Reklama
Reklama

Jak oswoić królika – SKUTECZNE WSKAZÓWKI

Facebook
Twitter
Królik z dzieckiem

pixabay.com/images/id-1410443/

Jak oswoić królika, aby wyrósł na przyjaznego i szczęśliwego towarzysza rodziny? Cierpliwość, dystans i zapewnienie bezpieczeństwa to podstawa.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podróż królika do nowego domu

Jak oswoić królika? Oswajanie królika to proces, który należy zacząć od zapewnienia zwierzęciu bezpieczeństwa, nie tylko w docelowym miejscu zamieszkana, ale także podczas transportu. Droga do nowego domu, może wzmagać stres u królika, który rozpoczął się w chwili odseparowania od króliczej rodziny, jej zapachu i znajomych dźwięków. Stres ten należy zminimalizować, przewożąc i przenosząc królika w zaciemnionym transporterze. Pamiętać należy, że przy niesprzyjającej pogodzie trzeba go osłonić, dbając jednocześnie o odpowiednią wentylację. Staraj się utrzymywać transporter stabilnie, nie bujając nim, by królik nie przemieszczał się po nim mimowolnie. Absolutnie nie wolno otwierać transportera i wyciągać zwierzaka. Takie zachowanie niesie ryzyko ucieczki, niekontrolowanego wyskoku, co może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Zlękniony królik z pewnością podejmie walkę i może do obrony przed nieznanym użyć zębów i pazurów.

Pierwsze chwile królika w domu

Zakup królika wiąże się nie tylko z wydatkiem na samo zwierzę, ale i na podstawowe wyposażenie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pupila. Dom powinien być przygotowany na przybycie królika, a jego mieszkańcy muszą przestrzegać określonych zasad zachowania wobec nowego współmieszkańca.

Pierwsze dni królik w domu powinien spędzić w klatce. Aby oswajanie królika przebiegło pomyślnie, trzeba uzbroić się w cierpliwość i pozwolić zajęczakowi zapoznać się z jego lokum. Zwierzęciu należy dać czas na aklimatyzację, nie dotykać go, ani tym bardziej brać na ręce. Szybkość tego procesu zależy od temperamentu królika, jego poczucia bezpieczeństwa, które buduje się taktownym zachowaniem opiekunów. Na początek opiekunom musi wystarczyć obserwacja z dystansu i ostrożnie podawanie pokarmu oraz sprzątanie klatki królika.

Oswajając królika skorzystaj z feromonów

Reklama

feromony dla króolika RabbitComfort

Jak oswoić królika dzień po dniu

Oswajanie królika to proces, którego nie można przyspieszyć. Królik sam zdecyduje, czy jest gotowy na bliższy kontakt z opiekunem. Możesz jednak zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu, biorąc pod uwagę kilka wskazówek.

Zapewnij królikowi spokój

Nie wykonuj przy króliku gwałtownych ruchów. Pochylanie się nad klatką spowoduje reakcję obronną, jaką zwierzę wykazuje w naturze, czyli ucieczkę i ukrycie się.

Królik czuj zapach i słyszy głos opiekuna

Pozwól królikowi także obserwować siebie i zapoznać go ze swoim zapachem. To szansa na budowanie pozytywnych skojarzeń, które warto wykorzystać do „rozmowy” z królikiem. Głos opiekuna powinien być spokojny i niezbyt głośny.

Częste przebywanie w pobliżu królika

Z każdym dniem możesz stawiać poprzeczkę wyżej, jeśli tylko zachowanie królika nie wskazuje na dyskomfort (np. wycofanie się w kąt klatki, wzmożona czujność, znieruchomienie). Usiądź bliżej klatki, pokaż królikowi, że nie jesteś dla niego zagrożeniem.

Przekąski dla królika

Próbuj podawać królikowi pokarm z ręki przez szczebelki klatki. Nigdy jednak nie „biegaj” z jedzeniem za królikiem. Takie zachowanie najprawdopodobniej skończy się jego ucieczką lub próbą wyrwania smakołyku z ręki. Ważne, by nie wypuścić przysmaku z ręki i nie poddawać się, próbując zachęcać królika do interakcji przez kolejne kilka dni. W końcu futrzak podejdzie do Ciebie bez obaw.

Feromony dla królika

Proces adaptacji do nowego otoczenia (dom, ludzie) oraz wprowadzanie zmian tymczasowych (podróże, nagłe dźwięki) lub stałych w życiu królika (nowe zwierzę w domu) można wspomagać feromonami. Ich zapach działa kojąco, uspokaja i skutecznie wspomaga pracę nad zaburzeniami zachowania królików (agresja, lęk).

Głaskanie królika

Jeśli zajęczak je już z ręki, czas na oswojenie królika z dotykiem. Dotyk wprowadzaj podczas karmienia. Jak głaskać królika? Delikatnie dotykając jego główki, między oczami. Jeśli zwierzę się nie cofa, można spróbować przedłużyć kontakt, kierując dłoń w kierunku uszu. Rytuał karmienia i głaskania trzeba powtarzać codziennie, aż stanie się naturalnym dla obu stron.

