Reklama

Miauczenie kota – co oznaczają odgłosy kota

Facebook
Twitter
Miauczenie kota

Każde miauczenie kotów jest nieco inne. Koty posiadają swój własny repertuar odgłosów, którym komunikują się z innymi kotami oraz opiekunem. W kontakcie z ludźmi koty sprawdzają, na jakie dźwięki reagujemy, by później wykorzystywać je celowo.

Spis treści

Miauczenie kota jako system komunikacji

Koty różnych ras komunikują się różnymi rodzajami miauczenia, jednak rozumieją swoje odgłosy i potrafią komunikować się międzyrasowo.

Dla przykładu: koty birmańskie miauczą wydając charakterystyczne dla swojej rasy dźwięki, przypominające chrząkanie.

Kocia mowa jest zatem warunkowana również rasowo, a dodatkowo każdy kot tej samej rasy miauczy inaczej – co potwierdzą na pewno właściciele kilku kotów. 

Jak rozpoznać, co znaczy miauczenie kota?

Jednym ze sposobów nauczenia się kociej mowy jest nagranie miauczenia kota, by odsłuchać je i spróbować zidentyfikować najbardziej typowe rodzaje miauczenia, o których dowiesz się więcej w kolejnych akapitach.

Naukowcy zidentyfikowali do tej pory 16 różnych rodzajów dźwięków, jakimi miauczą koty.

Ciekawostka: nawet głuche kocięta potrafią instynktownie powiadomić inne koty o swoim nastroju miaucząc!

Jak kocięta uczą się komunikacji

Nauka komunikacji u kociąt przebiega pod okiem kociej matki. Kotka wykorzystuje na początku edukacji swoich kociąt ograniczoną skalę kocich odgłosów, które oznaczają: zagrożenie, powitanie i zmartwienie. Trzymiesięczne kocięta potrafią już płynnie komunikować się miauczeniem ze swoimi najbliższymi kotami.

Co oznacza mruczenie kota?

Mruczenie kota jest jednym z pierwszych rodzajów odgłosów, jakiego uczą się kocięta w kontakcie ze swoją matką. Kotka oznajmia mruczeniem, że wchodzi do legowiska, co działa na nie uspokajająco. U starszych kotów mruczenie wykorzystywane jest do zasygnalizowania chęci zabawy, tak samo, jak u kotów dominujących, które w ten sposób chcą pokazać swoje przyjacielskie zamiary i chęć zabawy. Mruczenie kotów jest zatem wykorzystywane  do wyrażania przyjacielskich zamiarów, a nawet łagodzenia konfliktów.

Mruczenie służy również kotom do komunikacji bólu oraz stresu, by dodać sobie otuchy, że wszystko będzie dobrze.

Ciekawostka: wszystkie koty mruczą z tą samą częstotliwością – 25 cyklów na sekundę.

Mruczenie może mieć różną siłę i barwę, od szorstkiego pomruku do sennego mruczenia.

A jak mruczą Wasze koty? Dajcie znać w komentarzach 😊

Jak mruczą koty na powitanie?

Ceremoniał powitalny to dumnie krocząca sylwetka, połączona z ocieraniem i mruczeniem z miauknięciami, a nawet serią cmoknięć. Kot może witać różne koty oraz członków ludzkiej rodziny w indywidualny sposób!

Cmokanie jest wykorzystywane przede wszystkim przez kocice, które nawołują swoje kocięta, jednak niektóre koty wykorzystują ten rodzaj komunikacji do wyrażenie zadowolenia ze spotkania innych kotów czy ludzi.

Ciekawostka: kocice przynoszące swoim kociętom zdobycz potrafią za pomocą różnych dźwięków wskazać, czy jest to np. mysz czy szczur. W ten sposób kocięta wiedzą, czy ofiara może stanowić dla nich większe bądź mniejsze zagrożenie.

Co oznaczania kocie miau?

Miauczenie kota może mieć bardzo wiele znaczeń. Koty miauczą, by poprosić o jedzenie, otwarcie drzwi, by zwrócić na siebie uwagę. Różna modulacja i akcentowanie miauczenia pozwalają kotom wyrażać szereg emocji. Inaczej miauczy kot, który jest wypraszany z pokoju, a inaczej, kiedy nie dostał kawałka kurczaka z pańskiego stołu.

Przedłużenie sylaby „uł” to komunikat, że kot znalazł się w trudnej sytuacji.

Powtarzanie sylaby „uł” to komunikat, że prośba zamienia się w błaganie.

Podkreślanie środkowego „aa”, połączone z wysokotonowym miauczeniem wskazuje na ważną sprawę, na którą powinniśmy natychmiast zareagować.

Dlaczego kot syczy?

Syczenie kota, prychanie i pomrukiwanie to dźwięki ostrzegawcze.

Głośne syczenie skierowane na innego kota da mu do zrozumienia, że nie podoba nam się jego zachowanie.

Prychanie kota jest z kolei oznaką stresu lub agresji. Koty prychają w momencie doznania szoku oraz gdy zbliżają się do swojego wroga.

Pomrukiwanie kota to oznaka niezadowolenia i może poprzedzać agresywne zachowanie.

Dlaczego kot zgrzyta zębami?

Szczękanie zębami kota nie ma na celu komunikacji. Kot zgrzyta zębami, by wyrazić swoją frustrację, gdy czegoś chce, a nie może tego dostać np. kiedy widzi latającą muchę.

A jakie odgłosy wydają Wasze koty i co nimi komunikują?

 

Dlaczego kot miauczy w nocy?

Przyczyn, dla których kot miauczy w nocy może być bardzo wiele:

  • kot miauczy nocą z nudów
  • Kot miauczy w nocy ze stresu
  • Kot może miauczeć w nocy z głodu
  • W czasie rui koty miauczą nocą
  • ból może być przyczyną, że kot miauczy nocą

Wskazówki, jak poradzić sobie z kotem miauczącym w nocy przygotowaliśmy w poradniku: Dlaczego kot miauczy nocą – co może być przyczyną?

Bibliografia:

C. Bessant, Zaklinacz kotów. Jak rozmawiać z kotem, Wyd. Galaktyka, Łódź 2007.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne ciekawostki o psach i kotach

Summary
Miauczenie kota – co oznaczają odgłosy kota | Zoonews.pl
Article Name
Miauczenie kota – co oznaczają odgłosy kota | Zoonews.pl
Description
Każde miauczenie kotów jest nieco inne. Koty posiadają swój własny repertuar odgłosów, którym komunikują się z innymi kotami oraz opiekunem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1146

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x