Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

DLACZEGO PIES WYMIOTUJE?

Wymioty u psa – jak przebiegają

Spis treści

Wymioty u psa mogą być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych. Ważne, aby nie bagatelizować takich sygnałów i dokładnie obserwować zachowanie naszego czworonoga. Jeśli stan psa się nie poprawia lub pojawią się inne niepokojące objawy, konieczna może być szybka wizyta u lekarza weterynarii. W tym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z różnymi rodzajami wymiotów, które mogą wystąpić u psa.

Dlaczego pies wymiotuje?

Wymioty to odruchowy akt wydalenia treści z żołądka, który polega na zaangażowaniu ośrodka wymiotnego w mózgu, receptorów nerwowych umiejscowionych w różnych częściach ciała psa (najwięcej jest ich w dwunastnicy) oraz mięśni tłoczni brzusznej.

Wiele receptorów znajduje się również na całej długości jelita, w gardle, w otrzewnej i mięśniach żołądka. Między innymi z tego powodu psy z zapaleniem trzustki często wymiotują. Ponadto, receptory znajdują się w nerkach, macicy i pęcherzu moczowym.

Pies może zwymiotować o każdej porze dnia i nocy, chociaż jeśli wymioty występują powtarzalnie w tym samym czasie, to warto to zapisać, gdyż może to być ważna wskazówka diagnostyczna.

Bezpośrednią przyczyną wymiotów u psa jest drażnienie ośrodka wymiotnego, który znajduje się w pniu mózgu i to jest najbardziej oczywista odpowiedź na pytanie: dlaczego pies wymiotuje?

Nieoczywiste mogą jednak pozostawać przyczyny, które prowadzą do odruchu wymiotnego.

Szukasz karmy dla psa z alergią pokarmową?

Reklama

NEW Brit Care Dog Hypoallergenic Adult Large Breed Lamb

Etapy wymiotów u psa

Zanim jednak przejdziemy do omówienia najważniejszych przyczyn wymiotów warto przeanalizować, jakie są widoczne etapy wymiotowania przez psa. Pierwsze objawy mogą pomóc opiekunowi odpowiednio zareagować. Proces wymiotowania składa się z trzech etapów:

  1. Nudności u psa – zbliżające się wymioty poprzedza silnie ślinienie, wzmożone oblizywanie pyska i przełykanie oraz widoczne posmutnienie;
  2. Dławienia – w drugiej kolejności pojawia się silna praca tłoczni brzusznej oraz przepony, które powodują, że pies, stojąc z uniesionym grzbietem, wzmacnia odruch wymiotny;
  3. Wymioty – pies opuszczając głowę i otwierając szeroko pysk pozbywa się zawartości żołądka.

Rodzaje wymiotów u psa

Przy próbie ustalenia przyczyn wymiotów u psa kluczowe jest określenie rodzajów wymiotów. Jeżeli wymioty u psa trwają dłużej niż 4 dni, to można mówić o przewlekłych wymiotach u psach. Jeżeli zakończą się one szybciej, to zwykle takie wymioty mają przebieg ostry.

Zwiększające się natężenie wymiotów, bolesność jamy brzusznej, obniżenie temperatury ciała lub gorączka są pierwszymi objawami, że z psem dzieje się coś niedobrego, co może być groźne dla jego zdrowia i życia.

Dlaczego wymioty u psa są niebezpieczne?

Przede wszystkim u psów, które wymiotują może dojść do zachłystowego zapalenia płuc, a więc przedostania się wymiocin do układu oddechowego. Jeżeli treści zaaspirowane do dróg oddechowych będą miały pH niższe niż 2, to istnieje ryzyko martwicy wyściełającego je nabłonka.

Poza tym, podczas intensywnych wymiotów psy silnie się odwadniają, co zwiększa u nich ryzyko wystąpienia zaburzeń równowagi elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Psy, które wydalają zawartość żołądka cierpią niekiedy na hiponatremię, hipokaliemię i hipochloremię.

