Reklama

Dalmatyńczyk – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Dalmatyńczyk – cena, hodowla, opis rasy

Dalmatyńczyk to bardzo czuły pies, który mocno przywiązuje się do opiekuna. Ma jednak temperament i czasem może sprawiać problemy wychowawcze.

Spis treści - kliknij

Dalmatyńczyk – historia rasy

Dalmatyńczyk to rasa psów, która pochodzi prawdopodobnie ze wschodniego wybrzeża Adriatyku, z historycznej krainy Dalmacji, która rozciąga się od Chorwacji po Czarnogórę. Pierwsze udokumentowany wizerunek dalmatyńczyka pochodzi z malowidła ołtarzowego Maddona z Jezusem i aniołami, z kościoła Gospa w chorwackim mieści Veli Losinj, datowanego na 1600-1630 rok.

Niektórzy wskazują, że wizerunki psa w typie dalmatyńczyka widnieją na freskach egipskich grobowców, a sama rasa miała dotrzeć do Egiptu z terenów Indii.

Pierwszy opis dalmatyńczyka pochodzi z kroniki biskupa Petara Bakica z 1719 roku, a kolejny z kroniki Andreasa Keczkemety z 1737 roku. W 1792 roku Thomas Bewick, w swojej książce A general history of quadrupeds posłużył się nazwą „the dalmatin dog”, w odniesieniu do psa w typie dalmatyńczyka.

W Dalmacji psy te służyły przede wszystkim jako psy gończe, a w XVII wieku jako psy obronne. W XVIII wieku dalmatyńczyk dotarł do Wielkiej Brytanii, a na czas epoki wiktoriańskiej przypada szczyt popularności tej rasy. W 1869 roku dalmatyńczyk został pokazany po raz pierwszy na wystawie w Birmingham. Nieoficjalny wzorzec dalmatyńczyków opracował w 1882 roku Brytyjczyk Vero Shaw. W 1890 roku, po powstaniu Klubu Dalmatyńczyka w Anglii wzorzec ten został uznany za oficjalny. FCI wpisało dalmatyńczyka do rejestru ras 7 kwietnia 1955 roku.

Dalmatyńczyki w Polsce

Historia dalmatyńczyka w Polsce sięga czasów międzywojennych, kiedy kilka psów tej rasy posiada prof. Teodor Marchlewski. Prawdziwy rozwój rozpoczął się wraz ze sprowadzeniem w 1968 roku, do hodowli 101 dalmatyńczyków psa i suki z Anglii.

Jak wygląda dalmatyńczyk

Szczenięta dalmatyńczyka rodzą się białe. Po około dwóch tygodniach zaczynają pojawiać się na ich ciele cętki. Dorosły dalmatyńczyk ma głowę o stożkowatym kształcie; kufę i czaszkę równej długości; uszy trójkątne, wiszące przy policzkach; oczy owalne, ustawione frontalnie; tułów dalmatyńczyka jest prostokątny, a jego stosunek długości do wysokości w kłębie wynosi 10:9; ogon osadzony jest z przedłużeniu linii zadu, gruby u nasady, zwęża się ku końcowi.

Dalmatyńczyk – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie dalmatyńczyka

Pies: 56-62 cm

Suka: 54-60 cm

Dalmatyńczyk – waga

Pies i suka: 24-32 kg

Szata dalmatyńczyka

Dalmatyńczyk ma krótką, twardą i lśniącą sierść.

Umaszczenie dalmatyńczyka jest czysto białe. U odmiany czarnej dalmatyńczyka występują czarne cętki, a u czekoladowej – czekoladowe cętki.

 

Kategoria wielkości: dalmatyńczyk to pies rasy średniej

Ile żyje dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyk żyje od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Dalmatyńczyk – charakter

Dalmatyńczyk to doskonały pies dla rodziny, jest bardzo czuły, mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia spędzać z nim czas. To pies, który czerpie wiele przyjemności z zabawy. Jest to jednak pies o dużym temperamencie, żywiołowości i sporych pokładach energii. Dalmatyńczyki to pamiętliwe psy, są inteligentne i pojętne. W dalmatyńczyku drzemie instynkt łowcy, to pies, który historycznie służył również, podczas polowań. Wobec obcych dalmatyńczyk może być nieufny. Silne poczucie więzi z opiekunem powoduje, że dalmatyńczyki nie wykazują silnej niezależności.

Dalmatyńczyk kiepsko znosi samotność, co może przyczynić się do problemów behawioralnych. Nauka posłuszeństwa nie jest łatwa w przypadku dalmatyńczyka, który jest dosyć upartą rasą. To pies dosyć szczekliwy ze skłonnościami do ucieczek, niszczenia i obżarstwa. Dalmatyńczyk to pies obronny i w taki sposób może pracować.

