Reklama
Reklama

KOCI KATAR – objawy, leczenie, szczepienie

Facebook
Twitter
Koci katar

pixabay.com/images/id-3273776/

Koci katar to zespół kilku chorób, spowodowanych przez różne wirusy. Dla niektórych kotów koci katar może być śmiertelny, inne mogą przejść chorobę bezobjawowo.

Spis treści - kliknij strzałkę

Koci katar – co to za choroba?

Koci katar to tak naprawdę zespół wirusowo-bakteryjny, który może być spowodowany przez różne wirusy. Koci katar objawia się w postaci zapaleń jamy nosowej, spojówek, gardła oraz kolejnych odcinków górnych i dolnych dróg oddechowych.

Szczególnie narażone na ciężki przebieg kociego kataru są młode kocięta, dorosłe koty z osłabionym układem odpornościowym oraz koty geriatryczne.

Do zakażenia kocim katarem dochodzi zwykle w dużych skupiskach kotów: w hodowlach, w lecznicach weterynaryjnych, schroniskach, a także na wystawach kotów czy w kocich hotelach.

Koci katar – źródła choroby

Za koci katar odpowiada kilka wirusów, z których dwa najczęstsze to herpeswirus kotów typu 1 – FHV-1 oraz kaliciwirus kotów – FCV. W USA niemal 80% wszystkich zakażeń wywoływanych jest właśnie przez zakaźne zapalenie jamy nowej i tchawicy oraz kaliciwirozę.

Według najnowszych badań Bordetella bronchiseptica może być pierwotną przyczyną tej choroby. U 30% kotów przewlekłe zapalanie spojówek wywoływane jest z kolei przez Chlamydophila felis. Bakterie, takie jak gronkowce i paciorkowce wikłają zwykle chorobę. Koci katar może być więc zakażeniem mieszanym.

Herpeswiroza u kota

Herpeswirus kotów typu 1 to wirus o dwuniciowym DNA, które zawiera osłonkę glikoproteinowo-lipidową. Sprawia ona, że wirus ten bardzo źle znosi ekspozycję na środowisko zewnętrzne. Zwykle jest w stanie przetrwać nie dłużej niż 18 godzin, jest również bardzo podatny na typowe preparaty dezynfekcyjne. Rozpylony w czasie kaszlu lub kichania ginie w środowisku bardzo szybko.

Jest to wirus jednorodny pod względem właściwości antygenowych. Jest niebezpieczny dla kotowatych, ale dla ludzi nie.

Kaliciwiroza u kota

Kaliciwirus kotów to rodzaj wirusa RNA, w którym dochodzi do częstych błędów, podczas replikacji. Stan ten powoduje, że kaliciwirus często mutuje i może się zdarzyć, że kot będzie zarażony jednocześnie przez różne jego szczepy. Dodatkowo jego zmienność ogranicza skuteczność szczepionek.

Kaliciwirus może przetrwać w wilgotnym środowisku o pokojowej temperaturze nawet przez 28 dni. Jest on również bardziej odporny na środki dezynfekcyjne w porównaniu do FHV-1.

Wirus groźny jest przede wszystkim dla kotowatych, ale nie dla ludzi.

Koci katar objawy

Kaliciwiroza u kota może przejść w formie subklinicznej lub z objawami kataru (gorączka, zapalenie spojówek i jamy nosowej, nadżerki w jamie ustnej. Sporadycznie może dojść do owrzodzenia skóry okolic nosa, zapalenia stawów, płuc oraz dziąseł.

Niestety coraz częściej kaliciwiroza objawia się w postaci ciężkiej uogólnionej kaliciwirozy kotów.

Herpeswiroza u kota występuje zwykle w postaci nieżytu jamy nosowej i zapalenia spojówek. Pierwsze objawy obejmują osowiałość, napadowe kichanie, spadek apetytu, niewielkie podwyższenie temperatury. Odwodniony kot ma gęsty wysięk, zalegający w jamie nosowej.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroba może zająć małżowiny nosowe, jamę ustną, gardło, tchawicę lub płuca. Powikłania bakteryjne prowadzą do wysokiej gorączki, apatii, duszności i zupełnego zaprzestania jedzenia. Wypływ z nosa i worków spojówkowych staj się zwykle ropny, niekiedy mogą pojawić się owrzodzenia na języku.

