Reklama

Jakie mięso dla psa wybrać?

Facebook
Twitter
Mięso dla psa – dlaczego warto je podawać?

Chcesz zadbać o zdrową dietę swojego pupila? Sprawdź, jakie mięso dla psa jest najlepsze. Poznaj gatunki do podawania na surowo i po ugotowaniu!

Spis treści

Naturalnym pożywieniem psa jest mięso – ten fakt nikogo nie powinien dziwić, ponieważ udomowiony zwierzak jest drapieżnikiem. Chcąc w pełni odpowiedzieć na potrzeby żywieniowe swojego pupila, należy wiedzieć, jakie mięso dla psa najlepiej wybierać, aby pokryć jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze i jednocześnie zaoferować smaczny posiłek każdego dnia. Sprawdź, na czym powinna bazować codzienna dieta czworonoga i jak ją komponować, aby zapewnić mu zdrowie i dobrą kondycję.

Mięso dla psa – dlaczego warto je podawać?

Często można spotkać teorie, w myśl których surowe mięso dla psa wywołuje u zwierzaka drapieżne, wręcz krwiożercze zachowania. Nic bardziej mylnego! Aspekty behawioralne są uzależnione wyłącznie od odpowiedniego wychowania pupila, a zadaniem żywienia jest dostarczanie zoptymalizowanych składników mineralnych. Zwolennicy diety BARF (z ang. Bones And Raw Food) uważają, że jedynym słusznym sposobem karmienia psa jest podawanie mu surowych kości i mięsa, wraz z narządami wewnętrznymi i tkankami. Zawarta w nich woda, pełnowartościowe białko i tłuszcze mają – w myśl tej koncepcji dietetycznej – pokryć zapotrzebowanie zwierzaka na wartości odżywcze. Kluczem do sukcesu żywieniowego jest wprowadzanie różnych gatunków pożywienia.

Należy pamiętać, że prawidłowy psi posiłek powinien uwzględniać następujące proporcje: 50% mięsa, 25% warzyw i 25% dodatku wypełniającego, jak ryż lub makaron. Tak skomponowana dieta dostarcza zwierzakowi niezbędnych wartości odżywczych. Kwestią sporną jest, czy podawać pupilowi surowe, czy gotowane pokarmy. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, koniecznie znajdź sprawdzonego i zaufanego dostawcę, który oferuje wyłącznie przebadane produkty. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko zakażenia pasożytami lub bakteriami, co mogłoby być niebezpieczne dla zdrowia Twojego psa.

Jakie surowe mięso dla psa wybrać?

Jak już wspomniano – surowe mięso dla psa musi być przede wszystkim dokładnie przebadane pod kątem występowania bakterii i pasożytów. Specjaliści odradzają podawanie wieprzowiny i dziczyzny, które są potencjalnym źródłem wirusa wścieklizny. Drób z kolei może stanowić zagrożenie zakażeniem groźnymi bakteriami wywołującymi Salmonellę i Listerię. Te gatunki produktów lepiej jest zatem ugotować przed podaniem pupilowi.

Do bezpiecznych rodzajów zalicza się wołowina. Zawiera niewielkie ilości tłuszczu i dostarcza psu kreatynę budującą kondycję zwierzaka oraz L-karnitynę przyspieszającą regenerację organizmu i metabolizm. Kwas linolowy i alanina wspierają kształtowanie masy mięśniowej. Ten rodzaj pokarmu to cenne źródło żelaza i witamin z grupy B, A i E.

Gotowane mięso dla psa – na te gatunki zwróć uwagę!

Decydując się na gotowane mięso dla psa, masz znacznie większy wybór. Po obróbce termicznej warto podawać pupilowi:

  • dziczyznę – dzikie zwierzęta żyjące na wolności prowadzą zdrowy tryb życia i żywią się wyłącznie naturalnymi pokarmami. Z tego powodu pokarm z nich cechuje się wysokimi walorami odżywczymi. Jest też pozbawiony antybiotyków i zawiera duże ilości żelaza,
  • drób – chudy pochodzi z kurczaka i indyka, odznacza go niska kaloryczność i duża zawartość białka, tłusty z kolei uzyskuje się z gęsi i kaczek. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • cielęcinę – dostarcza psom łatwo przyswajalne białko, witaminy z grupy B oraz żelazo i fosfor.

Jako uzupełnienie psiej diety warto wykorzystać podroby – serca, wątróbki i nerki są skarbnicą wartości odżywczych ważnych dla rozwoju psa i funkcjonowania jego organizmu. Dlatego uwzględnij je podczas komponowania codziennych posiłków swojego czworonoga.

Urozmaicona dieta – najzdrowsza dla Twojego pupila!

Podobnie, jak w przypadku ludzi, również zwierzęta powinny być karmione w sposób urozmaicony. Starannie przygotowany jadłospis to gwarancja ich zdrowia i odporności, a także odpowiedniej kondycji fizycznej. Zwracaj uwagę na jakość mięsa dla psa – niezależnie od tego, czy podajesz je w surowej, czy gotowanej formie. Stawiaj na sprawdzonych dostawców i zadbaj o zoptymalizowane żywienie swojego pupila.

Redakcja

Sprawdź inne porady żywieniowe dla psów

Wejść na stronę: 867

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x