Reklama
Reklama

Dlaczego pies wymiotuje? Co zrobić i jak mu pomóc?

Facebook
Twitter
Wymioty u psa – jak przebiegają

Jeżeli twój pies wymiotuje, to może oznaczać poważny problem. Kiedy powinniśmy udać się z psem do lekarza, gdy wymiotuje? Co warto powiedzieć lekarzowi?

Spis treści - kliknij strzałkę

Wymioty u psa to objaw chwilowej niedyspozycji lub sygnał chorobowy. Wymioty to gwałtowny, lecz konieczny wyrzut treści pokarmowej z żołądka lub przedniej części układu pokarmowego. Instynktowne usunięcie treści żołądka poprzez drogę pokarmową umożliwiają psu mięśnie przepony, brzucha i klatki piersiowej.

Wymioty u psa – jak przebiegają

Wymioty u psa to naturalny odruch organizmu, który broni się przed zagrażającymi życiu lub zdrowiu czynnikami. Odruch wymiotny u psa zostaje uruchomiony poprzez aktywizację ośrodka nerwowego umiejscowionego w rdzeniu kręgowym, do którego dochodzą sygnały wymiotne z różnych receptorów. Wymioty u psa mogą być wywołane podrażnieniem śluzówki gardła np. poprzez zjedzenie źdźbeł trawy, które nie pogryzione ciężko połknąć. Bodźce wymiotne mogą płynąć także poprzez zmysł węchu, gdy pies wyczuje coś o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu. Wymioty u psa mogą również wynikać z dysonansu informacyjnego, jaki odczuwa pies między układem nerwowym, a zmysłem równowagi. Zakłócenia w odbiorze przemieszczania ciała nie są spójne w odbiorze przez wszystkie zmysły psa (oczy, błędnik, nerwy czuciowe). Mózg zwierzęcia otrzymuje sprzeczne informacje i traktuje je jako szkodliwe, wywołując wymioty u psa, by się ich pozbyć. Pies cierpi z powodu choroby lokomocyjnej (kinetozy), której objawy mijają natychmiast, gdy zwierzę przestaje się przemieszczać.

Dlaczego pies wymiotuje?

Przyczyn wymiotów u psa może być kilka i nie zawsze muszą być one wynikiem objawów chorobowych. Pies wymiotuje, gdy:

  • układ pokarmowy staje się niedrożny (pokąsanie przez owady czy węże, zaczopowanie w wyniku połknięcia dużego przedmiotu, rozrost nowotworu itp.)
  • występuje stan zapalny w organizmie (inwazja pasożytów, zakażenie wirusowe, patogeny bakteryjne, infekcja jelit, zapalenie trzustki, wątroby czy nerek itd.)
  • jest przekarmiony, ma alergie pokarmową, je łapczywie, cierpi na skręt lub rozszerzenie żołądka, jest karmiony niewłaściwie, jest zbyt aktywny bezpośrednio po posiłku, nagle zmieni się mu karmę
  • zatruł się roślinami, substancjami chemicznymi stosowanymi w domu i ogrodzie (trutki, preparaty owadobójcze, środki czyszczące, środki ochrony roślin)
  • jest w trakcie leczenia (narkoza, reakcja na leki, stres, gorączka)
  • choruje na nowotwór lub cierpi na choroby neurologiczne
  • ma chorobę lokomocją

 

U młodych psów można zauważyć także zjawisko pasywnego ulewania pokarmu– regurgitacja. Nie są to typowe wymioty u psa, gdyż nie występują przy nich skurcze, a pokarm się cofa w takiej formie w jakiej został przyjęty.

Poszukujesz mokrej karmy dla psa z jednym źródłem białka?

Reklama

mokra karma monobiałkowa dla psa

Rodzaje wymiotów u psa

Przyczyn wymiotów u psa może być wiele. By określić tę konkretną należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak wygląda treść samych wymiotów.

Pies wymiotuje pianą

Pies wymiotuje pianą, a dokładniej spienioną śliną. Główną przyczyną wymiotów psa śliną jest choroba gardła i migdałków. Rozwijający się stan zapalny pies sygnalizuje częstym kaszlem, charczeniem i odkrztuszaniem śliny, które dodatkowo drażnią gardło. Pies wymiotuje tylko białą pianą bez treści pokarmowej, a sama ich ilość nie jest duża. Objawom infekcji górnych dróg oddechowych może towarzyszyć niechęć psa do przyjmowania pokarmów, gorączka czy ograniczenie aktywności i kontaktów z otoczeniem. Wymioty śliną mogą wywołać dalszą falę wymiotów, np. żółcią.

