Reklama
Reklama

Pies ze schroniska – co musisz wiedzieć o adopcji psa ze schroniska

Facebook
Twitter
co musisz wiedzieć o adopcji psa ze schroniska

pixabay.com/images/id-750629/

Adopcja psa ze schroniska, czy to kundelka czy psa rasowego wymaga spełnienia określonych warunków. Jak wygląda adopcja psa i co musisz o niej wiedzieć?

Spis treści - kliknij strzałkę

Adopcja psa – jakie formalności trzeba spełnić

Adopcja psa ze schroniska nie odbywa się z dnia na dzień. Schroniska, które troszczą się o swoje zwierzęta mają zwykle opracowane standardy w formie procedury adopcyjnej. Zanim adopciak ze schroniska trafi do Twojego domu należy przejść przez kilka etapów procesu adopcji psa.

Ankieta przedadopcyjna

Ankieta przedadopcyjna dostępna jest zwykle na stronie internetowej schroniska bądź fundacji. Składa się ona z kilkunastu pytań, dotyczących Twojego trybu życia, rodziny, warunków bytowych oraz oczekiwań, co do psa.

Przykładowe pytania z ankiety przedaopcyjnej w schronisku dla zwierząt w Poznaniu:

 1. Ile osób wchodzi w skład gospodarstwa domowego?
 2. Jaki jest stosunek pozostałych domowników do adopcji psa?
 3. Czy w domu są dzieci?
 4. Czy w domu są inne zwierzęta (kot, królik, chomik, świnka morska itd.)?
 5. Jakie jest Pani/Pana doświadczenie z psami? 
 6. Co się stało z psem, którego Pani miała/Pan miał?
 7. Czy jest Pani/Pan właścicielką/właścicielem domu lub mieszkania, w którym Pani/Pan mieszka?
 8. Przez ile godzin średnio nie ma żadnego z domowników w domu?
 9. Jaką karmą chce Pani/Pan karmić psa?
 10. Jak poradzi sobie Pani/Pan, gdy pies będzie sprawiał problemy takie, jak niszczenie mieszkania, załatwianie się w domu, szczekanie podczas nieobecności domowników?

Rozpoczęcie procedury adopcyjnej psa

Jeżeli ankieta przedadopcyjna została oceniona pozytywnie pracownik schroniska zaprosi Cię na rozmowę przedadopcyjną. Podczas tej rozmowy uzupełnione zostaną dokumenty, otrzymasz do wglądu umowę adopcyjną oraz dowiesz się, jakie będą kolejne kroki procedury.

Wizyta przedadopcyjna w Twoim domu

Niektóre schroniska wykonują wizyty przedadopcyjne, by ocenić rzeczywiste warunki panujące w domu, do którego ma trafić zwierzę. W trakcie takiej wizyty pracownik schroniska może przeprowadzić z Tobą rozmowę na temat kosztów utrzymania zwierzęcia.

Spacery przedadopcyjne z psem

Jeżeli warunki bytowe w Twoim miejscu zamieszkania nie budzą wątpliwości kolejnym krokiem mogą być spacery przedadopcyjne. Jeżeli schronisko nie uwzględnia ich w swojej procedurze mimo wszystko warto poprosić o nie samemu. Będzie to ostatni moment, by lepiej zapoznać się z psem. Poznać jego charakter, temperament oraz problemy behawioralne – jeśli takie ma. To najlepszy moment, by rozwiązać wszelkie wątpliwości. Spacery przedadopcyjne odbywają się zawsze w towarzystwie pracownika schroniska bądź wolontariusza, który opiekuje się psem.

Szukasz karmy dla psów z problemami z adaptacją w nowym otoczeniu?

Reklama

Sucha karma dla psów tropidog harmony

Adopcja psa – umowa adopcyjna

Podpisanie umowy adopcyjnej formalizuje cały proces adopcyjny, ale go nie kończy. Umowa adopcyjna nakłada na Ciebie konkretne obowiązki, wynikające z jej zapisów.

Z podpisaniem umowy adopcyjnej psa może wiązać się opłata. W niektórych schroniskach przed adopcją psa wymagane jest dokonanie opłaty. Zwykle jest to kwota w przedziale od 20 do 200 zł. Chociaż każda gminy decyduje samodzielnie.

