Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Felinoterapia – na czym polega leczenie kotem?

Facebook
Twitter
Felinoterapia – na czym polega leczenie kotem?

Image by Freepik

Czy miauczenie kota leczy? Czy koty leczą ludzi? I czy mogą ich wyleczyć? Czy felinoterapia to zabawa i forma rozrywki z kotem czy realna terapia?

Spis treści - kliknij strzałkę

Początki felinoterapii na świecie i w Polsce

Pierwsze szlaki w zakresie kototerapii przetarła w latach 50. XX wieku, pochodząca z Brazylii, psychiatra Nise da Sliveira (1905-1999). Lekarka była przeciwniczką agresywnych metod leczenia (elektrowstrząsy, lobotomia czy terapia insulinowa). Na drodze zmian i szukania innych rozwiązań, rozważyła ona wprowadzenie na oddział psychiatryczny kota. Początkowo był tylko jeden kot, z czasem przybyło kolejnych czterech kocich terapeutów. Skuteczność swoich działań udokumentowała, dostrzegając pozytywny wpływ na stan fizyczny i psychiczny pacjentów.

W Polsce prekursorem felinoterapii jest Mirosław T. Wende z Torunia, który po odkryciu terapeutycznego działania kota na chorą matkę i siebie samego, wdrożył się w działalność pomocową dorosłym i dzieciom oraz założył hodowlę kotów egzotycznych. Mirosław Wende jest też założycielem Fundacji „Mruczący Terapeuta”, która w 2005 roku wprowadziła do kraju program terapii z udziałem kotów.

Reklama

Co to jest felinoterapia?

Felinoterapia jest jedną z gałęzi zooterapii, w której pacjent poddawany jest uzupełniającej terapii ze zwierzęciem tzw. animaloterapii. W tym przypadku wspierające oddziaływanie terapeutyczne dokonuje się przy pomocy kota. Felinoterapia odbywa się przez kontakt fizyczny, obserwację i przebywanie w otoczeniu kota. Felinoterapia, czyli „leczenie kotem” nigdy nie jest terapią prowadzącą, samodzielną i zamkniętą, a pełni funkcję wspomagającą proces terapeutyczny.

Sprawdź nowe przekąski dla swojego kota

Reklama

Kliknij i sprawdź: Przysmaki dla kotów Brit Care

Felinoterapia dla kogo?

Kototerapia przeznaczona jest do usprawniania osób starszych oraz dorosłych i dzieci niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Felinoterapia polecana jest w rehabilitacji autystów, osób chorujących na depresję, osób z Zespołem Downa, z Zespołem Aspergera, z Zespołem Retta, osób z ADHD i ADD, chorujących na Alzhimera, osób z SM, Parkinsonem oraz pacjentów cierpiących na bóle reumatyczne.

Skuteczność felinoterapii potwierdzono także w przypadku opóźnień umysłowych, zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń rozwoju motorycznego, zaniku mięśni, niedowładu kończyn czy osób po porażeniu mózgowym.

Z kototerapii mogą korzystać także osoby zdrowe, ale samotne, zniedołężniałe, nieufne, nieśmiałe, zestresowane, nerwowe lub którym brakuje pewności siebie.

Felinoterapia prowadzona jest w sposób zindywidualizowany, grupowy lub łączony. Dobroczynne działanie kototerapii wykorzystuje się w pracy w domach opieki, domach seniorów, domach dziecka, szpitalach, placówkach rehabilitacyjnych, hospicjach, ośrodkach wychowawczych i penitencjarnych, odwykowych, ale także w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Felinoterapię dzieci bardzo często łączy się arteterapią (muzykoterapią, bajkoterapią itd.)

Program felinoterapii

Program terapii z udziałem zwierząt, nie tylko kotów został podzielony na dwa rodzaje zajęć z ich udziałem. Podziału dokonano w 1992 roku i po dziś dzień jest on obowiązujący.

Pierwszym z nich są zajęcia z udziałem zwierząt (AAA – Animal Assisted Activites) oraz terapię z udziałem zwierząt (AAT  – Animal Assisted Therapy). Felinoterapia w formie zajęć polega na zachęceniu pacjenta do ruchu poprzez zabawę z mruczącym terapeutą. Sesja zawsze odbywa się w obecności i pod kontrolą wolontariusza, będącego opiekunem kota, ma charakter spontaniczny, nie przebiega według ścisłego planu i nie jest ograniczona czasem.

Drugi rodzaj, a więc terapia kotami ma już określony program, a każde spotkanie ma ściśle określony cel w przebiegu leczenia. Prowadzeniem felinoterapii zajmuje się specjalista w tej dziedzinie lub lekarz z taką specjalizacją.

Koty do felinoterapii

Koty do felinoterapii powinny być dobierane przede wszystkim pod względem charakteru. Liczy się  ufność mruczka względem człowieka. Nie jest to jednak koniec wymagań. Młodego kota należy przyzwyczajać od małego do obecności obcych, ich dotyku oraz częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Socjalizacja powinna obejmować na kolejnym etapie kontakt z osobami w różnym wieku, o różnym temperamencie i różnym zapachu.