Pies wymiotuje żółcią

Pies wymiotuje żółcią lub żółta pianą, która pochodzi z dwunastnicy i powinien to być dla opiekuna sygnał alarmujący o poważnym stanie zapalnym jelit lub żołądka. Zaleganie żółci w żołądku psa powoduje jego podrażnienie. a w konsekwencji nawet wystąpienie owrzodzenia. Częste wymioty u psa żółcią muszą być skonsultowane z lekarzem.

Pies wymiotuje krwią

Zdarza się, że pies wymiotuje krwią w wyniku połknięcia ostrego przedmiotu. Dochodzi do uszkodzenia jamy ustnej lub co gorsza przedmiot przesuwający się w przełyku dotarł do narządów wewnętrznych i je uszkadza. Pies wymiotujący krwią najczęściej ma krwotok wewnętrzny spowodowany urazem. Kolor krwi oraz jej stan może pomóc lekarzowi w diagnostyce. Samo skaleczenie jamy ustnej nie powinno wywołać krwawych wymiotów u psa. Przyczyną tych wymiotów u psa może być nowotwór lub pękające wrzody.

Pies wymiotuje śluzem

Pies wymiotujący śluzem to zwierzę, które usunęło już całą treść pokarmową i nie ma już czym wymiotować. Odruch wymiotny może występować u psów, które jeszcze nie spożyły posiłku, a ośrodek wymiotny otrzymał sygnał nerwowy, pobudzający do wymiotów, np. odbiór drażniącego psi nos zapachu chemii gospodarczej.

Pies wymiotuje niestrawioną karmą

Pies wymiotuje niestrawionym pokarmem, gdy jest karmiony żywnością dla niego nieprzeznaczoną. Serwowanie posiłku z pańskiego stołu dość często może skończyć się wymiotami psa, które następują zaraz po posiłku. Zwymiotowana, a raczej wycofana przez psa treść jest nienaruszona enzymami trawiennymi, a jedynie pogryziona. Sytuacja ta dotyczy także starszych psów lub suk, które dokarmiają w ten sposób młode. W przypadku starszych psów, gdy wymioty są jednorazowe nie musimy się martwić, lecz gdy stają się normą przy każdym posiłku bezzwłocznie należy udać się na konsultację weterynaryjną.

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Przede wszystkim nie podnoś alarmu, jeśli wymioty u psa są jednorazowe, a zwierzę po nich zachowuje się zupełnie normalne. Prawdopodobnie pies się przejadł lub zakrztusił. Obserwacja psa to podstawa do podejmowania dalszych kroków pomocowych. Inaczej sprawy mają się, gdy wymioty u psa utrzymują się długo, a wymiotom towarzyszą inne objawy. Szczególną troską należy obdarzyć zwłaszcza szczenięta i psy starsze narażone na szybsze odwodnienie i spadek glukozy ze względu na choroby czy niewielki rozmiar.

Jak pomóc psu, gdy wymiotuje

Pod żadnym pozorem nie zmuszajmy psa do jedzenia. Przyjęcie dodatkowej porcji karmy może jedynie wzmagać wymioty u psa i powodować dalsze jego odwadnianie. Zakazane jest też podawanie wymiotującemu psu ludzkich leków przeciwwymiotnych, które mogą poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Pies po konwulsjach wymiotnych jest zmęczony i nie należy go niepokoić, a jedynie obserwować i w razie potrzeby uspokoić swoją obecnością. Warto zastosować u psa 24 godzinną głodówkę. Przedłużające się epizody wymiotów powinny być natychmiastowo poddane diagnostyce. Nigdy nie możesz być pewny czy pies nie cierpi z powodu ciężej dolegliwości, dlatego absolutnie nie powinieneś „leczyć” psa na własną rękę.

Co podać psu, gdy wymiotuje?

Podczas trwania wymiotów u psa nie dajemy zwierzęciu żadnych leków przeznaczonych dla ludzi. Gdy wymioty ustąpią warto dopajać psa częstymi, lecz niewielkimi dawkami wody. Dobrym domowym środkiem absorbującym toksyny i bakterie jest węgiel aktywowany. Podanie go psu nie zaszkodzi jednak nie zwalnia to opiekuna od zaniechania konsultacji weterynaryjnej. Natomiast jeśli wymioty nie ustępują, nie zwlekajmy i natychmiast udajmy się na wizytę, która pozwoli na dokładne określenie przyczyn wymiotów u psa.

 

Redakcja, Konsultacja merytoryczna lek. wet. Ewelina Pawlińska

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
 Dlaczego pies wymiotuje? Co zrobić i jak mu pomóc? | Zoonews.pl
Article Name
Dlaczego pies wymiotuje? Co zrobić i jak mu pomóc? | Zoonews.pl
Description
Jeżeli twój pies wymiotuje, to może oznaczać poważny problem. Kiedy powinniśmy udać się z psem do lekarza, gdy wymiotuje? Co warto powiedzieć lekarzowi?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 87

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x