Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Mysz domowa – cena, hodowla, klatka, opis gatunku

Facebook
Twitter
Mysz domowa – cena, hodowla, klatka, opis gatunku

pixabay.com/images/id-6135229/

Myszki domowe stają się tak popularne, jak chomiki. Coraz częściej są wyborem na pierwsze zwierzę w domu. Niestety są to gryzonie delikatne i żyjące krótko.

Spis treści - kliknij strzałkę

Mysz domowa – systematyka

Mysz domowa Mus musculus to gryzoń z rodziny myszowatych, którego przodkami są prawdopodobnie myszy stepowe.

Myszy żyjące w sąsiedztwie osad ludzkich są zawsze traktowane jako szkodniki. W drugiej strony myszy domowe z hodowli to małe gryzonie do towarzystwa, które cieszą się rosnącą popularnością, podobnie jak chomiki. Obecnie istnieje już wiele odmian ras.

Mysz domowa – występowanie

W przeszłości w naturalnym środowisku myszki domowe żyły przede wszystkim na terenach pustynnych i półpustynnych północno-zachodniej Afryki i południowo-wschodniej Europy.

Obecnie myszy domowe traktowane są jako gatunek kosmopolityczny, który zamieszkuje na wszystkich kontynentach. Obecność myszek odnotowano nawet na Antarktydzie!

Myszy są gatunkiem inwazyjnym, występującym na terenie obu Ameryk, w Europie, Afryce, Azji, Australii i Oceanii.

Jak wygląda mysz domowa?

Myszy domowe mierzą zwykle od 7 do 12 cm długości, drugie tyle potrafi mierzyć ogon – od 5,5 do 11 cm. Waga myszek domowych oscyluje w przedziale 15-25 gramów.

Ciało myszy pokryte jest futrem o szarej barwie z widocznym żółtym odcieniem, które przechodzi w białą barwę na brzuchu, gdzie u samic znajduje się 5 par sutków.

Głowa myszy ma klinowaty kształt z wąsami czuciowymi w okolicach nosa. Uszy myszy są długie, cienkie i mają zaokrąglony kształt; ogon jest słabo owłosiony i okryty łuskami, które ułatwiają wspinaczkę. Łapki myszy domowej mają pięć palców, a palce chwytne mają pazurki.

Mysz domowa – odmiany barwne

Myszka hodowlana może występować w wielu odmianach w zależności od długości i układu włosa oraz barw.

Ze względu na długość i układ włosa myszy rasowe można sklasyfikować na:

  • Krótkowłose
  • Długowłose
  • Loczkowane
  • Satynowe
  • Rozetkowe

 

Wśród wielu rodzaju umaszczeni wyróżnić warto myszy hodowlane o barwie:

  • Self – mysz jednobarwna np. red, black, blue, chocolate, dove
  • Tan & fox – myszy o umaszczeniu tan mają pomarańczowy brzuch, a myszy o umaszczeniu fox mają biały kolor brzucha  
  • Silvered – mysz ze srebrnymi włosami wplecionymi w podstawowe umaszczenie
  • Ticked – mysz dwubarwna np. chinchilla, cinnamon
  • Shaded & Pointed – myszy o sierści z wyraźnie zarysowanymi punktami bądź cieniowane ciemnym wierzchołu przechodzącym w umaszczenie czerwone (sable) lub białe (marten sable)
  • Marked – myszy mają co najmniej dwa kolory sierści, z których jeden jest biały. Myszy tanned marked mają trzy kolory w sierści.

Mysz domowa – tryb życia

Mysz domowa to gryzoń, który prowadzi głównie nocny tryb życia jednak w ciągu dnia również żeruje. Chętnie żeruje w okolicach osad ludzkich, gdzie łatwiej o dostęp do pokarmu. Spotkać można ją na polach uprawnych, wśród zbó oraz w ogrodach i sadach. Jesienią myszy przenoszą się do stodół, stajni etc.

Myszy domowe to bardzo zwinne gryzonie, które potrafią wspinać się po ścianach, kopać nory, pływać, a do tego doskonale adaptują się do zmiennej temperatury.