Konsultacje poadopcyjne

Profesjonalnie prowadzone schroniska oferują również pomoc i konsultacje poadopcyjne. Opiekun może liczyć na pomoc behawiorysty ze schroniska w przypadku, gdyby pojawiły się trudności z zachowaniem psa w nowym domu.

Jak znaleźć schronisko, by adoptować psa?

Obecnie to Internet jest pierwszym miejscem poszukiwań psa do adopcji. Największa liczba adopcji odbywa się za pośrednictwem schronisk gminnych lub miejskich i to właśnie ich należy szukać w Internecie.  

Wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło:

 • Psy do adopcji Wrocław
 • Psy do adopcji Warszawa
 • Psy do adopcji Kraków
 • Psy do adopcji Poznań
 • Psy do adopcji Szczecin
 • Psy do adopcji Łódź
 • Psy do adopcji Katowice
 • Psy do adopcji Gdańsk
 • Psy do adopcji Trójmiasto
 • Psy do adopcji Bydgoszcz
 • Psy do adopcji Lublin

 

bądź analogiczne, ale z miejscem Twojego zamieszkania uzyskasz listę schronisk, stowarzyszeń i fundacji, które opiekują się zwierzętami. W każdej gminie, zgodnie z przepisami prawa powinno działać przynajmniej jedno schronisko. Weź pod uwagę, że w Twojej okolicy mogą również działać stowarzyszenia i fundacje, które opiekują się bezdomnymi zwierzętami. Z nich również możesz adoptować psa.

Przed podjęciem decyzji o miejscu adopcji psa sprawdź, jaką pomoc może zaoferować dany podmiot, czego oczekuje i jakie są opinie na jego temat w Internecie.

Pies ze schroniska – jak się przygotować na jego adopcję

Adopcja psa powinna być zawsze świadoma. Tylko w ten sposób zminimalizujesz ryzyko oddania psa do schroniska po raz kolejny. Musisz mieć świadomość, że pies, który wraca do schroniska traci swoją szansę. Zachowanie psa po kolejnej traumie może się zmienić, utrudniając mu ponowną adopcję. W ten sposób możesz skazać psa na życie w schronisku do śmierci. Niektóre psy po nieudanej adopcji zapadają na depresję, która w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią psa.

Adopcja psa to zmiana w Twoim życiu

Adopcja psa ze schroniska to obowiązek na wiele lat

pixabay.com/images/id-2579871/

Pies, podobnie jak człowiek, ma swoje potrzeby oraz oczekiwania względem opiekuna. Oznacza to, że Twoja codzienność będzie musiała zostać nieco przeorganizowana. Jeżeli lubisz dłużej spać, nie masz w zwyczaju spędzać czasu na spacerach, nie interesują Cię tematy zwierzęce, to albo pies nie jest dla Ciebie, albo w Twoim życiu nastąpi zmiana.

Adopcja psa wiąże się z zaplanowaniem czasu w swoim dziennym grafiku na takie czynności, jak spacery, regularne pory karmienia, zabawa z psem, nauka posłuszeństwa, od czasu do czasu wizyty u lekarza weterynarii.

Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały psa zmiana może być duża i należy mieć to na uwadze.

Adopcja psa ze schroniska to obowiązek na wiele lat

Długość życia psa zależy od rasy. Niektóre psy żyją 6-8 lat, a niektóre dożywają nawet 20 lat. Miej świadomość, że adoptowany pies będzie Twoim towarzyszem na wiele lat. Zastanów się, co zrobisz z psem w czasie wakacji. Czy możesz zabrać go ze sobą? Kto zaopiekuje się zwierzęciem, gdy Ty podupadniesz na zdrowiu. Czy ktoś z rodziny lub z bliskich Ci osób będzie mógł przygarnąć psa na jakiś czas bądź na stałe.

