Agresja dominacyjna u psa – jak sobie z nią poradzić

Agresja u psa może być wywoływana przez wiele różnych przyczyn. W naturze agresja jest jednym z naturalnych zachowań psów, które we współżyciu z ludźmi nie są akceptowane.
Spis treści
Mój pies jest agresywny
Agresja dominacyjna jest jednym z częściej spotykanych rodzajów agresji, który występuje, gdy pies chce wymusić na swoim opiekunie swoją wolę. Tego typu zachowania występują również wtedy, gdy pies testuje swojego właściciela, bądź nabył przekonanie, że to on dominuje w domowym stadzie.
Przejawy agresji dominacyjnej
Psy przejawiające agresję dominacyjną warczą i próbują gryźć, kiedy np. wydawane są im komendy, przerywa się im sen bądź mają ustąpić miejsca. Agresywne psy mogą również bronić swojego terytorium, przedmiotów bądź jedzenia i nie dopuszczać domowników.
Zachowania związane z agresją dominacyjną pojawiają się u psów między 18 a 24 miesiącem życia, kiedy osiągają one dojrzałość socjalną – to właśnie wtedy psy określają swoją pozycję w stadzie.
Na agresję psa narażeni będą w pierwszej kolejności najsłabsi domownicy – dzieci.
Co zrobić, gdy pies jest agresywny?
W przypadku agresji dominacyjnej niezbędna będzie pomoc specjalisty – zoopsychologa, behawiorysty. Przeprowadzone przez specjalistów badania zweryfikują, czy w istocie jest to agresja dominacyjna i wdrożone zostaną ćwiczenia modyfikujące zachowanie agresywnego psa.
Jak zapobiec agresji dominacyjnej u psa?
By zapobiec agresji dominacyjnej u psa należy rozpocząć jego szkolenie już w okresie szczenięcym:
- Jeśli szczeniak jest agresywny należy odizolować go na 5-10 minut
- Baw się ze szczeniakiem, kiedy ten zachowuje się prawidłowo, kiedy zachowuje się niewłaściwie przerwij zabawę i wróć do niej, kiedy szczeniak się uspokoi
- Szczeniak powinien zostać nauczony przepuszczania w drzwiach wszystkich domowników
- Ostatnią porcję pożywienia można podawać szczeniakowi po zjedzeniu posiłku przez rodzinę – w stadzie, to zwierzęta dominujące jedzą pierwsze
- Kiedy szczeniak opanuje podstawowe komendy posłuszeństwa, należy wydawać je przynajmniej dwa razy dziennie
Redakcja
Bibliografia:
G. Meadows, E. Flint, Pies. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012.
Sprawdź porady behawiorystów


Mój pies jest już dorosły za szczeniaka był bardzo łagodny teraz zaczął strasznie być agresywny nie mogę go przytulić bo warczy ugryzł mnie ma humorki różne czekam aż sam przyjdzie i się przytuli 😔