Szkolenie kota na felinoterapeutę musi odbywać się na bazie wyłącznie pozytywnych oddziaływań. Koci terapeuta musi pozytywnie reagować na inne zwierzęta domowe: królika, świnkę morską, psy i oczywiście inne koty. Czworonożny terapeuta musi być przyzwyczajony do noszenia szelek i chodzenia na smyczy. Kot nie może się też bać podróżowania w transporterze w środkach komunikacji miejskiej. Dzięki nauce podróżowania koci terapeuta zna dźwięki miasta i nie boi się ich. Zadaniem opiekuna jest także oswoić kota z nagłymi dźwiękami codziennego życia: upadające przedmioty, dzwonienia, pukania, stukotu itp. Koty do felinoterapi muszą mieć skończony co najmniej rok i spełniać wymogi sanitarne i epidemiologiczne. 

Rasy kotów do felinoterapii

Image by Freepik

Felinoterapia cena

Spotkanie terapeutyczne z kotem nie może trwać dłużej niż 60 min. i odbywać się częściej niż raz na 7 dni. Sesja powinna być przerwana natychmiast, jeśli kot sygnalizuje opiekunowi mową ciała zmęczenie czy zniechęcenie. Koszt jednej sesji indywidualnej waha się od 120 do 150 zł netto za 45 min. Cena spotkania grupowego najczęściej ustalana jest indywidualnie.

Felinoterapia kurs

Kurs instruktora felinoterapii kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od jednostki, która go organizuje. Należy uważać na  wszelkie oferty e-learningowe lub odbywające się w formie samodzielnej nauki, gdyż nie dają realnych kwalifikacji. Aby podjąć pracę felinoterapeuty, trzeba przechodzić szkolenia uzupełniające, stale poszerzać swoją wiedzę i praktykę.

Kurs felinoterapii z międzynarodowym certyfikatem zawodowym kosztuje od 2 do 4 tys. złotych. Certyfikat stanowi dokument wpisania uczestnika kursu na listę licencjonowanych felinoteraeputów akredytowanych przez Polski Związek Zooterapeutów i Przewodników Zwierząt Pracujących. Osoba chcąca prowadzić samodzielnie kototerapię musi również wykazać się dodatkowymi uprawnieniami zawodowymi, np. z fizjoterapii, pedagogiki, psychologii i innych form leczenia, gdyż felinoterapia jest jedynie specjalizacją terapeutyczną.

Rasy kotów do felinoterapii

Jakie koty nadają się do felinoterapii? Przede wszystkim powinny to być koty spokojne, łagodne, nieagresywne, skore do zabaw, lubiące ludzi i kontakt z nimi. Polecanymi rasami kotów do felinoterapii są m.in.:

  • Ragdolle
  • Maine coony
  • Koty perskie
  • Koty egzotyczne
  • Pospolite koty europejskie

Sprawdź nowe przekąski dla swojego kota

Reklama

Kliknij i sprawdź: Przysmaki dla kotów Brit Care

Zalety felinoterapii

Kocia terapia ma wiele zalet. Dzięki niej pacjent może rozwinąć:

  • funkcje psychomotoryczne
  • funkcje poznawcze
  • pamięć krótkotrwałą i długotrwałą
  • słownictwo bierne i czynne
  • koncentrację uwagi
  • orientacje kierunkowo-przestrzenną
  • koordynację wzrokowo-ruchową
  • poczucie równowagi
  • umiejętność poruszania się na wózku lub o kulach

 

Poza tym felinoterapia podnosi u pacjenta wiarę we własne umiejętności i poczucie sprawstwa, rozwija umiejętności relaksacji, sprawia, że łatwiej jest komunikować swoje potrzeby i uczucia, rozwija umiejętności pracy w grupie i jeśli jest skuteczna, pozwala na ograniczenie stosowania leków. Wartością zarówno zajęć, jak i terapii z kotem jest nauka empatii i odpowiedzialności, budowania zaufania, poprawy komunikacji i wiary we własne siły i zasoby. Kontakt fizyczny wywołuje wydzielanie się hormonów szczęścia, obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, pobudza układ odpornościowy i łagodzi ból. Tak więc kototerapia osobom chorym pomaga szybciej dojść do zdrowia czy lepiej radzić sobie z procesem leczenia i rehabilitacji.

Pytania czytelników

Ile kosztuje felinoterapia?

Sesja terapii z kotem trwająca 45 min kosztuje około 120 zł.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia jest metodą terapii kontaktowej, w której dotyk, przebywanie, opieka i obserwacja kota może przynieść pozytywne efekty fizyczne i psychiczne u pacjenta.

Jaka rasa kota do felinoterapii?

Rasy kotów polecane do felinoterapi to koty perskie, maine coony, ragdolle, koty egzotyczne czy europejskie. Tak naprawdę jednak, najważniejsze są cechy osobnicze.

Jak zostać felinoterapeutą?

Aby zostać felinoterapeutą trzeba wykazywać się określonymi kwalifikacjami zawodowymi, przejść testy psychologiczne i praktyczne wraz z kotem oraz być osobą cierpliwą, opanowaną i mieć zdolność do łatwego nawiązywania kontaktów.

Redakcja

Bibliografia:

researchgate.net/publication/289414327_Cat_therapy_as_an_alternative_form_of_animal-assisted_therapy

tygodnikprzeglad.pl/moc-kota/

https://web.archive.org/web/20190214061459/http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2013_123-128.pdf

Poznaj inne porady

Summary
Felinoterapia – na czym polega leczenie kotem? | Zoonews.pl
Article Name
Felinoterapia – na czym polega leczenie kotem? | Zoonews.pl
Description
Czy miauczenie kota leczy? Czy koty leczą ludzi? I czy mogą ich wyleczyć? Czy felinoterapia to zabawa i forma rozrywki z kotem czy realna terapia?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x