Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Karakal (Caracal) – hodowla i cena karakala

Facebook
Twitter
cena karakala

Karakal stepowy to drapieżny ssak z rodziny kotowatych nazywany również rysiem stepowym. Są to jedne z niewielu dużych kotów, z którymi można żyć w domu.

Spis treści

Występowanie karakala

Karakal stepowy to drapieżny ssak z rodziny kotowatych, zamieszkujący suche sawanny, stepy oraz krzaczaste zarośla i półpustynie. Koty te preferują zarówno tereny otwarte, jak i półotwarte. Karakale występują aż w dziewięciu podgatunkach, z których każdy wybiera inne środowisko do życia. Karakale najczęściej żyją w Afryce (niemal cały kontynent), Azji Mniejszej, Bliskim Wschodzie i Arabii Saudyjskiej.

Historia karakala

Pierwszy raz gatunek karakala stepowego opisany został przez niemieckiego botanika i zoologa Johanna Ch. D von Schrebera. Miało to miejsce w 1776 roku w książce zawierającej ryciny i opisy ssaków w naturze. Karakal został wówczas nazwany Felis caracal, co w wolnym tłumaczeniu oznacza karakal kot.

Tryb życia karakala

Tryb życia karakala nie różni się niczym od innych kotowatych. Karakale są aktywne głównie w nocy, choć zależy to od podgatunku i temperatury. Najbardziej optymalna temperatura do polowania wynosi poniżej 10 st. C. Przy wyższej temperaturze karakale wolą oddawać się błogiemu lenistwu niż obmyślać zasadzki na potencjalne ofiary.

Rozmnażanie karakala

Karakale, nazywane też rysiami stepowymi nie mają określonego czasu rozrodu, mogą rozmnażać się cały rok. Ciąża karakala trwa około jednego trymestru jednak nie powinna przekraczać 80 dni. Z miotu karakala przychodzą na świat 1-4 kocięta, które bardzo szybko osiągają dojrzałość i samodzielność. Proces ten trwa do 15 miesięcy, a od 4 miesiąca mleko matki przestaje być wystarczające do wzrostu i młode zaczynają przyjmować pokarmy stałe. W wieku 6 miesięcy te młode dzikie koty podejmują pierwsze próby samodzielnych łowów. Dorosłe karakale są samotnikami, żyjącymi na określonym terytorium, sięgającym nawet 300 km2. Choć karakal jest drapieżnikiem to sam może stać się ofiarą m.in. hieny, lamparta czy lwa.

Żywienie karakala

Karakal stepowy w regionach, w których występuje jest uznawany za szkodnika i przez ten fakt jest tępiony przez tamtejszych farmerów. Karakale często w poszukiwaniu pożywienia udają się na farmy, polując m.in. na kury. W jadłospisie karakala znajdują się mniejsze ssaki, gryzonie, ptaki, węże, króliki czy mangusty i lisy. Nie oznacza to, że ten sporych rozmiarów kot (nawet ponad 100 cm długości + do 34 cm długości ogona i masie do 20 kg) nie poradzi sobie z mniejszych gabarytów antylopą czy gazelą. Często, gdy karakal nie jest w stanie zjeść całej ofiary, ukrywa ją pośród gałęzi na drzewie, by potem do niej wrócić.

Karakale nie są zagrożone obecnie wyginięciem. Jedynym karakalem, którego liczebność dramatycznie spadła (bardzo rzadki) jest karakal turkmeński i jest on objęty ochroną gatunkową.

Cena karakala

Karakale są bardzo inteligentnymi kotami, które można oswoić i trzymać w domu. Już w czasach starożytnego Egiptu podjęto próby udomowienia karakali. Dziś poza chęciami trzeba mieć też sporo gotówki. Cena karakala waha się od 15 do 30 tys. euro. W Polsce, by móc cieszyć się towarzystwem tego dzikiego, lecz oswojonego kota trzeba posiadać specjalne zezwolenie oraz spełnić szereg obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa. Karakal w naszym kraju jest wpisany na listę zwierząt niebezpiecznych.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Karakal (Caracal) – hodowla i cena karakala | Zoonews.pl
Article Name
Karakal (Caracal) – hodowla i cena karakala | Zoonews.pl
Description
Karakal stepowy to drapieżny ssak z rodziny kotowatych nazywany również rysiem stepowym. Są to jedne z niewielu dużych kotów, z którymi można żyć w domu.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x