Jak kąpać psa – jak często i jak suszyć

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Jak przygotować kąpiel dla psa?
Zdjęcie: Autri Taheri

Kąpiel psa domowego to niezbędny element codziennej opieki nad nim, tak jak dbałość o zdrowie czy ubezpieczenie. W zależności od jego rasy, rodzaju szaty i wieku, pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Spis treści

Jak przygotować kąpiel dla psa?

Zanim przystąpimy do kąpieli psa, musimy wiedzieć, że jego fizjologiczna temperatura to 38,5°C. Dobrze, aby temperatura wody miała podobną wartość. Żeby pies chciał współpracować podczas kąpieli, powinien czuć się bezpiecznie. Najważniejsze czynniki to:

  • zaufanie do właściciela
  • stabilne podłoże
  • odpowiednia temperatura wody i otoczenia
  • cisza i spokój

Preparaty do pielęgnacji psa powinny być specjalnie dobrane do jego szaty. Niezbędny jest szampon i odżywka, mata antypoślizgowa, ręczniki, myjka lub gąbka.

Przed przystąpieniem do kąpieli powinniśmy ocenić stan uszu zwierzaka i w razie potrzeby wyczyścić je za pomocą odpowiedniego produktu, a następnie dokładnie sprawdzić okolice oczu i zwilżyć włos preparatem do czyszczenia tych obszarów.

Jak wykąpać psa?

Proces mycia każdego psa składa się z dwóch faz kąpieli i odżywienia. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nasz pies za wszelką cenę stara się wydostać z wanny, a my się z nim szarpiemy. W razie potrzeby możemy poprosić o pomoc drugą osobę, która pomoże bezpiecznie przytrzymywać zwierzaka. Powinniśmy go uspokoić, dotykać delikatnie, stosować zasady masażu relaksacyjnego i dopiero kiedy negatywne reakcje psa zostaną całkowicie wyeliminowane, delikatnym strumieniem wody o odpowiedniej temperaturze moczymy całe jego ciało zaczynając od łap, tułowia i ogona. W drugiej kolejności kierujemy strumień na głowę, a jeżeli pies ma z tym problem, możemy użyć naczynia z wodą.

Na dokładnie zmoczony włos nakładamy szampon oczyszczający w odpowiednim stężeniu i rozprowadzamy go po całym ciele pupila przy użyciu myjki, gąbki lub dłoni. Zwracamy szczególną uwagę na to, aby szampon nie dostał się do oczu i uszu. Jeżeli pies ma potrzebę otrzepać się, pozwalamy mu na to. W ten sposób zwierzak pozbędzie się wody, która zalega w okolicach oczu i uszu. Ważne jest, aby szampon pozostał na skórze tak długo, jak zaleca producent. Zbyt krótki czas kontaktu szamponu z szatą może powodować niedokładne zmycie zanieczyszczeń, a zbyt długi – podrażnienia skóry. Chodzi tutaj o działanie substancji czynnych i stężenie preparatu.

W kolejnym etapie kąpieli dokładnie płuczemy psa i nanosimy szampon pielęgnacyjny, który ma na celu podkreślenie walorów szaty naszego pupila. Niektóre szampony nowej generacji mniej się pienią. Nie ma to wpływu na ich właściwości myjące, a są zdecydowanie bardziej delikatne dla skóry psa i naszych dłoni. Po nałożeniu szamponu dokładnie spłukujemy zwierzaka i odciskamy wodę z włosa.

Aby odżywić szatę naszego pupila i dodać jej blasku, równomiernie nakładamy na nią odpowiednią odżywkę i utrzymujemy ją na sierści tak długo, jak zaleca producent. W przypadku psów długowłosych możemy na końcówki aplikować większą ilość preparatu. Potem wszystkie kosmetyki dokładnie spłukujemy wodą o temperaturze nieznacznie niższej niż przy kąpieli. Pozwoli to na zamknięcie się łuski włosa, pozostawienie w niej większej ilości preparatu i uzyskanie lepszego efektu pielęgnacji.

Podrażnienia skóry psa

Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na skład stosowanych preparatów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Zarówno substancje myjące, jak i zapachowe mogą wywoływać podrażnienia lub alergie. Wybierajmy szampony zawierające delikatne detergenty, substancje naturalne lub naturalnego pochodzenia (ekstrakty i wyciągi ziołowe). Jeżeli lubimy, żeby nasz pies pachniał, możemy po kąpieli stosować perfumy w formie mgiełki na sierść.

Pamiętajmy, by zapoznawać się z etykietami szamponów i odżywek. Dobierajmy odpowiednie kosmetyki, dedykowane dla naszego pupila, np. dla szczeniąt, do skóry wrażliwej, dla psów długowłosych, szorstkowłosych. Szampony pielęgnacyjne stosujemy powierzchniowo, zaś dermatologiczne wcieramy w skórę.

Jak suszyć psa po kąpieli?

Psa należy osuszyć ręcznikiem, najlepiej pozostawiając go opatulonego na klika minut. Aktywne składniki odżywki wówczas lepiej się wchłaniają. Następnie wysuszmy zwierzaka suszarką i rozczeszmy.

Jak często kąpać psa?

Po kąpieli pies powinien być czysty przez 1-3 tygodni. Jeżeli zdarzy się, że jego łapy po spacerze wymagają umycia, nie używajmy szamponu po każdym powrocie do domu. Zamiast tego, możemy je spłukać wodą i zabezpieczyć odżywczym preparatem do opuszków. W przypadku gdy chcemy uczesać pupila pomiędzy kąpielami, nie powinniśmy robić tego na sucho. Najpierw spryskujemy szatę odpowiednim preparatem do nawilżania sierści i dopiero po chwili rozczesujemy włos.

 

Jeżeli Twój pupil stwarza Ci trudności podczas pielęgnacji, zwróć się o pomoc do groomera lub behawiorysty.

Milena Zygadło

Groomer, instrukor w Akademia Groomingu Milena Zygadło. Hodowca psów ras czarny terrier rosyjski i yorkshirre terrier. Członek ZKWP brązowa odznaka, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Groomerów, OSP.

Chcesz poznać inne porady dla właścicieli psów?

Summary
Jak kąpać psa – jak często i jak suszyć - Zoonews.pl
Article Name
Jak kąpać psa – jak często i jak suszyć - Zoonews.pl
Description
Kąpiel psa domowego to niezbędny element codziennej opieki nad nim, tak jak dbałość o zdrowie czy ubezpieczenie. W zależności od jego rasy, rodzaju szaty i wieku, pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 162

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x