Reklama
Reklama

Jak karmić szczeniaka – najważniejsze zasady żywieniowe

Facebook
Twitter
Etapy żywienia szczeniąt

Zdjęcie: Joanna Malinowska

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta szczeniaka? Ile posiłków dziennie powinien dostawać? Czy możemy podawać psu jedzenie gotowane? Są to bardzo ważne pytania, ponieważ żywienie w okresie szczenięcym ma wpływ na rozwój psa i jego dalsze życie w zdrowiu.  

Spis treści - kliknij

Etapy żywienia szczeniąt

W pierwszym etapie życia dieta szczeniąt opiera się tyko i wyłącznie na mleku matki. Odruch ssania pojawia się od razu po narodzinach, a zanika po 6-8 tygodniach. W pierwszych godzinach życia ważne jest odpojenie szczeniąt siarą, która zawiera w swoim składnie przeciwciała matki. Przy zwierzętach osieroconych stosujemy preparaty mlekozastępcze. Należy jednak pamiętać, że mleko krowie nie jest wskazane. Najbliższe składem mleku suki jest mleko owcze. Około 3-4 tygodnia życia możemy zacząć włączać inny pokarm, przygotowując w ten sposób szczeniaka do odsadzenia (6-8 tydzień życia). Okres ten zbiega się w hodowlach z oddzieleniem od matki i przekazaniem szczeniaka do nowego domu. Taka sytuacja jest bardzo stresująca dla psa i może objawiać się biegunką. Dodatkowo na jakość kału wpływ ma także nagła zmiana diety. Postarajmy się więc, przez tydzień bądź dwa żywić zwierzę dokładnie tą samą karmą, jaką szczeniak był karmiony w hodowli, co zaoszczędzi mu dodatkowego stresu związanego ze zmianą żywienia.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka

Częstotliwość karmienia zależy od ich wieku, a co za tym idzie od objętości żołądka. Z początku powinniśmy kierować się zasadą mniej, a częściej:

  • między 6. a 8. tygodniem życia karmimy szczeniaka cztery bądź pięć razy na dzień,
  • od 9. tygodnia do 6. miesiąca podajemy trzy-cztery porcje na dzień,
  • około 7. miesiąca możemy zmniejszyć ilość posiłków na dwa lub jeden dziennie.

Czym karmić szczeniaka

Dieta szczeniaka musi być dobrze zbilansowana, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój. Na rynku istnieje dużo komercyjnych karm, jednak wybór odpowiedniej musimy dostosować do wieku naszego zwierzęcia oraz jego potrzeb. Ważne jest abyśmy mniej więcej wiedzieli, jakie zapotrzebowanie na poszczególne składniki ma nasze zwierzę:

  • zapotrzebowanie na energię u psów rosnących jest większe niż u osobników dorosłych. Zależy ono też od rasy zwierzęcia. Małe rasy potrzebują więcej energii w karmie, ze względu na to, że szybciej osiągają swoje docelowe rozmiary;
  • białko w diecie powinno wynosi 22-23% dla szczeniąt ras olbrzymich, a dla innych ras ok. 29%. Jego niedobór może prowadzić do zaburzeń wzrostu, spadku odporności oraz zaburzeń regeneracji tkanek. Trzeba pamiętać również, że niektóre rodzaje białka mogą powodować nietolerancję pokarmowe, co może objawiać się biegunką;
  • tłuszcze w diecie dostarczają więcej energii niż białko czy węglowodany, ponadto są potrzebne do wchłaniania z pokarmu witamin A, D, E i K. Nadają karmie smakowitość. Jednak zbyt duża zawartość tłuszczu prowadzi do zaburzeń energetycznych i otyłości, co jest obciążeniem dla rozwijających się kości szczenięta.
  • Wartość węglowodanów nie powinna przekraczać 60%, ich nadmiar również powoduje nieprawidłowości w rozwoju kości.

Przy dietach domowych należy dokładnie przeanalizować bilans składników. Jest to dość trudne i często wymaga pomocy lekarzy zajmujących się dietetyką weterynaryjną.

Składniki wspierające rozwój szczeniaka

Ważnym dodatkiem wspomagającym rozwój szczeniaka są glikozaminoglikany, występujące w niektórych karmach. Są to kwas hialuronowy, siarczan chondroityny i glukozamina, czyli substancje, które biorą udział w syntezie mazi stawowej i chrząstki. Dodatkowo jedzenie naszego psa powinno być bogate w makro- i mikroelementy oraz witaminy. Zawartość włókna, czyli błonnika pokarmowego nie powinna przekraczać 5%, co normalizuje perystaltykę jelit zwierzęcia. Ważna jest też wielkość i struktura karmy, która przy gryzieniu redukuje odkładanie się kamienia nazębnego. Oprócz dobrze dobranej karmy musimy również pamiętać o stałym dostępie do wody.

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek. wet. Magdalena Małachowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem

Sprawdź inne porady żywieniowe dla psów

Summary
Jak karmić szczeniaka – najważniejsze zasady żywieniowe - Zoonews.pl
Article Name
Jak karmić szczeniaka – najważniejsze zasady żywieniowe - Zoonews.pl
Description
Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta szczeniaka? Ile posiłków dziennie powinien dostawać? Czy możemy podawać psu jedzenie gotowane? Są to bardzo ważne pytania, ponieważ żywienie w okresie szczenięcym ma wpływ na rozwój psa i jego dalsze życie w zdrowiu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1496

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x