Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak wychować kota? WSKAZÓWKI BEHAWIORYSTÓW

Facebook
Twitter
Jak wychować kota? WSKAZÓWKI BEHAWIORYSTÓW

Image by wirestock on Freepik

Wychowanie kota wymaga wytrwałości, konsekwencji i zaangażowania, a niekiedy także pomocy behawiorysty. Jak wychować kota? Oto kilka zasad dobrego wychowania.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot w mieszkaniu – potrzeby opiekuna i zwierzęcia

Kotek w nowym domu powinien mieć zabezpieczone potrzeby gatunkowe. Odmienne potrzeby opiekuna  i kota niestety stają się źródłem nieporozumień i problemów behawioralnych, dlatego wychowanie kota powinno zacząć się jak najszybciej  biorąc pod uwagę podstawowe potrzeby zwierzęcia, ale także oczekiwania opiekuna. Jedną z najważniejszych zasad wychowania kota (i profilaktyki zaburzeń zachowania) jest organizacja/reorganizacja mieszkania pod kątem przestrzeni życiowej dla kota. Aranżacja ta musi być zrozumiała dla opiekuna i wdrożona w życie bez względu na warunki lokalowe. Najważniejsze zasady to:

  • Poszanowanie pięciowymiarowej przestrzeni życiowej kota : wysokość, szerokość, głębokość, miejsce i czas.
  • Kot w nowym domu bezwzględnie musi mieć dostęp do wszelkiego rodzaju podwyższeń np. regały, wysokie drapaki.
  • Kot to drapieżnik i musi mieć możliwość rozładowania energii, podczas zabawy w polowanie i eksploracji otoczenia. „Niegrzeczny kot” najczęściej po prostu nie ma takiej możliwości.
  • Szacunek dla potrzeb społecznych i poczucia bezpieczeństwa tj. kryjówki zapewniające bezpieczne obserwowanie otoczenia, z których kot widzi, ale sam nie jest widoczny bądź wystawiony na atak drapieżnika.
  • Kot w mieszkaniu powinien mieć dostęp do czystych, licznych, dopasowanych do swoich gabarytów kuwet, wypełnionych odpowiadającym zwierzęciu żwirkiem.
  • Metody na to, jak wychować kota nie mogą opierać się na karach cielesnych. Konsekwencja i wytrwałość to warunki sprzyjające dobremu wychowaniu kota.

Reklama

Jak wychować kota – problemy z zachowaniem

Jak wychować kota – problemy z zachowaniem

Image by rawpixel.com on Freepik

Znakowanie moczem i brudzenie kota w domu

Częstym problemem wychowawczym kotów jest znakowanie moczem. Jak wychować kota, by wyeliminować ten problem? Najlepsze są najprostsze rozwiązania:

  • Liczba kuwet dla kota

Zwiększenie liczby kuwet zawsze jest dobrym pomysłem. Im większe mieszkanie i więcej kocich lokatorów, tym więcej powinno być kuwet. Bardzo często problem znakowania moczem bądź załatwiania poza kuwetą pojawia się nagle. Opiekun powinien wiedzieć, że kot, podobnie jak człowiek, zmienia się i to, co było dobre w przeszłości, na daną chwilę już takim nie jest.

  • Lokalizacja kuwet

Drugą strategią jest zmiana lokalizacji kuwet. Kuwetę dla kota należy ustawić w miejscu, które mruczek wybrał sobie do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kuwety nie powinny stać jedna obok drugiej, lecz być rozstawione po całym mieszkaniu. Sytuacja czasem wymaga ustawienia kuwety na sofie, w miejscu poduchy do siedzenia. Jeżeli problem dotyczy jedynie preferencji do miejsca, to kuweta będzie używana natychmiast. Poza tym koty wybierają miejsca osłonięte od tyłu z dwoma drogami dostępu, np. między lub za roślinami. Kuweta w ślepej uliczce np. łazience nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli kot jest zaskakiwany, podczas załatwiania swoich potrzeb w kuwecie i nie może uciec, gdyż jedyna droga blokowana jest przez wchodzącą do pomieszczenia osobę, to problem może się pogłębić. W takich mieszkaniach kot musi mieć dodatkową kuwetę w bardziej otwartej przestrzeni, np. w rogu salonu. Uczenie kota nowych lokalizacji kuwet może zająć nawet miesiąc. Trudne do zaakceptowania przez opiekuna ulokowanie kuwet można zmienić o kilkanaście centymetrów na tydzień, ale dopiero po tym, jak kot zacznie z nich systematycznie korzystać.

Szukasz nowej karmy dla swojego kota?

