Reklama
Reklama

Czym karmić kota? Zalety mokrej karmy

Zalety mokrej karmy dla kota

Mokra karma w diecie kota jest niezwykle ważna, ze względu na brak naturalnej skłonności u kotów do picia wody. Ta w naturze dostarczana jest do organizmu kotów zwykle wraz z mięsem ofiar.

Spis treści - kliknij

Dlaczego kot nie chce jeść suchej karmy?

Powodów, dla których kot nie chce jeść suchej karmy może być bardzo dużo. Najważniejszym jest, aby określić, czy kot stracił apetyt całkowicie, czy też nie chce jeść konkretnego pożywienia.

Jeśli nasz kot nie chce jeść tylko suchej karmy, wówczas ważnym jest, aby ocenić czy nie ma problemów stomatologicznych lub innych zmian w jamie ustnej (takich jak nadżerki, zranienia, stany zapalne dziąseł, kamień nazębny lub odsłonięte szyjki zębów, co wpływa na ich osadzenie).

Kocięta mogą mieć problem z pobieraniem suchej karmy, jeśli jej granulki są dla nich zbyt duże lub zbyt twarde. Natomiast koty geriatryczne miewają osłabiony węch i większość z nich również ubytki zębów. Z tego powodu chętniej będą jadły karmy mokre, które są dla nich bardziej aromatyczne i łatwiejsze w pobieraniu.

Czasami problem nie leży w samej karmie. Brudna miska bywa powodem rezygnacji ze spożycia posiłku. Również złe umiejscowienie miski (np. zbyt blisko miski z wodą lub kuwety) często powoduje mniejsze zainteresowanie pokarmem.

Jeśli sucha karma zalega dłuższy czas w misce może obsychać i dochodzi również do jełczenia zawartych w niej tłuszczów. Przez to traci ona aromat, a kot ocenia ją jako nieświeżą. Takie procesy zachodzą również w workach z karmą, które są zbyt długo otwarte lub gdy opakowanie nie jest szczelnie zamykane.

Czynniki behawioralne, wywołujące stres u zwierzęcia, często prowadzą do spadku apetytu. W takich sytuacjach niezbędna może okazać się pomoc zoopsychologa. 

 

Zalety mokrej karmy dla kota

Jeśli nasz kot jest zwolennikiem karmy suchej, warto pamiętać o uzupełnianiu w jego diecie niedoborów płynów. W kociej naturze nie leży wypijanie dużych ilości wody, dlatego naszą rolą jest nakłonienie go do jej regularnego spożywania. Odpowiednie nawodnienie kociego organizmu jest kluczowe w utrzymaniu prawidłowo funkcjonującego układu moczowego oraz zapobieganiu zaparciom.

Mokre karmy posiadają szereg zalet. Najistotniejszą z nich jest właśnie duża zawartość wody. Serwując naszemu kotu ten rodzaj pożywienia pozytywnie wpływamy na nawodnienie jego organizmu. Większe spożywanie wody zmniejsza ryzyko chorób układu moczowego (zarówno chorób nefrologicznych, jak i kamicy moczowej).  Należy pamiętać, że mokra karma nigdy nie zastąpi zwierzęciu świeżej wody, dlatego musimy zadbać o stały dostęp do świeżej wody pitnej!

Zwiększona procentowa zawartość wody w karmach mokrych, w porównaniu do karm suchych wpływa również na zwiększenie jej aromatyczności. Jest to szczególnie ważne u starszych kotów, których zmysł powonienia jest osłabiony oraz u kotów cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych np. zapalenie zatok czy koci katar. Chcąc jeszcze bardziej zainteresować pupila karmą, możemy ją podgrzać do około 36 st. C, co wzmocni odczucia węchowe.

Mokre karmy są bardziej sycące, dzięki czemu kot w jednym posiłku spożywa mniejszą ilość kalorii w porównaniu do podobnej objętościowo porcji karmy suchej. Jest to szczególnie ważne u kotów otyłych, u których zależy nam na zredukowaniu masy ciała oraz u kotów po zabiegach kastracji, u których występuje zwiększony apetyt, ale i zmniejszona aktywność ruchowa.

Szukasz mokrej karmy dla swojego kota?

Reklama

Rodzaje mokrych karm dla kota

Wśród karm mokrych wyróżniamy: karmy w formie mięsnych kawałków w sosie oraz karmy w postaci pasztetów czy musów.

Wyżej wymienione postaci pożywienia różnią się przede wszystkim konsystencją i strukturą. Pasztety i musy są dokładnie zmielone, mają gładką konsystencję, dlatego nie jesteśmy w stanie wyróżnić poszczególnych składników w nich zawartych.

Natomiast kawałki w sosie to nic innego, jak fragmenty mięsa umieszczone w zalewie. Tutaj łatwo jest nam ocenić proporcję ilości mięsa do płynnej części karmy.

Ważnym jest, aby przy wyborze mokrej karmy, poza oceną wizualną kierować się przede wszystkim informacjami, które producent zamieścił na etykiecie produktu. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że wybrana przez nas karma, zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe naszego kota.

Łączenie karmy mokrej i suchej w żywieniu kota

Jedną z metod karmienia kotów jest podawanie zarówno karmy suchej, jak i mokrej każdego dnia.  Taka metoda sprawdza się u kotów, które lubią jeść karmę suchą, ale żadnymi metodami nie dają się nakłonić do picia wody.  Jak wiadomo, koty mające geny łowców preferują zjadanie mniejszych racji pokarmowych kilka, kilkanaście razy, a niżeli jednej czy dwóch dużych porcji w ciągu doby. Dlatego jeżeli kot spędza w domu większą część dnia samotnie, wówczas istnieje duże ryzyko, że zostawiona mu rano w misce karma mokra, już wieczorem będzie nieświeża. Takiej karmy kot raczej nie zje, a jeśli ją podejmie, to w konsekwencji może dojść do wystąpienia problemów ze strony przewodu pokarmowego. W takiej sytuacji bezpieczniejszym rozwiązaniem, jest podawanie karmy mokrej pod naszym nadzorem, a na czas naszej nieobecności zostawianie kotu karmy suchej.

Karmienie metodą mieszaną wymaga jednak większego zaangażowania ze strony właściciela. Należy przeliczyć dokładne zapotrzebowanie energetyczne kota, a następnie wyliczyć jaką ilość suchej, a jaką mokrej karmy dobowo powinien nasz pupil spożywać. Przyjmuje się, że 2/3 dobowej dawki żywieniowej powinna zaspokajać mokra karma, a 1/3 sucha. Tylko racjonalne dawkowanie pożywienia zgodne z założeniami dietetyki i w oparciu o stan zwierzęcia umożliwia utrzymanie odpowiedniej kondycji zwierzęcia i całkowicie zaspokoić jego potrzeby żywieniowe.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet w Poznaniu.

lek. wet. Marta Nejman

specjalistka chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet w Poznaniu.

Sprawdź inne porady żywieniowe dla kotów

Summary
Czym karmić kota? Zalety mokrej karmy - Zoonews.pl
Article Name
Czym karmić kota? Zalety mokrej karmy - Zoonews.pl
Description
Mokra karma w diecie kota jest niezwykle ważna, ze względu na brak naturalnej skłonności u kotów do picia wody. Ta w naturze dostarczana jest do organizmu kotów zwykle wraz z mięsem ofiar.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1536

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x