Stan równowagi kwasowo-zasadowej uzależniony jest przede wszystkim od  miejsca, z którego pochodzą wymioty. Jeżeli treść stanowi sok żołądkowy, to może dojść do zasadowicy metabolicznej. Jeżeli jednak treść stanowi zasadowa zawartość dwunastnicy, to obserwowana jest u psów kwasica metaboliczna.

Jak ustalić dlaczego pies wymiotuje?

Ponieważ istnieje bardzo wiele przyczyn wymiotów nadrzędnym celem powinno być wyeliminowanie pierwotnego czynnika. Jednocześnie, w przypadku ostrych wymiotów, konieczne jest szybkie podjęcie leczenia objawowego przez lekarza weterynarii.

Zanim lekarz udzieli odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies wymiotuje, niezbędna jest diagnostyka różnicowa. U wymiotujących psów badania dodatkowe wykazać mogą:

  • Obniżony hematokryt ze zmniejszeniem stężenia białka całkowitego, co może świadczyć o krwawieniu lub chorobie przebiegającej z utratą białka
  • Podwyższony hematokryt i białko całkowite, co może wskazywać na odwodnienie
  • Obniżony hematokryt z żółtaczką lub hemolizą (choroba na tle immunologicznym)
  • Hipoglikemię (niedoczynność kory nadnerczy, insulinoma, sepsa)
  • Hipochloremię z zasadowicą metaboliczną lub bez niej

 

W diagnostyce obrazowej wskazane jest wykonanie RTG jamy brzusznej w 2-3 projekcjach, co może pomóc ocenić wystąpienie np. rozszerzenia i skrętu żołądka lub przerwania narządu albo niedrożności jelit. Badanie USG jamy brzusznej pozwala ocenić budowę organów wewnętrznych czy grubość błony śluzowej jelita.

Dlaczego pies wymiotuje – konkretne przyczyny

Wśród bardzo długiego katalogu przyczyn, powodujących wymioty u psów można wskazać na przyczyny związane z przewodem pokarmowym:

  • Zapalenie żołądka
  • Wrzody żołądka
  • Nowotwory
  • Ciało obce
  • Zaburzenia motoryki
  • Choroby zapalne jelit
  • Wgłobienia
  • Zapalenie trzustki
  • Nowotwór trzustki
  • Zapalenie wątroby i dróg żółciowych
  • Zapalenie nerek
  • Ropomacicze
  • Niedrożność układu moczowego
  • Zapalenie gruczołu krokowego

 

Wśród przyczyn wymiotów u psów, które nie mają związku z układem pokarmowym wskazać można m.in.:

  • Nietolerancję pokarmową
  • Błędy w karmieniu
  • Niewydolność nerek
  • Niedoczynność kory nadnerczy
  • Niedoczynność tarczycy
  • Sepsę
  • Kwasicę ketonową
  • Choroby ośrodkowego układu nerwowego
  • Choroby zakaźne: parwowiroza, nosówka, leptospiroza, panleukopenia
  • Pasożyty przewodu pokarmowego
  • Zatrucia lekami i toksynami

Czy  można karmić psa który wymiotuje?

Poza postępowaniem diagnostycznym w każdym przypadku wymiotów konieczne jest odstawienie wszelkich pokarmów na 12-48 godzin. Niekiedy konieczne może być również odstawienie wody i podawanie płynów pozajelitowo – jednak decyzje te powinny być podejmowane tylko i wyłącznie przez lekarza weterynarii.

Zwykle po ostrych wymiotach konieczne jest uzupełnienie u psów jonów potasowych, po przywróceniu prawidłowego nawodnienia organizmu. Po okresie głodówki można zacząć podawać psu stały pokarm np. 1-2 łyżki stołowe mokrego jedzenia co 3-4 godziny (dla psów o masie 15-20 kg). Jeżeli po podaniu pokarmu wymioty nie występują można zwiększyć jego objętość w taki sposób, by po 3-4-7 dniach pies wrócił do spożywania standardowych porcji jedzenia.