Dalmatyńczyk w małym mieszkaniu to nie najlepszy pomysł, pies ten potrzebuje dużej dawki ruchu, nadaje się do uprawiania psich sportów, np. dogtrekkingu.

Dalmatyńczyki mogą tolerować koty, jak i inne psy pod jednym dachem. Nadadzą się do domu z dziećmi. Dla osób starszych rasa ta nie jest polecana.

Dalmatyńczyk – charakter

Dalmatyńczyk – zdrowie

Dalmatyńczyki to dosyć zdrowa rasa psów. Ze względu na brak podszerstka psy te kiepsko znoszą mrozy. Dodatkowo psy te dosyć często zapadają na choroby nerek i pęcherza moczowego. Jak w przypadku innych białych psów, tak i u dalmatyńczyków zdarzają się głuche szczenięta. Mogą również występować u tej rasy problemy ze stawami oraz kręgosłupem.

Dalmatyńczyki miewają również alergie pokarmowe, problemy z uszami i kamieniem nazębnym, dlatego raz w tygodniu należy wykonywać przegląd oczu, uszu i zębów.

Dalmatyńczyk – żywienie

Dalmatyńczyk to łakomczuch, dlatego należy z rozwagą dawkować karmę oraz przekąski. Karma powinna być dostosowana do wieku i aktywności psa. Dorosły dalmatyńczyk powinien otrzymywać dwa posiłki dziennie. Ze względu na możliwość skrętu żołądka należy wstrzymać się z podawaniem jedzenia dwie godziny przed i po wysiłku.

Problemy z nerkami to znak, że dalmatyńczyk powinien przyjmować odpowiednią ilość wody w ciągu dnia (50-60 ml/ kg masy ciała).

Jaka karma dla dalmatyńczyka będzie idealna? Zarówno sucha, jak i mokra karma komercyjna dla psa, a także dieta BARF.

Dalmatyńczyk - pielęgnacja

Dalmatyńczyk nie wymaga zbyt dużo wysiłku w kwestii pielęgnacji. Krótką szatę wystarczy przeczesać raz w tygodniu. W okresie linienia raz dziennie. Kąpiele dalmatyńczyka należy stosować tylko wtedy, gdy pies będzie już mocno zabrudzony. Zbyt częste kąpanie nie służy żadnemu psu, ponieważ niweluje naturalną warstwę lipidową.

Dalmatyńczyk - szkolenie

Dalmatyńczyk może wykazywać dominację, dlatego szkolenie warto rozpocząć już od psiego przedszkola. Proces socjalizacji powinien nastąpić, jak najszybciej. Trening starszego psa koniecznie powinien odbywać się przy wykorzystaniu pozytywnych metod szkoleniowych.

Utrwalanie pozytywnych zachowań najlepiej trenować, podczas spacerów i zabaw.

Zalety i wady rasy dalmatyńczyk

Zalety dalmatyńczyka

  • Dalmatyńczyk bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna
  • Dalmatyńczyki mogą z powodzeniem uprawiać psie sporty
  • Dalmatyńczyk jest łatwy w pielęgnacji

 

Wady dalmatyńczyka

  • Dalmatyńczyki bywają uparte i dominujące, co może utrudniać szkolenie
  • Są to psy wrażliwe na niskie temperatury
  • Dalmatyńczyk bywa szczekliwy

Ciekawostki o dalmatyńczyku

  • Dalmatyńczyki służyły w XIX wieku jako psy strażackie
  • Dalmatyńczyk Sparky został uznany w 1951 roku przez narodowy Związek Ochrony Przeciwpożarowej USA za swoją maskotkę
  • Dalmatyńczyki stały się bardzo popularne dzięki ekranizacji „101 dalmatyńczyków”
Ile kosztuje dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk hodowla

Kupując szczeniaka dalmatyńczyka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje dalmatyńczyk

Cena dalmatyńczyka z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł.

Imię dla dalmatyńczyka

Ciekawe imię dla psa dalmatyńczyka: Cezar, Kropek, Leon

Ciekawe imię dla suki dalmatyńczyka: Coco, Dora, Emi

Dla kogo dalmatyńczyk będzie idealny?

Dalmatyńczyk to idealny pies dla rodzin z dziećmi, a także osób aktywnych, z którymi mógł uprawiać psi sport.

Klasyfikacja FCI rasy dalmatyńczyk

Grupa VI: psy gończe, posokowce i rasy pokrewne

Sekcja 3: rasy pokrewne

Numer wzorca: 153

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Dalmatyńczyk – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Dalmatyńczyk – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Dalmatyńczyk to bardzo czuły pies, który mocno przywiązuje się do opiekuna. Ma jednak temperament i czasem może sprawiać problemy wychowawcze.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 952

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x