Reklama
Reklama

Czy pies może pić mleko? Przeczytaj zanim napoisz nim psa

Facebook
Twitter
Kiedy mleko dla psa jest wskazane?

Dog photo created by freepik – www.freepik.com

Mleko dla psa wydaje się doskonałym napojem, który jest zdrowy, ma wapń, magnez, fosfor i witaminy. Czy aby na pewno tak jest?

Spis treści - kliknij strzałkę

Kiedy mleko dla psa jest wskazane?

Mleko to pokarm produkowany przez matkę dla swoich młodych. Warto jednak wiedzieć, że mleko różnych zwierząt różni się od siebie składem. Mleko suki ma inną zasobność w tłuszcz i białko w porównaniu z mlekiem krowy. Mleko psiej matki jest dwa razy bardziej kaloryczne, zawiera więcej białka i tłuszczu oraz trzykrotnie mniej laktozy w stosunku do wartości energetycznej.

Z drugiej strony mleko od krowy bogate jest w wapń, fosfor, magnez oraz witaminy z grupy B, A, D i E.

Mimo, że mleko od krowy jest bardzo smakowitym napojem dla psa jest również źródłem laktozy – cukru, którego dorosłe psy nie trawią. U szczeniąc dochodzi do zaniku enzymu laktazy już między 3. a 7. tygodniem życia.

Laktoza może doprowadzić u dorosłego psa do silnych biegunek. Wzdęcia u psa, bóle brzucha oraz wymioty są innymi przykrymi konsekwencjami pozwalania psu na picie mleka od krowy.

Mleko od krowy dla psa może doprowadzić również do alergii pokarmowej. U psa, który jest uczulony na białko mleka krowy może pojawić się np. świąd, zapalenie spojówek, a nawet skłonność do grzybicy.

Czy pies może jeść nabiał?

Nabiał, który jest przetworzonym mlekiem – zwykle od krowy jest zdecydowanie mniej bogaty w laktozę. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko biegunki u psa. Z drugiej strony nabiał jest jednak bardzo tłusty, dlatego jego podawanie powinno być symboliczne. Nabiał dla psa może być formą przekąski.

Czy pies może pić mleko bez laktozy?

Jeśli pies nie ma uczulenia na białko mleka od krowy, to może sporadycznie być nim poczęstowany. Smak mleka dla psa jest bardzo kuszący, ale jego częste podawanie może doprowadzić do tego, że pies przestanie pić wodę.

Czy pies może pić mleko bez laktozy

pixabay.com/images/id-1174048/

Czy mleko dla psa jest dobrym źródłem wapnia?

Wbrew utartym przekonaniom mleko w diecie psa nie jest wcale tak dobrym źródłem wapnia, jak kiedyś sądzono. Jego przyswajanie z mleka jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku wapnia w karmie. Zbilansowane karmy zawierają odpowiednią ilość wapnia, dlatego nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji poza podawaniem karmy dla psa.

Czy pies może pić mleko inne niż od krowy?

Każde mleko dostępne w sklepach spożywczych pochodzące od zwierząt lub mleko roślinne może uczulić psa. Pszenica, ryż, soja czy orzechy to potencjalne źródło alergenów, dlatego podawanie mleka roślinnego psu również nie jest wskazane. Mleka roślinne często są dosładzane cukrem, by poprawić ich smak, lecz dla psa to tylko zbędne kalorie. Mleko kozie, owcze czy krowie jest dodatkowo tłuste i jako dodatek do niewłaściwie zbilansowanych posiłków jest przyczyną nadwagi u psa i zaburzeń pracy trzustki. Mleka sklepowe nie są wartościowym źródłem składników odżywczych dla naszych czworonożnych pupili. Żadne mleko dla psa nie jest potrzebne i nie sprawdza się w zbilansowanym żywieniu.

Mleko dla psa – czy warto mu je podawać?

Poza mlekiem matki dla szczeniąt oraz preparatami zastępczymi lepiej nie podawać mleka dorosłym psom z kilku powodów:

  • mleko może wywołać nietolerancję pokarmową
  • mleko w diecie dorosłego psa może być przyczyna alergii
  • mleko nie może być traktowane jako podstawowe źródło składników odżywczych w diecie psa

Czy pies może pić mleko - podsumowanie

Jeżeli pies nie utracił enzymu laktazy oraz nie wykazuje alergii na białko mleka to nie powinno mu się nic stać jeśli od czasu do czasu poczęstujesz go mlekiem lub nabiałem. Pamiętaj tylko, że mleko nie może zastąpić wody, do której pies powinien mieć nieograniczony dostęp.

Redakcja

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Czy pies może pić mleko? SPRAWDŹ ZANIM PODASZ | Zoonews.pl
Article Name
Czy pies może pić mleko? SPRAWDŹ ZANIM PODASZ | Zoonews.pl
Description
Mleko dla psa wydaje się doskonałym napojem, który jest zdrowy, ma wapń, magnez, fosfor i witaminy. Czy aby na pewno tak jest?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 244

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x