Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Dobra hodowla maltańczyków – na co zwrócić uwagę?

Facebook
Twitter
hodowla maltańczyków

pixabay.com/images/id-1037702/

Wybór dobrej hodowli maltańczyków nie jest łatwy. Tytuły mistrzowskie, opinie innych nabywców czy profesjonalizm i doradztwo to niektóre elementy, pomocne w podjęciu decyzji.

Spis treści - kliknij strzałkę

Hodowla maltańczyków, jaka powinna być?

Każdy potencjalny nabywca chce znaleźć psa z hodowli, która przykłada wagę do opieki i odchowu zwierząt, ale również dba o ich przyszły los. Nie powinno zatem dziwić pytanie hodowcy o warunki, jakie mamy dla psa czy o celowość zakupu. Taka hodowla mogłaby stać się najlepszą hodowlą maltańczyków w Polsce. Czy taka hodowla istnieje?

Tak, ale trzeba jej skrupulatnie poszukać, zrobić rozeznanie wśród pasjonatów rasy i udać się na wystawy psów. Polecane hodowle maltańczyków z pewnością powtórzą się kilkukrotnie, podczas poszukiwań. Dobre opinie warto zweryfikować także na forach społecznościowych, w grupach skupiających właścicieli rasy. Ostatnim krokiem będzie umówienie się na spotkanie z wybranym hodowcą i wyrobienie sobie opinii. Hodowle maltańczyków w Polsce są liczne i nie ma problemu z ich znalezieniem, lecz nie wszystkie są warte uwagi. Sprawdzone hodowle maltańczyków znajdziemy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wtedy koszty zakupu psa wzrosną, ale renoma, jaką prezentuje hodowca, powinna zwrócić się w dwójnasób w postaci zdrowego fizycznie i psychicznie psa.

Maltańczyk hodowla ZKwP

Hodowla maltańczyków ZKwP i hodowla maltańczyków FCI to pewność, że psy są zarejestrowane w legalnie działającym związku kynologicznym, w którym psy będą uznawane przez wszystkie kraje członkowskie. Oznacza to również, że szczeniakowi na podstawie wydanej przez hodowcę metryki, będzie można wyrobić rodowód. Rodowód hodowlany potwierdza czteropokoleniową czystość rasy pod kątem zdrowia fizycznego i psychicznego.

Hodowla maltańczyka zrzeszona w oficjalnym związku kynologicznym danego kraju wydaje nabywcy psa rasowego, a nie podobnego do danej rasy. Hodowla maltańczyków sygnowana logiem ZKwP i FCI to jedyna taka gwarancja, a metryka przekazana wraz ze szczeniakiem zawsze jest nim opatrzona. Dla poszukujących wiarygodnych hodowców poleca się spis hodowli maltańczyków ZKwP, znajdujący się na stronie www związku.

Czarny maltańczyk hodowla

Umaszczenie wszystkich maltańczyków w hodowli musi być czysto białe. Dopuszczalnym jest, aby sierść miała także jasny odcień kości słoniowej. Wzorzec rasy maltańczyka toleruje także pojawienie się na sierści śladu blado-pomarańczowego, jednak jest on niepożądany i traktuje się go jako nieestetyczny defekt. Włos maltańczyka jest prosty bez śladu fal i loków, jedwabisty, błyszczący i długi na całym ciele. Włos przylega do skóry i jej nie odsłania. Sama skóra maltańczyka pokryta jest plamami w kolorze wina lub ciemniejszymi. Reasumując, nie istnieją hodowle maltańczyków o umaszczeniu czarnym. Maltańczyk jest wyłącznie biały bez łat w innym kolorze. To, co bezwzględnie zawsze jest czarne u maltańczyków to nos, obwódki wokół powiek, krawędzie warg i trzecia powieka.

Hodowla psów maltańczyk z linii koreańskiej – co to oznacza?

Ogłoszenia sprzedaży pod hasłem „maltańczyk koreański hodowla ZKwP –  FCI” nie jest chwytem marketingowym podyktowanym modą na koreańską kulturę, lecz ofertą psa mającego korzenie w odległej Korei.

Hodowle psów maltańczyków w typie koreańskim są uznane przez nasz rodzimy Związek Kynologiczny w Polsce oraz FCI. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna współpracuje w tym zakresie z koreańskim odpowiednikiem polskiego ZKwP. Jeśli hodowla maltańczyka ma udokumentowane koreańskie pochodzenie piesków, oznacza to, że nabywamy maltańczyka z linii koreańskiej. Uwaga! Hodowla maltańczyka koreańskiego nie powinna być utożsamiana z hodowlami maltańczyków miniaturek.

Maltańczyk miniaturka hodowle

Hodowle maltańczyków miniaturek nie mają prawa istnieć, gdyż taka odmiana tej rasy to jedynie wprowadzanie nabywcy w błąd. Najprawdopodobniej jest to oferta pseudohodowcy, który bez żadnej wiedzy hodowlanej dopuszcza do rozrodu psy skarłowaciałe z powodu przeróżnych wad genetycznych i rozwojowych płodu. Hodowle maltańczyków w Polsce spełniające wymogi wzorca rasy mają psy o harmonijnej budowie, odpowiedniej masie ciała i wysokości w kłębie. Dla samców wysokość w kłębie powinna wynosić od 21 cm do 25 cm. Maltańczyk nie powinien być wyższy niż 26 cm i nie niższy niż 19 cm w kłębie. Suczka powinna mieć w kłębie od 20 cm do 23 cm. Poważną wadą dla suki maltańczyka jest wzrost powyżej 25 cm i poniżej 18 cm. Standardowa waga dorosłego maltańczyka mieści się w przedziale między 3 a 4 kg. Wadą dyskwalifikującą jest skrócony ogon lub jego brak i nie ma tu znaczenia czy jest to defekt nabyty czy wrodzony. Ogon małego białego pieska powinien odpowiadać 60% wysokości w kłębie, czyli dla suki 12-14 cm i dla psa 12,5-15 cm. Maltańczyki odebrane z hodowli mają niewielkie rozmiary, ale nie mogą być przesadnie małe, są żywe, bardzo łagodne i czułe. Białe pieski poruszają się  równomiernie, ich ruch jest delikatny i swobodny jakby ledwie dotykały ziemi. W szybkim marszu kroki są bardzo szybkie i krótkie. Pamiętaj, że najlepsza hodowla maltańczyków nigdy nie będzie reklamowała się hasłami „mini maltańczyk” czy „czarny maltańczyk”.

Ile kosztuje maltańczyk z hodowli

Maltańczyk z hodowli może kosztować od 3000 do 4000 zł. Maltańczyki przeznaczone na wystawy są zawsze droższe. Podobnie, jak suczki przeznaczone do rozrodu. Cena w obu przypadkach może wynieść powyżej 4000zł. Cena maltańczyka z linii koreańskiej może wynieść nawet 12 tysięcy złotych.

Redakcja

Szukasz dobrej hodowli psów?

Summary
Dobra hodowla maltańczyków – na co zwrócić uwagę? | Zoonews.pl
Article Name
Dobra hodowla maltańczyków – na co zwrócić uwagę? | Zoonews.pl
Description
Wybór dobrej hodowli maltańczyków nie jest łatwy. Tytuły mistrzowskie, opinie innych nabywców czy profesjonalizm i doradztwo to niektóre elementy, pomocne w podjęciu decyzji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x