Przygarnięcie psa wymaga zaplanowania budżetu

Przygarnięcie psa ze schroniska oznacza stałe wydatki, które musisz zaplanować w swoim budżecie. Psy po przejściach wymagają zwykle większego wkładu pracy, a co za tym idzie wydatków. Może okazać się, że przez kilka miesięcy Twój pies potrzebował będzie pomocy psiego psychologa. Innym wydatkiem może być trening posłuszeństwa. Poza tym przed podjęciem decyzji o adopcji warto wykonać kalkulację, ile pieniędzy w ciągu miesiąca będzie trzeba wydać na jedzenie. Psy z problemami zdrowotnymi, np. pies z alergią będzie zwykle wymagał specjalistycznej karmy, która nie ma nic wspólnego z jedzeniem dla psów z marketu – jeżeli chodzi o jakość i cenę.

Zastanów się, jaki pies będzie pasował do Twojej osobowości

Jeżeli jesteś domatorem, to wybór psa w typie charta może nie być najlepszy. To przejaskrawiony przykład, ale decyzja o adopcji pieska ze schroniska powinna uwzględniać Twój charakter i temperament psa. Dopasowanie na zasadzie podobieństwa daje większą szansę na zbudowanie dobrych relacji z psem.

Zanim adoptujesz psa postaraj się go poznać

Psy do adopcji mają różne historie. Niektóre z nich były bite, głodzone i krzywdzone na różne sposoby. Z kolei inne trafiły do schroniska ponieważ opiekun nie był gotowy na psa, bądź po prostu pies został osierocony. Schroniska znają zwykle historie swoich podopiecznych. Przed podjęciem decyzji o adopcji psa warto poznać jego historię.

Kolejną kwestią jest czas, poprzedzający adopcję, który należy poświęcić na poznanie pupila i zbudowaniem z nim relacji. Adopcja nie powinna odbywać się z dnia na dzień. Nie powinna być dokonywana pod wpływem impulsu. Poświęć kilka tygodnia na zbudowanie relacji z psem. Poproś opiekuna psa o możliwość wspólnego wychodzenia na spacery. Sprawdź czy pies jest gotowy na opiekuna takiego jak Ty.

Pies ze schroniska w nowym domu – postępowanie z psem po adopcji

Przybycie pupila do Twojego domu będzie dla niego nie lada wyzwaniem. Adopciak najpewniej będzie czuł się zdezorientowany. By ułatwić wprowadzenie do nowego domu psa po adopcji pamiętaj o kilku zasadach.

 1. Przed wprowadzeniem adoptowanego psa do nowego domu udaj się z nim na spacer. Pozwól psu zorientować się w nowym otoczeniu, poznać zapachy i zostawić swoje ślady. Spacer powinien trwać ok. 30 minut.
 2. Przed wizytą finalizującą adopcję przygotuj wyprawkę dla psa. W domu powinno czekać na psa legowisko ułożone w ustronnym miejscu, miska z wodą – pies, który się ekscytuje będzie dużo pił oraz pozostałe wyposażenie wyprawki dla psa. Weź pod uwagę, że pies może początkowo kłaść się w innych miejscach, niż to, które zostało wyznaczone legowiskiem. Możesz naprowadzić psa na legowisko smakołykami lub krokietami karmy.
 3. Wprowadzając psa do domu pamiętaj, że najpierw wchodzisz Ty – przywódca stada, a później pies. Zwykle po okresie oswojenia się z nowym miejscem pies zaczyna budować swoją pozycję w stadzie. Pierwsze 3 tygodnie są tutaj kluczowe. Najważniejsza zasada jest taka, że pies zajmuje niższą pozycję w stadzie niż każdy domownik.
 4. Po wejściu z psem do domu pozwól mu obwąchać wszystkie kąty, które chcesz, by były dla niego dostępne. Nie każdy pokój musi być dla psa otwarty.
 5. Pies w nowym domu może czuć się zestresowany. Może nie mieć chęci podchodzić do Ciebie, ani innych domowników. Dlatego każde podejście do Ciebie nagradzaj przekąską i pochwałą.
 6. Pies przyzwyczaja się do nowego otoczenie zwykle w ciągu 2-3 dni. Lepiej nie zapraszać w tym czasie do domu nowych gości. Pies powinien oswoić się najpierw z domownikami.
 7. Po przybyciu z psem do domu nie przytulaj go, nie głaskaj i nie pocieszaj – takie zachowanie może pogłębić lęk u adopciaka. Przez pierwsze 2-3 dni traktuj psa możliwie neutralnie.
 8. Wszyscy domownicy powinni wiedzieć, jakie są zasady kontaktu z psem, co mu wolno, a czego nie i bezwzględnie ich przestrzegać.

