Reklama

Co mówi nam psi ogon, gdy pies podwija ogon pod siebie

Facebook
Twitter
York z podkulonym ogonem

Psi ogon służy psom do komunikowania międzygatunkowej oraz z ludźmi. Warto zatem wiedzieć, jakie emocje przeżywa pies, kiedy zaczyna podwijać ogon pod siebie.  

Spis treści - kliknij

Mowa ciała psa z podkulonym ogonem

  • Pies w jednej chwili podwija ogon pod siebie, wręcz wciska go między tylne łapy lub na nim siada
  • Oczy wędrują na boki, szukając ratunku w opiekunie
  • Uszy mogą być położone płasko
  • Grzbiet psa jest wygięty w łuk, nogi są ugięte, ciało wycofuje się do tyłu, zwierzę się kuli

Dlaczego pies podkula ogon?

To informacja zarówno dla właściciela, jak i innych zwierząt, że pies czuje się niepewnie.

Psy chcą w taki sposób udaremnić jakąkolwiek próbę innego psa do podejścia od tyłu w celu obwąchiwania.

Suki stosują taktykę siadania na ogonie w celu obronnym. W taki sposób chcą ustrzec się wskakiwania na siebie innych psów, by nie doszło do krycia.

Psy lękliwe, nieśmiałe oraz szczenięta zajmują w psiej hierarchii niższe szczeble, a podwinięty ogon jest wyrazem szacunku, który okazują psom stojącym w hierarchii wyżej od nich.

Podwinięty ogon jest też komunikatem o pokojowych zamiarach i niechęci do zwady. Zazwyczaj młode psy w kontakcie ze starszymi serwują jednocześnie ukłon z podwiniętym ogonem pod siebie.

Szukasz karmy dla psa sterylizowanego albo z alergią?

Reklama

Brit Care Mini Grain-Free Light & Sterilised 2kg

Co zrobić, gdy pies podkula ogon?

Opiekun zlęknionego psa może podjąć próby poradzenia sobie z problemem poprzez właściwą socjalizację zwierzęcia. Dobrze, gdy inicjujemy spotkania z innymi psami, które nie są natarczywe w zabawie i nie doprowadzą do pogłębienia problemu u naszego psa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontakt z odpowiednim psim towarzystwem pomoże naszemu psu nauczyć się psiej etykiety.

Jeśli jesteś świadomy bodźców, które wywołują stres u psa warto ich unikać, np. pies bojący się podróżowania w czasie deszczu samochodem (uderzenia kropli o dach samochodu). Jeśli nie jest to konieczne nie zabieraj psa ze sobą w podróż w deszczu.

Problem mogą nasilić próby uspokajania przestraszonego psa, podnoszenie głosu czy zmuszanie psa do konfrontacji ze źródłem stresu. Niestety każda z tym metod może przynieść odwrotny skutek lub spowoduje zamknięcie się w sobie psa.

W celu podbudowania pewności siebie u psa można spróbować metody odwracającej uwagę od źródła stresu np. zbliżającego się dominującego psa. Opiekun może zejść z linii konfrontacji, jednocześnie próbując skupić uwagę swojego psa na ćwiczeniu komend.

WSKAZÓWKA

Jeżeli mijasz się z dominującym psem zwróć się do swojego psa po imieniu i wydaj polecenie np. siad czy podaj łapę. Po wykonaniu prostego zadania pochwal psa słownie i podaj smakołyk. 

Porada weterynarza

Psy lękliwe, które nie są w stanie poradzić sobie z czynnikami stresogennymi np. huk fajerwerków, grzmoty podczas burzy mogą potrzebować środków farmakologicznych mających na celu wyciszenie psa. Leki uspokajające zawsze przepisuje lekarz weterynarii.

W przypadku suk mających cieczkę, reagujących obronnie na widok zainteresowanych nią psów, opiekun powinien unikać budzących ten lęk spotkań, a na spacery wybierać się w miejsca bardziej ustronne lub ograniczyć je do wychodzenia na ogród, jeśli mieszkamy w wolnostojącym domu.

Redakcja

Bibliografia:

A. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Poznaj inne ciekawostki o psach i kotach

Summary
Co mówi nam psi ogon, gdy pies podwija ogon pod siebie - Zoonews.pl
Article Name
Co mówi nam psi ogon, gdy pies podwija ogon pod siebie - Zoonews.pl
Description
Psi ogon służy psom do komunikowania międzygatunkowej oraz z ludźmi. Warto zatem wiedzieć, jakie emocje przeżywa pies, kiedy zaczyna podwijać ogon pod siebie.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2168

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x