Myszy nie robią zapasów na zimę. Żywią się na bieżąco tym, co znajdują w środowisku.

Gdzie żyje mysz domowa w naturze?

W ciągu cieplejszych miesięcy myszy domowe żyją w tunelach, który kopią na głębokości ok 20-30 cm pod powierzchnią ziemi. Gniazda myszy znajdują się zwykle w korzeniach drzew, na miedzach oraz w budynkach gospodarskich.

Gniazda myszy są ulokowane zawsze w bliskim sąsiedztwie źródeł pokarmu. Do gniazda prowadzą zwykle dwa tunele o długości 40-60 cm.

Czy myszki to zwierzęta stadne?

Tak, myszki żyją w rodzinach, broniąc wspólnie swojego terytorium. Na czele rodziny stoi cap – samiec z największym doświadczeniem.

Mysz domowa – żywienie

Mysz domowa – żywienie

pixabay.com/images/id-7328813/

Żywienie myszy domowej nie jest trudne, ani drogie. Mysz to gryzoń wszystkożerny, którego dieta składa się głównie z ziaren, ziół, warzyw, owoców, nasion i białka zwierzęcego.

Podstawą żywienia myszy domowej powinien być owies, ewentualnie pszenica, jęczmień lub proso. Doskonałym dodatkiem będą również nasiona dyni i słonecznika w łupinach.

Orzechy, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe mogą być sporadycznym dodatkiem do diety myszy ze względu na wysoką zawartość kalorii.

W diecie domowej myszki mogą pojawić się również: marchew, pietruszka, ogórek, dynia, groszek – warzywa powinny być świeże i umyte.

Zioła, jakimi można podkarmiać mysz domową to: babka lancetowata, melisa czy rumianek.

Mysz zje również kawałek gruszki, jabłka, banana, a nawet maliny.

Żywienie myszy domowej powinno być zbilansowane, dlatego jeśli nie wiem, ile i w jakich proporcjach podawać składników, to możesz skorzystać z gotowych karma dla gryzoni, dostępnych w sklepach zoologicznych.

Przeczytaj kompleksowy poradnik

Mysz domowa – hodowla

Myszka domowa osiąga dojrzałość płciową już po 3 miesiącach życia. Samica myszy domowej jest gryzoniem wielorujowym, której cykl płciowy trwa 4-5 dni.

Ciąża u myszy domowej trwa zwykle 20-21 dni, co powoduje, że w ciągu roku samica może wydać na świat nawet do 10 miotów młodych myszek.

W miocie rodzi się zwykle od 4  do 9 młodych osobników, które są nagie, ślepe i ważą 1-1,5 grama.

Myszy żyją w rodzinach, w których panuje ścisła hierarchia. Głową rodziny jest cap – najbardziej doświadczony samiec myszy, który ma pierwszeństwo w kryciu. W przypadku zagęszczenia populacji samice stojące najniżej w hierarchii nie są kryte – tylko dominujące samice rodzą. W ten sposób dochodzi do naturalnej kontroli populacji.

Ile żyje mysz domowa?

Długość życia myszy w środowisku naturalnym wynosi ok 1,5 – 2 lata. Myszy hodowlane żyją nawet do 4 lat.

Mysz domowa – zdrowie

Myszy domowe mogą zapadać na różne choroby. Często są to nowotwory, które stanowią istotną przyczynę śmierci tych gryzoni. Zwykle jest to powodowane chowem wsobnym przez pseudohodowców.

Częste choroby myszy domowych

  • Pasożyty
  • Kokcydioza
  • Alergia
  • Grzybica
  • Choroby oczu i płuc w wyniku zapylenia
  • Mykoplazmoza
  • Przerost zębów

Mysz domowa cena

Cena myszy domowej z hodowli waha się zwykle od 10 do 30 zł za osobnika. Im rzadsze umaszczenie i rodzaj okrywy, tym cena będzie wyższa.

Jaka klatka dla myszy domowej?

Klatka dla myszki domowej będzie zdecydowanie bardziej zdrowym rozwiązaniem niż akwarium – z uwagi na lepszą wentylację.

