Reklama

Czego chce pies, gdy kładzie głowę na drugim psie?

Facebook
Twitter
mowa ciała psa

Położenie głowy na ciele innego psa może oznaczać dominację. To również sposób na zainicjowanie wspólnej zabawy, polegający na gonieniu lub byciu gonionym.

Spis treści

Mowa ciała psa

Pies kładzie swój łeb na szyi, ramionach lub grzbiecie innego psa, nie wydając przy tym żadnych dźwięków. Postawa ciała ma na celu osaczenie drugiego psa, który będzie chciał się wydostać z impasu. Zachowanie to może przybrać wydźwięk negatywny (rywalizacja o dominację, konflikt i bójka) lub pozytywny (zachętą do wspólnej zabawy).

O co chodzi psu?

Położenie głowy na ciele innego psa może oznaczać dominację, chęć podporządkowania sobie drugiego psa. Pies w ten sposób chce uznania swojego autorytetu, okazania uległości. Komunikat z pewnością zostanie prawidłowo odczytany i jeśli druga strona nie jest uległa, to może wyzwać konkurenta na pojedynek. Inny przekaz mogący płynąć z takiego zachowania to zaproszenie do zabawy (podobnie jak psi ukłon). Położenie głowy na drugim psie to sposób na zainicjowanie wspólnej zabawy, polegający na gonieniu lub byciu gonionym. Wyrywanie się spod „ciężaru” drugiego psa i przejście do radosnej zabawy jest oznaką dobrej znajomości między psami i ich kod komunikacyjny zawsze będzie właściwie zinterpretowany. Znające się psy wiedzą, kiedy odróżnić te dwa skrajnie komunikaty, wynikające z jednego zachowania.

Co możesz zrobić?

Najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić jest obserwacja zachowania twojego psa, podczas spotkań z innymi psami. Twoje zachowanie też nie jest bez znaczenia, gdy jesteś twój pies położy głowę na nieznajomym psie. Nie powinieneś zachowywać się lękliwie, lecz ostrożnie. Krzyk i wysokie dźwięki, które wydajesz mogą sprawić, że twój pies zachowa się agresywnie. Psy mające tendencję do dominacji niestety częściej popadają w konflikty z innymi osobnikami niż te psiaki, które wolą okazać podporządkowanie. Tak, jak nikt nie przepada za prowokującymi ludźmi, tak też ma to swe odzwierciedlenie w świecie zwierząt. Zła wiadomość jest taka, że w końcu próba dominacji twojego psa nad innymi może zostać sprawdzona siłowo. Psy potrafią precyzyjnie odczytać intencje i stan emocjonalny, podczas spotkania, biorąc pod uwagę mowę ciała i dźwięki, jakie wydaje się przy powitaniu. Jeżeli jesteś opiekunem reaktywnego psa, który ma skłonności do agresji lepiej ograniczyć spacery, gdzie istnieje duża szansa na spotkanie z nieznajomymi psami. W zamian inicjuj spacery czy zabawy z tymi psami, które zna i lubi.

Rasy psów, których zachowanie to dotyczy:

  • west highland white terrier
  • alaskan malamut
  • rottweiler
  • bulterier
  • labrador retriever
  • bouvier des flanders
  • husky syberyjski

Rada weterynarza

Zatarg z innymi psami zawsze może się skończyć poważnymi uszkodzeniami ciała zarówno psa, jak i twoimi przy próbie rozdzielenia. Bójki są swego rodzaju mieczem obosiecznym, z jednej strony mogą wzmocnić dominującą postawę psa, a z drugiej straumatyzować emocjonalnie jego ofiary.

Psy, które po pogryzieniu stają się zlęknione, odczuwają silny niepokój mogą wymagać podawania leków uspokajających. Leki te zawsze dawkuje i zaleca lekarz weterynarii po konsultacji i ocenie stanu psychofizycznego psa.

Redakcja

Bibliografia:

A. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Czego chce pies, gdy kładzie głowę na drugim psie? | Zoonews.pl
Article Name
Czego chce pies, gdy kładzie głowę na drugim psie? | Zoonews.pl
Description
Położenie głowy na ciele innego psa może oznaczać dominację. To również sposób na zainicjowanie wspólnej zabawy, polegający na gonieniu lub byciu gonionym.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 939

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x