Reklama

Czego chce pies, gdy pochyla głowę?

Facebook
Twitter
mowa ciała psa

Pies, który pochyla głowę może okazywać szacunek psom i osobom, które w stadnej hierarchii zajmują wyższą pozycję od niego. Na co jeszcze wskazuje taka mowa ciała psa?

Spis treści

Mowa ciała psa

Głowa psa jest pochylona nisko, a pies obdarza cię jedynie delikatnym spojrzeniem spod brwi oczekując na rozwój sytuacji. Pies ze spojrzeniem ofiary nie wie, co wydarzy się za chwilę. Ciało psa jest skulone, ogon podwinięty pod siebie a jego dalsza reakcja będzie zależeć od sytuacji.

O co chodzi psu, kiedy pochyla głowę?

Psy pochylające łby to z reguły psy stojące niżej w hierarchii. Ich postawa poddańcza względem wyższego rangą psa to komunikat o niechęci do stawania do walki i okazanie szacunku oraz podporządkowania względem zasad ładu domowego (w przypadku, gdy pod jednym dachem mieszkają dwa lub więcej psów). Pochylenie głowy i smutne spojrzenie, to także okazywanie nastroju przygnębienia psa spowodowanego np. twoim dłuższym wyjazdem. Pies czuje, że może cię przez dłuższy czas nie zobaczyć, odseparowanie od ciebie jest dla niego trudne do zniesienia. Psy lękliwe, nieśmiałe czy podporządkowane nie są w stanie przewidzieć twojego zachowania wobec nich, dlatego chylą głowę w oczekiwaniu na twój „wyrok”. Psy znajdujące się w sytuacji bez wyjścia (brak możliwej drogi ucieczki) w taki sposób przygotowują się na najgorsze możliwe rozwiązanie, które czeka je ze strony człowieka lub zbliżającego się zwierzęcia. Pies jest w stanie silnego lęku i będzie działał w swojej obronie: będzie próbował odstraszyć atakującego poprzez rzucenie się w przód i warcząc lub zaatakuje.

Co możesz zrobić?

Pies nie czuje się w żaden sposób winny zaistniałej sytuacji, która zmusiła go do danego zachowania. Jeśli nie było cię w domu, a pies nie mógł zaspokoić swoich podstawowych potrzeb np. fizjologicznych, to nie powinieneś reagować złością, krzykiem czy bezsilnością, którą z pewnością odczuwasz. Pies nie przeprasza cię za swoje złe zachowanie opuszczając głowę i potulnie wpatrując się w ciebie, lecz jest to reakcja na twój ton głosu, mowę ciała i negatywne emocje, które płyną z twojego zachowania. Poprawnie zinterpretowana postaw psa powinna ci powiedzieć o tym, że twój pies jest gotowy, by cię na nowo zadowolić, jesteś przewodnikiem jego stada i chce wrócić do twoich łask.

Rasy psów, których zachowanie to dotyczy:

  • foxhound angielski
  • bloodhound
  • basset hound
  • beagle

Rada weterynarza

Schylenie głowy może świadczyć o bólu żołądka czy brzucha. Pies pochyla łeb i może wymiotować lub podejmować takie próby przez dostrzegalne konwulsje ciała. Jeśli dostrzegasz w zwymiotowanej treści krew lub ciała obce bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 

Redakcja

Bibliografia:

A. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Czego chce pies, gdy pochyla głowę? | Zoonews.pl
Article Name
Czego chce pies, gdy pochyla głowę? | Zoonews.pl
Description
Pies, który pochyla głowę może okazywać szacunek psom i osobom, które w stadnej hierarchii zajmują wyższą pozycję od niego. Na co jeszcze wskazuje taka mowa ciała psa?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 909

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x