Reklama

  • Żwirek dla kota

Rodzaj podłoża wybrany przez kota poza kuwetą jest pomocny do zoptymalizowania podłoża w samej kuwecie. Koty gustujące w gładkich powierzchniach np. płytki powinny mieć puste kuwety jedynie wyłożone ręcznikiem papierowym. Koty udomowione wolą naturalne podłoża jak piasek czy ziemia. Tutaj także wsady do kuwet trudne do zaakceptowania przez opiekuna można zmieniać, mieszając podłoża naturalne ze żwirkiem w proporcji, dodając garść żwirku na tydzień. Można miksować podłoża, ale dopiero po tym, jak kot zacznie z nich stabilnie korzystać. Uczenie kota nowego żwirku odbywa się także poprzez mieszanie świeżego żwirku z jedną miarką starego. Zabieg ten ma za zadanie oznaczenie miejsca toalety. Grubość podłoża także może być dla kota problemem. Minimalna ilość to 5-7 cm.

  • Rozmiar i typ kuwet

Niektóre koty wolą kryte kuwety, dlatego, jeśli zadaszenie decyduje o korzystaniu z kuwety, to należy je założyć. Rozmiar kuwety dla kota ma znaczenie nie mniejsze niż jej lokalizacja czy rodzaj żwirku. Kuweta musi być dopasowana do wielkości kota i ułatwiać wypróżnianie i mikcję. Przekątna toalety musi mierzyć dwie długości kota bez ogona. Może się zdarzyć, że kot ma awersję warunkowaną kształtem, teksturą lub kolorem kuwety, wtedy trzeba poeksperymentować z tymi jej cechami, by kot mógł nieskrępowanie korzystać ze swojej toalety.

  • Metody awersyjne

Wychowanie kota to także przerywanie starych nawyków. Niewłaściwe miejsca wypróżniania należy uczynić niepożądanymi lub wywołać do nich niechęć. Jedną z metod jest pokrycie ich folią aluminiową lub pcv. Pomoże to ochronić podłoże i sprawi, że koty lubiące materiałowe powierzchnie się do nich zrażą. Dodatkowo sikający kot na łóżko zmoczy sobie nogi, co nie jest dla niego przyjemne. Innymi metodami awersyjnymi są spraye z czujnikiem ruchu, tarasowanie dostępu, zraszanie podłoża gorzkimi wywarami lub sprawienie, że dostęp do miejsc znaczonych moczem jest niewygodny, np. wyłożenie ich kamieniami. Zawsze jednak kot musi mieć akceptowalną alternatywę do załatwienia podstawowych potrzeb, bez wywołania do nich lęku.

  • Czyszczenie kuwety dla kota

Do czyszczenia kuwety dla kota nie wolno używać chemii z chlorem czy amoniakiem. Najlepiej stosować bezzapachowe, naturalne środki czyszczące. Na koniec kuwetę należy zdezynfekować 70% alkoholem, by pozbyć się cząsteczek tłuszczowych z moczu.

Oddawanie moczu poza kuwetą może być związane z obecnością różnych chorób, dlatego zawsze warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

 

Metody karmienia kota

Jak wychować kota, by nie żebrał o jedzenie i nadmiernie nie wokalizował? Należy zmienić sposób karmienia.

  • Karmienie restrykcyjne

Wychowywanie kota na żebraka nie jest trudne, gdyż opiekunowie bardzo łatwo ulegają mruczącym o jedzenie kociakom. Karmienie restrykcyjne jest ograniczone czasowo do kilku razy dziennie, odbywa się o stałych porach, co dodatkowo systematyzuje dzień i jest jego ważnym, spodziewanym punktem. Jedzenie może być podawane w zabawce, gdzie głód będzie motywował kota do zdobycia pokarmu. Karmienie o stałych porach hamuje nadmierne przyjmowanie pokarmu i ogranicza tycie.

  • Karmienie ad libitum

Dostęp do jedzenia bez limitu jest zgodny z potrzebami gatunkowymi kotów, lecz ma też swoje wady w postaci zwiększonego poboru pokarmu i przybierania na masie. Taką formę karmienia stosuje się względem kotów z zaburzeniami lękowymi w wyniku złych warunków bytowania. Stały dostęp do pokarmu polepsza jakość życia takiego mruczka i ogranicza zachowania łowieckie, przeniesione na inne osobniki czy opiekuna. Ciągły dostęp do jedzenia minimalizuje budzenie opiekuna kota w nocy z powodu głodu. Uwaga! Głód może w niektórych przypadkach wywołać znakowanie moczem, zwłaszcza w kuchni.

Znakowanie pazurami

Kolejnym problem związany z wychowaniem kota jest znakowanie terenu drapaniem. Jak wychować kota, aby drapanie odbywało się tylko w wyznaczonych miejscach? To proste – zapewnić kotu dostępne i atrakcyjne miejsca do znakowania, a te niewskazane do drapania urządzić tak, aby kota do nich zniechęcić.

  • Materiał do drapania dla kota

Materiał do drapania powinien mieć pionowe włókna lub być miękki i naturalny, tj. drewno świerku, oliwki czy bambusa. Kot musi osiągnąć drapaniem satysfakcję z uszkadzania powierzchni przez ich rozdarcie, dzięki czemu zostawi po sobie ślady feromonów i wizualne znaki terytorialne.