Koci katar – przyczyny zakażeń

Zakażenie kocim katarem ma miejsce zwłaszcza w dużych skupiskach kotów. Sprzyja temu:

  1. Bezpośrednie zakażenie wrażliwych osobników przez koty będące w ostrej fazie choroby
  2. Przetrwanie wirusa w środowisku
  3. Chore koty zarażają przez ok. 2-3 tygodnie, jednak niektóre osobniki mogą stać się bezobjawowymi nosicielami

 

Zakażenie u kotów następuje najczęściej poprzez kontakt bezpośredni. Wirusy wydalane są z wydzielinami z nosa, gardła oraz spojówek. Kichanie może rozpylić wirusa na 1-2 metry.

Kaliciwirus znajduje się również w moczu i kale.

Do zakażenie może również dojść po kontakcie z zanieczyszczoną kuwetą, miskami, zabawkami oraz w klatce.

Koci katar – jak dochodzi do rozwoju choroby

Okres inkubacji herpeswirusa wynosi od 2 do 6 dni, a czasem dłużej. Po wniknięciu do jamy nosowej, ustnej, lub spojówek wirus zaczyna się namnażać, niszcząc przy tym komórki nabłonkowe. Prowadzi to do zapalenia górnych dróg oddechowych, z ogniskami martwicy, owrzodzeniami. Po 2-3 tygodniach następuje zwykle regeneracja uszkodzonych tkanek i kot wraca do zdrowia. W przypadku powikłań bakteryjnych może dojść do przewlekłej choroby.

Poszczególne szczepy kaliciwirusa różnią się chorobotwórczością. Większość z nich namnaża się w jamie ustnej i górnych drogach oddechowych. Wirus namnażając się uszkadza nabłonki, powodując owrzodzenia, szczególnie na języku, co jest charakterystycznego dla tej choroby. Regeneracja następuje zwykle po 2-3 tygodniach. Kaliciwiroza przebiega ciężej u kotów, zarażonych wcześniej FIV lub FeLV.

Koci katar – rozpoznanie choroby

Rozpoznania dokonuje zawsze lekarz weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu i badań klinicznych. Obfite kichanie, wypływy z nosa i worków spojówkowych wskazują zwykle na FHV-1. Słabsze objawy wraz z owrzodzeniem języka wskazują zwykle na kaliciwirozę. Podobne objawy mogą jednak dawać bordeteloza oraz chlamydofiloza.

Koci katar – leczenie

Leczenie kociego kataru polega przede wszystkim na podtrzymaniu kota na siłach oraz zapobieganiu powikłaniom bakteryjnym i skutkom odwodnienia.

W przypadku owrzodzenia rogówki przy FHV-1 można stosować leczenie przyczynowe i hamować replikację wirusa, za pomocą kropki do oczu.

Powikłania bakteryjne leczy się chemioterapeutykami o szerokim zakresie działania: ampicylina, amoksycylina, tetracyklina, chloramfenikol, cefalosporyna.

U kociąt stosuje się zwykle ampicylinę lub amoksycylinę, w okresie wzrostu kośćca nie powinno podawać się enrofloksacyny.

Jeżeli po kilku dniach nie nastąpi poprawka, to lek należy zmienić na inny. Wspomagająco można również podawać witaminy A, C i z grupy B.

Równie ważna jest domowa opieka nad kotem. Opiekun powinien systematycznie usuwać wysięki z nosa oraz przemywać zaropiałe oczy u kota, a także smarować podrażnioną skórę maścią łagodzącą. Kot powinien przebywać w ciepłym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu o wysokiej wilgotności powietrza. Koty o słabym apetycie należy karmić mokrymi, podgrzanymi karmami.

Koci katar – szczepienie

W Polsce istnieje kilka szczepionek na koci katar, zawierających herpeswirus i kaliciwirus – są to zwykłe żywe, osłabione zarazki, względnie wirusy inaktywowane lub ich podjednostki. Szczepionki te łagodzą przebieg kociego kataru, ale nie są w stanie zapobiec zakażeniu bądź jego bezobjawowemu nosicielstwu.

Kocięta szczepi się podskórnie lub domięśniowo w wieku 8-9 tygodni, by następnie dokonać powtórnego szczepienia, zgodnie z zaleceniami producenta.

U dorosłych kotów doszczepianie powinno wykonywać się nie częściej niż co 3 lata.

Bibliografia:

T. Frymus, Wirusowe, bakteryjne, grzybicze i prionowe choroby kotów, O. W. Fundament, Warszawa 2019.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Chcesz poznać inne porady o zdrowiu psów i kotów?

Summary
 KOCI KATAR – jak ochronić kota przed tą chorobą | Zoonews.pl
Article Name
KOCI KATAR – jak ochronić kota przed tą chorobą | Zoonews.pl
Description
Koci katar to zespół kilku chorób, spowodowanych przez różne wirusy. Dla niektórych kotów koci katar może być śmiertelny, inne mogą przejść chorobę bezobjawowo.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1617

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x