Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Żbik – wygląd, tryb życia, występowanie, ciekawostki

Facebook
Twitter
Jak wygląda żbik

Populacja żbika w Polsce jest już prawdopodobnie mniejsza niż 200 osobników. Pomimo objęcia go całkowitą ochroną od lat 50. XX wieku, sytuacja żbika w Polsce jest tragiczna.

Spis treści

Żbik – charakterystyka gatunku

Żbik (Felis silvestris) to jeden z naszych dwóch polskich przedstawicieli kotowatych. Pierwszego opisu naukowego żbika dokonał Karol Linneusz w 1758 roku.

Naturalnymi wrogami żbika są wilki, dzikie psy, lisy i ptaki drapieżne.

W obrębie gatunku występują trzy grupy żbików:

  • Żbik europejski
  • Żbik azjatycki
  • Żbik afrykański

Występowanie żbika

Powierzchnia bytowania żbika waha się od 60 do 8000 ha. Organizacja socjalna przypomina tę znaną u rysi. Samce zajmują kilkakrotnie większe terytoria niż samice. Obszary bytowania samców nie zachodzą na siebie, a raczej sąsiadują ze sobą. Z kolei obszary bytowania samców pokrywają obszary bytowania kilku samic.

Zasięg występowania żbika w Europie jest mocno rozczłonkowany. Żbiki występują w Szkocji, na Półwyspie Iberyjskim, w środkowej Francji, Niemczej, Belgii, Polsce, Słowacji – na całym obszarze Karpat, na Półwyspie Apenińskim, Sardynii, Sycylii, a poza Europą na Kaukazie, w północno-zachodnich Chinach, środkowych Indiach i północnej Afryce.

Jak wygląda żbik

Żbik swoim wyglądem przypomina burego kota domowego. Długość dorosłego żbika wynosi 44-67 cm, a długość ogona 25-35 cm. Dorosłe żbiki ważą od 4 do 10 kg i są prawie dwukrotnie cięższe od kotów domowych.

Żbik posiada gęstą sierść, która jest dłuższa niż u kotów domowych. Umaszczenie żbika przyjmuje barwy od burożółtej do ciemnoszarej. Na futrze żbika widoczne są wyraźne pręgi na bokach ciała, łapach i ogonie. Żbik ma również ciemną pręgę wzdłuż grzbietu, kończącą się u nasady ogona. Brzuch żbika jest ubarwiony jasno, łapy z kolei są ciemniejsze. Ogon jest puszysty, z ciemnymi pierścieniami i ciemniejszą końcówką. Łapy są krótkie i grube. Głowa żbika jest szeroka, a uszy krótkie i okrągłe.

Tryb życia żbika

Żbiki to koci samotnicy. Żbiki spotykają się tylko, podczas rui, która w polskim klimacie przypadku na przełomie lutego i marca. Żbiki unikają dużych wiekowych lasów monokulturowych. Te dzikie koty żyją głównie na styku lasów z polami i łąkami, preferują młode, niskie drzewostany z wysokim podszyciem, gdzie mogą łatwo się ukryć. Żbiki są aktywne głównie wieczorami i o świcie. W ciągu doby przemierzają dystans 4-12 km.

Co jedzą żbiki?

Żbik żywi się głównie drobnymi gryzoniami, ssakami, ptakami i zającowatymi. Podczas ostrych zim zjada również padlinę dużych ssaków.

Jak długo żyje żbik

Nie wiadomo, jak długo żyją żbiki w naturze. W niewoli żbiki żyją do 12-15 lat.

Czy żbik jest w Polsce pod ochroną

Żbik jest w Polsce pod ścisłą ochroną od 1952 roku. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt został umieszczony w latach 1992 oraz 2001. Mimo iż żbik uznawany jest za gatunek zagrożony i został objęty ochroną na mocy Konwencji berneńskiej oraz waszyngtońskiej, to jego sytuacja w Polsce jest krytyczna.

Populacja żbika w Polsce

Według danych Instytutu Przyrody Polskiej Akademii Nauk, zebranych w latach 1998-2003 populacja żbików w Polsce nie przekraczała 200 osobników.

Hodowla żbika

Żbiki w naturze przechodzą okres godowy między lutym i marcem. Ciąża u żbika trwa 64-69 dni, a w miocie rodzi się od 1 do 7 młodych, o masie od 80 do 120 gramów. Młode żbiki są ślepe, głuche i łyse, stają się samodzielne po 5-6 miesiącach życia, a dojrzałość płciową osiągają już po 1 roku życia.

Kot żbik cena

Żbiki nie są możliwe do kupienia w sposób legalny. Nie ma też żadnej legalnej hodowli, z której można byłoby kupić żbika. Można zatem napisać, że żbiki są bezcenne i tak powinno zostać.

Ciekawostki o żbikach

Związek frazeologiczny „wildcat strike” ukuty przez związek zawodowy robotników – Industrial Workers of the World, oznacza w dosłownym tłumaczeniu: uderzenia żbika, co miało podkreślić charakter dzikich wystąpień robotnicznych.

 

Redakcja

Opracowano na podstawie:

https://dzikiezycie.pl/archiwum/2004/pazdziernik-2004/dzikie-koty-w-polsce-zbik/page:4

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Żbik – wygląd, tryb życia, występowanie, ciekawostki | Zoonews.pl
Article Name
Żbik – wygląd, tryb życia, występowanie, ciekawostki | Zoonews.pl
Description
Populacja żbika w Polsce jest już prawdopodobnie mniejsza niż 200 osobników. Pomimo objęcia go całkowitą ochroną od lat 50. XX wieku, sytuacja żbika w Polsce jest tragiczna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław
Jarosław
1 rok temu

Witam – mam znajdkę kota- ma wszystkie cechy żbika ktoś pomoże w identyfikacji ?

2
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x