Chomik – rasy, co jedzą, ile żyją, jak opiekować się chomikiem?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Co do zabawy dla chomika

Zdjęcie: Kim Green on Unsplash

Chomiki wymagają mnie opieki niż pies, kot czy królik. Nie oznacza to jednak, że te sympatyczne gryzonie są w pełni samodzielne. Co jedzą? Ile żyją chomiki? 

Spis treści

Chomiki są jednymi z najbardziej popularnych gryzoni hodowanych. Często jest to nasz pierwszy zwierzęcy domownik. Wynika to głównie z przeświadczenia, że jest mało wymagający, jak również stosunkowo tani w utrzymaniu. Nie potrzebuje tak dużej klatki, jak królik, no i nie trzeba z nim wychodzić na spacer kilka razy dziennie.

Chomiki postrzegane jako “miękkie, słodkie, puszyste kuleczki” skradły serce niejednemu dziecku, a rodzice częściej są skłonni do zakupu właśnie chomika zamiast np. kota czy psa. Taki kompromis niesie ze sobą sporo pozytywnych perspektyw, chociażby z racji tego, iż chomiki są raczej łagodne, mało wymagające, krótko żyją, a z drugiej strony opieka nad nimi uczy najmłodszych obowiązkowości i odpowiedzialności. Czy chomiki są więc idealnym zwierzęciem dla dziecka?

Rasy chomików

Ras i odmian chomików są na świecie całe setki, jednak tylko niewielka ich część nadaje się do domowej hodowli. Najpopularniejszymi są chomik syryjski (Mesocricetus auratus), chomik dżungarski – karłowaty (Phodopus sungorus) oraz chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii). Roborowski i karłowaty są jednymi z najmniejszych spotykanych w handlu. Ważą do 50 gramów i mierzą do 10 centymetrów. Waga chomika syryjskiego może być nawet 5 razy większa. Chomiki dżungarskie są uznawane za bardziej sympatyczne od syryjskich, jednak jest to opinia raczej nieuzasadniona. Po prostu są mniejsze i być może przez to “bardziej słodkie”.

Co jedzą chomiki

Co jedzą chomiki

Te sympatyczne gryzonie w zdecydowanej większości są ziarnojadami. Swoją dietę uzupełniają warzywami, owocami i owadami. Jeśli więc chcemy, aby nasz chomik był zdrowy i długo żył, wystrzegajmy się “ludzkich” przysmaków, jak również produktów bogatych w cukry, tłuszcze czy sól. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo gotowych mieszanek przeznaczonych specjalnie dla chomików. Część producentów poszła jeszcze dalej, rozdzielając karmy na te dla chomików większych (np. syryjskich) i miniaturowych (m.in. dżungarskich). Wybierając odpowiedni pokarm warto również zwrócić uwagę, czy jest on wzbogacony w witaminy i minerały. Pamiętajmy, że nadmiar ziaren słonecznika czy orzechów może prowadzić do otyłości u chomika, gdyż są to bardzo tłuste produkty.

Ważnym dodatkiem diety chomików jest białko pochodzenia zwierzęcego. Najprościej jest zaspokoić tą potrzebę zaopatrując się w np. w żywe lub suszone larwy mącznika albo wybrać gotową mieszankę zawierającą te owady. Warto zadbać również o dodatek ziołowy w postaci mniszka lekarskiego czy babki lancetowatej. Z warzyw najlepiej sprawdzą się w diecie chomika pietruszka, marchewka, seler bądź dynia. Owoce należy podawać w minimalnych ilościach, lecz jeśli chcemy sprawić naszemu chomikowi frajdę, wybierzmy jabłko, gruszkę, banana czy arbuza. Nie wolno podawać chomikom owoców cytrusowych ani “ostrych” warzyw – cebuli, czosnku, pora.

Niezależnie od tego, na jakiego chomika się zdecydujemy – rodzaj pożywienia będzie podobny.

Ile żyje chomik

Chomiki nie należą do rekordzistów w długości życia. Te niewielkie zwierzęta zwykle żyją maksymalnie 4 lata – rasy większe i 3 lata – rasy mniejsze. Długość życia chomika w dużej mierze zależy od warunków, w jakich zwierzę jest hodowane. Odpowiednia dieta, wysoka higiena w klatce i życie pozbawione stresu jest receptą na długowieczność chomików.

Ile kosztuje chomik

Ceny chomików zależą od gatunku i rasy. Niezależnie jednak od tego, który nam wpadł w oko to kwota na samo zwierzę nie powinna przekroczyć 50 złotych (zwykle 20-30 zł) – jeśli bierzemy pod uwagę ceny w sklepach zoologicznych, a nie w specjalistycznych hodowlach. Do pierwszych wydatków z pewnością należy doliczyć jeszcze koszt klatki dla chomika, podłoża, pokarmu, miseczek bądź poidełek. To będzie takie niezbędne minimum, którego kwota powinna oscylować w granicach od 150 do 300 złotych.

