Reklama

Co jedzą myszy domowe - jak prawidłowo żywić te gryzonie

Facebook
Twitter
Żywienie myszy - na co należy zwrócić uwagę?

pixabay.com/images/id-3082870/

Dieta myszy powinna być bogata w ziarna zbóż oraz białko zwierzęce. To jednak nie wszystko. Zatem co jedzą myszy w hodowli?

Spis treści - kliknij strzałkę

Mysz domowa - systematyka

Mysz domowa, czyli Mus musculus, to ssak z rodziny myszowatych, który najprawdopodobniej pochodzi od myszy stepowych. Zwierzęta te zamieszkują w naturze południowo-wschodnią Europę, północno-zachodnią Afrykę, a nawet Japonię.

W naturze mysz traktowana jest jako szkodnik, który uszczupla zapasy żywności ludziom. Hodowlane myszy domowe, podobnie jak szczury, mają wiele odmian barwnych. Myszy domowe hodowlane mają również swoje wymagania żywieniowe.

Żywienie myszy - na co należy zwrócić uwagę?

Hodowla myszy domowej nie jest kłopotliwa. Myszki nie są drogie w utrzymaniu, a ich żywienie nie jest skomplikowane. Pod warunkiem, że hodowca ma podstawową wiedzę o zwyczajach żywieniowych tego gryzonia.

Po pierwsze, mysz jest gryzoniem wszystkożernym. Dieta myszy składa się głównie z takich składników jak: ziarna, zioła, warzywa, owoce i nasiona. Myszy jedzą również białko zwierzęce.

Po drugie, myszy na wolności potrafią komponować swoją dietę w taki sposób, by uzupełniać brakujące składniki odżywcze. Dieta myszy wolno żyjącej zależy również od jej gatunku, wieku oraz obszaru występowania.

Dieta myszy hodowlanej, która nie wybiera sobie pokarmu samodzielnie musi być zatem zbilansowana. Hodowca powinien wiedzieć, jakie składniki i w jakiej ilości podawać.

Szukasz gotowej karmy dla swojego gryzonia?

Reklama

Karma dla myszy tropifit

Co jedzą myszy - ziarna i nasiona

Prawidłowe żywienie myszy hodowlanej powinno opierać się na ziarnach zbóż oraz nasionach. Cennym w składniki odżywcze jest owies, który zawiera beta-glukany oraz lecytynę. Jest także źródłem niezbędnego w diecie myszek włókna pokarmowego.

Gryzonie mogą być również karmione pszenicą, jęczmieniem i prosem.

Myszki domowe szczególnie lubią jeść nasiona dyni oraz słonecznika. Najlepiej, by były w łupinie, którą gryzoń może otworzyć.

Najbezpieczniejszym sposobem karmienia tych zwierząt jest zakup gotowych pokarmów zawierających mieszankę ziaren.

Co lubią jeść myszy? Orzechy

Orzechy to prawdziwy rarytas w diecie myszki domowej. Orzechy zawierają cenne kwasy tłuszczowe, są źródłem witaminy E, selenu, tianiny i niacyny. Zawierają także dużo błonnika, potrzebnego w diecie myszy.

Myszy lubią jeść orzechy, nie należy jednak przesadzać z ilością tego smakołyku, ponieważ jest on kaloryczny. Gryzonie mogą dostawać orzechy od czasu do czasu, jako przekąskę, wliczoną w dzienne zapotrzebowanie na pokarm.

Co jedzą myszy - warzywa

Warzywa w diecie myszy stanowią istotne źródło makro- i mikroelementów. Zwierzaki mogą jeść takie warzywa, jak:

 • marchew
 • pietruszka
 • dynia
 • groszek
 • brokuły
 • ogórek
 • kalafior

 

Warzywa powinny być świeże, umyte i bez dodatku przypraw!

Co jedzą myszy - zioła

pixabay.com/images/id-4739254/

Co jedzą myszy - owoce

Prawidłowe żywienie myszy dopuszcza w jej diecie owoce. To doskonałe źródło witamin. Zawierają one jednak dużo cukru, dlatego owoce powinny być jedynie dodatkiem podawanym 1-2 razy w tygodniu.

Jakie owoce może jeść mysz?

 • jabłko
 • gruszka
 • dzika róża
 • banan
 • maliny
 • truskawki
 • melony
 • kiwi

Co jedzą myszy - zioła

Myszy uwielbiają podgryzać zioła. Są one przysmakiem i zdrowym uzupełnieniem diety myszek.

Dobre zioła w diecie myszy to:

 • babka lancetowata
 • melisa
 • rumianek
 • mniszek lekarski
 • kwiaty bławatka
 • liście jeżyny
 • liście leszczyny

 

Jeżeli masz możliwość możesz je zbierać samodzielnie, albo uprawiać w swoim ogródku, czy nawet na balkonie. Bez problemu kupisz też gotowe mieszanki ziół dla gryzoni w sklepach zoologicznych.

Co jedzą myszy - białko zwierzęce

Myszy to wszystkożerne gryzonie, które jedzą również mięso. Białko zwierzęce podawaj dla myszki jako uzupełnienie diety. Nie powinno ono dominować w jadłospisie. Myszki chętnie zjedzą larwy mącznika młynarka, a nawet krewetki. Nie pogardzą gotowanym mięsem kurczaka oraz indyka.

Co lubią gryźć myszy - gałązki

Myszy w naturalnym środowisku ścierają swoje zęby jedząc twarde pokarmy oraz gryząc np. elementy konstrukcyjne domów. Zapobiega to przerastaniu siekaczy. Dlatego pamiętaj, by to zwierzę miało stały dostęp np. do gałązek, a nasiona były w łupinach. Doskonale w tej roli sprawdzają się również pokarmy ekstrudowane.