 

Jeżeli nie wiesz, jak profesjonalnie ułożyć swoje relacje z psem i jak wychowywać psa po adopcji w nowym domu zapytaj w schronisku o „Poradnik po adopcji” – większość schronisk posiada takie materiały. Z całą pewnością warto przed adopcją umówić się na wizytę u behawiorysty, który pomoże Tobie przygotować się do procesu wprowadzenia adopciaka do domu.

Jak karmić psa po adopcji

Jednym z częstych błędów popełnianych przez nowych opiekunów jest całkowita zmiana diet psa zaraz po wprowadzeniu do nowego domu.

Pies, który zmienia miejsce zamieszkania ze schroniska na dom jest zwykle zestresowany. Stres prowadzi do obniżenia odporności. Dodatkowo, jeżeli zmienisz psu karmę z dnia na dzień, to z całą pewnością zafundujesz mu problemy żołądkowe, które dodatkowo obniżą odporność psa.

Piesek ze schroniska powinien być karmiony przez pierwsze 3-4 dni dokładnie tą samą karmą, co w schronisku.

Zmiana karmy powinna odbywać się stopniowo według poniższej zasady:

Mieszaj dotychczasową karmę z nową w ilości 75% starej i 25% nowej przez 2-3 dni (lub dłużej, jeśli wiesz, że pies ma tendencje do problemów żołądkowo-jelitowych). W kolejnych dniach wprowadź 50% nowej karmy, również przez 2-3 dni. W ostatnim etapie nowe pożywienie zajmuje 75% podawanej porcji żywieniowej. Po upływie kolejnych 2-3 dni możesz już podawać tylko nową karmę dla psa.

Szukasz karmy dla psów z problemami z adaptacją w nowym otoczeniu?

Reklama

Sucha karma dla psów tropidog harmony

Pies ze schroniska – czym go karmić

Przedłużający się stres u psa może doprowadzić do spadku wydajności jego układu odpornościowego nawet o 70%. Przedłużający się stres może mieć również wpływ na układ pokarmowy. Zaburzenia flory bakteryjnej mogą skończyć się biegunkami u psa. Jeżeli widzisz, że w ciągu pierwszych 3-4 dni pies jest mocno zlękniony i źle znosi wprowadzenie do nowego domu, to masz jeszcze czas, by zareagować i wprowadzić odpowiednie żywienie oraz skontaktować się z behawiorystą.

W sklepach zoologicznych dostępne są już karmy dla psów, wykazujących trudności z adaptacją w nowym otoczeniu. Zwykle karmy te mają w swoim składzie probiotyki i prebiotyki, które wpływają pozytywnie na florę bakteryjną jelit; betaglukany, które wspierają układ odpornościowy oraz dodatki jakości superfood, które mają dodatkowe właściwości prozdrowotne.

Dostępne karmy różnią się składem i jakością, dlatego zawsze warto poradzić się doświadczonego pracownika sklepu zoologicznego.

Pies ze schroniska – podsumowanie

Adopcja psa to decyzja, która niesie ze sobą zmianę, zarówno w życiu psa, jak i Twoim. By zmiana ta była wartościowa dla obu stron warto odpowiednio przygotować się na przygarnięcie adopciaka do swojego domu. Pośpiech i emocje nie są w tym przypadku właściwymi doradcami. Podejmując decyzję o przygarnięciu psa bierzesz odpowiedzialność za żywą istotę, która myśli, czuje i rozumie.

 

Redakcja

Przeczytaj inne porady dla opiekunów psów

Summary
Pies ze schroniska – to musisz wiedzieć o adopcji psa | Zoonews.pl
Article Name
Pies ze schroniska – to musisz wiedzieć o adopcji psa | Zoonews.pl
Description
Adopcja psa ze schroniska, czy to kundelka czy psa rasowego wymaga spełnienia określonych warunków. Jak wygląda adopcja psa i co musisz o niej wiedzieć?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 561

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x