Minimalne wymiary klatki dla dwóch myszek do 60×40 cm w podstawie, ale im większa klatka tym lepiej. Należy również pamiętać, by rozstaw pomiędzy prętami był nie większy niż 1 cm.

Minimalna przestrzeń w klatce dla jednego samca to 1500 cm2.

Wyposażenie klatki dla myszki domowej

W klatce dla myszki należy umieścić niezbędne akcesoria dla prawidłowego funkcjonowania gryzonia:

  • Poidełko
  • Miski na karmę
  • Domek
  • Kołowrotek minimum 20 cm średnicy
  • Tunele
  • Gałązki drzew
  • Trociny/ściółka

Gdzie kupić mysz hodowlaną?

Najpewniejszym źródłem myszy jest hodowla o dobrej renomie. Warto sprawdzić czy hodowla jest zarejestrowana w wiarygodnej organizacji. W Polsce był nią Polski Związek Hodowców i Miłośników Myszy Rasowych, których zakończył jednak swoją działalność.

Myszy z hodowli dostępne są zwykle w różnych odmianach barwnych, a także o różnej długości włosa. Profesjonalny hodowca wraz ze sprzedawaną myszą udzieli wskazówek dotyczących utrzymania gryzonia w dobrostanie. Poza tym hodowca nigdy nie odmówi konsultacji.

Myszki domowe można również kupić w specjalistycznych sklepach zoologicznych.

Mysz domowa z adopcji

Myszy domowe, podobnie jak psy i koty można adoptować. W Polsce działa wiele organizacji trzeciego sektora, które zajmują się niesieniem pomocy również gryzoniom. Z uwagi na to, że myszki nie żyją zbyt długo warto rozważyć adopcję, by pozwolić tym ssakom przeżyć krótkie życie w dobrych domowych warunkach.

Mysz domowa dla dziecka

Mysz domowa, podobnie jak chomik może być doskonałym pomysłem na pierwsze zwierzątko dla starszego dziecka. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzialność za zwierzę ponosi rodzic, a nie dziecko. Jeżeli dziecko nie podoła, to drogi rodzicu Ty powinieneś zaopiekować się gryzoniem.

Z uwagi na to, że myszy są drobne i można je łatwo skrzywdzić dziecko nie powinno wyciągać gryzonia z klatki.

Myszy żyją krótko, dlatego czeka Cię również rozmowa z dzieckiem na temat utraty zwierzęcia i śmierci.

Mysz domowa – ciekawostki

  • Myszki domowe mają bardzo dobrze rozwinięty słuch, który pozwala im na słyszenie ultradźwięków – za ich pomocą myszy się komunikują.
  • Myszy są krótkowidzami.
  • Dominującym zmysłem u myszy jest węch, który pozwala odnajdywać pokarm, drogę do domu oraz partnerów do rozmnażania.

Imię dla myszy domowej

Ciekawe imię dla samca myszy: Jerry, Miki, Stinki, Brain, 

Ciekawe imię dla samicy myszy: Mini, Pixi, Dixi, Bella

Pytania czytelników

Czy myszy domowe gryzą?

Oczywiście, że tak, jak każdy gryzoń. Może się zdarzyć, że myszka Cię ugryzie.

Czy można hodować jedną mysz?

Myszki to zwierzęta stadne, które żyją w rodzinach, dlatego zalecane są przynajmniej dwa osobniki. Jeżeli chcesz rozmnażać myszy, to najlepiej by było to jeden samiec i dwie samice.

Ile kosztuje klatka dla myszy?

Klatka dla myszy z wyposażeniem to wydatek ok. 200 zł.

 

Redakcja

Bibliografia:

http://www.hiiret.fi/eng/shows/

Przeczytaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Mysz domowa – cena, hodowla, klatka, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Mysz domowa – cena, hodowla, klatka, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Myszki domowe stają się tak popularne, jak chomiki. Coraz częściej są wyborem na pierwsze zwierzę w domu. Niestety są to gryzonie delikatne i żyjące krótko.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x