Reklama
Reklama

Zabawy z psem – 11 SPRAWDZONYCH pomysłów

Facebook
Twitter
Zabawy z psem – 10 SPRAWDZONYCH pomysłów

Kids playing photo created by gpointstudio – www.freepik.com

Zabawy z psem wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny, emocjonalny i umysłowy zwierzęcia, są też najprzyjemniejszą formą komunikacji między psem a opiekunem.

Spis treści - kliknij strzałkę

Zabawy z psem a budowanie relacja

Budowanie relacji to jedna z ważnych funkcji zabawy z psem. Relacje, jakie z czasem wytwarza się między opiekunem a psem, podczas wspólnie spędzonego czasu, mają znaczący wpływ na funkcjonowanie psa.

Dzięki zaspokojeniu potrzeb fizycznych i umysłowych pies czuje się szczęśliwy oraz nabywa nowych umiejętności. Wspólnie spędzony czas z ukochanym człowiekiem zawsze jest wyczekiwany przez psa. Dzięki podjęciu tego wysiłku człowiek kształtuje zwierzę, które ufa swojemu przewodnikowi stada, harmonijnie się rozwija i prawidłowo funkcjonuje w otoczeniu.

Jak bawić się z psem – bezpiecznie

Jak się bawić z psem? Przede wszystkim bezpiecznie! Pies podczas zabawy musi czuć się bezpiecznie fizycznie i emocjonalnie. Do zabawy z psem powinny być dobrane zabawki, które są trwałe, dopasowane do wielkości i siły psa, ale i takie, jakimi pies po prostu lubi się bawić. Zabawy z psem powinny pojawić się w każdym harmonogramie dnia i wtedy należy ten czas poświęcić tylko psu.

Zabawy z psem nie mają przynieść konkretnego rezultatu – daje go trening. Zabawa z psem powinna być swobodna i przebiegać spontanicznie, a nie być zaplanowana od początku do końca.

Zabawy z psem – kiedy warto się bawić

Z psem warto się bawić codziennie, bez względu na porę roku, aurę czy dostępność zabawek. Zabawa powinna mieć określony czas, poziom trudności i intensywność – obserwacja psa pozwoli opiekunowi na optymalizację zabawy i dostosowanie jej do preferencji i możliwości psa. Zabawa powinna kończyć się sukcesem psa i w chwili, gdy zwierzę ma jeszcze ochotę na zabawę. Ważne jest także kończenie zabawy, gdy pies łamie zasady zabawy (np. zaczyna gryźć lub skakać na opiekuna).

Przekąski dla psa, podczas zabawy

Reklama

Przysmaki dla psa

Kliknij i sprawdź: Przysmaki dla psa Boony Bits

Szkolenie psa

Szkolenie psa to druga bardzo ważna metoda na komunikowanie się z psem. Szkolenie psa może przybrać formę zabawy, ale jego głównym celem jest nauczenie psa komend. Szkolenie psa powinno zacząć się jak najwcześniej i polega na socjalizacji, a z czasem także nauce komend. Szkolenie psa może odbywać się metodą pozytywną, klikerową, tradycyjną lub mechaniczną.

Pies sam w domu

Pies sam w domu nie może być pozbawiony możliwości zabawy. Z nudy pies zacznie wyładowywać frustrację na domowych tekstyliach czy sprzętach lub popadnie w apatię. Gdy pies ma zostać w domu sam, warto zaopatrzyć go w zabawki zachęcające do kreatywności, które wypełnią czas konstruktywnie, ale i zmęczą psa węchowo i intelektualnie.

Leniwe psy

Leniwe psy nie istnieją, są tylko psy mniej aktywne. To psy, których zabawa musi wyglądać inaczej ze względu na stan zdrowia, wiek, przeszłe doświadczenia czy fizyczne ograniczenia. Każdy pies lubi się bawić, ale wielu opiekunów zapomina, że psa też trzeba nauczyć się bawić. „Leniwe rasy psów” to określenie używane jako wymówka do tego, by nie oferować psu urozmaiconej zabawy, a więc tyczy się lenistwa opiekunów, a nie psa.

Zabawy z psem – TOP 11 pomysłów

Pies jako wdzięczny towarzysz życia zadowoli się wspólnie spędzonym czasem z opiekunem, ale spacer to zdecydowanie za mało. Pies szczęśliwy to pies spędzający czas na rozmaitych aktywnościach, zaczynając od fizycznych wyzwań, poprzez węchowe łamigłówki, aż po zadania umysłowe.

Zabawa z psem – w chowanego

Zabawa z psem w chowanego sprawdzi się podczas nauki komendy „szukaj” lub gdy chcesz nauczyć psa imion członków rodziny. Jedna z osób trzyma psa, a reszta rodziny chowa się (na początek) w jednym wybranym pokoju. W ustalonym wcześniej szyku poszczególni członkowie rodziny wołają psa po imieniu, każda odnaleziona osoba powinna nagrodzić psa. Wersja trudniejsza gry polega na podaniu imienia osoby, którą zwierzę ma znaleźć i komendzie „szukaj”. Pies musi polegać na swojej pamięci i poszukiwać rodziny po zapachu.