  • Lokalizacja drapaka dla kota

Ważniejsze od materiału, z jakiego wykonany jest drapak, jest dla kota jego usytuowanie. Jedno miejsce to zdecydowanie za mało. Znakowanie pazurami ma na celu redukcję stresu (kot drapie przy oknach, drzwiach lub w zabawie), popisywanie się lub sygnalizowanie chęci zabawy (kot drapie w widocznych dla wszystkich miejscach).

  • Inne cechy drapaka dla kota

Drapak dla kota, aby był atrakcyjny i cenny dla pupila musi być stabilny, mieć przestrzeń poziomą, pionową i skośną, być przynajmniej wysoki na długość rozciągniętego kota i naruszony zębem czasu, a więc używany. Kot przyzwyczajony do swojego drapaka niechętnie odda go na rzecz nowego, dlatego nowy drapak powinien stać w bezpośredniej bliskości starych miejsc do drapania, które już nie są używane/są zużyte.

  • Działania awersyjne

Kota można zniechęcić do drapania miejsc zakazanych, stosując m.in. taśmy dwustronne, arkusze folii spożywczych czy aluminiowych.

Kot drapie

pixabay.com/images/id-750259/

Podnoszenie komfortu życia kota

Wychowanie kota to również szeroko pojęte działania profilaktyczne, które poprawiają komfort życia zwierzęcia i zapobiegają niechcianym zachowaniom.

  • Miejsce odpoczynku i schronienia dla kota

Najlepsze miejsca odpoczynku dla kota są miękkie, suche, ciepłe i umożliwiają wymoszczenie. Leżanki mogą znajdować się na kaloryferach, na nasłonecznionych parapetach okien czy w miejscach dających możliwość odizolowania i schronienia. Miejsca izolacji powinny być osłonięte, dość głębokie i niewidoczne dla innych kotów. W tej roli dobrze sprawdzają się m.in. kartony z jednym otworem.

  • Miejsca z wodą dla kota

Komfort życia kota można podnieść, instalując kilka źródeł wody w postaci fontann czy większej liczby miseczek z wodą. Poidła muszą stać w miejscach dostępnych, ale uniemożliwiających innym osobnikom blokowanie ich. 

  • Rośliny dla kota

Kocia trawka i kocimiętka mogą pomóc w odwiedzeniu kota od niszczenia roślin domowych. Pierwsza pobudza trawienia, a druga relaksuje. Kociolubne rośliny doskonale uzupełniają otoczenie i są stosowane jako pozytywne wzmocnienie.

Ograniczenie przestrzeni

Lęk u kotów można redukować, stosując przejściowe ograniczenie dużej przestrzeni. Najczęściej jest to jeden pokój, którego całą przestrzeń kot może zlustrować wzrokiem i jest on urządzany według jego potrzeb. Oczywiście nadal należy zachęcać kota do zabaw i interakcji, gdyż izolacja nie ma być karą, a jedynie ma dać możliwość zrelaksowania się w znajomej przestrzeni. Dobrze, gdyby pokój był lubiany przez kota, miał naturalne oświetlenie i był odwiedzany przez ulubionego opiekuna i kociego przyjaciela. Po 5-10 dniach uchyla się drzwi, by kot mógł ponownie wrócić do większej przestrzeni z możliwością powrotu. Ograniczenie terenu jest polecane w czasie dokacania, po przeprowadzce, podczas zaburzeń lękowych, których podstawą nie są ograniczone warunki bytowe. Metody tej nie stosuje się u kocich jedynaków, kotów bardzo związanych z człowiekiem, które i tak większość dnia, muszą spędzać same.

Jak tresować kota?

Kot to nie pies, co nie oznacza, że kota nie da się nauczyć reakcji na pewne polecenia. Najlepszą metodą do rozpoczęcia nauki jest wspólna zabawa, która nie tylko uczy kota zasad, ale jest wspólnym codziennym rytuałem, budującym więź z opiekunem. Do naturalnych zachowań zabawowych kota trzeba dołożyć słowną komendę i/lub gest, np. do skoków – słowo hop, do skoków na krzesło- sowo hop i gest wskazujący miejsce itd. Motywatorem do wykonywania ćwiczeń czy prostych sztuczek są smakołyki. Początkowo nagradza się zachowania kota, które są jednym z elementów danej sztuczki, by później połączyć je w sekwencji. Tresura kota jest trudna, ale podobnie jak wychowanie kota wymaga czasu i zaangażowania.

Summary
Jak wychować kota? WSKAZÓWKI BEHAWIORYSTÓW | Zoonews.pl
Article Name
Jak wychować kota? WSKAZÓWKI BEHAWIORYSTÓW | Zoonews.pl
Description
Wychowanie kota wymaga wytrwałości, konsekwencji i zaangażowania, a niekiedy także pomocy behawiorysty. Jak wychować kota? Oto kilka zasad dobrego wychowania.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x