Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Obroża dla psa – jaką wybrać i jak prawidłowo dopasować

Facebook
Twitter
Obroża dla pas i szczeniaka

Zdjęcie Obi Onyeador on Unsplash

Obroża jest jednym z podstawowych akcesoriów dla psa. Nie może jej zabraknąć w wyprawce dla psa. Wygodna i prawidłowo dopasowana obroża pozwoli kontrolować zachowania psa.

Spis treści

Szelki czy obroża dla psa?

Jedni opiekunowie wolą obroże inni szelki i ilu właścicieli tyle opinii. Zarówno obroża, jak i szelki mają swoje wady i zalety, ale najważniejszy jest tu sposób użytkowania akcesorium. Niewłaściwie użytkowana obroża czy szelki u psa mogą być przyczyną bólu, a pies może nie zniechęcić się do ich noszenia.  Dla których psów lepiej sprawdzi się obroża? Obroże będą odpowiednie dla dużych i silnych psów. To także dobre rozwiązanie dla psów agresywnych i silnie pobudzonych (reaktywnych) np. w związku ze spacerem. Obroża to właściwy wybór względem szczeniąt, które dopiero zaczynają naukę chodzenia na smyczy.

Obroża dla psa powinna być właściwie dobrana pod względem:

  • ułożenia na szyi
  • długości i szerokości
  • materiału z jakiego jest wykonana
  • jakości zapięcia
  • całościowej wagi produktu

Jak odpowiednio dopasować obrożę do psa?

  • Najważniejszą sprawą jest ułożenie obroży na szyi psa. Niestety bardzo często opiekunowie zapinają obroże zbyt luźno. Obroża powinna być założona tak, by można było wsunąć maksymalnie dwa palce pomiędzy kark, a obrożę. W przypadku małych ras psów i szczeniąt powinien być to tylko jeden palec. Luźna obroża może być przyczyną bolesnych otarć, ale również stanowić ryzyko zahaczenia się o gałęzie krzewów i dodatkowych obrażeń, podczas próby uwolnienia. Zbyt luźna obroża zwiększa ryzyko ucieczki i dalszych nieprzewidzianych, źle kończących się historii zarówno dla ludzi, jak i uciekiniera. Obroża powinna znajdować się u nasady szyi psa, czyli w najszerszym miejscu na szyi. Obroża ułożona na środku uciska krtań i tchawicę psa i utrudnia mu swobodne oddychanie (pies przy gwałtownym ruchu zaczyna charczeć).
  • Szerokość obroży powinna być adekwatna do wielkości psa – powinna mieć szerokość dwóch kręgów szyjnych naszego pupila. Im większy pies, tym szersza powinna być obroża.
    • Dla psów dużych i olbrzymich: 3-4 cm,
    • dla psów średnich: 2,5 cm,
    • a rasy miniaturowe i szczenięta: 1-1,5cm.

Zbyt szeroka obroża może krępować ruchy głowy, a głowa to cały system poznawania i analizowania otoczenia przez psa (wzrok, słuch, węch i mózg). Nie utrudniajmy go niewłaściwie dobraną obrożą.

  • Materiał i rodzaj zapięcia obroży dla psa to kolejne istotne punkty, o które należy zadbać, by pies czuł się komfortowo. Obroże wykonane z naturalnej skóry świetnie się prezentują, lecz są ciężkie i zdecydowanie nie nadają się dla małych psów. Unikajmy także dodatkowych metalowych dżetów i ozdobników, to dodatkowy ciężar oraz ryzyko obtarć. Dla ras małych zaleca się obroże z lekkich materiałów, takich jak nylon czy neopren. Dobrze, gdy obroża obszyta jest od spodu miękką tkaniną, która zabezpieczy delikatną skórę szyi przed obtarciami.
  • Jakość i rodzaj zapięcia obroży również będzie stanowić o bezpieczeństwie przed niechcianymi ucieczkami. Dla ras dużych i olbrzymich lepszym rozwiązaniem są zapięcia klamrowe, a regulacja obroży dzięki otworom umożliwia najlepsze możliwe dopasowanie. Jeśli zdecydujemy się na zatrzask to zdecydowanie wybierajmy wykonane z metalu. Pamiętajmy, by kontrolować ich ścieranie i ogólny stan (pęknięcia). Dla młodych i małych psów wystarczy lekki, dobrej jakości zatrzask z tworzywa sztucznego. Regulację zapewniają elementy rymarskie również z tworzywa. Tu także w miarę użytkowania należy monitorować ich przesunięcia, a tym samym poluzowania. Niestety zarówno plastik, jak i metal ma swoje wady. Metal może uczulać, a plastik przy niskich temperaturach może popękać lub zwyczajnie może ulec zniszczeniu przez „ostrzącego” zęby na wszystkim szczeniaka. Metal leżący bezpośrednio na psiej skórze zimą również może powodować odmrożenia. Trwałość i niezawodność materiałów to podstawa zapewnienia bezpieczeństwa twojemu psu.

