Reklama

Dlaczego pies goni swój ogon?

Facebook
Twitter

Jeżeli Twój pies często goni własny ogon, to niestety, ale nie jest to dobry znak. Psia gonitwa za ogonem może być objawem samotności, zaburzeń opsesyjno-kompulsywnych, a nawet problemów z pasożytami.

Spis treści

Jak zachowuje się pies, gdy goni swój ogon

Większość psów kręci się wokół własnej osi, podejmując skuteczne lub nadaremne próby pochwycenia ogona. W wielu przypadkach pies nie jest w stanie złapać swojego ogona, gdyż zwykle porusza się on równie szybko co pies. Pies w trakcie gonitwy może być silnie pobudzony emocjonalnie i zdezorientowany.

Po co pies goni swój ogon?

Pierwszą z przyczyn, dla których pies zaczyna ganiać własny ogon może być nuda. Samotne, wielogodzinne przesiadywanie w domu powoduje, że poza spaniem psy często nie mają konstruktywnego zajęcia. Pogoń za ruchomym celem jest powiązana z naturalnym instynktem łowieckim psów, jeśli potrzeba aktywności nie jest zaspokajana pies rozładowuje frustrację właśnie w taki sposób. Młode psy podejmują pogoń za ogonem dla zabawy.

Drugą poważną przyczyną rzucania się w pogoń za ogonem są zaburzenia opsesyjno-kompulsywne, którym mogą towarzyszyć inne niepokojące objawy, jak wygryzanie ogona.

Co możesz zrobić, gdy pies gania za swoim ogonem?

Znudzony pies to nieszczęśliwy pies, dlatego bardzo ważne, aby opiekun poczynił starania o to, by zapewnić psu na czas swojej nieobecności rozrywkę umysłową lub fizyczną. Świetnie sprawdzają się do tego zabawki interaktywne, gryzaki na przysmaki czy gry edukacyjne dla psów. Jeśli twoja praca utrudnia ci realizację podstawowych psich potrzeb (ruch, zabawa) warto przemyśleć zatrudnienie osoby, która przejdzie się z psem na spacer bądź poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół, którzy wspomogą cię w newralgiczne dni.

Od patrzenia na tę zaciekłą gonitwę może się zakręcić w głowie i z pewnością do pewnego stopnia patrzenie na to szaleństwo jest zabawne. Niestety nasza radość może wpłynąć na pogłębienie problemu, więc nie zachęcaj do niego psa własną aprobatą. By zrazić psa do ganiania za własnym ogonem odwróć jego uwagę głośnym klaśnięciem w dłonie i zaproponuj inną, atrakcyjną zabawę. Jeśli pies kręci się po raz pierwszy, zwyczajnie go zatrzymaj i przyjrzyj się ogonowi. Istnieje spora szansa, że ogon jest podrażniony przez pasożyty lub odczyny alergiczne i wymagać będzie wizyty u lekarza.

Rasy psów, których może dotyczyć problem gonienia za własnym ogonem

Rada weterynarza

Gonitwa za ogonem wiąże się z silnymi emocjami, a pies, jeśli pochwyci ogon może go pogryźć i pokaleczyć. Rany należy ucisnąć, by zatamować krwawienie i udać się do gabinetu weterynaryjnego. Częste gryzienie ogona nie poddane leczeniu może skutkować jego amputacją.

Gonienie ogona może świadczyć o podrażnieniu gruczołów okołoodbytowych.

Psy goniące ogony, którego przyczyną są zaburzenia obsesyjno-kompulsywnych wymagają leczenia farmakologicznego.

Ciekawostka: dodatkowymi objawami mogą być zaburzenia odżywiania (brak łaknienia, spadek wagi) czy problem z jakością snu.

Redakcja

Bibliografia:

A. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Chcesz poznać inne ciekawostki o psach i kotach?

Wejść na stronę: 1252

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x