Reklama
Reklama

Czipowanie psa – jak wygląda czipowanie, ile kosztuje czy jest bezpieczne

Facebook
Twitter
Ile kosztuje czipowanie psa

Zaczipowany pies, to bezpieczny pies. Wbrew powszechnej opinii czipowanie psa nie jest ani bolesne, ani niebezpieczne, a pozwala szybko sprawdzić, do kogo należy zagubiony pies. Większość schronisk nie wydaje psów bez czipa. Niektóre gminy wprowadzają również korzyści dla właścicieli psów, którzy zdecydują się na szczepienia przeciw wściekliźnie i zaczipowanie psa.

Spis treści

Czipowanie psa

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie pies ma chip, to już odpowiadamy. Czip wszczepiany jest zawsze pod skórę psa, za pomocą specjalnej strzykawki. Zazwyczaj czip znajduje się w okolicy karku po lewej stronie szyi bądź pomiędzy łopatkami. Cała procedura wszczepiania czipa jest krótka, trwa kilkanaście sekund, nie wymaga specjalnego przygotowania psa – czipowanie przypomina zwykły zastrzyk, tylko z większą igłą.

Czy czipowanie psa jest bolesne?

W przeszłości jedyną metodą identyfikacji psa był tatuaż wykonywany zazwyczaj w małżowinie usznej. Taka forma znakowania psów była bardzo bolesna i na szczęście już się jej nie stosuje.

Czipowanie praktycznie nie boli, a bardziej wrażliwe psy mogą otrzymać miejscowe znieczulenie w spray na skórę.

Ile kosztuje czipowanie psa

Czipowanie psa wykonują lekarze weterynarii, a koszt takiego zabiegu, to jednorazowa inwestycja w bezpieczeństwo psa. Czipowanie psa kosztuje od 50 do 150 zł, w podanej kwocie zawarta jest już cena czipa.

Darmowe czipowanie psa

Przed podjęciem decyzji o czipowaniu psa warto sprawdzić informator gminny lub miejski, ponieważ niektóre gminy i miasta realizują ze środków własnych akcje darmowego czipowania psów. Można wtedy udać się z psem do przychodni weterynaryjnej, która podpisała z miastem bądź gminą umowę i zaczipować psa za darmo.

Jak sprawdzić czy pies ma czip?

Jeżeli nie wiesz, czy pies ma czip możesz udać się z nim do gminnego schroniska bądź straży miejskiej lub gminnej albo do innej jednostki gminnej odpowiedzialnej za opiekę nad zwierzętami. Jednostki te posiadają czytniki czipów dla psów, za pomocą których mogą sprawdzić, czy pies został już zaczipowany. Warto też zadzwonić do pobliskiego lekarza weterynarii, często Ci z nich, którzy wykonują czipowanie psów mają też czytniki, by sprawdzić, czy wszczepiony czip działa u psa prawidłowo.

Jak działa chip u psa

Wbrew powszechnej opinii czip dla psa nie jest urządzeniem GPS, które służy do namierzania psa na odległość. To microchip dla psa, zwany również transporterem, w którym znajduje się mikroprocesor, zamknięty w szczelnej szklanej kapsule – czip jest bezpieczny dla psa. Czip to urządzenie wielkości ziarna ryżu, w którym przechowywany jest unikatowy 15-cyfrowy numer identyfikacyjny psa. Numer ten można odczytać tylko i wyłącznie przykładając do ciała psa specjalny skaner, który wysyła fale radiowe do czipa psa, a w odpowiedzi wysyłany jest do skanera właśnie ten indywidualny numer.

Jak wygląda czip dla psa

Czip dla psa

Źródło: piaseczno.eu

Czy czipowanie psa jest obowiązkowe

W 2021 roku czipowanie psa nie było jeszcze w Polsce obowiązkowe. Warto jednak pamiętać, że pies bez czipa nie może podróżować po terenie Unii Europejskiej. Jeżeli planujecie wyjazd zagraniczny z psem np. na wakacje, to będziecie musieli wyrobić paszport dla psa, dla którego niezbędne jest zaczipowanie pupila. W niektórych gminach wprowadzane są zachęty do czipowania psów, np. w Gminie Bobolice planuje się wprowadzenie zwolnienie z opłaty za posiadanie psa jeżeli właściciel będzie posiadała dokument potwierdzający, że pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie oraz że został psu wszczepiony czip.

Rejestracja czipa psa

Po wszczepieniu czipa psu lekarz weterynarii rejestruje czip w wybranej bazie danych. Jako właściciel zostaniesz poproszony o wypełnienie specjalnego dokumentu z danymi, które lekarz wprowadzi do bazy. Większe miasta tworzą swoje lokalne bazy danych zaczipowanych psów. Jeżeli lekarz wykonuje darmowe czipowanie w związku z refundacją ze strony miasta bądź gminy, to jest duże prawdopodobieństwo, że wpisze twoje dane zarówno do bazy miejskiej / gminnej oraz jednej bazy ogólnopolskiej.

Niestety nie istnieje jedna ogólnoświatowa baza danych zaczipowanych psów. Zarówno w Polsce, jak i w Europie takich baz danych jest wiele i to właściwie po stronie właściciela psa stoi zarejestrowanie numeru czipa, w jak największej liczbie takich baz danych.

W Polsce jednymi z najpopularniejszych ogólnokrajowych baz danych czipowanych psów są: Safe Animal, Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt, Animal IDN. Warto zarejestrować psa przynajmniej w jednej z europejskich baz danych. Wspomniane już polskie bazy danych współpracują z europejską bazą EuroPetNet, do której przesyłają zebrane przez siebie dane.

Jak zarejestrować czip psa

Samodzielne zarejestrowanie psa w innych bazach danych jest bardzo proste. Wystarczy wybrać taką bazę np. z podanej przez nas niżej listy, zalogować się i utworzyć swoje konto, a następnie wprowadzić numer czipa, która otrzymmay wraz z dokumentami po czipowaniu u weterynarza.

Bazy czipów dla psa

Polskie bazy czipów dla psów

  • cbdzoe.pl
  • safe-animal.eu

Europejskie bazy czipów dla psów

  • europetnet.com
  • identyfikacja.pl

Światowe bazy czipów dla psów

  • worldpetnet.org
  • petmaxx.com

Redakcja

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Czipowanie psa – jak wygląda czipowanie, ile kosztuje czy jest bezpieczne - Zoonews.pl
Article Name
Czipowanie psa – jak wygląda czipowanie, ile kosztuje czy jest bezpieczne - Zoonews.pl
Description
Czipowanie psa daje nam większą szansę na jego odnalezienie. Czipowanie nie jest drogie, nie boli i jest bezpieczna dla psa. Jak działa czip u psa?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2841

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
1 rok temu

Przydatne informacje

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x