Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Napoje dla psa. Co oprócz wody może pić pies?

Facebook
Twitter

Woda to jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych napojów dla psa, którego nigdy nie powinno zabraknąć w misce. Jakie inne napoje można podać psu?

Spis treści

Niestety, podobnie jak w przypadku kotów, psy nie powinny pić mleka dostępnego w sklepach spożywczych. Przyczyna jest identyczna. Psy w większości nie tolerują laktozy zawartej w mleku krowim i owczym, których ich organizm nie trawi. Brak możliwości trawienia cukru mlecznego jest spowodowana brakiem w psim organizmie enzymu laktazy, odpowiedzialnego za jego rozkład.  Tylko i wyłącznie mleko biologicznej matki lub matki zastępczej jest pożądane w diecie psich szczeniąt. Jeśli nie ma możliwości karmienia naturalnym mlekiem, to substytutem mleka psiej mamy będzie specjalistyczne mleko zastępcze dla psów dostępne w sklepie zoologicznym w postaci granulatów lub proszku do rozpuszczania w wodzie.

Czy psu można podać sok?

Naszym czworonożnym pupilom możemy podawać soki świeżo wyciskane. Nigdy jednak nie powinno się podawać psu soków kupionych w sklepach spożywczych. Soki kartonowe czy butelkowe często w swym składzie zawierają dodatkowy cukier lub zwyczajnie nie są 100% sokami o jakich zapewnia nas producent, lecz są wytwarzane z koncentratu owocowego, zawierają barwniki i konserwanty. Sok podawany psu powinien być wyciśnięty z owoców czy warzyw, które pies może spożywać. Sok powinien być serwowany w niewielkiej ilości i sporadycznie. Ten płynny smakołyk powinien stanowić jedynie znikomy procent płynów przyjmowanych przez psa.

Przeczytaj również: Jakie warzywa może jeść pies?

Przeczytaj również: Jakie owoce może jeść pies, a jakich unikać?

Woda dla psa

Najbezpieczniejszym napojem przeznaczonym dla psa jest woda, do której zwierzę powinno mieć swobodny i nieograniczony dostęp. Woda powinna być świeża i czysta, wymieniana w zależności od potrzeb, ale zawsze codziennie. Jeśli twój pies zmaga się z kamieniem nazębnym warto wodę zmiękczać lub filtrować, by ograniczyć jego osadzanie na zębach. Woda jest też jedynym psim napojem, którego nie trzeba wydzielać i zaprzątać sobie głowy konsekwencjami jej spożycia. Jej ilość powinniśmy kontrolować u psów starszych i chorych (nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby nerek). Ponadto, jeśli twój czworonóg żyje na dworze, to należy w regularnych odstępach czasu sprawdzać, czy psu jej nie brakuje, czy nie jest zmarznięta lub przegrzana. Woda poza skutecznym gaszeniem psiego pragnienia bierze udział w przenoszeniu składników odżywczych do komórek organizmu, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a tym samym całego organizmu.

Jak sprawdzić, czy pies jest odwodniony?

Odwodnienie psa objawy:

  • mała elastyczność skóry, która po naciągnięciu w szybkim tempie nie wraca do stanu pierwotnego
  • ciemny i mało klarowny mocz
  • intensywny oddech
  • gęsta oblepiającą suche dziąsła ślina, której pies nie może przełknąć
  • wymioty, biegunka
  • brak apetytu
  • apatia i osłabienie
  • słanianie się na łapach, brak koordynacji

Zapotrzebowanie psa na wodę

Istnieją trzy szkoły wyliczania ilości wody jakie powinno wypijać zwierzę w ciągu doby:

1. Na każdy kilogram masy ciała pies powinien wypijać 50-60 ml wody.

2. Możemy wykorzystać także całkowitą masę ciała zwierzęcia: tzn. 30 ml x masa ciała (w kg) + 70 ml.

3. Zapotrzebowanie można obliczyć także poprzez kalorykę przyjmowanego pokarmu tzn 1kcal = 1 ml wody.

Ilość przyjmowanej wody może różnić się w zależności od aktywności psa, rodzaju karmy, jaką przyjmuje czy chorób, na które zwierzę przyjmuje leki, a także wieku zwierzęcia czy temperatury otoczenia.

Napoje trujące dla psa

Kawa, herbata, energetyki, cola i alkohol to jedne z licznych napoi zawierające w składzie wiele niebezpiecznych składników takich jak kofeina, teina, chmiel czy etanol, które są trujące dla zwierząt. Podanie ich psu może wywołać silne objawy ze strony układu nerwowego, oddechowego, wydalniczego i krążeniowego. Zatrucie nawet niewielką ilością może doprowadzić do śpiączki, a w konsekwencji zakończyć się śmiercią zwierzęcia. Dlatego nigdy nie podawajmy ich zwierzętom, jeśli jednak pies poczęstuje się jednym z tych trunków należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, który wdroży działania odtruwające.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne psie i kocie ciekawostki?

Summary
Napoje dla psa. Co oprócz wody może pić pies? - ZOONEWS.PL
Article Name
Napoje dla psa. Co oprócz wody może pić pies? - ZOONEWS.PL
Description
Woda to jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych napojów dla psa, którego nigdy nie powinno zabraknąć w misce. Jakie inne napoje można podać psu?
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x