Pozytywne skojarzenia

Mów do królika po imieniu. Przyjemne chwile jedzenia i głaskania króliczek skojarzy pozytywnie i w końcu będzie przybiegał na dźwięk twojego głosu, nawet jeśli zabraknie przekąski.

Zabawa z królikiem

Dotyk opanowany, więc czas na wypuszczanie królika na wybieg poza klatką. Wypuszczanie z klatki to ostatni etap oswajania królika. Zanim jednak nastąpi, trzeba usunąć z wybiegu zewnętrznego niebezpieczne przedmioty, rośliny i kable. Jak podnosić królika? Królika wyciąga się z klatki, łapiąc go za skórę grzbietu, jednocześnie podpierając ciałko wolną dłonią od spodu.  

Jak głaskać królika?

Króliki witają się poprzez delikatne zbliżenie do siebie swoich głów. Świadomość tego gestu może ułatwić opiekunom rozumienie mowy ciała tych niezwykłych stworzeń oraz ułatwi porozumiewanie się z pupilem jego językiem. Głaskanie to kolejna czynność, którą można wykonać dopiero po oficjalnym przywitaniu, czyli dotknięciem czoła swojego przyjaciela. Dotyk zawsze powinien być delikatny, towarzyszyć mu powinien spokojny ton głosu i być wynikiem przyzwolenia, jakie daje opiekunowi samo zwierzę.

Królik na rękach

pixabay.com/images/id-913550/

Jak podnosić królika?

Taktyka podnoszenia królika również rządzi się swoimi prawami. Jak już wspomniano to ostatni etap oswajania królika z dotykiem, który może być bardzo przydatny przy zabiegach pielęgnacyjnych czy podczas wizyt weterynaryjnych.

Odpowiedni chwyt to podstawa. Nie wolno podnosić królika za uszy! Uszy są bardzo wrażliwe na dotyk i z pewnością wywoła to gwałtowny sprzeciw zajęczaka. Próba uwolnienia się może skończyć się w najlepszym przypadku podrapaniem czy pogryzieniem. W najgorszym razie takie szarpanie się może doprowadzić do uszkodzenia kręgów szyjnych królika.

Nie podnoś królika za kark!

Królika należy podtrzymać jedną ręką w okolicach klatki piersiowej przy równoczesnym podnoszeniu drugą ręką jego zadka.

Oswajając królika skorzystaj z feromonów

Reklama

feromony dla króolika RabbitComfort

Jak oswoić królika – poznaj jego mowę ciała

Co jeszcze może być pomocne w oswajaniu królika? Poznanie jego mowy ciała.

Tupanie królika

Tupaniem królik informuje o odczuwanym strachu lub niezadowoleniu. Rozpoznanie tego sygnału zależy od szerszego kontekstu. Najczęściej królik w domu tupie ze strachu, gdy obawia się innego zwierzęcia domowego np. psa. Królik i pies mogą się zaprzyjaźnić, ale wymaga to czasu – królik musi być na to gotowy. Tupanie królika oznaczające niezadowolenie zazwyczaj odnosi się do dezaprobaty królika na zachowania opiekuna, np. niechęć do głaskania.

Królik szybko macha ogonem

Szybki ruch króliczego ogona to także sygnał niepokoju, przeważnie ogon uruchamia się wraz z tupaniem.

Królik zgrzyta zębami

Delikatne, ciche zgrzytanie zębami oznacza aprobatę dla czułości, jakie otrzymuje królik. Zwierzę czuje się zrelaksowane, spokojne, ma przymrużone oczy i nie przerywa pieszczot. Zgrzytania nie należy mylić z warczeniem – to ostrzeżenie przed atakiem.

Królik leży na boku

Królik, który pokazuje brzuch, wyraża w ten sposób swoje szczęście. To jasna informacja, że zwierzę czuje się przy tobie bezpieczne, nie ma powodów do obaw i może swobodnie odpoczywać.

Królik trąca nosem

Zachowaniem tym królik sygnalizuje swoją obecność, chce zwrócić na siebie twoją uwagę. Jednak silniejsze trącanie nosem to sygnał niechęci np. do głaskania.

Jak oswoić królika – podsumowanie

Jak widzisz proces oswajania królika jest raczej długotrwały. Zjednywanie sobie przychylności królika, powinno odbywać się etapami, z czytaniem mowy ciała zwierzęcia. Królik sam zdecyduje, kiedy będzie gotowy na bliższe relacje z człowiekiem.

 

Redakcja

Poznaj rasy królików

Summary
Jak oswoić królika – SKUTECZNE WSKAZÓWKI | Zoonews.pl
Article Name
Jak oswoić królika – SKUTECZNE WSKAZÓWKI | Zoonews.pl
Description
Jak oswoić królika, aby wyrósł na przyjaznego i szczęśliwego towarzysza rodziny? Cierpliwość, dystans i zapewnienie bezpieczeństwa to podstawa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 207

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x