Zabawa z psem – trening cierpliwości

Jeśli pies zna już komendę „zostań”, ale ma problem z dłuższym wytrwaniem na miejscu, warto nauczyć go tego podczas zabawy. Ukryj zabawkę psa np. pod kanapą i zaznacz trasę do ukrytej zabawki smakołykami. Wróć do psa i wydaj komendę „szukaj” możesz dodać nazwę lub imię zabawki, którą pies ma odszukać. Droga węchowa pomoże psu odnaleźć zabawkę, by po jej odkryciu mógł się nią z tobą pobawić. Zanim pies ruszy do poszukiwań, możesz dodatkowo odroczyć nagrodę wspólnej zabawy, polecając psu wykonać jakąś sztuczkę.

Zabawa z psem – zapasy z szarpakiem

Szarpak to świetne narzędzie do zabawy z psem w domu i na dworze. Wiele psów uwielbia zabawy szarpakiem. Poza zapasami szarpak może być używany do aportowania, nauki komendy zostaw lub puść czy sprawdza się jako atrakcyjna nagroda po treningu. Szarpak powinien być dostosowany do wielkości psa, odpowiednia waga i wielkość ułatwi psu chwyt i samą zabawę. Główną zasadą zapasów z psem jest to, że to na psie spoczywa tarmoszenie zabawki. Opiekun stymuluje zabawę, poruszając płynnie szarpakiem na boki i nigdy nie powinien skupiać się na wyrwaniu zabawki psu. Obalić należy także mit, mówiący o tym, że zabawy z psem szarpakiem uczą go agresji.

Zabawa z psem – nauka imion zabawek

Pies może nauczyć się rozróżniać swoje zabawki i przynosić do zabawy tą, o którą poprosi opiekun. Zabawę z psem rozpoczynaj od powtarzania nazwy zabawki(np. zając, sznur, piłka) lub nadanego imienia zabawce, podczas bawienia się nią z czworonogiem. Pies z czasem utrwali konkretną zabawkę z nadanym jej imieniem i bezbłędnie będzie przynosił ją na twoją prośbę. Postaraj się aby imię zabawki nie zaczynało się od pierwszej sylaby którejś z komend, której uczył się pies.

Zabawy z psem – tunel i skoki

Zabawy z psem – tunel

Dog playing photo created by wirestock – www.freepik.com

Tunel i skok to kolejna zabawa z psem, którą można zorganizować w domu lub ogrodzie. Do tej zabawy z psem potrzebujesz krzeseł i prześcieradła, dzięki którym stworzysz tunel. Ulubionym przysmakiem możesz zmotywować psa do przejścia w tunelu. Jeśli pies jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań do skoków, możesz go zawrócić na końcu tunelu i na komendę „hop”/”skok” wskazać siedzisko do skoku lub wykorzystać do tego hula-hop czy własne nogi. Zachowaj ostrożność w domu, lepiej by pies skakał na dywan niż śliskie panele. Na ogródku trzeba wyrównać podłoże i usunąć kamienie. Prosty tunel z postępami psa można rozbudować o kolejne przeszkody np. slalom między krzesłami.

Zabawy z psem – rozpoznawanie przedmiotów

Zabawa z psem w rozpoznawanie przedmiotów może przypominać naukę imion zabawek, ale tu skupiaj się na przedmiotach codziennego użytku, np. smycz, gazeta, miska, które oczywiście muszą być w zasięgu psa. Tę zabawę z czworonogiem można połączyć z zabawą w chowanego.

Zabawa dla psa – trening węchu

Zmęczenie fizyczne jest ważne, ale gdy jest ono niemożliwe, trzeba zaangażować psa do zabaw węchowych, które „męczą” psa na równi z bieganiem. Jak zmęczyć psa węchowo? Stwórz własną zabawkę węchową dla psa, im ciekawsza, tym lepszy skutek odniesie. Oczywiście możesz wybrać gotowe zabawki tj. matę węchową, kongi na przysmaki czy logiczne gry dla psów. Każda z wymienionych zabawek wymaga wysiłku intelektualnego i pracy nosem, przez co pies musi wykazać się sprytem i zaangażowaniem, by zdobyć samodzielnie pożywienie.

Zabawa dla psa – kula z niespodzianką

Kule z otworami lub ukrytym wewnątrz labiryntem to świetne rozwiązanie dla psów na diecie, łapczywych, ale także do samodzielnej zabawy psa pod twoją nieobecność czy po prostu dla psów lubiących zabawy z piłką. Zabawa polega na toczeniu przez psa smacznej kuli tak, aby z jej wnętrza wypadły wszystkie smakołyki. 

Zabawa dla psa – gry edukacyjne

Smakołyk może iść w parze z zabawą, gdyż nic tak skutecznie nie motywuje do aktywności, jak wizja przekąski, zwłaszcza smakoszy czy łasuchów. Zdobywanie pokarmu to naturalny psi instynkt, który warto wykorzystać właśnie przy użyciu zabawek na inteligencję. Gry na myślenie, w których pies musi  przesunąć klapkę, podnieść element czy otworzyć zapadkę, by dostać się do przekąski, uruchamiają pomysłowość zwierzaka, motywują i podnoszą jego pewność siebie.

