Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Odgłosy psa – jakie dźwięki wydaje pies, co znaczą?

Facebook
Twitter
Jakie dźwięki wydaje pies, co znaczą?

pixabay.com/images/id-6241453/

Odgłosy psa, poza wyciem, wykształciły się u psów w efekcie życia przy człowieku. To na nasze potrzeby psy wprowadziły do swojej mowy szereg dźwięków.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jakie dźwięki wydaje pies?

Psy wydają szeroką gamę odgłosów, które wykorzystują do komunikacji z opiekunem i innymi zwierzętami.

Z odgłosów psa można odczytać emocje, jakie towarzyszą zwierzęciu w danej chwili, czego potrzebuje, co ma zamiar zrobić i co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu.

Głos psa, jego siła, skala, czy długość trwania nie jest tu bez znaczenia. Język psiaka, choć bardzo daleki od ludzkiego, przy wnikliwej obserwacji zachowania zwierzęcia nie powinien kryć przed opiekunem tajemnic.

 

Podstawowe psie odgłosy to:

  • szczekanie psa
  • warczenie psa
  • wycie psa
  • dyszenie psa
  • popiskiwanie
  • ujadanie
  • skowyt psa
  • kłapanie pyskiem

 

Odgłosy psów to także dźwięki wydawane podczas codziennych czynności, takich jak sen, pożywianie się, spacer, zabawa czy załatwianie potrzeb. Mowa tu o mruczeniu, mlaskaniu, czkaniu, chrumkaniu, wzdychaniu, pomrukiwaniu czy szczękaniu zębami.

Dźwięk dla psa to ważny sposób, umożliwiający zwierzęciu ukazać jego emocje. Odgłosy psa bardzo wiele mówią także o kondycji zdrowotnej czworonoga.

 

Spośród nich należy wyszczególnić:

  • skomlenie psa
  • charczenie
  • piszczenie
  • kichanie
  • świsty
  • dyszenie psa

Psie odgłosy a wiek, wielkość i przeznaczenie psa

Odgłosy psa zmieniają się wraz z wiekiem. Im młodszy jest pies, tym bardziej ograniczone są jego komunikaty. Szczenięta, zanim otworzą oczy, wydają bardzo proste i mało zróżnicowane dźwięki, mające służyć wyłącznie matce. Szczenięta pomrukami i kwileniem sygnalizują o uczuciu głodu czy zimna.

Z wiekiem dźwięk psa służy nie tylko matce, ale i rodzeństwu oraz ludzkim opiekunom. Człowiek w dużej mierze wpływa na ilość i częstotliwość wydawanych przez psa odgłosów. Pupil uczy się reakcji opiekunów na psie odgłosy, jeśli są pożądane lub spotykają się z adekwatnym odzewem, występują częściej. Jeśli nie, wokalizacja psa ogranicza się, ewaluuje w inne formy komunikacji lub zanika. Niestety negatywny odzew człowieka na głos psa może poskutkować problemami w zachowaniu zwierzęcia w tym, nieumiejętnością właściwej komunikacji, a nawet lękiem przed wydawaniem dźwięków. Potrzeba wydawania dźwięków przez psy uwarunkowana jest także rasą i wielkością psa. Czworonogi pracujące przy zwierzętach gospodarskich częściej wydają psie odgłosy, a wynika to z potrzeby wymuszenia konkretnych zachowań na prowadzonym stadzie. Natomiast małe i miniaturowe rasy równie często wydają dźwięki co psy pasterskie, lecz wynika to najczęściej z potrzeby nadrobienia głosem swojego rozmiaru.

Odgłosy psa to nie wszystko

Rozbudowana werbalna komunikacja wykształciła się u psów w efekcie współżycia z człowiekiem. To na nasze potrzeby psy wprowadziły do swojej mowy szereg dźwięków, poza porozumiewawczym wyciem. Dźwięki ostrzegawcze psów stały się dla człowieka bardzo przydatne, a osobniki skłonne do dbania o bezpieczeństwo terenu i mienia, chętniej trzymane w obrębie gospodarstw.

Odgłosy psów to tylko jedna z form komunikacji z człowiekiem i współbraćmi. Aby prawidłowo zinterpretować język psiaka, trzeba wziąć pod uwagę ekspresyjną mimikę i mowę ciała. Pozycja ciała, ustawienie uszu, ułożenie głowy, wyraz pyska oraz ruch ogona składa się na niewerbalne składowe mowy ciała psów. Odgłosy psa w połączeniu z mową ciała tworzą swoisty język zwierzęcia, który wcale nie jest tak trudny do zrozumienia, jak zmienne ludzkie nastroje.

Redakcja

Bibliografia:

A. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Poznaj inne psie porady

Summary
Odgłosy psa – jakie dźwięki wydaje pies, co znaczą? | Zoonews.pl
Article Name
Odgłosy psa – jakie dźwięki wydaje pies, co znaczą? | Zoonews.pl
Description
Odgłosy psa, poza wyciem, wykształciły się u psów w efekcie życia przy człowieku. To na nasze potrzeby psy wprowadziły do swojej mowy szereg dźwięków.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x