Reklama
Reklama

Jak nagradzać psa alergika, by mu nie zaszkodzić

Facebook
Twitter
Przysmaki treningowe dla psa
Photo by Blue Bird from Pexels

Przysmaki treningowe wykorzystywane są bardzo często, podczas szkolenia psów. Niestety psy z alergiami mogą źle reagować na niektóre przekąski. Jak zdrowo nagradzać psa? 

Spis treści

Zdrowe nagradzanie psa, to stosowanie takich form nagród, które nie wywołują negatywnych skutków klinicznych u czworonoga. Niestety u psów borykających się np. z alergią, wybór przekąsek treningowych jest odrobinę trudniejszy i wymaga więcej refleksji ze strony właściciela. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć problem wyboru smakołyków treningowych z uwzględnieniem psów alergików.

Po co nagradzać psa?

Nagradzamy psa, aby go zmotywować i wywołać u niego pozytywne skojarzenie z daną sytuacją. W przypadku treningu, nagroda ma pokazać psu, że „opłaca mu się” wykonać komendę, tym samym zachęcić do dalszej współpracy.

Pochwała jako nagroda psa

Psie nagrody zazwyczaj kojarzą nam się z jedzeniem, jednak nie są to jedyne metody pozytywnego wzmocnienia, jakie możemy zastosować.  Pochwała może być równie dobrą formą nagrody, szczególnie dla psów, które są mocno związane emocjonalnie z właścicielem. Pochwała powinna być wypowiadana z entuzjazmem, aby pies bez problemu zauważył, że jego opiekun jest zadowolony z czynności, którą on wykonał.

Nagradzanie psa zabawą

Zabawa jako forma nagrody, również bardzo dobrze wpływa na zwierzę. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do zabawy przedmiotu, który pies szczególnie lubi i używanie takiej zabawki tylko w sytuacji, gdy chcemy czworonoga nagrodzić np.: piłeczka, szarpak itp.

Smakołyki jako nagroda dla psa

Smakołyki stosowane w czasie treningów powinny być dla psa wysoce atrakcyjne. Dlatego na samym początku powinniśmy zastanowić się, co dla naszego pupila jest największym przysmakiem. Warto zapobiegać monotonii i stosować naprzemiennie kilka różnych smakołyków, tak, aby były one dla psa niespodzianką. Takie postępowanie zwiększy jego zainteresowaniem nagrodą. Im większa różnorodność, tym potencjalnie większa chęć współpracy ze strony psa.

Istotne jest, aby nie karmić psa przed treningiem lub żeby chociaż zmniejszyć ilość porannej porcji jedzenia, gdy planujemy trening w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Oczywiste jest, że pies, który nie zjadł jeszcze w danym dniu pełnej zaplanowanej dawki pokarmowej, będzie chętniej wykonywał nasze komendy wiedząc, że w nagrodę dostanie przysmak. Dodatkowo ważne jest, aby wliczyć do dziennego zapotrzebowania kalorycznego podawane smaczki i zweryfikować podawaną ilość głównego posiłku, celem uniknięcia przekarmiania, a co za tym idzie wzrostu wagi pupila.

Smakołyki dla psa powinny być przede wszystkim pełnowartościowe i o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie lub kupienie smaczków z suszonego mięsa. Niektóre psy preferują mięso ugotowane lub pieczone psie ciasteczka, inne zaś wolą przysmaki wędzone. Możliwości jest bardzo wiele i jedyne co nas ogranicza, to nasz budżet.

Zapewne nasz pies chętnie wykonałby komendę za kawałek parówki, szynki czy żółtego sera, jednak w perspektywie może mieć to niekorzystny wpływ na jego zdrowie, dlatego tego typu smakołyków należy unikać.

Szukasz bezpiecznych smakołyków dla psa?

Reklama

Przysmaki dla psa alergika

Sytuacja odrobinę się komplikuje, jeśli nasz pies ma alergię. Wówczas musimy postawić jego zdrowie na pierwszym miejscu. Ideałem byłoby, gdyby naszemu psu wystarczały pochwały słowne lub zabawa, jednak rzadko tak się zdarza, szczególnie na samym początku treningów czy też przy wprowadzaniu nowych komend. Dlatego należy dokładnie zastanowić się, na jakie składniki pożywienia pies nie ma alergii i tylko takie produkty stosować. Dobrym pomysłem jest stosowanie karmy bytowej, która nie wywołuje objawów alergicznych u psa. Jednak znany pokarm może okazać się zbyt mało interesujący i nie wywoływać u psa odpowiedniej motywacji. W takiej sytuacji powinniśmy sięgnąć po smakołyki monobiałkowe, bezzbożowe oparte na sprawdzonych u naszego psa źródłach białka. Karmy czy przysmaki monobiałkowe to takie, które w swoim składzie bazują tylko na jednym źródle białka, bez jakichkolwiek domieszek. Alternatywą jest przygotowanie takich produktów we własnym zakresie np. poprzez ususzenie mięsa, które nasz pies może jeść – wówczas mamy całkowitą pewność, że smakołyki treningowe psu nie zaszkodzą.

Podsumowując, wybierając nagrodę treningową dla psa przede wszystkim dbajmy o jej skład i jego dostosowanie do zapotrzebowania naszego pupila. Na drugim miejscu dbajmy o atrakcyjność smakołyków i jeśli to możliwe o ich różnorodność. Pamiętajmy, że nie tylko jedzenie może być nagrodą, a wszystko inne, co uwielbia nasz pies i co sprawia mu radość. Takie postępowanie pozwoli odpowiednio zmotywować psa do wykonywania poleceń, aby wspólnie osiągnąć założone efekty treningowe.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

Specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

lek. wet. Marta Nejman

Specjalistka chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet.

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Jak nagradzać psa alergika, by mu nie zaszkodzić | Zoonews.pl
Article Name
Jak nagradzać psa alergika, by mu nie zaszkodzić | Zoonews.pl
Description
Przysmaki treningowe wykorzystywane są bardzo często, podczas szkolenia psów. Niestety psy z alergiami mogą źle reagować na niektóre przekąski. Jak zdrowo nagradzać psa?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1299

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x