Zabawy psów – berek

Berek lub ganiany to zabawy z psem, które powinny mieć miejsce wyłącznie na otwartej przestrzeni. To także najczęstsza zabawa, jaką podejmują psy między sobą. Bawiąc się z psem w berka, to pies goni Ciebie, a nie ty jego. Między psami oczywiście jest inaczej, ale zabawa w berka zawsze odbywa się między psami, które się znają, a rola goniącego i gonionego się zmienia. Zdarza się też, że dany pies woli wcielić się wyłącznie w jedną rolę, bo zwyczajnie tak lubi. Nie oznacza to, że obce psy nie będą w przyszłości mogły się razem świetnie bawić, ale trzeba dać im możliwość poznania się na kilku kolejnych spotkaniach. Jeśli nie iskrzy w zabawie bądź wręcz przeciwnie iskrzy za bardzo, to lepiej zmienić psu towarzystwo zabawowe. Psy podczas berka powinny robić przerwy, gdy tego nie robią, oznacza to, że konkurują ze sobą (na siłę, wytrzymałość, zwinność), a emocje mogą w jednej chwili przerodzić się w walkę. Rzadkością są też grupy psów bawiące się ze sobą bez oznak stresu, zazwyczaj swobodna zabawa odbywa się jeden na jednego.

Zabawy psów – przeciąganie sznurkiem

Zabawy psów – przeciąganie sznurkiem

pixabay.com/images/id-2556820/

Przeciąganie się to czynność naturalna dla psów związana z łańcuchem łowieckim, dlatego w zabawie między psami można ją zaobserwować. Warczenie w trakcie przeciągania nie oznacza agresji, jest to element zabawy, która ma przypominać „zaciekłą” walkę o pożywienie. Między rozszarpywaniem żywności, a zabawą w przeciąganie różnica polega na nastawieniu psów (przy czym sylwetki powinny być rozluźnione, a pyski wyrażać zadowolenie). Dla nich nie liczy się kto przechwyci zabawkę, ale sama radość płynąca z zabawy. Psy wiedzą, że za chwilę po krótkiej pogoni za „zwycięzcą”, zabawa zacznie się na nowo, a role się odwrócą.

Jak zmęczyć psa w 15 minut!

Jak zmęczyć psa w kwadrans? Wystarczy dobrać psu takie zabawy, które mają wysoki próg pobudzenia fizycznego lub umysłowego. Warto pamiętać o urozmaiceniu zabaw, proponując nowe zabawy lub modyfikując czy utrudniając te, które pies upodobał sobie najbardziej. Wśród zabaw „męczących” należy wymienić:

  • zabawy na inteligencję tj. łamigłówki, gry, maty węchowe, kongi
  • zabawa w chowanego
  • psie pompki (zabawa w naprzemienne stosowanie komend „siad” i „waruj”, cały cykl musi być krótki, a smakołyki pomogą w realizacji komend nawet początkowo zdezorientowanemu psu)
  • trening interwałowy o wysokiej intensywności (łączenie np. biegu i spaceru, bieg za piłką + spacer, wbieganie pod górę + schodzenie z góry, czas trwania do 15 minut, interwały 10sek./40 sek., a z czasem podnoszenie długości wysiłku nad czasem spoczynku, trening zawsze musi poprzedzić rozgrzewka i nie może być częstszy niż 3x w tygodniu)

Zabawki dla psa – jakie wybrać

Wybór zabawki dla psa może przysporzyć problemów świeżo upieczonemu opiekunowi psa, ale los połączył was po to, byście mogli się poznać i harmonijnie współżyć. Dlatego wybierając zabawkę, zacznij od obserwacji zwierzęcia. Na początek wybierz gryzak na przysmaki, szarpak i szeleszczącego lub piszczącego pluszaka. Pakiet startowy zabawek dla psa pomoże ci poznać jego potrzeby. Wybierz zabawki wielozadaniowe: gryzak na przekąski może być w formie piłki, za którą pies może biegać, szarpak może być też aporterem, a pluszowa zabawka szarpakiem i przytulanką do snu. Zabawka dla psa musi być dopasowana do wielkości i wieku psa. Najważniejsze jest jednak to, by była bezpieczna, a więc kupiona na dziale dla zwierząt, wykonana z jakościowych, nietoksycznych i wytrzymałych materiałów.

Redakcja

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
 https://zoonews.pl/zabawy-z-psem-10-sprawdzonych-pomyslow/ Zabawy z psem – 11 SPRAWDZONYCH pomysłów | Zoonews.pl
Article Name
https://zoonews.pl/zabawy-z-psem-10-sprawdzonych-pomyslow/ Zabawy z psem – 11 SPRAWDZONYCH pomysłów | Zoonews.pl
Description
Zabawy z psem wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny, emocjonalny i umysłowy zwierzęcia, są też najprzyjemniejszą formą komunikacji między psem a opiekunem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2912

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x