Obroża elektryczna dla psa - do czego służy?

Obroża elektryczna to narzędzie treningowe. Może być skutecznym wspomaganiem w szkoleniu psa, lecz musi być stosowana według zaleceń producenta i zasady te muszą być konsekwentnie przestrzegane. Obroża elektryczna za pomocą impulsu elektrycznego, sygnału dźwiękowego lub wibracji ma pomóc psu zrozumieć i wzmocnić komendę wydaną przez opiekuna (np. podczas doskonalenia komend, przygotowania do wystaw), ostrzec go przed zagrożeniem (np. pogoń za zwierzyną na otwartej przestrzeni) czy też wyeliminować zachowania niepożądane (np. zjadanie odchodów, skakanie na obcych, ujadanie w domu). Wszystkie działania korygujące muszą być poparte komunikacją (jasne, niezmienne komendy) właściciela z psem, sama obroża bez porozumienia nie zadziała. Obroża elektryczna dla psa składa się z dwóch niezależnych elementów, samej obroży z odbiornikiem i nadajnika, którym zawiaduje opiekun lub montowana jest na smyczy w przypadku korekty zachowania, jakim jest ciągnięcie na smyczy.

Właściwości obroży elektrycznej (w zależności od modelu):

– nadajnik gps

– zasięg od 300 m do 1 km

– 3 sygnały: wibracja, dźwięk, impuls

– regulacja intensywności wysyłanych sygnałów nawet do 99 poziomów

– wodoodporność do 1m

– możliwość kontroli dwóch psów jednocześnie

– przycisk awaryjny (booster)

Czy obroża elektryczna jest bezpieczna dla psa?

Obroże elektryczną dla psów zawsze należy dobrać do określonego zachowania, jakie wykazuje pies. Obroża powinna mieć odpowiedni zasięg, musi być dopasowana rozmiarem do wagi psa i być odpowiednio założona. Zachowanie opiekuna też nie jest bez znaczenia.

Obroży elektrycznej nie należy stosować, gdy:

  • pies nie zna komend i ich nie rozumie (nie stosuje się ich lub stosuje sporadycznie)
  • występuje brak komunikacji między opiekunem, a psem
  • występuje brak konsekwencji lub zaniechanie nauki
  • występuje zaniechanie pochwał i nagród za właściwe zachowanie psa

Błędy w czasie stosowania obroży elektrycznej:

  • brak przyzwyczajenia psa do nowej obroży, pies nie został z nową sytuacją zapoznany
  • zbyt późna lub przedwczesna reakcja (powinna wystąpić maksymalnie do 3 sekund od niewłaściwego zachowania)
  • ustawienie za niskiego lub za wysokiego impulsu (pies powinien zmienić zachowanie poprzez np. rozglądanie się, nastawienie uszu, lecz nigdy nie powinien wyć po jego zastosowaniu)
  • za każdym razem zmieniamy kontekst sygnału, a powinien być on zawsze taki sam (jeśli dźwięk oznacza pochwałę, to nigdy nie może zostać użyty jako ostrzeżenie czy kara)
  • zaniechanie pochwał i nagród po właściwym zachowaniu psa

 

Każdy, kto przeczytał tę poradę dla psów powinien wiedzieć, że niewłaściwe używanie obroży elektrycznej może mieć poważne konsekwencje zarówno dla psów, jak i opiekunów. Szkolenie może doprowadzić do zwiększenia ryzyka wyrobienia u psa negatywnych skojarzeń z ludźmi lub miejscami oraz zintensyfikowania się u nich strachu, lęku, stresu, a w konsekwencji unikania konkretnych sytuacji lub reagowania na nie agresją. Przed samodzielnym podjęciem decyzji o korekcji zachowań u psa obrożą elektryczną warto w pierwszej kolejności udać się z czworonogiem na konsultację do zoopsychologa lub behawiorysty. Być może przyczyna niewłaściwego zachowania leży po drugiej stronie smyczy.

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o psach

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x