Jak jedzą myszy?

Mysz domowa ma praktycznie nieograniczony dostęp do bardzo różnorodnych pokarmów. Znajduje je zarówno na łąkach, jak i w naszych domach. W przypadku hodowlanej myszy domowej to jej opiekun jest odpowiedzialny za dostarczenie jej takich pokarmów, które zaspokoją wszystkie jej potrzeby żywieniowe. Jednak samodzielne komponowanie diety dla myszki nie jest łatwym zadaniem. Zdobycie świeżych ziół czy dobrej jakości ziarna bywa czasochłonne i kłopotliwe. Na szczęście dzisiaj w sklepach zoologicznych bez problemu zakupisz wysokiej jakości gotowe pokarmy.  

Co jedzą myszy - gotowa karma dla gryzoni

Gotowe karmy dla gryzoni mogą być dobrą alternatywą w przypadku braku dostępu do świeżych składników diety myszy. 

Przed zakupem gotowej karmy dla myszy warto wiedzieć, że:

 1. Myszom warto podawać karmy, zawierające pełnoziarnisty owies, który jest źródłem włókna pokarmowego, beta-glukanów i lecytyny.
 2. Warto pamiętać, że podstawą diety myszy powinny być ziarna zbóż, ale w diecie powinny się też znaleźć inne nasiona, takie jak pestki dyni czy słonecznik.
 3. Karma dla myszy powinna zawierać dobrej jakości białko zwierzęce, tłuszcze i chitynę. Ich cennym źródłem są np. larwy mącznika młynarka i krewetki.
 4. Warto, aby karma w swoim składzie zawierała składniki sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu, np.:
  • ostropest plamisty, wspierający trawienie i pracę wątroby
  • glony kelp, które są źródłem jodu, miedzi, cynku, manganu i selenu
  • kurkumę, która zwiększa odporność, apetyt i strawność karmy
  • siemię lniane, prebiotyki
 1. Karma nie powinna zawierać konserwantów, barwników i sztucznych aromatów.

 

Nowoczesne pokarmy dla myszy mają postać granulatu, który uzyskuje się w procesie ekstruzji. Proces ekstruzji poprawia strawność składników roślinnych i gwarantuje, że pokarm jest wolny od patogenów i substancji antyżywieniowych. Dodatkowo produkty ekstrudowane zawierają w jednym kęsie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu nie występuje ryzyko selektywnego wybierania składników pokarmu. Selektywne wybieranie łatwo zaobserwować, gdy stosuje się mieszanki zwierające zboża, nasiona słonecznika i dyni, suszone owoce, warzywa, zioła itp. Myszki w pierwszej kolejności wyjadają to, co smakuje im najbardziej, w efekcie nie otrzymują wszystkich niezbędnych im składników odżywczych.

Szukasz gotowej karmy dla swojego gryzonia?

Reklama

Karma dla myszy tropifit

Czego myszki nie powinny jeść

Myszy nie mogą jednak otrzymywać każdego rodzaju pokarmu. Zdecydowanie  nie powinniśmy podawać naszym zwierzakom pokarmów dla ludzi – wędlin, serów, kiełbasy, ciasteczek czy cukierków.

Zwierzaki te nie powinny być również karmione mleczem zwyczajnym (można go pomylić z popularnym mniszkiem lekarskim) kasztanami, żołędziami, cytrusami oraz kapustą i sałatą.

Ser dla myszy - czy to dobry pomysł?

Biały i żółty ser, jako nabiał jest składnikiem, którego nie należy podawać naszym myszkom. Dorosłe ssaki nie trawią laktozy, ze względu na brak enzymu laktazy. Niestrawiona laktoza może spowodować, że zwierzaki będą miały biegunkę.

Ser zawiera również sól, która może doprowadzić do niewydolności nerek oraz tłuszcz, który w nadmiarze również szkodzi.

Ile razy dziennie powinny jeść myszy?

Oprócz tego, co jedzą myszy, ważne jest również jak często jedzą. W przypadku komponowania karmy samodzielnie przez opiekuna mysz powinna mieć stały dostęp do ziaren. Myszka sama będzie decydowała kiedy je zje. Również drewno powinno być dostępne bez ograniczeń. Warzywa i zioła powinny stanowić dodatek podawany raz dziennie. Raz bądź dwa razy w tygodniu można podać myszce owoce i orzechy. Mięso również powinno być dodatkiem podawanym 1-2 razy w tygodniu.

Resztki pokarmu należy usuwać z klatki każdego dnia, by zwierzak nie miał dostępu do nieświeżego jedzenia.

Mysz powinna mieć również stały dostęp do świeżej wody.

W przypadku gotowych karm dla myszy należy sprawdzić wytyczne na opakowaniu i je zastosować.

Co jedzą myszy - podsumowanie

Hodowlana mysz domowa może być towarzyszem, zarówno dla pasjonatów gatunku, jak i dla osób, które pragną mieć w domu małe zwierzę towarzyszące. Jej dobrostan zależy w dużej mierze od sposobu żywienia. Jeśli Twoja mysz ma żyć długo i być zdrowa, to musisz wiedzieć, jak karmić ją prawidłowo. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by komponować dietę myszy samodzielnie możesz skorzystać z gotowej karmy dla gryzoni. Przed podjęciem decyzji o zakupie takiego produktu należy jednak zapoznać się z jego składem.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Co jedzą myszy domowe - jak prawidłowo żywić te gryzonie | Zoonews.pl
Article Name
Co jedzą myszy domowe - jak prawidłowo żywić te gryzonie | Zoonews.pl
Description
Dieta myszy powinna być bogata w ziarna zbóż oraz białko zwierzęce. To jednak nie wszystko. Zatem co jedzą myszy w hodowli?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1160

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x