Chomik dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Jak już wyżej wspominałam, chomik często jest pierwszym zwierzęciem w domu. Z natury są to zwierzęta dość żywiołowe i ciekawskie. Pamiętajmy jednak, że to gryzonie głównie nocne, więc ich “pik aktywności” będzie wieczorem, a nie po południu, gdy to my mamy najwięcej czasu na zabawę i integrację. Chomiki wymagają niewiele opieki. Albo może inaczej – mniej, niż pies czy królik. Najważniejszym jest, aby zawsze miały czysto w klatce a miski pełne jedzenia i wody. Z takimi obowiązkami może poradzić sobie nawet kilkulatek.
Jeśli pozwolimy dziecku wyciągać chomika z klatki, to zawsze powinno się to odbywać pod nadzorem osoby dorosłej. Te malutkie stworzenia są dość delikatne, więc należy się z nimi obchodzić w sposób subtelny. Nie powinno się wyciągać chomika na siłę. Chomiki bardzo łatwo się oswajają i przy odrobinie cierpliwości zwierzątko samo będzie chętne do integracji z nami.

Jak oswoić chomika

Chomiki przyzwyczajają się do swoich właścicieli i poznają ich kroki, zapach czy dźwięk głosu. Oswajanie należy zacząć od przebywania w pobliżu klatki, łagodnego przemawiania i niezauważalnego podrzucania malutkich porcji przysmaków. Wszystkie te zabiegi mają na celu to, żeby zwierzę przyzwyczaiło się do naszej obecności. Jak już nabierze odwagi i pewności, możemy spróbować wyciągać do niego dłoń ze smakołykiem. Chomiki są dosyć ciekawskie, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że z czasem chętnie będą sięgać do naszej ręki po smaczny kąsek.

Jaka klatka dla chomika?

Jaka klatka dla chomika?

Za absolutne minimum uważa się klatki o wielkości podstawy 40 cm x 60 cm dla ras chomików miniaturowych, zaś dla chomików syryjskich 40 cm x 80 cm. Warto wyposażyć klatkę w dodatkowe piętra, hamaki i tunele (oczywiście dopasowane wielkością do zwierzęcia). Jak praktycznie przy każdym zwierzaku, również dla chomików sprawdza się zasada ”im większa klatka, tym lepiej”. Oprócz standardowych “kratkowanych” klatek w handlu są dostępne modele m.in. z wysokimi kuwetami plastikowymi lub szklanymi, które zabezpieczają ściółkę przed wysypywaniem się na zewnątrz.  

Ściółka dla chomika

Obowiązkowym wyposażeniem klatki jest odpowiednia ściółka. Część hodowców preferuje trociny, inni – specjalny pellet. Do wyboru są podłoża roślinne (drewniane, kukurydziane, z łupin orzecha i inne) lub specjalne maty (np. konopne czy lniane). Chomiki bardzo lubią kopać tunele, więc używana przez nas podściółka powinna im to umożliwiać. Warto zaopatrzyć się w podłoża wysokiej jakości, odpylone, które pozwolą nam uniknąć u chomików wielu schorzeń, takich jak infekcje oczu czy problemy skórne.

Zabawki dla chomika

Czy takowe istnieją? Jak najbardziej! Najlepszym wyborem są produkty z naturalnych tworzyw np. brzozowe tunele wypełnione suszonymi ziołami. Jeśli zdecydujemy się na kołowrotek pamiętajmy, żeby był odpowiednio duży – najlepiej 20 cm średnicy dla chomików miniaturowych i od 27 cm dla syryjskich.

mgr Joanna Merta-Krawczyk

Biolog środowiskowy i sądowy. Z branżą zoologiczną związana od 2011 roku. Autorka wielu zoologicznych artykułów poradnikowych. O produktach zoologicznych wie prawie wszystko. Doświadczenie zdobywała pracując na stanowiskach począwszy od doradcy klienta, aż po koordynatorkę sieci sklepów zoologicznych. Miłośniczka natury, opiekunka psa, posiada akwarium towarzyskie, terrarium z żabą rogatką oraz roślinne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli zwierząt?

Summary
Chomik – rasy, co jedzą, ile żyją, jak opiekować się chomikiem? - Zoonews.pl
Article Name
Chomik – rasy, co jedzą, ile żyją, jak opiekować się chomikiem? - Zoonews.pl
Description
Chomiki wymagają mnie opieki niż pies, kot czy królik. Nie oznacza to jednak, że te sympatyczne gryzonie są w pełni samodzielne. Co jedzą? Ile żyją chomiki?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 256

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x