Pomocne może być przy tym karmienie psa weterynaryjnymi karmami dla psów z problemami z żołądkiem, gdyż ich lżejszy skład pozwoli przejść psu delikatniej przez proces zdrowienia.

Szukasz karmy dla psa z alergią pokarmową?

Reklama

NEW Brit Care Dog Hypoallergenic Adult Large Breed Lamb

FAQ dlaczego pies wymiotuje

Dlaczego pies wymiotuje po jedzeniu?

Jeżeli u psa wymioty pojawiają się zaraz po jedzeniu to przyczyną może być zapalenie żołądka lub niedrożność żołądka. W diagnostyce różnicowej wykonuje się badania na obecność wrzodów żołądka u psa, ciała obcego, na spożycie substancji toksycznych bądź zakażenie np. leptospirozą.

Dlaczego pies wymiotuje krwią?

Jeżeli pies nie ma zaburzeń w obrębie nosa i jamy ustnej, to przyczyną wymiotowania z krwią może być krwawienie do przełyku lub krwawienie do żołądka. W diagnostyce różnicowej wykonuje się badania na wrzody i zaburzenia krzepnięcia.

Dlaczego wymioty u psa wyglądają jak fusy?

Fusowate wymioty mogą oznaczać krwawienie do dwunastnicy lub uszkodzenie błony śluzowej żołądka. W takim przypadku wykonuje się badania potwierdzające ciężkie zapalenie lub przewlekłe wymioty.

Dlaczego pies wymiotuje żółcią?

Żółte wymioty mogą świadczyć o tym, że pies zwraca soki żołądkowe, co może mieć związek z zapaleniem żołądka. Dlaczego jeszcze pies może wymiotować na żółto? Wymioty żółcią mogą mieć związek z chorobą wątroby, która produkuje żółć. Do zapalenia wątroby może dojść np. na skutek przedostania się bakterii z jelit.

Dlaczego pies wymiotuje na zielono?

Zielone wymioty mogą wskazywać na problem z bliższym odcinkiem dwunastnicy, co może mieć związek z niedrożnością lub porażeniem dwunastnicy.

Dlaczego pies je trawę i wymiotuje?

Psy zjadają zwykle trawę, gdy samodzielnie chcą oczyścić swój żołądek. Jeżeli pies je trawę, to być może coś zalega mu na żołądku, wtedy dochodzi do wymiotów fragmentami trawy oraz na zielono.

Dlaczego pies wymiotuje pianą?

Jeżeli pies wymiotuje białą pianą, śliną, śluzem to przyczyną może być zapalenie żołądka, przełyk olbrzymi, zapalenie przełyku, rozszerzenie i skręt żołądka lub niedrożność żołądka.

Dlaczego pies wymiotuje po tabletkach na odrobaczanie?

Podanie leków na odrobaczenie może być przyczyną pogorszenia samopoczucia u psa. Zwykle stan taki trwa do 24 godzin i może mu towarzyszyć biegunka oraz wymioty. Są to możliwe działania niepożądane, które zwykle opisane są na ulotkach leków przeciw pasożytom wewnętrznym. Uśmiercone pasożyty uwalniają szkodliwe substancje, które zanieczyszczają organizm – wymioty mają na celu pozbycie się tego szkodliwego balastu.

Źródła

M. Lenarcik, R. Lechowski, Choroby układu pokarmowego psów i kotów, Wyd. SGGW-AR, Warszawa 1991.

F. Vigano, intensywna terapia psów i kotów, wyd. Edra Urban&Partner, Wrocław 2016.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
DLACZEGO PIES WYMIOTUJE? Co robić?
Article Name
DLACZEGO PIES WYMIOTUJE? Co robić?
Description
Jeżeli twój pies wymiotuje, to znak, że w organizmie trwa stan, który pobudza ośrodek wymiotny. Poznaj przyczyny, które mogą prowadzić do wymiotów u psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x