodzi zazwyczaj do samookaleczania i niezbędna jest wtedy konsultacja z lekarzem weterynarii.

Jeśli psu zdarza się sporadycznie niszczyć, gryźć różne przedmioty, przyczyną takiego zachowania może być niezaspokojenie jego naturalnych potrzeb, takich jak żucie i gryzienie.

Jak rozładować stres u psa

Psy narażone są na wiele czynników i sytuacji stresowych, podobnie jak ludzie. Są one jednak odrębnym gatunkiem i mają nieco inne potrzeby gatunkowe, niż my. Dla wielu psów sytuacją stresową może być wizyta gości w domu, w stanie dużej ekscytacji mogą one podgryzać nowo poznane osoby. Sytuacją stresową może być np. odkurzanie mieszkania.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z napięciem i stresem u psów jest wspomniane wcześniej żucie i gryzienie. To naturalne zachowania u psów, o których opiekunowie często zapominają. Jeśli pies na co dzień je wyłącznie suchą karmę, której porcje pochłania w kilkanaście sekund, to jak można się domyślać jego potrzeba żucia i gryzienia może nie być zaspokojona. Dlatego warto w celu zaspokajania tych naturalnych zachowań urozmaicać formy podawania jedzenia psu, nie ograniczając się tylko do zwykłej, metalowej miski.

Jedną z ciekawych form jest wydłużanie czasu jedzenia karmy za pomocą stosowania misek spowalniających jedzenie, mat węchowych, czy zabawek edukacyjnych. Jako dodatkowe urozmaicenie codziennej rutyny stosuje się twarde gryzaki, takie jak poroże jelenia czy korzenie drzew. Kolejną możliwością zabicia nudy jest podawanie psu gryzaków. W sklepach zoologicznych można znaleźć gryzaki dentystyczne, naturalne, takie jak uszy, ścięgna czy tchawice, gryzaki stworzone z suszonych skór ryb, także gryzaki z sera jaka himalajskiego, które charakteryzują się dużą twardością.

Twój pies lubi wszystko gryźć?

Reklama

Dlaczego warto kupić psu gryzak?

Podanie psu gryzaka powoduje, że wyładowuje on na nim stres i napięcie. Pies dzięki temu wycisza się i odstresowuje. Psią szafkę z jedzeniem warto zaopatrzyć w zapas gryzaków, ponieważ przydają się one w wielu codziennych sytuacjach. Podczas wizyty gości w domu podanie psu gryzaka, rozładuje napięcie i przekieruje ekscytację na gryzak, a nie na odwiedzających nas przyjaciół. Gryzaki mogą okazać się także pomocnym narzędziem w trakcie nauki psa. Jeśli chcemy, żeby dane miejsce np. posłanie, klatka, kojarzyło się psu pozytywnie, możemy podać psu gryzak, dzięki czemu zbudujemy to pozytywne skojarzenie. Ważne, aby gryzaki, zwłaszcza w przypadku psów, które są dosyć impulsywne i pochłaniają je zbyt szybko, podawać w obecności opiekuna w domu, tak aby pies nie połknął zbyt dużego kawałka gryzaka i nie zrobił sobie krzywdy. Gryzaki wpływają również korzystnie na stan uzębienia psa. Pobudzają one krążenie krwi w dziąsłach, wzmacniając je. Przyczyniają się do redukcji płytki nazębnej, dbając o dobrą formę psich zębów, która jest niezwykle istotna zwłaszcza w przypadku psów małych ras, a także psów, z tendencją do powstawania kamienia nazębnego.

Naturalne gryzaki dla psów

Odrębną kategorię gryzaków stanowią gryzaki naturalne. Należą do nich wszelkie gryzaki w postaci uszu, tchawic, ścięgien, fragmentów skóry, żwacze, a także niskotłuszczowe, suszone gryzaki ze skór ryb. Niewątpliwą zaletą tego typu przysmaków jest ich intensywny smak i zapach. Jednak wiąże się on zazwyczaj z wysoką zawartością tłuszczu, którego nadmiar w diecie, może przyczyniać się do nadmiernych kilogramów. Stąd ważne jest, aby kontrolować ich ilość w diecie psa. Dobrą alternatywą dla tchawic czy skór są gryzaki z sera jaka himalajskiego, które przede wszystkim są twarde, przez co wpływają pozytywnie na uzębienie psów, ale przy tym zawierają niewiele kalorii. Do tego są źródłem wartościowego białka dla psa. Ciekawą formą naturalnych gryzaków są gryzaki z sierścią. Wspomagają one pracę układu pokarmowego, jednak należy uważać na nie w przypadku psów wrażliwych i podawać stopniowo, małymi porcjami, aby nie spowodowały one rewolucji ze strony układu pokarmowego.

Maria Milczarek

Magister Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Specjalistka żywienia psów i kotów. Od 2019 również zoofizjoterapeutka psów i kotów. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących. Stale poszerzająca swoją wiedzę, podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki.

Sprawdź porady behawiorystów

Summary
Pies gryzie meble? Poznaj podstawowe potrzeby psa - gryzienie - Zoonews.pl
Article Name
Pies gryzie meble? Poznaj podstawowe potrzeby psa - gryzienie - Zoonews.pl
Description
Twój pies wszystko gryzie, niszcząc przy okazji różne przedmioty? Gryzienie to jedna z podstawowych potrzeb psa. Zadaniem opiekuna jest ją odpowiednio ukierunkować. Jak to zrobić?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1222

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x